*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 486180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
H ύπαρξη διαφόρων και πολλών σχολών σε κάθε άκρη και ραχούλα της Ελλάδας με κτήρια, εργαστήρια, τουαλέτες κλπ κλπ δεν είναι απαραίτητο και υποχρεωτικό να κατοχυρώνει τα επαγγελματικά δικαιώματα των κάθε λογής αποφοίτων.
Ας κάνω και γω, λοιπόν, στο χωριό μου (αν ήμουν παράγοντας) μία σχολή για δικαστές και ας ζητώ μετά την επαγγελματική τους κατοχύρωση. Να δούμε και την αντίδραση των αποφοίτων νομικής!!!!!!
Επίσης, η κάθε σχολή λειτουργεί με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ και πρέπει ανά πάσα στιγμή ν' αναθεωρείται και να ελέγχεται η επιστημονική της ύπαρξη (ιδίως τώρα που το κράτος πιέζεται από τα μνημόνια). ΣΧΕΔΙΟ ΑΘΗΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Καταλαβαίνεις, λοιπόν, φίλε μου kinegeire, πως τα επιχειρήματα των ΣΑΤΕΑ και τυχόν του υπουργείου, αν τελικά ψηφιστεί το νομοσχέδιο, καταρρίπτονται εύκολα νομικά από τους ΠΕ 70. 50! Γι αυτό και η σύσταση συλλόγου! Είναι πολύ απλό και κατανοητό.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
εσύ άμα γίνεις κράτος φτιάξε μια σχολή και μην ασχοληθείς ξανά μαζί της

αυτό το κράτος έχει όμως σχολές και προφανώς από τις δηλώσεις και το προσχέδιο νόμου θα τους δώσει κάποια δικαιώματα, αυτή είναι η πραγματικότητα

τώρα κατά πόσο τα επιχειρήματα καταρίπτονται εγώ δεν το βλέπω να συμβαίνει ούτε καν σε ένα φόρουμ, πόσο μάλλον νομικά (αν και εφόσον). Για την σύσταση του συλλόγου του εύχομαι καλή επιτυχία, λίγο αργά ξύπνησαν αλλά πάλι καλά.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@kinegeiros
Tα κακώς κείμενα δεκαετιών πληρώνουμε σήμερα. Δημιουργία πάμπολλων σχολών, διορισμοί ημετέρων κλπ κλπ! Και δυστυχώς ακόμη να το καταλάβουμε!  :o
Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά και πολλά φόρουμ. Και πρώτα από όλα το παρών!  :)
Τα επιχειρήματα των ΣΑΤΕΑ έχουν καταρριφθεί ΠΟΛΛΑΚΙΣ! Μόνο οι ίδιοι πλέον τα υποστηρίζουν! (Α! Νομίζω και ο Μπράτης).  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άρα λοιπόν συνάδελφοι οι 71/61 είναι αφελείς και το υπουργείο τους δουλεύει για δήθεν διορισμούς και εξασφάλιση δικαιωμάτων κλπ, κλπ….γιατί τόση λατρεία ξαφνικά?? Και τι λόγο έχει ο Μπράτης, ένας αιρετός, να δυσαρεστεί τόσο κόσμο? (όχι πως με νοιάζει και ιδιαίτερα αλλά μιας και τον αναφέρατε) Ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε??

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@ipponoh
Μα ποια διάταξη/προγραμματισμός αναφέρει προσλήψεις στην εκπαίδευση? Ήδη  η κυβέρνηση έχει απορρίψει σχετικό αίτημα για διεξαγωγή ΑΣΕΠ Ειδικής Αγωγής (όχι μόνο τώρα, αλλά και παλαιότερα). Οι προσλήψεις, δυστυχώς, δεν εξαρτώνται από τα υπουργεία αλλά από τον προϋπολογισμό της χώρας και τα μνημόνια. Αυτά είναι γνωστά!
Όσο για τον Μπράτη, πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω τη στάση του, αν και μου είναι συμπαθής. Και όχι μόνο εγώ.............

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βίκυ συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να γίνει ΑΣΕΠ αλλά πραγματικά προβληματίζομαι μ' αυτή την ξαφνική αγάπη για τους 71/61…αν το θέμα ήταν μόνο οικονομικό (ότι δηλαδή δε χρειάζεται να τους υπολογίζει τα μεταπτυχιακά για το ΜΚ) θα μπορούσε να λύσει το θέμα με μια μείωση αποδοχών που έτσι κι αλλιώς δε μας κάνει και τόσο εντύπωση πια και δε θα υπήρχε και αντιπαράθεση μεταξύ εκπαιδευτικών…δεν αμφιβάλλω ότι στο υπουργείο υπάρχουν κυκλώματα που εξυπηρετούν συμφέροντα αλλά ποιός ο λόγος να γίνεται τόση φασαρία για κάτι που είναι δεδομένο (απ' όσο λέμε τώρα) ότι ανατρέπεται εύκολα με μια προσφυγή σε διοικητικό δικαστήριο?? Εκτός αν θέλουν (λίγο πριν μας διώξουν όλους) να κάνουν και το χατίρι του ΣΑΤΕΑ  ;D  ;D Βασικά αυτό δε μου κολλάει απ' όσα λέμε...

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Sorry αλλά εγώ δεν βλέπω καμία αγάπη προς τους 61/71. Μόνο κοροϊδία, όπως και απέναντι στους ΠΕ 70.50.

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βλέπω όμως στα φόρουμ και όπου αλλού γίνονται σχετικές συζητήσεις ότι το θεμα των περισσότερων είναι να πείσουν ο ένας τον άλλο για το ποιός δικαιούται να προτάσσεται έναντι του άλλου. Χρειάζεται να ξέρουμε το λόγο που γίνεται όλο αυτό το πανηγύρι και πραγματικά περιμενω (γιατί εγώ παραδέχομαι ότι δεν έχω καταλάβει ακόμη) να διαβάσω μια στοιχειοθετημένη άποψη για όλα αυτά τα περίεργα που αποφασίζει ξαφνικά το υπουργείο έτσι ώστε να έχουν βάση τα επιχειρήματά μας, τόσο της μιας πλευράς όσο και της άλλης.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Βλέπω όμως στα φόρουμ και όπου αλλού γίνονται σχετικές συζητήσεις ότι το θεμα των περισσότερων είναι να πείσουν ο ένας τον άλλο για το ποιός δικαιούται να προτάσσεται έναντι του άλλου. Χρειάζεται να ξέρουμε το λόγο που γίνεται όλο αυτό το πανηγύρι και πραγματικά περιμενω (γιατί εγώ παραδέχομαι ότι δεν έχω καταλάβει ακόμη) να διαβάσω μια στοιχειοθετημένη άποψη για όλα αυτά τα περίεργα που αποφασίζει ξαφνικά το υπουργείο έτσι ώστε να έχουν βάση τα επιχειρήματά μας, τόσο της μιας πλευράς όσο και της άλλης.

διάβασε το ποστ μου παρακάτω και δες τον σύνδεσμο που μιλάει στην βουλή ο δ/ντης ειδικής ο οποίος αναφέρει το σκεπτικό που ψάχνεις να βρεις

http://www.pde.gr/index.php?topic=24118.msg782163#msg782163

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βρε παιδιά,ολόκληρη φασαρία για κάτι που δεν έχει ψηφιστεί.Εδώ θα αλλάξει ο υπουργός,ίσως να γίνουν εκλογές και εσείς μιλάτε για κάτι που θα ψηφιστεί.Περιμένετε να δούμε τις πολιτικές εξελίξεις.Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει!!!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@kinegeiros
Μα ακριβώς αυτό το ακατανόητο σκεπτικό προσπαθούμε να εξηγήσουμε τόση ώρα! Δε συννενοούμαστε  μου φαίνεται.  :(

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
διάβασε το ποστ μου παρακάτω και δες τον σύνδεσμο που μιλάει στην βουλή ο δ/ντης ειδικής ο οποίος αναφέρει το σκεπτικό που ψάχνεις να βρεις

http://www.pde.gr/index.php?topic=24118.msg782163#msg782163
Το θυμάμαι το σχόλιό σου Kinegire γιατί σε παρακολουθώ (στο φόρουμ εννοώ  ;D) Και τι τον νοιάζει το Λολίτσα αν είναι προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό ή σεμινάριο? Θεωρείς δηλαδή ότι έχει διαταγές να κατοχυρώσει τους 71/61? Ότι το θέμα του είναι να έχει φθηνότερους αναπληρωτές ΕΑΕ μόνο με βασικό πτυχίο?Το δεύτερο το καταλαβαίνω εν μέρει. Όσο για το πρώτο, αν ισχύουν τα όσα υποστηρίζουν οι .50 (ότι νομικά θα ακυρωθεί το νομοσχέδιο τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τους 71/61) τι μπορούμε να συμπεράνουμε? Οτι έγινε για παρηγοριά ή απλά δεν περίμεναν τέτοια αντίδραση?

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τον typos72.Επίκεινται αλλαγές,οι εκπαιδευτικοί και ο υπόλοιπος κόσμος μίλησαν σήμερα,όπως και την άλλη βδομάδα.Οπότε ας κρατάμε μικρό καλαθι,θα δείτε ότι θα αλλάξουν πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.