*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ειμαστε Θεοι εχουμε σωστες σπουδες απλα . Δεν ειχαμε την ατυχια αν θες να μπουμε σε ενα τμημα με μη αναγνωρισμενα επαγγελματικα δικαιωματα .  Ας αποκτησουν και οι αλλοι τα προβλεπομενα επαγγελματικα δικαιωματα  και ας διδαξουν ως ΠΕ70 και ΠΕ70.50. Που ειναι το προβλημα? Να δωσει η πολιτεια το δικαιωμα οσοι εχουν βασικο τιτλο ειδικης κατ' εξαιρεση με κατατακτηριες να μπουν στα παιδαγωγικα τμηματα απλα αλλα να υπαρξει και προβλεψη ωστε αυτο να μην βλαψει τους ηδη υπαρχοντες ΠΕ70 αναπληρωτες στους πινακες γενικης.

Υ.Γ.Μαλλον εχεις αγνοια για την β/μια ,(και δεν με πειθεις  οτι ανηκεις εκει).....Οι θεσεις της β/μιας στα ΕΕΕΕΚ εγιναν ΠΕ71 οποτε  παλι λαθος κανεις να λες οτι οτι οι ΠΕ70 απλωθηκαν παντου.

Στην ΟΛΜΕ αυτο δεν αρεσει καθολου.
Οταν ειπα για δευτεροβαθμια ελεγα πως δεν απλωθηκατε και στο γυμνασιο. Τελικα μαλλον δεν ειστε θεοι...απλως εχετε υπερσπουδες...πολυτεχνιτες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2014, 03:52:53 μμ από ioanna2012 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενημερωτικά: αποφοιτώντας από το ΕΕΕΕΚ αποκτάς απολυτήριο εργασιακά ισότιμο με το Απολυτήριο Γυμνασίου.

ΥΓ)  Όντως δεν πείθεις ότι είσαι του μαθηματικού.  ;)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Αγαπητές elenidaskala, sofi64, paschalitsa μην ασχολείστε άλλο! Αυτός που δεν θέλει να καταλάβει, δεν θα καταλάβει ποτέ! Άριστα τα επιχειρήματά σας!! Διαπρέπετε συνάδελφοι!  :) :) :) :) :) :) :)
Αλήθεια kinegeiros, εσύ τί σπουδές έχεις στην ειδική αγωγή? Αν θυμάμαι καλά είσαι μόνιμος!
Αν θέλεις, βέβαια, απαντάς!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αγαπητές elenidaskala, sofi64, paschalitsa μην ασχολείστε άλλο! Αυτός που δεν θέλει να καταλάβει, δεν θα καταλάβει ποτέ! Άριστα τα επιχειρήματά σας!! Διαπρέπετε συνάδελφοι!  :) :) :) :) :) :) :)
Αλήθεια kinegeiros, εσύ τί σπουδές έχεις στην ειδική αγωγή? Αν θυμάμαι καλά είσαι μόνιμος!
Αν θέλεις, βέβαια, απαντάς!

βίκυ σε παρακαλώ μην σταματάς την συζήτηση!!!! προσωπικά το διασκεδάζω απίστευτα, να καταλάβεις έφαγα την μπριτζόλα μου και ήρθα να συνεχίσω την μελέτη των φοβερών επιχειρημάτων!

όσο για εμένα..... είμαι ταπεινής καταγωγής.....δεν έχω σωστές σπουδές ούτε 19000 μόρια..... μακάρι να είχα βασικό πτυχίο στην ειδική αλλά δεν έχουμε στην β/θμια.....αλλά και να είχα αποτυχημένος θα ήμουν, ούτε ασεπ θα περνούσα, που να τα καταφέρω, αφρός εσείς, κατακάθια εμείς.... :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Ποτέ δεν είναι αργά να δώσεις καταταρκτήριες στην υπερσχολή του Βόλου και στην ακόμη καλύτερη του ΠΑΜΑΚ! Είναι πλέον απαραίτητο πτυχίο ΚΑΙ στη β/θμια!
Συμφέρει!  ;)

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα συνάδελφοι,
δεν θα πάρω θέση γιατί είμαι έξω από το χορό. θα ήθελα να διατυπώσω κάποιες σκέψεις μου, όμως, διαβάζοντας σας όλο αυτό τον καιρό. αυτός που έχει τελειώσει ειδική αγωγή δεν είναι πιο καταρτισμένος από κάποιον γενικής; δουλεύω 8 σε δημόσιο δημοτικό σχολείο και αυτό που βλέπω είναι ότι όλοι της ειδικής αγωγής (που εγώ γνώρισα) υπήρξαν πολύ καλοί στη δουλειά τους και τα νεαρά κορίτσια της παράλληλης (από την γενικη αγωγή)  να τις ρωτάνε συνεχώς για το πως να χειρίζονται καταστάσεις (και τα κορίτσια ήταν αξιόλογα, επίσης).
δεν νομίζω ότι 4 χρόνια σπουδών ισούνται με μερικά μαθήματα πάνω στην ειδική αγωγή που παρακολουθεί κάποιος στα παιδαγωγικά τμήματα (πόσα μαθήματα στην ειδική να έχει παρακολουθήσει κάποιος της γενικής, άραγε;) επίσης αναφέρετε σε κάποιους που έχουν κάνει μεταπτυχιακό. στα δημοτικά που δουλεύω εγώ δεν έχει υπάρξει κανείς . και στη β/θμια από .οσο ξέρω, οι περισσόυτεροι έχουν κάνει κάτι εξ αποστάσεως (ιταλία και βουλγαρία). της ειδικής έχουν κάνει πρακτική, αυτοί εξ αποστάσεως που την κάνανε πριν να μπουν στη σχολική τάξη; αφήστε που κάποιοι έχουν πληρώσει για να πάρουν το μεταπτυχιακό τίτλο.  πολλοί έιδαν ότι δεν πρόκειται να διοριστούν ποτέ (είτε να τους πάρουν ως αναπληρωτές) και πήγαν 2 φορές στην ιταλία ή τη βουλγαρία και βαφτίστηκαν ως ειδικοί της ειδικής! φυσικά δεν παραγνωρίζω ότι υπάρχουν και αυτοί που έκατσαν και ασχολήθηκαν με το αντικείμενο (δεν μου αρέσει να γενικεύω) αλλά από την πείρα μου αυτοί είναι είτε οι μισοί είτε η μειοψηφία. αφού στη διάρκεια αυτών των χρόνων που δουλέυω γνώρισα αρκετούς από αυτούς και μου λέγανε για τις σπουδές τους.
όσο για το/η συνάδελφο που έγραψε ότι της ειδικής θα πατώσουν σε ένα επικείμενο διαγωνισμό ασεπ, θα του/της παραθέσω τα λόγια της κοπέλας της ειδικης στο φετινό μου σχολείο σε μια συζήτηση που έιχαμε κάποια στιγμή (είναι 35-40 ετών πια, έχει οικογένεια και παιδί και 9 χρόνια αναπληρώτρια), "σε ένα διαγωνισμό ασεπ δεν θα περάσω γιατί έχουν περάσει τόσα χρόνια και τα νεότερα κορίτσια θα έχουν περισσότερες ελπίδες καθώς πολλά πράγματα έχουν αλλάξει". και ρωτώ εγώ, δεν είναι κρίμα αυτή η κοπέλα μετά απ΄τόσα χρόνια να μείνει έξω γιατί αυτό το κράτος δεν της εχει φερθεί σωστά όλα αυτά τα χρόνια με το να μην τη διορίζει:;;;;;;;
ελπίζω να μην προσβάλω κανένα με τα λεγόμενά μου γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.
καλό καλοκαίρι σε όλους σας!!!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@thephantom
Εγώ προσωπικά δεν υποστηρίζω ότι κάποιος είναι καλύτερος έναντι άλλου. Για το λόγο αυτό, και οι αναπληρωτές ΠΕ70.50, όπως γίνεται και στους μόνιμους, θα πρέπει αντιμετωπίζονται ισάξια με τους ΠΕ71 στις τοποθετήσεις.
Σύμφωνα και με τη δική μου εμπειρία, εκπαιδευτικός ΠΕ 71, απόφοιτη ΠΑΜΑΚ, όταν πρωτοδούλεψε μαζί μου σε ειδικό σχολείο, δεν ήξερε καν να διαχειριστεί μία τάξη των 5 παιδιών και τί υλικό να χρησιμοποιήσει για τη διδασκαλία τους. Φίλη της, σε Τμήμα Ένταξης, δεν γνώριζε το αναλυτικό πρόγραμμα της Ε' Δημοτικού.
Ας μην κρίνουμε, λοιπόν, μεμονωμένα.
Φυσικά, βοήθησα και τις δύο!!!! :)
Καλό καλοκαίρι και σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Η συζήτηση έχει εκφυλιστεί σε αντιπαράθεση "αφρού" και "μπριτζόλας".
Το θέμα κλειδώνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159445
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.