*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 - Μειωμένου ωραρίου σε νηπιαγωγεία - Αναβάθμιση σε πλήρους  (Αναγνώστηκε 4629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατανοώ τις αντικειμενικές δυσκολίες του εγχειρήματος. Το αποτέλεσμα όμως ποιο είναι; Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τη φωνή περισσότερων συναδέλφων. Είμαστε δηλαδή ικανοποιημένοι ως κλάδος με το παρόν καθεστώς που περιλαμβάνει μειωμένο ωράριο διδασκαλίας, μειωμένο κατά πολύ μισθό και λίγα μόρια προϋπηρεσίας;

Είμαστε δεν είμαστε ευχαριστημένοι, ποιός νοιάζεται? Δεν βγαίνουν οι ώρες για πλήρους σου λέει.Αν θέλεις πηγαίνεις αν δεν θέλεις δεν πηγαίνεις.
24 ώρες θα μπορούσαν να βρεθούν μόνο σε ομάδες πολύ  μεγάλων νηπιαγωγείων (π.χ 4.  3/θσια νηπιαγωγεία δίνουν 24 ώρες). Αλλά ακόμα και σε αυτές τις λίγες περιπτώσεις τέτοιων μεγάλων νηπιαγωγείων θεωρώ πως δεν μπορεί να πάρει πλήρους ωραρίου διότι υπάρχουν μόνο 3 διαθέσιμες ώρες ημερησίως στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου ,στις οποίες θα μπορούσαν να μπουν τα αγγλικά. Άρα 3 ώρες την ημέρα επί 5 μέρες την εβδομάδα σύνολο 15 ώρες maximum, δλδ μειωμένο ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Καλά κάνετε και συζητάτε για αναβάθμιση και δικαιώματα. Δεν είδα κάποια συζήτηση για την προσφορά σας στα νηπιαγωγεία. Προσωπικά είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Θεωρώ εντελώς ανούσια την είσοδο των αγγλικών στα νηπιαγωγεία. Μηδενική προσφορά στα παιδιά. Η επιμόρφωση καμιά απολύτως σχέση με την πράξη. Χίλιες φορές μια άλλη ειδικότητα, όπως θεατρικής αγωγής, μουσικής, γυμναστές. Με το ζόρι νηπιαγωγοί δεν μπορείτε να γίνετε και είναι λάθος τους, που το απαιτούν.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλά κάνετε και συζητάτε για αναβάθμιση και δικαιώματα. Δεν είδα κάποια συζήτηση για την προσφορά σας στα νηπιαγωγεία. Προσωπικά είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Θεωρώ εντελώς ανούσια την είσοδο των αγγλικών στα νηπιαγωγεία. Μηδενική προσφορά στα παιδιά. Η επιμόρφωση καμιά απολύτως σχέση με την πράξη. Χίλιες φορές μια άλλη ειδικότητα, όπως θεατρικής αγωγής, μουσικής, γυμναστές. Με το ζόρι νηπιαγωγοί δεν μπορείτε να γίνετε και είναι λάθος τους, που το απαιτούν.

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει δεύτερη νηπιαγωγός στις τάξεις. Δεν μπορεί μια νηπιαγωγός να αντιστοιχεί σε τόσα παιδιά. Είναι και επικίνδυνο.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
...Δεν είδα κάποια συζήτηση για την προσφορά σας στα νηπιαγωγεία. Προσωπικά είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Θεωρώ εντελώς ανούσια την είσοδο των αγγλικών στα νηπιαγωγεία. Μηδενική προσφορά στα παιδιά...
μπορείς να μας περιγράψεις τις αρχικές σου προσδοκίες;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Καμιά νηπιαγωγός δε ζήτησε αγγλικά στο νηπιαγωγείο.Δεν ήταν αίτημα του κλάδου. Άρα, δεν υπήρχαν προσδοκίες. Η πραγματικότητα ήταν απογοητευτική. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξής σας στα νηπιαγωγεία και δεν έχω κάτι με την ειδικότητά σας. Δεν ήμουν προκατειλημμένη. Εσύ τί θεωρείς ότι προσφέρατε;
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Δεν έχω δουλέψει ως κυρια αγγλικών στο νηπιαγωγείο οπότε η άποψη μου είναι με βάση το ότι διδάσκω αγγλικά γενικά. Τα μικρά παιδιά μπορούν να ωφεληθούν πάρα πολύ από την γνώση και την χρήση της ξένης γλώσσας σε αυτή την ηλικία, το πρόγραμμα θα πρέπει να καθοριστεί με σαφήνεια και η ύλη όμως, όπως άλλωστε και στις άλλες βαθμίδες. Και φυσικά η πρόσληψη σε νηπιαγωγεία δε θα πρέπει να αποτελεί πονοκέφαλο για τους εκπαιδευτικούς αλλά να τους δίνει τα εφόδια (και οικονομικά) να κάνουν όσο μπορούν καλύτερα αυτή τη δουλειά

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Τυχαίνει πολλές φορές να πέφτω πάνω σε βιντεάκια της Θωμαής Αλεξίου, που ζητωκραυγάζει για την επιτυχία του εγχειρήματος, για το πόσο τέλεια είναι όλα και πραγματικά γελάω.Από την άλλη, λες, τόσα λεφτά δαπανήθηκαν, μπήκαν και στο δικό της λογαριασμό. Είναι δυνατόν να μη βαυκαλιστεί;
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
με άλλα λόγια απλά επιβεβαιώθηκαν οι προσδοκίες που είχες, οπότε γιατί είσαι δυσαρεστημένη; 

εγώ προσωπικά δεν έτυχε να υπηρετήσω σε νηπιαγωγείο ούτε έκανα την επιμόρφωση ούτε αν την έκανα θα είχα προσδοκίες να μάθω κάτι, απλά ρωτάω 

γενικά στην εκπαίδευση πολλά εξαρτώνται και από την προσωπικότητα και το χαρακτήρα του καθενός και όχι αποκλειστικά από την κατάρτιση και την εξειδίκευση που παίρνουν, ειδικά από ανθρώπους που δεν έχουν μπει ποτέ σε αληθινή τάξη

μπορεί να μην ήταν αίτημα των νηπιαγωγών αλλά βασικά δεν ήταν καν αίτημα των αγγλικών εξαρχής αλλά δεν είδα να αναρωτήθηκε κανείς πώς προέκυψαν τα αγγλικά στο δημοτικό, ειδικά όταν – μια φορά και έναν καιρό – η αναφορά και μόνο για γυμναστές στα νηπιαγωγεία είχε οδηγήσει με συνοπτικές διαδικασίες στην παραίτηση του τότε υφυπουργού (μπορεί να ήταν και υπουργός δε θυμάμαι)

πάντως από άλλες συναδέλφους έχω σχετικά θετικό feedback, απ΄ ό,τι μου είπαν μπόρεσαν και συνεργάστηκαν από ικανοποιητικά μέχρι πολύ καλά, ίσως ήταν θέμα σύμπτωσης ή χημείας
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλά κάνετε και συζητάτε για αναβάθμιση και δικαιώματα. Δεν είδα κάποια συζήτηση για την προσφορά σας στα νηπιαγωγεία. Προσωπικά είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Θεωρώ εντελώς ανούσια την είσοδο των αγγλικών στα νηπιαγωγεία. Μηδενική προσφορά στα παιδιά. Η επιμόρφωση καμιά απολύτως σχέση με την πράξη. Χίλιες φορές μια άλλη ειδικότητα, όπως θεατρικής αγωγής, μουσικής, γυμναστές. Με το ζόρι νηπιαγωγοί δεν μπορείτε να γίνετε και είναι λάθος τους, που το απαιτούν.
Η συζήτηση αυτή για τα οφέλη έχει γίνει άπειρες φορές και υπάρχει σχετικό νήμα στο pde μπορείς να αναζητήσεις καθώς είναι μια εκτενής συζήτηση.Επειδη δεν την έχεις δει εσύ,δε σημαινει ότι δεν έγινε.
Θα μπορούσα επίσης να σου πω ότι ούτε εγώ είδα στα νηπιαγωγεία που μπαίνω κανενα όφελος για τα προνήπια που τα έχουν φέρει με το ζορι να βρίσκονται θεατές σε μια αίθουσα κ το μόνο που θέλουν είναι να μπουσουλανε στη μοκέτα.Αλλα δεν θα το πω διότι τα οφέλη από την εκπαιδευτική διαδικασία είναι μακροπρόθεσμα.
.Όπως εμείς δεν μπορούμε να γίνουμε με το ζόρι νηπιαγωγοι έτσι κ εσεις δεν μπορείτε με το ζόρι  να γνωρίζετε τα οφέλη της επαφής με την ξένη γλώσσα από μικρή ηλικία. Μπαίνουμε στα νηπιαγωγεία κ οι νηπιαγωγοί περιμένουν να διδάξουμε το αλφαβήτο στα παιδιά... Ήμαρτον. Από την τελευταία σου πρόταση εν τω μεταξύ φαίνεται πόσο παντελώς λάθος είναι η ενημέρωση σου για το θέμα. Κανείς δεν απαιτησε ποτέ από εμάς να γίνουμε νηπιαγωγοι .Όταν όμως έχεις τόσο εκτός τόπου κ χρόνου αντίληψη για το θέμα, δεν με εκπλήσσει καθόλου γιατί είσαι απογοητευμένη από το όλο εγχείρημα.Απλουστατα διότι περιμένες λάθος πράγματα.
Ίσα ίσα που η Αλεξίου είναι πολύ προσγειωμένη κ μετρημένη σε αυτά που λέει.Καλο λοιπόν θα ήταν να μην πετάμε υπονοούμενα για χρηματισμό τα οποία μπορεί να εκληφθούν ως συκοφαντική δυσφήμιση.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2022, 11:10:10 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το υλικό της επιμόρφωσης το θεωρώ εξαιρετικο ! Φυσικά όλες οι δραστηριότητες δεν μπορούν να γίνουν λόγω περιορισμένου χρόνου,όμως έχει πολύ ωραίες θεματικές και πολύ ωραίες ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Η συζήτηση αυτή για τα οφέλη έχει γίνει άπειρες φορές και υπάρχει σχετικό νήμα στο pde μπορείς να αναζητήσεις καθώς είναι μια εκτενής συζήτηση.Επειδη δεν την έχεις δει εσύ,δε σημαινει ότι δεν έγινε.
Θα μπορούσα επίσης να σου πω ότι ούτε εγώ είδα στα νηπιαγωγεία που μπαίνω κανενα όφελος για τα προνήπια που τα έχουν φέρει με το ζορι να βρίσκονται θεατές σε μια αίθουσα κ το μόνο που θέλουν είναι να μπουσουλανε στη μοκέτα.



Εδώ χρειαστήκατε εσείς, 40 και 50 χρονών άνθρωποι, ένα μήνα προσαρμογής στο νηπιαγωγείο. Τί να πεί κανείς για τα τετράχρονα και μετά από καραντίνα. Ίσα- ίσα με αυτό που γράφεις ενισχύεις πόσο ανούσια ήταν τα αγγλικά για αυτά τα παιδάκια, που θα ήθελαν να παίξουν και να εκφραστούν δημιουργικά, κάτι που η διδασκαλία της αγγλικής στα νηπιαγωγεία, δεν προσφέρει.

.Αλλα δεν θα το πω διότι τα οφέλη από την εκπαιδευτική διαδικασία είναι μακροπρόθεσμα.
.Όπως εμείς δεν μπορούμε να γίνουμε με το ζόρι νηπιαγωγοι έτσι κ εσεις δεν μπορείτε με το ζόρι  να γνωρίζετε τα οφέλη της επαφής με την ξένη γλώσσα από μικρή ηλικία.
Τα οφέλη ττης προσχολικής εκπαίδευσης είναι αναγνωρισμένα σε όλο τον κόσμο.
Οι έρευνες από τα οφέλη της επαφής με την ξένη γλώσσα στα 4χρονα, πού έγιναν; Στην Ισπανία, στην Ταϋλάνδη και στην Μποτσουάνα; Γιατί δεν έχουμε έρευνες από Γερμανία, Αυστρία,Σουηδία, Φιλανδία κ.λ.π:


Ίσα ίσα που η Αλεξίου είναι πολύ προσγειωμένη κ μετρημένη σε αυτά που λέει.Καλο λοιπόν θα ήταν να μην πετάμε υπονοούμενα για χρηματισμό τα οποία μπορεί να εκληφθούν ως συκοφαντική δυσφήμιση.
Άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τα αυτιά μου! Μεγάλη αναστάτωση! Πικρές αλήθειες βραδιάτικα. Η Αλεξίου νομιμότατα τα πήρε τα χρήματα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η συζήτηση αυτή για τα οφέλη έχει γίνει άπειρες φορές και υπάρχει σχετικό νήμα στο pde μπορείς να αναζητήσεις καθώς είναι μια εκτενής συζήτηση.Επειδη δεν την έχεις δει εσύ,δε σημαινει ότι δεν έγινε.
Θα μπορούσα επίσης να σου πω ότι ούτε εγώ είδα στα νηπιαγωγεία που μπαίνω κανενα όφελος για τα προνήπια που τα έχουν φέρει με το ζορι να βρίσκονται θεατές σε μια αίθουσα κ το μόνο που θέλουν είναι να μπουσουλανε στη μοκέτα.Αλλα δεν θα το πω διότι τα οφέλη από την εκπαιδευτική διαδικασία είναι μακροπρόθεσμα.
.Όπως εμείς δεν μπορούμε να γίνουμε με το ζόρι νηπιαγωγοι έτσι κ εσεις δεν μπορείτε με το ζόρι  να γνωρίζετε τα οφέλη της επαφής με την ξένη γλώσσα από μικρή ηλικία. Μπαίνουμε στα νηπιαγωγεία κ οι νηπιαγωγοί περιμένουν να διδάξουμε το αλφαβήτο στα παιδιά... Ήμαρτον. Από την τελευταία σου πρόταση εν τω μεταξύ φαίνεται πόσο παντελώς λάθος είναι η ενημέρωση σου για το θέμα. Κανείς δεν απαιτησε ποτέ από εμάς να γίνουμε νηπιαγωγοι .Όταν όμως έχεις τόσο εκτός τόπου κ χρόνου αντίληψη για το θέμα, δεν με εκπλήσσει καθόλου γιατί είσαι απογοητευμένη από το όλο εγχείρημα.Απλουστατα διότι περιμένες λάθος πράγματα.
Ίσα ίσα που η Αλεξίου είναι πολύ προσγειωμένη κ μετρημένη σε αυτά που λέει.Καλο λοιπόν θα ήταν να μην πετάμε υπονοούμενα για χρηματισμό τα οποία μπορεί να εκληφθούν ως συκοφαντική δυσφήμιση.

Καλό θα ήταν όταν ακούμε κάτι που μας δυσαρεστεί να μην αρχίσουμε τις απειλές γιατί και αυτό διώκεται ποινικά.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εδώ χρειαστήκατε εσείς, 40 και 50 χρονών άνθρωποι, ένα μήνα προσαρμογής στο νηπιαγωγείο. Τί να πεί κανείς για τα τετράχρονα και μετά από καραντίνα. Ίσα- ίσα με αυτό που γράφεις ενισχύεις πόσο ανούσια ήταν τα αγγλικά για αυτά τα παιδάκια, που θα ήθελαν να παίξουν και να εκφραστούν δημιουργικά, κάτι που η διδασκαλία της αγγλικής στα νηπιαγωγεία, δεν προσφέρει.
Τα οφέλη ττης προσχολικής εκπαίδευσης είναι αναγνωρισμένα σε όλο τον κόσμο.
Οι έρευνες από τα οφέλη της επαφής με την ξένη γλώσσα στα 4χρονα, πού έγιναν; Στην Ισπανία, στην Ταϋλάνδη και στην Μποτσουάνα; Γιατί δεν έχουμε έρευνες από Γερμανία, Αυστρία,Σουηδία, Φιλανδία κ.λ.π:
Άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τα αυτιά μου! Μεγάλη αναστάτωση! Πικρές αλήθειες βραδιάτικα. Η Αλεξίου νομιμότατα τα πήρε τα χρήματα.

Μαύρα μεσάνυχτα έχεις αγαπητή μου .Ασχολησου με τη δουλειά σου κ άσε μας να κάνουμε κ εμεις τη δική μας.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλό θα ήταν όταν ακούμε κάτι που μας δυσαρεστεί να μην αρχίσουμε τις απειλές γιατί και αυτό διώκεται ποινικά.

Το να υποστηρίζουμε ότι κάποιος υποστηρίζει κάτι διότι πληρώθηκε για αυτό είναι νόμιμο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160790
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.