*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1794749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3038 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:22:41 μμ »
Λοιπόν το μεταπτυχιακό μου- η επάρκεια δηλαδή- έγινε δεκτό τόσο από τη δευτεροβάθμια όσο και από το Υπουργείο την ίδια μέρα που το κατέθεσα...όσον αφορά τώρα τους πίνακες μετά από επικοινωνία με το Υπουργείο μου είπαν ότι η ανανέωση του πίνακα θα γίνει αν όχι άμεσα τουλάχιστον όταν ή αν χρειαστεί να καλέσουν άτομα..Σε αυτή τη περίπτωση η επάρκειά μου θα ληφθεί σίγουρα υπόψιν...και απ`ότι μ`ενημέρωσαν θα προηγούμαι από αυτούς που έχουν μόρια προϋπηρεσίας αλλά δεν έχουν επάρκεια...Αυτά όσον αφορά την κατάθεση της επάρκειας και τους πίνακες...
Για την ενημέρωση των πινάκων ίσως έχεις δίκιο. Είναι πιθανόν να το δέχονται ακόμα και τώρα.

Αλλά σχετικά με το ποιους περνάς σίγουρα δεν σε πληροφόρησαν σωστά... Αν έχεις παιδαγωγική επάρκεια, αλλά δεν έχεις προϋπηρεσία πριν τον Ιούνιο του 2010 ή μόρια από κάποια επιτυχία στον ΑΣΕΠ κατατάσσεσαι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών χωρίς προϋπηρεσία. Όταν προσλαμβάνουν αναπληρωτές πρώτα εξαντλείται ο πίνακας με προϋπηρεσία και μετά πηγαίνουν στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία. Μπορείς να το διασταυρώσεις αυτό αν δεις τους πίνακες στο e-aitisi.sch.gr. Θα δεις ότι στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία υπάρχουν κάπου 250 άτομα χωρίς προϋπηρεσία, με παιδαγωγική επάρκεια. Αρκετοί από αυτούς μάλιστα έχουν από πέρσι προϋπηρεσία που δεν έχει προσμετρηθεί επειδή έχουν κλειδώσει οι πίνακες.

για να μη τρελαθούμε εντελώς και επειδή δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα, στην περίπτωσή μου αρνήθηκαν το νοέμβριο στη β'βάθμια να παραλάβουν το μεταπτυχιακό μου από παιδαγωγική σχολή με βάση μια επισήμανση στην εγκύκλειο αναπληρωτών εδώ (επισήμανση 4)-> http://uploadpic.org/v.php?img=RU3SuOTwxx . μου είπαν ότι μπορώ να το καταθέσω κανονικά στις επόμενες αιτήσεις. αν σε κάποιον το έχουν δεχτεί, να μου πει συγκεκριμένα γραφείο β'βάθμιας να πάρω τρένο/λεωφορείο/αεροπλάνο να πάω. με τόση προϋπηρεσία που έχω, κανονικά θα με έπαιρναν στη φουρνιά που προηγήθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2012, 10:11:00 μμ από minasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:56 »

Αποσυνδεδεμένος kathigitrioula_nina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3039 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 09:51:00 πμ »
Λοιπόν το μεταπτυχιακό μου- η επάρκεια δηλαδή- έγινε δεκτό τόσο από τη δευτεροβάθμια όσο και από το Υπουργείο την ίδια μέρα που το κατέθεσα...όσον αφορά τώρα τους πίνακες μετά από επικοινωνία με το Υπουργείο μου είπαν ότι η ανανέωση του πίνακα θα γίνει αν όχι άμεσα τουλάχιστον όταν ή αν χρειαστεί να καλέσουν άτομα..Σε αυτή τη περίπτωση η επάρκειά μου θα ληφθεί σίγουρα υπόψιν...και απ`ότι μ`ενημέρωσαν θα προηγούμαι από αυτούς που έχουν μόρια προϋπηρεσίας αλλά δεν έχουν επάρκεια...Αυτά όσον αφορά την κατάθεση της επάρκειας και τους πίνακες...
Για την ενημέρωση των πινάκων ίσως έχεις δίκιο. Είναι πιθανόν να το δέχονται ακόμα και τώρα.

Αλλά σχετικά με το ποιους περνάς σίγουρα δεν σε πληροφόρησαν σωστά...

για να μη τρελαθούμε εντελώς και επειδή δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα, στην περίπτωσή μου αρνήθηκαν το νοέμβριο στη β'βάθμια να παραλάβουν το μεταπτυχιακό μου από παιδαγωγική σχολή με βάση μια επισήμανση στην εγκύκλειο αναπληρωτών εδώ (επισήμανση 4)-> http://uploadpic.org/v.php?img=RU3SuOTwxx . μου είπαν ότι μπορώ να το καταθέσω κανονικά στις επόμενες αιτήσεις. αν σε κάποιον το έχουν δεχτεί, να μου πει συγκεκριμένα γραφείο β'βάθμιας να πάρω τρένο/λεωφορείο/αεροπλάνο να πάω. με τόση προϋπηρεσία που έχω, κανονικά θα με έπαιρναν στη φουρνιά που προηγήθηκε.



Ναι!!! Τόσο το δικό μου όσο και άλλων συναδέλφων το δέχθηκαν!!!! Γραφείο Δευτεροβάθμιας Χαλκιδικής (Πολύγυρο) έγινε η κατάθεση, βέβαια ακόμα δεν έχω δει κάποια ανανέωση στον πίνακα για να σου πω στα σίγουρα ότι το μέτρησαν, ωστόσο και σε κάποιο γραφείο της Αθήνας έγινε δεκτό!!!! (λεπτομέρειες γι`αυτό το γραφείο δεν γνωρίζω...)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2012, 09:53:53 πμ από kathigitrioula_nina »

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3040 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 10:35:51 πμ »
για να μη τρελαθούμε εντελώς και επειδή δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα, στην περίπτωσή μου αρνήθηκαν το νοέμβριο στη β'βάθμια να παραλάβουν το μεταπτυχιακό μου από παιδαγωγική σχολή με βάση μια επισήμανση στην εγκύκλειο αναπληρωτών εδώ (επισήμανση 4)-> http://uploadpic.org/v.php?img=RU3SuOTwxx . μου είπαν ότι μπορώ να το καταθέσω κανονικά στις επόμενες αιτήσεις. αν σε κάποιον το έχουν δεχτεί, να μου πει συγκεκριμένα γραφείο β'βάθμιας να πάρω τρένο/λεωφορείο/αεροπλάνο να πάω. με τόση προϋπηρεσία που έχω, κανονικά θα με έπαιρναν στη φουρνιά που προηγήθηκε.
Δεν σχετίζεται με την αίτηση αναπληρωτών. Μπορούσες να πας στο Υπουργείο να το καταθέσεις. Είναι ουσιαστικά αλλαγή στοιχείων. Και αριθμό ταυτότητα να άλλαζες το ίδιο είναι. Το γραφείο της Β/θμιας δε μπορεί να μπει στο σύστημα και να σου καταχωρήσει το μεταπτυχιακό. Ωστόσο έπρεπε να το πάρουν και να το στείλουν υπηρεσιακός στο Υπουργείο.
Δε χρειάζεται να περιμένεις κάποια εγκύκλιο ή αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος minasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3041 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 02:21:42 μμ »
για να μη τρελαθούμε εντελώς και επειδή δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα, στην περίπτωσή μου αρνήθηκαν το νοέμβριο στη β'βάθμια να παραλάβουν το μεταπτυχιακό μου από παιδαγωγική σχολή με βάση μια επισήμανση στην εγκύκλειο αναπληρωτών εδώ (επισήμανση 4)-> http://uploadpic.org/v.php?img=RU3SuOTwxx . μου είπαν ότι μπορώ να το καταθέσω κανονικά στις επόμενες αιτήσεις. αν σε κάποιον το έχουν δεχτεί, να μου πει συγκεκριμένα γραφείο β'βάθμιας να πάρω τρένο/λεωφορείο/αεροπλάνο να πάω. με τόση προϋπηρεσία που έχω, κανονικά θα με έπαιρναν στη φουρνιά που προηγήθηκε.
Δεν σχετίζεται με την αίτηση αναπληρωτών. Μπορούσες να πας στο Υπουργείο να το καταθέσεις. Είναι ουσιαστικά αλλαγή στοιχείων. Και αριθμό ταυτότητα να άλλαζες το ίδιο είναι. Το γραφείο της Β/θμιας δε μπορεί να μπει στο σύστημα και να σου καταχωρήσει το μεταπτυχιακό. Ωστόσο έπρεπε να το πάρουν και να το στείλουν υπηρεσιακός στο Υπουργείο.
Δε χρειάζεται να περιμένεις κάποια εγκύκλιο ή αίτηση.

νομίζω το κομμάτι της εγκυκλίου είναι αρκετά σαφές. παρόλα αυτά θα γίνω πιο συγκεκριμένος.
σε περίπτωση που δεν είσαι διορισμένος ή αναπληρωτής/ωρομίσθιος που δουλεύει τώρα, δε συντρέχει λόγος να καταθέσεις το μεταπτυχιακό πέραν της περιόδου των αιτήσεων αναπληρωτών.
δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να αλλάξει ο πίνακας εξαιτίας ενός μεταπτυχιακού που παρέχει π.επάρκεια. (εκτός αν είναι ασπαιτε)
όσες β'βάθμιες στέλνουν αιτήσεις στο υπουργείο ("κατά καθήκον") για το θέμα με επισυναπτόμενους μεταπτυχιακούς τίτλους , όπως έμαθα σήμερα, πηγαίνουν στα σκουπίδια ή στην καλύτερη στην ανακύκλωση. λυπάμαι. και είναι κρίμα να γίνονται αυτές οι παρανοήσεις εξαιτίας υπαλλήλων που δε γνωρίζουν.
αν παρόλα αυτά γίνονται μία στο εκατομμύριο παρατυπίες, απλά την πληρώνουμε οι υπόλοιποι.
αυτά. signing out.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2012, 07:06:42 μμ από minasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:56 »

Αποσυνδεδεμένος k.spyrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3042 στις: Μάρτιος 08, 2012, 12:32:52 μμ »
Η Αννούλα "μας αποχαιρέτησε" κάνοντας προσλήψεις.. μην έχουμε και παράπονο..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2012, 01:38:57 μμ από k.spyrou »

Αποσυνδεδεμένος k.spyrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3043 στις: Μάρτιος 08, 2012, 12:42:07 μμ »
 :o :o :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2012, 01:39:25 μμ από k.spyrou »

Αποσυνδεδεμένος melkor54248

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Ξεσηκωθείτε!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3044 στις: Μάρτιος 29, 2012, 02:14:12 πμ »
Ρε σεις συναδελφοι μια βοηθειά παρακαλώ. Είδα τις σημερινές προσλήψεις μειωμένου ωραρίου και ενώ είμαι στον πίνακα στη θέση 303 και έχω δηλώσει όλες της περιφέρειες Θεσσαλονίκης βλέπω ότι πήραν 2 συναδέλφους που βρίσκονται πολύ πιο κάτω από μένα. Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;

Αποσυνδεδεμένος marianad

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3045 στις: Μάρτιος 29, 2012, 08:55:15 πμ »
μήπως έχει να κάνει με την αναλογία ΠΕ19-ΠΕ20? :-\

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3046 στις: Μάρτιος 29, 2012, 09:59:03 πμ »
Ρε σεις συναδελφοι μια βοηθειά παρακαλώ. Είδα τις σημερινές προσλήψεις μειωμένου ωραρίου και ενώ είμαι στον πίνακα στη θέση 303 και έχω δηλώσει όλες της περιφέρειες Θεσσαλονίκης βλέπω ότι πήραν 2 συναδέλφους που βρίσκονται πολύ πιο κάτω από μένα. Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;
melkor, παίρνει αναπληρωτές με αναλογία 60%(ΠΕ19) και 40%(ΠΕ20). Με τον θεσμό του ΑΜΩ, που χειρότερο και απο ωρομισθία είναι με τις τραγικές μειώσεις μισθών, με το γεγονός οτι μπορεί να σε προσλάβει στην άλλη άκρη της Ελλάδας χωρίς να γνωρίζεις πόσες ακριβώς ώρες θα σου δώσει η Διεύθυνση, δυστυχώς πολλοί φέτος ΠΕ20 δεν έχουν προσληφθεί πουθενά παρόλο που ήταν ωρομίσθιοι 5 και 6 και 7 χρόνια και βάλε..
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3047 στις: Μάρτιος 29, 2012, 10:23:50 πμ »
Δημήτρης Μπράτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΟΣΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 21 ΦΛΕΒΑΡΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ(ΥΠΟΛΕΙΠΕΤΑΙ ΔΗΛ. ΧΡΟΝΟΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ 4 ΜΗΝΩΝ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Η ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΔΕ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Μου αρέσει! · · Κοινοποιήστε · 2 ώρες πριν στην περιοχή Athens
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος melkor54248

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Ξεσηκωθείτε!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3048 στις: Μάρτιος 29, 2012, 01:23:37 μμ »
Ναι το γνωρίζω αυτό για την αναλογία αλλά στις χτεσινές προσλήψεις όλοι είναι πε19 στη θεσσαλονίκη... Ισως συνολικά να βγαίνει η αναλογία αλλά δεν  το  καταλαβαίνω...

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3049 στις: Μάρτιος 29, 2012, 01:41:26 μμ »
Ναι το γνωρίζω αυτό για την αναλογία αλλά στις χτεσινές προσλήψεις όλοι είναι πε19 στη θεσσαλονίκη... Ισως συνολικά να βγαίνει η αναλογία αλλά δεν  το  καταλαβαίνω...
Η αναλογία 60%-40% βγαίνει συνολικά απο τον πίνακα, απλά τις προσλήψεις τις ανακοινώνουν κατα αυτό τον τρόπο φέτος επειδή άλλες είναι μέσω ΕΣΠΑ ("Στήριξη Σχολείων με ΕΑΕΠ" - "ΖΕΠ") και άλλες μόνο απο Κρατικό προϋπολογισμό.
Οπότε πήραν συνολικά απο τον πίνακα, 40%(ΠΕ20) και 60%(ΠΕ19), εσύ προφανώς και είχες δηλώσει ΑΜΩ μόνο περιφέρειες θεσσαλονίκης, οπότε το σύστημα έτρεξε για ΠΕ19 προσλήφθηκαν όσοι ήταν να προσληφθούν, μετά το σύστημα έτρεξε για ΠΕ20, εντόπισε ότι εσύ έχεις δηλώσει συγκεκριμένες περιφέρειες και όχι ολη την Ελλάδα για ΑΜΩ + το γεγονός ότι ΠΕ20 παίρνει το 40% και γι'αυτό έμεινες εκτός.
Ελπίζω να σε βοήθησα...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος elf1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- πε20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3050 στις: Μάρτιος 29, 2012, 04:34:02 μμ »
Καλησπέρα σας . Κοιτούσα σήμερα τις χθεσινές προσλήψεις για δευτεροβάθμια που γίνανε στον κλάδο μας και έχω κάποιες απορίες. Παρατήρησα ότι το τελευταίο άτομο που προσλήφθηκε από πε20 είναι γύρω στις 60 θέσεις μετά από μένα σε σειρά κατάταξης με λιγότερα μόρια.Σημειώνω ότι έχω κοιτάξει το αντίγραφο της αίτησης μου και έχω τσεκάρει τα κουτάκια για αποδοχή θέσης παντού ( Α, Β, κανονικο και μειωμένο ). Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3051 στις: Μάρτιος 29, 2012, 04:37:01 μμ »
Διάβασε μερικές δημοσιεύσεις πιο πάνω. Δόθηκε η απάντηση για το ίδιο ερώτημα που έθεσε ο melkor54248.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.