*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688040 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tryforthebest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Tomorrow's getting harder make no mistake
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2072 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 05:09:38 μμ »
Ιφιγένεια με όλο το θάρρος τι σχέση έχει αυτό??? ??? Χαρά στο κουράγιο του καθενός αφενός άμα μπόρεσε και ολοκλήρωσε ένα διδακτορικό. Αφετέρου και μεταπτυχιακό έξω να κάνεις θέλεις τόσα χρήματα και πτυχίο να πάρεις σε άλλη πόλη πάλι οι γονείς σου θα σου δώσουν. Δεν τα βγάζεις 22 χρονών μόνος σου, οι γονείς έχουν κάνει τα κουμάντα τους και θεωρούν σωστό να τα διαθέσουν για τις σπουδές των παιδιών τους. Δεν υφίσταται καμία αδικία εδώ θεωρώ.

Για να τελειωσεις ενα διδακτορικο , θέλει μεγάλη ψυχική και σωματική δύναμη...μην τα ισοπεδωνουμε όλα...ίσα ίσα που εκείνοι που έχουν διδακτορικό τίτλο είναι αδικία να ψαχνουν για λίγες ώρες διδασκαλίας σε ΙΕΚ, ενώ θα έπρεπε να έχουν άλλες θέσεις...'
όσο αφορά "τα λεφτα του μπαμπα..."όλοι οι γνωστοι μου που κάνουν δεν έχουν πάρει ουτε ενα ευρω απο τους γονεις του προσπαθουν μεσω υποτροφιων να αντεπεξελθουν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2013, 05:11:42 μμ από tryforthebest »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:05 »

Αποσυνδεδεμένος korina_gr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2073 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 05:17:21 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση διευκρινιστική ίσως για κάποιους περιττή:

Επιτρέπονται μέχρι δυο μαθήματα και σε δυο ΙΕΚ σημαινει ότι
αν σε ένα ιεκ έχεις 2 μαθήματα, δεν μπορείς να πάρεις άλλο για το εξάμηνο ή μπορείς να πάρεις έως 2 σε ακόμα ένα ιεκ?

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2074 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 05:26:22 μμ »
μεχρι 2 μαθηματα ανα ΙΕΚ !  και στο συνολο 4 σε δυο ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2075 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 05:26:29 μμ »
Δεν μπορείς να πάρεις άλλο για το εξάμηνο στο ίδιο ΙΕΚ. Δικαιούσαι 2 μαθήματα ακόμα σε ένα άλλο όμως. :)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:05 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2076 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 05:35:34 μμ »
Δεδομενου οτι τα ΙΕΚ δεν προσφερουν ενσημα κανενας "ανεργος" με τοσα ιδιαιτερα που περιγραφεις δε θα πηγαινε για μαθημα στο ΙΕΚ! Αυτος που δουλευει στο φροντιστηριο εχει κ ενσημα κ μισθο κ προυπηρεσια οποτε καλα ειναι να μεινει εκει... Για μενα ναι ο ανεργος πρεπει να παρει τις ωρες γιατί εχει κ εκεινος δικαιωμα στη διδασκαλια. Γιατι πιστεψτε με βλεπω συνεχως ατομα στα ΙΕΚ που δουλευουν κ στα φροντιστηρια κ κανουν κ ιδιαιτερα, δουλευουν κ στα ΙΕΚ κ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ Κ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. Κ επισης αυτο με το ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ θα πρεπει να σταματησει...πηγαν οι περισσοτεροι στο εξωτερικο με ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ κ τωρα ερχονται κ μας παιρνουν κ τις ωρες...τι να πω...Η ΑΔΙΚΙΑ!
Ιφιγένεια, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Καταρχήν μιλούσα για "άνεργους"  (αυτούς που περιγράφεις και εσύ με ιδιαίτερα, φροντιστήρια κλπ) και όχι για πραγματικούς άνεργους. Δεύτερον, δεν κατάλαβα γιατί κάποιος με σημαντικό εισόδημα (από ιδιαίτερα ή από αλλού) δεν θα επιδίωκε θέση στα Ι.Ε.Κ., επειδή δεν δίνουν ένσημα. Γνωρίζω αρκετούς τέτοιους που υποβάλλουν αίτηση (μεταξύ των οποίων και καθηγητές στο Πανεπιστήμιο). Για τα υπόλοιπα που υποστηρίζεις, έχω γράψει πριν από λίγο καιρό την άποψή μου σ' αυτό το φόρουμ: η ιδανική μοριοδότηση για τον καθένα είναι συνήθως (και αυτό είναι λογικό) αυτή που είναι κομμένη και ραμένη στα δικά του μέτρα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2077 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 06:13:30 μμ »
Όπως γράφτηκε παραπάνω δικαιούμαστε μέχρι 2 μαθήματα ανά ΙΕΚ και μέχρι 2 ΙΕΚ. Πώς σας φαίνεται όμως να αποφασίζει ένα ΙΕΚ να δίνει ένα μάθημα ανά καθηγητή;

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2078 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 06:44:08 μμ »
Όπως γράφτηκε παραπάνω δικαιούμαστε μέχρι 2 μαθήματα ανά ΙΕΚ και μέχρι 2 ΙΕΚ. Πώς σας φαίνεται όμως να αποφασίζει ένα ΙΕΚ να δίνει ένα μάθημα ανά καθηγητή;
Θα έλεγα δίκαιο.Όλοι να συμμετέχουν εφόσον έχουν τα προσόντα εκ του νόμου.Εφόσον υπάρχει το προαπαιτούμενο πτυχίο θεωρητικά είναι κάποιος έτοιμος να εκπαιδεύσει.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2079 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 06:47:24 μμ »
Όταν όμως σου βάζουν φράγμα μαθημάτων ανά ΙΕΚ, δεν είναι υποχρεωμένο το ΙΕΚ να δίνει τα μαθήματα που δικαιούται ο κάθε καθηγητής βάσει λίστας; Δηλαδή αν είμαι πρώτος στα 2 μαθήματα που έχω δηλώσει, δεν πρέπει να πάρω και τα 2 μαθήματα;
Επίσης, υπάρχει και το άλλο, που αναφέρθηκε παραπάνω. Έτσι μπορεί να δίνουν 2 ώρες στον πρώτο για ένα μάθημα 2ωρο και μετά να δίνουν 6 ώρες σε κάποιον άλλο για ένα 6ωρο μάθημα, που όμως ο πρώτος ήταν πιο πάνω στη λίστα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2080 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 08:29:09 μμ »
Όταν όμως σου βάζουν φράγμα μαθημάτων ανά ΙΕΚ, δεν είναι υποχρεωμένο το ΙΕΚ να δίνει τα μαθήματα που δικαιούται ο κάθε καθηγητής βάσει λίστας; Δηλαδή αν είμαι πρώτος στα 2 μαθήματα που έχω δηλώσει, δεν πρέπει να πάρω και τα 2 μαθήματα;
Επίσης, υπάρχει και το άλλο, που αναφέρθηκε παραπάνω. Έτσι μπορεί να δίνουν 2 ώρες στον πρώτο για ένα μάθημα 2ωρο και μετά να δίνουν 6 ώρες σε κάποιον άλλο για ένα 6ωρο μάθημα, που όμως ο πρώτος ήταν πιο πάνω στη λίστα.

Τυπικά μπορούν να το κάνουν, δεν υπάρχει πουθενά στην προκήρυξη κάτι που να λέει ότι το ΙΕΚ είναι υποχρεωμένο να δίνει στον πρώτο το μάθημα με τις περισσότερες ώρες κλπ. Αν ηθικά είναι σωστό ή όχι είναι άλλο θέμα. Εδώ πχ μπορεί να πει κάποιος διευθυντής, ας δώσουμε 2 ώρες στον πρώτο που εργάζεται και αλλού και 4 ώρες στον δεύτερο που είναι άνεργος...να και τα κοινωνικά κριτήρια που λέγαμε...που επίσης είναι συζητήσιμο αν είναι δίκαια ή όχι...

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2081 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 08:30:49 μμ »
Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό,γιατί κατα την γνώμη μου όλοι πρέπει να συμμετέχουν.Δεν θα είναι άδικο για κάποιον με ελάχιστα λιγότερα μορια να πάρει 1+1 μαθήματα σε σχέση με αυτόν που πήρε 2+2?Για μένα όσοι περισσότεροι εκπαιδευτές τόσο καλύτερα.Πάντα προσωπικά εκφραζόμενος.Τώρα τι θα κάνουν σε κάθε ΙΕΚ άλλο πράγμα.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2082 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 08:37:07 μμ »
Όταν λές έστειλες ηλεκτρονικα ένσταση, εννοείς με e-mail ή μέσω κάποιας φόρμας?
απλα εστειλα μνμ στο  kentrikigrammateia@ein.gr
ειναι μεχρι αυριο.
καλο ειναι να ειναι πολλες οι ενστασεις και να ρωταμε ποιος κανονιζει επισημα τι θα δοθει στον καθενα!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2083 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 09:22:59 μμ »
Βγηκε ανακοινωση απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τις ενστασεις, δειτε εδω:
http://cert.gsae.edu.gr/diek/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=131
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2013, 09:35:16 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2084 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 10:41:44 μμ »
Σύμφωνα με την αξιολόγηση επιλέκτηκα σε 4 ΙΕΚ απο ένα μάθημα. Τηλεφώνησα στον ΙΝΕΔΙΒΙΜ στην ομάδα έργου και μου είπαν οτι πρέπει να επιλέξω δύο ΙΕΚ και εφόσον ήμουν σε περισσότερα από ένα μαθήματα πρώτος στην αξιολόγηση γιατί δεν μου δόθηκε δεύτερο μάθημα σε ένα ΙΕΚ και μου πρότειναν να τηλεφωνήσω στους διευθυντές να ζητήσω τον λόγο διαφορετικά έχω κάθε δικαίωμα ένστασης και να ζητάω δεύτερο μάθημα!!!
Καταλαβαίνετε τι αλλαγές θα γίνουν και θα διαλυθεί το σύστημα αν όλοι οι πρώτοι κάνουν ένσταση και ζητάν δεύτερο μάθημα και σε ένα μήνα αλλάξουν όλες οι αναθέσεις εγώ προσωπικα θα το κάνω γιατι δεν νιώθω εξασφαλισμένος με αυτα που μου λένε...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 12:03:11 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2085 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 12:36:44 πμ »
Όπως γράφτηκε παραπάνω δικαιούμαστε μέχρι 2 μαθήματα ανά ΙΕΚ και μέχρι 2 ΙΕΚ. Πώς σας φαίνεται όμως να αποφασίζει ένα ΙΕΚ να δίνει ένα μάθημα ανά καθηγητή;
Θα έλεγα δίκαιο.Όλοι να συμμετέχουν εφόσον έχουν τα προσόντα εκ του νόμου.Εφόσον υπάρχει το προαπαιτούμενο πτυχίο θεωρητικά είναι κάποιος έτοιμος να εκπαιδεύσει.

Δε βλέπω πώς είναι δίκαιο. Αν συμβεί αυτό πάει περίπατο η αξιοκρατία. Αφού κάποιος συγκέντρωσε τα μόρια για 2 τμήματα, και βγήκε πρώτος στις αιτήσεις του γι' αυτά τα τμήματα, γιατί να μη τα πάρει και να τα πάρει κάποιος άλλος, με δεδομένο οτι έχει δικαίωμα και για δεύτερο τμήμα?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.