*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 146071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 25, 2014, 03:00:50 μμ »
Επιτρέψτε μου να καταθεσω τα ίδια ερωτηματα που εκανα και στο τοπικ περι μεταθεσεων.
Υποθετικά μιλώντας, εγώ ως ξενόγλωσση με πολλα μορια απο τα Δωδεκανησα δινω κατατακτηριες και τελειωνω φιλολογος.
- Αν ζητησω αποδοση 2ης ειδικοτητας αναλαμβανω ολα τα φιλολογικα μαθηματα μεχρι 11 ωρες αν καταλαβα καλα,  αλλα αποσπαση ή μεταθεση ως φιλολογος σε ενα αντιστοιχο κενο ΔΕΝ μπορω να παρω, παρα μόνο ως ξενογλωσσος,
με βάση το πρωτο μου πτυχιο;
- Αν ζητήσω μεταταξη στην ειδικοτητα του φιλολογου, διαγραφω παντελως το πρωτο πτυχιο και τι γινονται ολα τα μορια και η προυπηρεσια που εχω μαζεψει ως τώρα; Διαγραφονται και ξεκιναω από το μηδεν, είτε για μεταθέσεις, είτε για αποσπάσεις, είτε για θητεια σε πειραματικο, ή συνεχιζουν να ισχύουν; Απ'οτι διαβασα σε περυσινα μηνύματα στο συγκεκριμενο τοπικ τα μορια ισχύουν, έχει αλλαξει αυτό;
- Τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά που είχα κάνει βάσει του πρώτου πτυχίου; Διαγράφονται και αυτά;
-Οταν λεμε παροδος 5ετιας απο το φεκ διορισμου, δεν  τιθεται προβλημα με τα 9μηνα ανατροφης, συμπεριλαμβανονται κανονικα;
- Τελος, ασχετο αλλα: γνωρίζετε οποιαδήποτε περιπτωση συναδελφου  να εκανε μεταταξη απο Βθμια σε Γθμια βάση διδακτορικου, εργασιών κλπ;
Οποιος μπορει να με διαφωτισει, ειμαι ευγνωμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 25, 2014, 03:19:51 μμ »
Υποθετικά μιλώντας, εγώ ως ξενόγλωσση με πολλα μορια απο τα Δωδεκανησα δινω κατατακτηριες και τελειωνω φιλολογος.
- Αν ζητησω αποδοση 2ης ειδικοτητας αναλαμβανω ολα τα φιλολογικα μαθηματα μεχρι 11 ωρες αν καταλαβα καλα, 
όχι είναι λάθος, μπορείς να αναλάβεις όσες ώρες θέλεις

Παράθεση
αλλα αποσπαση ή μεταθεση ως φιλολογος σε ενα αντιστοιχο κενο ΔΕΝ μπορω να παρω, παρα μόνο ως ξενογλωσσος,
με βάση το πρωτο μου πτυχιο;
ακριβώς, μπορείς όμως σε ακραία περίπτωση να καλύψεις λειτουργικό κενό αν δεν υπάρχει κανένας του κλάδου στη διαθέση. Το λέει ο νόμος αλλά διστάζουν μέχρι τώρα να το κάνουν. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποια περίπτωση

Παράθεση
- Αν ζητήσω μεταταξη στην ειδικοτητα του φιλολογου, διαγραφω παντελως το πρωτο πτυχιο και τι γινονται ολα τα μορια και η προυπηρεσια που εχω μαζεψει ως τώρα; Διαγραφονται και ξεκιναω από το μηδεν, είτε για μεταθέσεις, είτε για αποσπάσεις, είτε για θητεια σε πειραματικο, ή συνεχιζουν να ισχύουν; Απ'οτι διαβασα σε περυσινα μηνύματα στο συγκεκριμενο τοπικ τα μορια ισχύουν, έχει αλλαξει αυτό;
ισχευ, τα κρατάς όλα, μόρια προυπηρεσια κλπ

Παράθεση
- Τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά που είχα κάνει βάσει του πρώτου πτυχίου; Διαγράφονται και αυτά;
Σίγουρα όχι, αυτό που δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά είναι μήπως χρειάζεται να τα αναγνωρίσεις πάλι με αίτηση στο ΠΥΣΔΕ, ή σε καλύπτει η 1η αναγνώριση που είχες κάνει

Παράθεση
-Οταν λεμε παροδος 5ετιας απο το φεκ διορισμου, δεν  τιθεται προβλημα με τα 9μηνα ανατροφης, συμπεριλαμβανονται κανονικα;
κανονικά, δεν έχεις πρόβλημα

Παράθεση
- Τελος, ασχετο αλλα: γνωρίζετε οποιαδήποτε περιπτωση συναδελφου  να εκανε μεταταξη απο Βθμια σε Γθμια βάση διδακτορικου, εργασιών κλπ;
Οποιος μπορει να με διαφωτισει, ειμαι ευγνωμων.
τι εννοείς? δεν μπορεί να γίνει αυτό

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 25, 2014, 07:21:19 μμ »
Παιδιά τελικά οι μετατάξςι από κλάδο δεν θα πρέπει να βγουν τουλάχιστον στο διαύγεια?
ώστε να δούμε τις περιοχές?

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 25, 2014, 08:24:16 μμ »
Κάτι σημαντικό όμως που δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί.
Ο έχων β ειδικότητα παίρνει μαθήματα β ειδικότητας τελευταίος από όλους. Δηλαδή από όσους έχουν και Α και Β ανάθεση τα συγκεκριμένα μαθήματα. Οπότε μπορεί να μην απαγορεύεται να πάρει και 20 ώρες, αλλά αν υπάρχουν 20 ώρες κενό σε μια ειδικότητα, τότε σίγουρα θα δοθεί ως οργανικό κενό. Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο με τη σειρά που γίνονται οι αναθέσεις θα υπάρχουν ώρες για κάποιον με Β ειδικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 08:54:31 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 25, 2014, 08:58:20 μμ »
@dijksrtra
Συνάδελφε χιλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απελπισμένη από τις μεταθέσεις σκεφτομαι σοβαρα τις κατατακτηριες σε καμμια φιλοσοφικη, αν αξιζει τον κοπο. Για την Γθμια το ρωτησα γιατι εχω καλό ακαδημαικό βιογραφικό αλλά οχι τις αντιστοιχες γνωριμιες.... Να μη σχολιασω για την επιλογη των Πειραματικών... Η υπαλληλος στο υπουργειο μου ειπε πάντως οτι δε γινεται, αλλα κατάλαβα μαλλον οτι υπαρχει ενα κενο κάπου και το θεμα εχει παγωσει εδω και δυο χρονια.
Μπορεί να εκανα και λάθος. Πάντως για ετερο κλαδο της Βθμιας, αν υποθετικά κανεις την αιτηση Οκτωβριο και πληροις τα τυπικα, πόσο διάστημα χρειάζεται για να αναγνωριστει η ειδικοτητα;
Μολις ανασανω λιγο απο τα παιδια θα το ξανακοιτάξω. Και παλι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 21, 2014, 08:51:30 πμ »
Καλημέρα σας!! Μια ερώτηση: Γνωρίζω οτι σε περίπτωση μετάταξης σε αλλο κλάδο β/θμιας διατηρούμε την προϋπηρεσία και το μισθολογικό μας κλιμάκιο. Αν ομως το κλιμάκιο μας εχει διαμορφωθεί με προσθήκη 3 ετών απο μεταπτυχιακό στη διδακτική του αντικειμένου του κατεχομενου κλάδου, ισχύει και μετα; Τι εννοω; Εκπαιδευτικός ΠΕ07 γερμανικής με μετπχκο στη διδακτική της γερμανικής ειναι (με προσμέτρηση του μεταπτυχιακού) Ε1 κλιμάκιο. Αν μεταταχθεί στον κλάδο ΠΕ06 Αγγλικής το μεταπτυχιακό δεν ειναι πια συναφές. Αφαιρούνται και τα 3 χρόνια απο την μισθολογική εξέλιξη; Ευχαριστώ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:48:01 πμ »
Καλημέρα σας!! Μια ερώτηση: Γνωρίζω οτι σε περίπτωση μετάταξης σε αλλο κλάδο β/θμιας διατηρούμε την προϋπηρεσία και το μισθολογικό μας κλιμάκιο. Αν ομως το κλιμάκιο μας εχει διαμορφωθεί με προσθήκη 3 ετών απο μεταπτυχιακό στη διδακτική του αντικειμένου του κατεχομενου κλάδου, ισχύει και μετα; Τι εννοω; Εκπαιδευτικός ΠΕ07 γερμανικής με μετπχκο στη διδακτική της γερμανικής ειναι (με προσμέτρηση του μεταπτυχιακού) Ε1 κλιμάκιο. Αν μεταταχθεί στον κλάδο ΠΕ06 Αγγλικής το μεταπτυχιακό δεν ειναι πια συναφές. Αφαιρούνται και τα 3 χρόνια απο την μισθολογική εξέλιξη; Ευχαριστώ

Χμμμ δύσκολη ερώτηση.
Για την συνάφεια γενικώς αποφασίζει το εκάστοτε ΠΥΣΔΕ. Δεν ξέρω αν έχει αναγνωριστεί μεταπτυχιακό αν μπορούν να το πάρουν πίσω ή αν πάρεις μετάταξη είσαι υποχρεωμένος να ξανακαταθέσεις το μεταπτυχιακό για αναγνώριση. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να ζητήσεις 2η ειδικότητα και ίσως αυτό να σου αναγνωρισει αυτόματα και το μεταπτυχιακό (εφόσον δημιουργηθεί πρόβλημα με τη νέα σου 1η ειδικότητα).

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:31:21 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως αν κάποιος έχει βρεθεί σε αυτή τη θέση και θα μπορούσε, ας με διαφωτίσει. :)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:55:49 πμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς εάν και πότε θα γίνουν οι μετατάξεις εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από κλάδο σε κλάδο για το 2014;


Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 11:26:45 πμ »
Πάρτε τηλέφωνο στο τμήμα μετατάξεων δευτεροβάθμιας στο υπουργείο. Για μετατάξεις εγκύκλιος δεν βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 29, 2015, 03:57:47 πμ »
Μια ερώτηση παιδιά σχετική με το θέμα κι ας απαντήσει όποιος γνωρίζει. Τι σημαίνει πρακτικά η παρ.1 του άρθρου 16 του νόμου 1566/1985:
"Μετάταξη εκπαιδευτικών κατά τις κείμενες διατάξεις από κλάδο σε κλάδο επιτρέπεται εφόσον δεν υπάρχουν υποψήφιοι για διορισμό στον ίδιο κλάδο με χρονολογία λήψης του πτυχίου προγενέστερη από τη χρονολογία λήψης του πτυχίου του μετατασσομένου".
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)



Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 29, 2015, 07:51:50 πμ »
Μια ερώτηση παιδιά σχετική με το θέμα κι ας απαντήσει όποιος γνωρίζει. Τι σημαίνει πρακτικά η παρ.1 του άρθρου 16 του νόμου 1566/1985:
"Μετάταξη εκπαιδευτικών κατά τις κείμενες διατάξεις από κλάδο σε κλάδο επιτρέπεται εφόσον δεν υπάρχουν υποψήφιοι για διορισμό στον ίδιο κλάδο με χρονολογία λήψης του πτυχίου προγενέστερη από τη χρονολογία λήψης του πτυχίου του μετατασσομένου".
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)
Νομίζω ότι έχει καταργηθεί αυτό το κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 29, 2015, 06:34:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση στο μήνυμά μου. Επειδή έψαξα αρκετά αλλά δε βρήκα κάτι, γνωρίζεις μήπως ποιος νόμος αναφέρει την τροποποίηση ή την κατάργηση του άρθρου αυτού;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.