*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #406 στις: Μάιος 02, 2013, 09:40:57 πμ »
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ συνάδελφε Μάρκο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #407 στις: Μάιος 02, 2013, 10:52:11 πμ »

  Πάντως το να διδάσκεις είναι κάτι υπέροχο  :)...Τα τριγύρω...χρήματα, συνεννόηση, συνέπεια, όσον αφορά γονείς...κτλ... Είναι φθορά! :o Τι κρίμα...Έχουμε όλη την καλή πρόθεση (χαιρετίζω με χαρά αυτά που έγραψε ο Μάρκος), αλλά κατά τη διάρκεια αλλάζουμε... Είναι φυσική η αλλαγή, διότι κάπως πρέπει να αντιμετωπίσουμε την συμπεριφορά γονιών - μαθητών!!!
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #408 στις: Μάιος 02, 2013, 01:02:11 μμ »
Αλλάζουμε taekmaria  ως προς το να γινόμαστε καλύτεροι, έτσι δεν είναι; ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι.
Πραγματικά είναι υπέροχο, οπως λες, γιατι εμεις το βιωνουμε ετσι. Δεν αποβλεπουμε μονο στη μεταδοση γνωσεων αλλα και αλλαγη συμπεροφορων, νοοτροπίας, αγωγής, μιας διαμόρφωσης προσωπικότητας. Γινόμαστε "ενα" με τους γονεις, συνεργαζόμαστε μαζί τους, τους θέλουμε και μας θέλουν. Μονο ετσι εχουμε ενα "καλό" αποτέλεσμα.
Oι παιδαγωγικες αρχες ισχύουν και εκτος σχολειου.
Για μενα αυτος ειναι σωστος δασκαλος ακομα και στα ιδιαιτερα. Το μεγαλο στοιχημα ειναι να κερδισουμε τους γονεις, οσο παράξενοι κι αν είναι. Πραγμα δυσκολο, αλλα αξίζει η προσπαθεια γιαυτό,...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2013, 01:36:20 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #409 στις: Μάιος 05, 2013, 12:07:43 μμ »
Σκόρπιες σκέψεις σε ένα φλέγον ζήτημα...

1) μην αναλαμβάνετε για Αγγλικά ενήλικες άντρες, ειδικά αν σας πουν 1 ώρα την εβδομάδα, και αντί για 12 ευρώ θέλουν να σας δώσουν 10 (ΕΛΕΟΣ),
2) προσοχή με ξένους, όποτε συνεργάστηκα μου φάγανε τα λεφτά!! (ΠΑΝΤΑ)
3) προσοχή με ακυρώσεις, ξεκαθαρίστε πως αν γίνει τελευταία στιγμή το μάθημα θα χρεωθεί κανονικά (δύσκολο να εφαρμοστεί στην πράξη, πείτε το εσείς όμως)
4) μετά το μάθημα ζητήστε την αμοιβή σας κάπως έτσι "κάναμε 2 ώρες, είναι 24 ευρώ η αμοιβή μου  ;D
5) ποτέ δοκιμαστικό μάθημα
6) αν σας καλέσουν να 'γνωριστείτε' μην το ξενυχτήσετε κιόλας, μου έχει τύχει 1,5 ώρα γνωριμία! και την άλλη μέρα σου λέει δεν θα κάνουμε! ΥΓ έτρεχα και 2 ώρες με τα λεωφορεία στον Πειραιά!
7) αν ρωτάνε δεκάδες ερωτήσεις πχ τι σεμινάρια έχετε κάνει, αναλυτική περιγραφή σημειώσεων που έχετε κτλ κτλ παρατήστε τους, όποιος το ψειρίζει πάρα πολύ δεν έρχεται ποτέ (κοπέλα μου ζήταγε υλικό για Listening διαρκώς και όταν πάμε να ξεκινήσουμε 1 μέρα πριν μήνυμα στο κινητό, δεν θα κάνω τελικά)
8) μην επιτρέπεται πατέρα να είναι πάνω από το κεφάλι σας στα 20 εκατοστά για την ακρίβεια όταν παραδίδεται στον γιο του, το κάνει ένας περίεργος στον Πειραιά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2013, 04:35:44 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #410 στις: Μάιος 06, 2013, 12:22:53 πμ »
Προφανώς σου έχουν τύχει πολλά στραβά, δυστυχώς! Μακάρι να μην υπάρξει άλλο τέτοιο περιστατικό. Προσωπικά είχα ιδιαίτερα με άτομο από ξένη χώρα και πλήρωνε πάντα στην ώρα του. Επίσης η αμοιβή είναι καλό, θεωρώ, να δίνεται σύμφωνα με ό,τι έχει συζητηθεί αρχικά. Για παράδειγμα, πληρώνομαι πάντα στο τέλος του μήνα και μέχρι στιγμής (φτου σκόρδα) όλοι με πληρώνουν τότε χωρίς καμία καθυστέρηση.  Όσον αφορά τη γνωριμία, βάζω πάντα ένα χρονικό όριο. Αυτό βέβαια είναι μία ώρα, αρκετή για να μιλήσω με του γονείς, αλλά προσπαθώ να έχω χρόνο για να δω και το επίπεδο του μαθητή, που θα αναλάβω. Δοκιμαστικό μάθημα, πάντως, η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω ποτέ.

Ειλικρινά, οι σκέψεις σου με έχουν βάλει και εμένα σε σκέψεις για το τι μπορεί να αντιμετωπίσω κι εγώ κάποια στιγμή. Πολύ δύσκολες οι εποχές!!!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #411 στις: Μάιος 06, 2013, 01:59:46 πμ »
Προφανώς σου έχουν τύχει πολλά στραβά, δυστυχώς! Μακάρι να μην υπάρξει άλλο τέτοιο περιστατικό. Προσωπικά είχα ιδιαίτερα με άτομο από ξένη χώρα και πλήρωνε πάντα στην ώρα του. Επίσης η αμοιβή είναι καλό, θεωρώ, να δίνεται σύμφωνα με ό,τι έχει συζητηθεί αρχικά. Για παράδειγμα, πληρώνομαι πάντα στο τέλος του μήνα και μέχρι στιγμής (φτου σκόρδα) όλοι με πληρώνουν τότε χωρίς καμία καθυστέρηση.  Όσον αφορά τη γνωριμία, βάζω πάντα ένα χρονικό όριο. Αυτό βέβαια είναι μία ώρα, αρκετή για να μιλήσω με του γονείς, αλλά προσπαθώ να έχω χρόνο για να δω και το επίπεδο του μαθητή, που θα αναλάβω. Δοκιμαστικό μάθημα, πάντως, η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω ποτέ.

Ειλικρινά, οι σκέψεις σου με έχουν βάλει και εμένα σε σκέψεις για το τι μπορεί να αντιμετωπίσω κι εγώ κάποια στιγμή. Πολύ δύσκολες οι εποχές!!!


από Αλβανούς και Αρμένη έχω χάσει χρήματα ΠΑΝΤΑ! υπάρχουν και άλλα πχ πριν 2 ώρες μήνυμα για ακύρωση μαθήματος (άρα και απώλεια 24 ευρώ για αύριο!), συν χιλιάδες άλλα πχ να πληρώνω φωτοτυπίες από την τσέπη μου για να τις δίνω στα παιδιά και άλλα πολλά πχ ερωτήσεις από το τηλέφωνο βροχή για το τι μάθημα κάνω, τι CDs χρησιμοποιώ, αν "απορρίπτω βιβλία", κομπλεξιλίκια όταν το μάθημα είναι σε group πχ η μία κοπέλα είχε το CPE το αγόρι της άσχετο με τα Αγγλικά, της κοπέλας της άρεσε το μάθημα του αγοριού καθόλου- και με ακύρωσαν τελευταία στιγμή κυριολεκτικά!
ΥΓ έχοντας ξεκινήσει αρκετά ιδιαίτερα δεν μπορείς να το κάνεις τέλος του μήνα να πληρώνεσαι για έναν απλό λόγο, το πρώτο μάθημα μπορεί να είναι και το τελευταίο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 02:04:55 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #412 στις: Μάιος 06, 2013, 08:55:15 πμ »
Θα παρακαλέσω να είμαστε πολύ προσεκτικοί, όταν κάνουμε σχόλια για ανθρώπους άλλων εθνοτήτων.Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι.
Εύχομαι Χρόνια Πολλά σε όλους όσοι γιορτάζουν σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 09:05:53 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #413 στις: Μάιος 06, 2013, 10:53:57 πμ »
η αλήθεια είναι πικρή, αν είχατε τις εμπειρίες που είχα τα ίδια θα λέγατε τι να λέμε τώρα
Αλήθεια;
Παρακαλώ να είστε φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς που δεν αφορούν απόψεις αλλά πρόσωπα,
τα "πιστεύω" τους, τη θρησκεία τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους (από τους όρους χρήσης).
Και ας έχετε όλα τα "δίκια" (κατά την άποψή σας).

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 10:56:08 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #414 στις: Μάιος 06, 2013, 11:16:51 πμ »
δεν διαφωνούμε, αναφέρθηκα σε πολύ συγκεκριμένα γεγονότα κακής εμπειρίας (με ποσοστό 100 τοις εκατό δυστυχώς!),εύχομαι να μην σας συμβούν, αλλά αν σας συμβούν νομίζω θα νευριάσετε αν σας φάνε τα λεφτά σας..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 11:18:41 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #415 στις: Μάιος 06, 2013, 11:21:31 πμ »
αλλά
Μάλλον διαφωνούμε λοιπόν.
Η γενίκευση -και επιστημονικά και ακόμα πιο πολύ στα Μαθηματικά- είναι η δυσκολότερη ατραπός. Ας ήμαστε προσεκτικοί.-

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #416 στις: Μάιος 06, 2013, 11:25:14 πμ »
αλλά
Μάλλον διαφωνούμε λοιπόν.
Η γενίκευση -και επιστημονικά και ακόμα πιο πολύ στα Μαθηματικά- είναι η δυσκολότερη ατραπός. Ας ήμαστε προσεκτικοί.-

εγώ είπα την απόλυτη αλήθεια για περιστατικά που μου συνέβησαν, έξω από το πρόβλημα και εγώ προοδευτικός ήμουν δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ΥΓ είπα περιστατικά ξένων που πλήρωναν κανονικά, in all fairness.. άλλο που τα σβήσατε..
ΥΓ μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις, απλά εγώ δεν τις πέτυχα ποτέ..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 11:36:26 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #417 στις: Μάιος 06, 2013, 11:36:17 πμ »
Πέραν της ξεκάθαρης παραβίασης των όρων χρήσης του pde, έγινε μια γενικότερη παρατήρηση-παράκληση από τον Μάρκο. Γιατί θεώρησες ότι έπρεπε να απαντήσεις; Αναφερόταν σ' εσένα προσωπικά; Γιατί απάντησες; Για να αποδείξεις ότι η παρατήρηση-παράκληση ήταν λάθος;
Δεν θέλω να μπω στην ουσία που εξακολουθείς να αναφέρεις όσο κι αν επιμένεις.
Δεν θα επανέλθω.

Παρακαλώ μπορείτε να συνεχίσετε την συζήτηση στο θέμα, πάντα μέσα στα πλαίσια των όρων χρήσης.

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 11:51:06 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #418 στις: Μάιος 06, 2013, 11:56:50 πμ »
Ο τίτλος του θέματος είναι σαφής "..../Προβλήματα στα ιδιαίτερα".
Το "ΠΑΝΤΑ" στο σχόλιό του αναφέροταν - όπως εύκολα γίνεται κατανοητό - σε προσωπική του εμπειρία, δηλαδή ήταν ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε και το ανέφερε. Δεν φαίνεται να προσέβαλε (σε όσα μηνύματα παραμένουν τουλάχιστον) κάτι, απλά ανέφερε τι αντιμετώπισε.
Άλλοι έχουν προβλήματα με πολλούς Έλληνες κακοπληρωτές. Κάποιος άτυχος π.χ. θα μπορούσα να είχε ΠΑΝΤΑ πρόβλημα με Έλληνες κακοπληρωτές, οπότε θα το έγραφε σαν εμπειρία εδώ. Δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ είναι, αλλά ούτε σημαίνει ότι δε θα έπρεπε να αναφέρει αυτήν την εμπειρία του.
Σίγουρα, οι γενικεύσεις δεν κάνουν καλό και ενίοτε είναι επικίνδυνες, αλλά αν ο καθένας διευκρινίζει ότι ήταν καθαρά από προσωπική εμπειρία, τότε δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #419 στις: Μάιος 06, 2013, 11:59:53 πμ »
Έχετε δίκαιο, γι' αυτό και το απέσυρα.
Παρακαλώ μπορείτε να συνεχίσετε την συζήτηση στο θέμα, πάντα μέσα στα πλαίσια των όρων χρήσης.

Ευχαριστώ


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160778
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.