*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786500 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #546 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:44:26 μμ »
Αν κάποιος κάνει αίτηση απόσπασης σε μια δημόσια βιβλιοθήκη και την πάρει, αν υποθέσουμε ότι η βιβλιοθήκη αυτή είναι... μακριά, παίρνει τα μόρια της περιοχής στην οποία πηγαίνει με την απόσπαση, ή της περιοχής στην οποία ανήκει οργανικά;

Λογικά, της περιοχής που πηγαίνει με απόσπαση... :-\

Χμ, τότε όλοι αυτοί που διορίζονται στην παραμεθόριο και παίρνουν αλλεπάλληλες αποσπάσεις στις πόλεις, πώς παίρνουν τα μόρια της παραμεθορίου;

Γίνεται κάτι τέτοιο σε αποσπασεις σε βιβλιοθήκες;;;
 :o

Αν ναι, τότε σόρι, δεν είχα ιδέα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:03:37 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #547 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:53:26 μμ »
Μη ζητάς συγνώμη. Κι εγώ είμαι τελείως άσχετος με το θέμα απόσπαση γενικώς. Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου, αν κι έχω κάνει αίτηση κάμποσες φορές. Μόνο μια φορά, το 2008, τη χρονιά που πήρα μετάταξη από την α'θμια στη β'θμια, ενώ η προσωρινή τοποθέτησή μου ήταν σε σχολείο πρωτεύουσας νομού, με απέσπασε η υπηρεσία για τις ανάγκες της σε μια κωμόπολη 100 χιλιόμετρα μακριά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι την επιθυμούσα κι εγώ αυτή την απόσπαση, αφού η κωμόπολη αυτή απείχε καμιά 25αριά χιλιόμετρα από το χωριό μου, όπου είχα σπίτι. Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή με είχε αποσπάσει η ίδια η υπηρεσία για κάλυψη των αναγκών της, δίχως εγώ να ζητήσω απόσπαση (παρ' ότι την ήθελα και είχα γνωστοποιήσει την επιθυμία μου), πήρα τα μόρια του σχολείου στο οποίο με στείλανε (9+2). Αλλά γενικώς υπάρχει στο μυαλό μου μια ασάφεια σχετικά με το αν παίρνεις τα μόρια της περιοχής στην οποία πηγαίνεις με απόσπαση ή της περιοχής από την οποία φεύγεις με απόσπαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 12:59:43 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #548 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:11:19 μμ »
Μη ζητάς συγνώμη. Κι εγώ είμαι τελείως άσχετος με το θέμα απόσπαση γενικώς. Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου, αν κι έχω κάνει αίτηση κάμποσες φορές. Μόνο μια φορά, το 2008, τη χρονιά που πήρα μετάταξη από την α'θμια στη β'θμια, ενώ η προσωρινή τοποθέτησή μου ήταν σε σχολείο πρωτεύουσας νομού, με απέσπασε η υπηρεσία για τις ανάγκες της σε μια κωμόπολη 100 χιλιόμετρα μακριά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι την επιθυμούσα κι εγώ αυτή την απόσπαση, αφού η κωμόπολη αυτή απείχε καμιά 25αριά χιλιόμετρα από το χωριό μου, όπου είχα σπίτι. Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή με είχε αποσπάσει η ίδια η υπηρεσία για κάλυψη των αναγκών της, δίχως εγώ να ζητήσω απόσπαση (παρ' ότι την ήθελα και είχα γνωστοποιήσει την επιθυμία μου), πήρα τα μόρια του σχολείου στο οποίο με στείλανε (9+2). Αλλά γενικώς υπάρχει στο μυαλό μου μια ασάφεια σχετικά με το αν παίρνεις τα μόρια της περιοχής στην οποία πηγαίνεις με απόσπαση ή της περιοχής από την οποία φεύγεις με απόσπαση.

Μέχρι τη Διαμάντω οι περισσότερες αποσπάσεις σε φορείς σήμαιναν μόρια οργανικής και ξεχρέωμά της. Αυτή η γελοιότητα οδήγησε πολλούς εκπ/κους που δεν πάτησαν ποτέ το πόδι τους στις οργανικές τους σε μετάθεση δίπλα στο σπίτι τους.
Μετά τη Διαμάντω αυτό έπαψε (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις όπως τα ΚΠΕ) αλλά φυσικά δεν ήρθε η απόλυτη δικαιοσύνη. Η κυρία θεσμοθέτησε όποιος αποσπάται σε δδε  και υπουργείο να παίρνει τα μόρια της θέσης απόσπασης + 2 έξτρα. Εξίσου μεγάλη αδικία για μένα. (Κάποιος δηλαδή που υπηρετεί στη δδε Τρίπολης και μένει στο σπιτάκι του παίρνει 2+2 = 4 δυσμενών συνθηκών, τα οποία παίρνει και κάποιος που υπηρετεί στην πόλη της Ρόδου ή της Χίου)
  Το αυτονόητο, δηλαδή ο καθένας τα μόρια του τόπου που πραγματικά υπηρετεί μάλλον φαίνεται δύσκολο καθώς πάντα πρέπει να γίνονται ρουσφέτια ή ρουσφετάκια.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #549 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:31:06 μμ »
Η κυρία θεσμοθέτησε όποιος αποσπάται σε δδε  και υπουργείο να παίρνει τα μόρια της θέσης απόσπασης + 2 έξτρα. Εξίσου μεγάλη αδικία για μένα. (Κάποιος δηλαδή που υπηρετεί στη δδε Τρίπολης και μένει στο σπιτάκι του παίρνει 2+2 = 4 δυσμενών συνθηκών, τα οποία παίρνει και κάποιος που υπηρετεί στην πόλη της Ρόδου ή της Χίου)
  Το αυτονόητο, δηλαδή ο καθένας τα μόρια του τόπου που πραγματικά υπηρετεί μάλλον φαίνεται δύσκολο καθώς πάντα πρέπει να γίνονται ρουσφέτια ή ρουσφετάκια.
Μην ξεχνάς όμως ότι ο αποσπασμένος στο γραφείο δουλεύει με μεγαλύτερο (τυπικό) ωράριο και ΧΩΡΙΣ τις διακοπές των εκπαιδευτικών, διότι τα +2 μόρια τα παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι αποσπαστούν με απόφαση υπουργείου και όχι όσοι διατεθούν σε γραφεία "για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Εγώ προσωπικά το σύστημα αυτό το βρίσκω απόλυτα δίκαιο, διότι και αναλογικό είναι (άλλο να είσαι σε γραφείο στην Αθήνα και άλλο σε γραφείο στην Ρόδο) καθώς η "βάση" είναι τα μόρια της πολης του γραφείου, αλλά και "εξισορροπεί" την έλλειψη μεγαλύτερων διακοπών και το μεγαλύτερο υποχρεωτικό ωράριο.

Προσωπική μου άποψη πάντα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:03:37 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #550 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:44:40 μμ »
Η κυρία θεσμοθέτησε όποιος αποσπάται σε δδε  και υπουργείο να παίρνει τα μόρια της θέσης απόσπασης + 2 έξτρα. Εξίσου μεγάλη αδικία για μένα. (Κάποιος δηλαδή που υπηρετεί στη δδε Τρίπολης και μένει στο σπιτάκι του παίρνει 2+2 = 4 δυσμενών συνθηκών, τα οποία παίρνει και κάποιος που υπηρετεί στην πόλη της Ρόδου ή της Χίου)
  Το αυτονόητο, δηλαδή ο καθένας τα μόρια του τόπου που πραγματικά υπηρετεί μάλλον φαίνεται δύσκολο καθώς πάντα πρέπει να γίνονται ρουσφέτια ή ρουσφετάκια.
Μην ξεχνάς όμως ότι ο αποσπασμένος στο γραφείο δουλεύει με μεγαλύτερο (τυπικό) ωράριο και ΧΩΡΙΣ τις διακοπές των εκπαιδευτικών, διότι τα +2 μόρια τα παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι αποσπαστούν με απόφαση υπουργείου και όχι όσοι διατεθούν σε γραφεία "για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Εγώ προσωπικά το σύστημα αυτό το βρίσκω απόλυτα δίκαιο, διότι και αναλογικό είναι (άλλο να είσαι σε γραφείο στην Αθήνα και άλλο σε γραφείο στην Ρόδο) καθώς η "βάση" είναι τα μόρια της πολης του γραφείου, αλλά και "εξισορροπεί" την έλλειψη μεγαλύτερων διακοπών και το μεγαλύτερο υποχρεωτικό ωράριο.

Προσωπική μου άποψη πάντα...

Συμφωνώ happiness ότι είναι μεγαλύτερο το ωράριο και πολύ λιγότερες οι διακοπές (εφόσον βέβαια αυτά τηρούνται).
Ωστόσο την απόσπαση αυτή οι εκπαιδευτικοί τη ζητούν με αίτησή τους, στους τόπους συμφερόντων τους και όλος ο μισθός μένει στην τσέπη.

Για να το πω αλλιώς: καταλαβαίνω απολύτως το σκεπτικό σου αλλά για να εξηγήσω τι εννοώ:(αναφέρομαι σε ανθρώπους με οικογένεια γιατί αυτοί κατά κανόνα ζητούν και αποσπάσεις σε φορείς)
αυτός που αποσπάται σε γραφεία κλπ. ναι, έχει μεγαλύτερα ωράρια,λιγότερες άδειες και ναι, η δουλειά του , εφόσον γίνεται σωστά είναι απαιτητική. Το ξέρω πολύ καλά.Όμως μένει στο σπίτι του και έχει έξοδα μηδέν.Και φυσικά κρατάει και το σπίτι του, δεν το διαλύει.
 Αυτός που υπηρετεί π.χ. στη Χίο(το παράδειγμα τυχαίο), ναι , έχει περισσότερες διακοπές, αλλά:
δεν εξοικονομεί τίποτα, μπορεί να μπαίνει και μέσα
το μικρότερο ωράριο δεν του προσφέρει πρακτικά κάτι αν στερείται σύζυγο και παιδιά εφόσον είναι υποχρεωμένος να μένει στο νησί
η μετάβασή του κοστίζει ο κούκος το αηδόνι και εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες
το διάστημα χριστ-πασχα καλοκαιρι (3 μήνες) δεν αρκεί για να "συντηρηθεί" μια οικογένεια
ουσιαστικά είναι απών από την οικογένειά του.


Είναι δυνατόν σε αυτές τις 2 περιπτώσεις η δυσμένεια συνθηκών να αποτιμάται ως εντελώς ίδια;;;;

Βέβαια όλα είναι προσωπικές απόψεις και η πολιτισμένη διαφωνία είναι απολύτως σεβαστή.
Απλώς αυτή είναι η δική μου γνώμη...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #551 στις: Ιούλιος 23, 2013, 05:01:26 μμ »
γνωρίζει κανείς πότε γίνονται οι αιτήσεις για αποσπάσεις σε κπε;

Αποσυνδεδεμένος denantioch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #552 στις: Ιούλιος 23, 2013, 05:36:41 μμ »
Συνάδελφοι, το θέμα με τη μοριοδότηση (οργανικής ή απόσπασης) είναι περισσότερο πολύπλοκο. Θα ήταν πιο δίκαιο (κατά τη γνώμη μου) ο αριθμός των μορίων που παίρνει κάποιος (οργανικά υπηρετών ή αποσπασμένος) να εξαρτάται από την απόσταση (ή/και τη δυσκολία μετάβασης γενικότερα) της μόνιμης κατοικίας του (εντοπιότητα, έδρα, εκεί που τελικά επιθυμεί να πάει). Έτσι, δεν έχει νόημα να παίρνει π.χ. 8 μόρια και ο μόνιμος κάτοικος της Ρόδου (π.χ.) και ο Αθηναίος, Πατρινός, Κρητικός, Πρεβεζιάνος ή ό,τι άλλο τέλoς πάντων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 09:26:16 μμ από denantioch »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #553 στις: Ιούλιος 23, 2013, 05:43:27 μμ »
@  denantioch
εννοείται !!! άλλος ένας παραλογισμός!
Αν και για να είμαστε ειλικρινής, είχε προταθεί από τους συνδικαλιστές, δεν ξέρω γιατί δεν "περασε", η μοριοδότηση της απόστασης από τον τόπο συμφερόντων.
Είναι δυνατόν πχ ο Αθηναίος και ο Ροδίτης να έχουν τα ίδια μόρια στη Ρόδο;;;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #554 στις: Ιούλιος 23, 2013, 05:51:04 μμ »
Νομίζω οτι οι αποσπασμένοι στις ΔΔΕ πλέον παίρνουν τα μόρια της περιοχής που ανήκει η ΔΔΕ και όχι τα μόρια της περιοχής που ανήκουν οργανικά. Νομίζω πως μόνο για τις αποσπάσεις στην Κ.Υ. έχει μείνει αυτό το προνόμιο.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #555 στις: Ιούλιος 23, 2013, 06:43:18 μμ »
Οσοι πιστευουν οτι δικαιουνται τα 2 μορια επιπλεον της αποσπασης σε φορεις (κατι που ξεχρεωνει την δυσκολια της θεσης) ας πανε στον τοπο τοποθετησης τους να παιρνουν 8 μορια  τα δικαιουνται ΚΑΙ θα κανουν δυο μηνες διακοπες. Ας μην κανουν αιτηση αποσπασης. Εκανε κατι δικαιο η κ. Διαμαντοπουλου αλλα καποιοι θιγονται. ΑΡΑ επειδη αυτοι συνηθως εχουν τον τροπο, θα το ακυρωσουν.

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #556 στις: Ιούλιος 23, 2013, 07:15:30 μμ »
Για τις αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε υπηρεσίες του Δημοσίου

«Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε υπηρεσίες του Δημοσίου είναι περίπου 3.500. Όμως, αυτό δεν θα υπάρξει φέτος, γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα. Όλοι οι αποσπασμένοι θα πάνε στις τάξεις τους. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία».


αυτά είπε ο υπουργός και τέζα ο εκπ/κος

Αποσυνδεδεμένος darmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #557 στις: Ιούλιος 23, 2013, 07:23:30 μμ »
Συνάδελφοι, το θέμα με τη μοριοδότηση (οργανικής ή απόσπασης) είναι περισσότερο πολύπλοκο. Θα ήταν πιο δίκαιο (κατά τη γνώμη μου) ο αριθμός των μορίων που παίρνει κάποιος (οργανικά υπηρετών ή αποσπασμένος) να εξαρτάται από την απόσταση (ή/και τη δυσκολία μετάβασης γενικότερα) της μόνιμης κατοικίας του (εντοπιότητα, έδρα, εκεί που τελικά επιθυμεί να πάει). Έτσι, δεν έχει νόημα να παίρνει π.χ. 8 μόρια και ο μόνιμος κάτοικος της Ρόδου (π.χ.) και ο Αθηναίος, Πατρινός, Κρητικός, Πρεβεζιάνος ή ό,τι άλλο τέλως πάντων.
Συμφωνω απολυτα. Αλλωστε αυτο ισχυει για τα σωματα ασφαλειας και το θεωρω δικαιο
να παιρνεις μορια αναλογα με την αποσταση απο τον τοπο κατοικιας.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #558 στις: Ιούλιος 23, 2013, 08:46:35 μμ »
Νομίζω οτι οι αποσπασμένοι στις ΔΔΕ πλέον παίρνουν τα μόρια της περιοχής που ανήκει η ΔΔΕ και όχι τα μόρια της περιοχής που ανήκουν οργανικά. Νομίζω πως μόνο για τις αποσπάσεις στην Κ.Υ. έχει μείνει αυτό το προνόμιο.
Νομίζω πως όι αποσπασμένοι σε δδε παίρνουν τα μόρια της περιοχής που ανήκει η δδε +2.
Είχα την εντύπωση πως το ίδιο ισχύει και για το υπουργείο αλλά δεν παίρνω και όρκο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος denantioch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #559 στις: Ιούλιος 23, 2013, 09:26:50 μμ »
Συνάδελφοι, το θέμα με τη μοριοδότηση (οργανικής ή απόσπασης) είναι περισσότερο πολύπλοκο. Θα ήταν πιο δίκαιο (κατά τη γνώμη μου) ο αριθμός των μορίων που παίρνει κάποιος (οργανικά υπηρετών ή αποσπασμένος) να εξαρτάται από την απόσταση (ή/και τη δυσκολία μετάβασης γενικότερα) της μόνιμης κατοικίας του (εντοπιότητα, έδρα, εκεί που τελικά επιθυμεί να πάει). Έτσι, δεν έχει νόημα να παίρνει π.χ. 8 μόρια και ο μόνιμος κάτοικος της Ρόδου (π.χ.) και ο Αθηναίος, Πατρινός, Κρητικός, Πρεβεζιάνος ή ό,τι άλλο τέλoς πάντων.
Συμφωνω απολυτα. Αλλωστε αυτο ισχυει για τα σωματα ασφαλειας και το θεωρω δικαιο
να παιρνεις μορια αναλογα με την αποσταση απο τον τοπο κατοικιας.
Μία άλλη στρέβλωση, που βρήκαν και θα βρίσκουν μπροστά τους οι αιτώντες (ή "αιτούντες"; ) μετάθεση συνάδελφοι, αφορά το διπλασιασμό των μορίων όσων διορίστηκαν σε δυσπρόσιτα το 2010 (αν δεν με απατά η μνήμη μου), λόγω του ότι δεν δικαιούνταν αίτησης μετάθεσης για 2 (ή 3) χρόνια, τη στιγμή που συνάδελφοί τους διορισμένοι πριν από αυτούς στις ίδιες περιοχές έπαιρναν τα ίδια (όχι 2-πλασιασμένα), παρ' όλο που, αν και δικαιούνταν να αιτηθούν μετάθεσης, δεν μπόρεσαν να πάρουν τελικά, οπότε και αυτοί παρέμειναν "υποχρεωτικά" στον ίδιο τόπο. Φυσικά, γι' αυτό δεν ευθύνονται οι (το 2010) διορισθέντες συνάδελφοι.
Ουδόλως επιθυμώ τον κανιβαλισμό μεταξύ μας, και λυπούμαι που με κάτι τέτοια διχαζόμαστε, χωρίς να πρέπει.
Ζητώ συγγνώμη που είμαι, εν μέρει, εκτός θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 09:42:01 μμ από denantioch »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.