*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 143288 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #518 στις: Μάιος 07, 2012, 09:47:17 πμ »
εφόσον δεν δίνονται εκπαιδευτικές άδειες, μήπως αυτές έχουν αντικατασταθεί τουλάχιστον από απόσπαση στον τόπο φοίτησης; Αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος έχει γινει δεκτός για μεταπτυχιακό μακρυά από τον τόπο που είναι διορισμένος.
Όμως οι αιτήσεις για απόσπαση απότι ξέρω έχουν λήξει. Τι γίνεται αν κάποιος γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακό ας πουμε μέσα στο καλοκαίρι μακρυά από τον τόπο που είναι διορισμένος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:55 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #519 στις: Μάιος 07, 2012, 12:36:27 μμ »
εφόσον δεν δίνονται εκπαιδευτικές άδειες, μήπως αυτές έχουν αντικατασταθεί τουλάχιστον από απόσπαση στον τόπο φοίτησης; Αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος έχει γινει δεκτός για μεταπτυχιακό μακρυά από τον τόπο που είναι διορισμένος.
Όμως οι αιτήσεις για απόσπαση απότι ξέρω έχουν λήξει. Τι γίνεται αν κάποιος γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακό ας πουμε μέσα στο καλοκαίρι μακρυά από τον τόπο που είναι διορισμένος;
Όχι και τίποτα. Παίρνεις μερικά μόρια παραπάνω στην αίτηση απόσπασης (την περίοδο που γίνονται).
Έτσι είναι η κάθαρση του κλάδου killbill. Δεν πιστεύω να ήθελες τις παλιές εκπαιδευτικές άδειες που τις παίρναν τα βύσματα; ε; δεν πιστεύω; καλά δεν κάναν που τις κόψαν και τις αντικαταστήσαν με το ... τίποτα  ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #520 στις: Μάιος 07, 2012, 01:04:47 μμ »
τα περισσότερα μεταπτυχιακά προκηρύσσονται την Άνοιξη συνήθως ή καλοκαίρι ώστε να ξεκινήσουν Φθινόπωρο.
Όπως και να έχει τα αποτελέσματα τα μαθαίνεις τέλος καλοκαιριού.
Το θέμα είναι ότι νομίζω ότι τότε δεν γίνονται αιτήσεις για αποσπάσεις, σωστά; ή κάνω λάθος; (μακάρι)

το Timing δηλαδή δεν ξέρω αν συμπίπτει. Γιατι, πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις ότι σε πήραν σε ένα μεταπτυχιακό και ύστερα  να κάνεις αίτηση για απόσπαση και όχι αντίστροφα. αλλιώς τσάμπα η απόσπαση..

ναι συμφωνώ που κόπηκαν οι εκπ. άδειες. Ένας στον ιδιωτικό τομέα αν θέλει να κάνει μεταπτυχιακό δεν θα του πληρώνει ο εργοδήτης του τους μισθούς 2 χρόνων και αυτός να σπουδάζει! Πάνω από όλα ισότητα και δικαιοσύνη!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #521 στις: Μάιος 07, 2012, 02:59:12 μμ »
τα περισσότερα μεταπτυχιακά προκηρύσσονται την Άνοιξη συνήθως ή καλοκαίρι ώστε να ξεκινήσουν Φθινόπωρο.
Όπως και να έχει τα αποτελέσματα τα μαθαίνεις τέλος καλοκαιριού.
Το θέμα είναι ότι νομίζω ότι τότε δεν γίνονται αιτήσεις για αποσπάσεις, σωστά; ή κάνω λάθος; (μακάρι)

το Timing δηλαδή δεν ξέρω αν συμπίπτει. Γιατι, πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις ότι σε πήραν σε ένα μεταπτυχιακό και ύστερα  να κάνεις αίτηση για απόσπαση και όχι αντίστροφα. αλλιώς τσάμπα η απόσπαση..

ναι συμφωνώ που κόπηκαν οι εκπ. άδειες. Ένας στον ιδιωτικό τομέα αν θέλει να κάνει μεταπτυχιακό δεν θα του πληρώνει ο εργοδήτης του τους μισθούς 2 χρόνων και αυτός να σπουδάζει! Πάνω από όλα ισότητα και δικαιοσύνη!


Και τότε που ίσχυαν ακόμα οι εκπαιδευτικές άδειες, πάλι η μία χρονιά πήγαινε χαμένη. Οι αιτήσεις για άδεια γινόταν Μάιο, και τα μεταπτυχιακά άρχίζουν Νοέμβρη...

Όσο για τον ιδιωτικό τομέα...εξαρτάται πού είσαι. 5 φίλοι μου που εργάζονται σε (διαφορετικά) εργοστάσια ως μηχανικοί έχουν φύγει στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό από τις ετερείες τους. Πληρώνονται το μισθό της Ελλάδας, πληρώνονται τα δίδακτρα των πανεπιστημίων και παίρνουν και κάτι επιπλέον. Και η υποχρέωση τους είναι όταν τελειώσουν τα μεταπτυχιακό τους (που είναι πάνω σε τομέα επιλεγμένο από την ετερεία) θα πρέπει να εργαστούν για 2 χρόνια στο εργοστάσιο και μετά είναι ελέυθεροι να πάνε όπου θέλουν.
Με τις δικές μας τις άδειες, έχεις υποχρέωση για 3 χρόνια υπηρεσίας για κάθε χρόνο άδειας.

Μην λέμε ότι όλα στο δημόσιο είναι τόσο καλύτερα πια από τον ιδιωτικό....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:55 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #522 στις: Μάιος 07, 2012, 04:04:04 μμ »

Όμως οι αιτήσεις για απόσπαση απότι ξέρω έχουν λήξει. Τι γίνεται αν κάποιος γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακό ας πουμε μέσα στο καλοκαίρι μακρυά από τον τόπο που είναι διορισμένος;

Ποιες αιτήσεις για απόσπαση έχουν λήξει???

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #523 στις: Μάιος 07, 2012, 05:24:38 μμ »
άρα κάνω λάθος!
πότε γίνονται αιτήσεις για απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #524 στις: Μάιος 07, 2012, 05:31:07 μμ »
Έλα, ντε!!! Πότε θα βγει η εγκύκλιος?????????????;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #525 στις: Μάιος 07, 2012, 06:48:06 μμ »
όπως και να έχει πάντως, τα αποτελέσματα για το αν έγινες δεκτός σε κάποιο μεταπτυχικό βγαίνουν μέσα στο καλοκαίρι, οπότε δύσκολα τα πράγματα.
Δεν μπορείς να ζητήσεις πρώτα απόσπαση και ύστερα να δεις αν σε πήραν σε κάποιο μεταπτυχιακό. Και που να ζητήσεις απόσπαση?σε ποιά πόλη; αφου δεν ξέρεις που θα γίνεις δεκτός!

θα έπρεπε να υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση πάντως, γιατί δεν έχουμε όλοι στον τόπο μας πανεπιστήμια!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #526 στις: Μάιος 08, 2012, 12:08:57 πμ »
ναι συμφωνώ που κόπηκαν οι εκπ. άδειες. Ένας στον ιδιωτικό τομέα αν θέλει να κάνει μεταπτυχιακό δεν θα του πληρώνει ο εργοδήτης του τους μισθούς 2 χρόνων και αυτός να σπουδάζει! Πάνω από όλα ισότητα και δικαιοσύνη!
Ούτε τον στέλνει να δουλέψει δίπλα στο πανεπιστήμιο που κάνει μεταπτυχιακό. Οπότε εσύ γιατί κάνεις αίτηση απόσπασης;
Δικαίωμα στην επιμόρφωση έχουν μόνο όσοι ήδη εργάζονται στις μεγάλεις πόλεις που έχουν πανεπιστήμια και έχουν και αρκετά λεφτά για να πληρώνουν τα δίδακτρα (που οσονούπω θα μπουν σε όλα τα μεταπτυχιακά) και το μεταπτυχιακό τους δεν έχει υποχρεωτικές πρωινές παρακολουθήσεις. Αυτή είναι η "ισότητα" και η "δικαιοσύνη". Οπότε εσύ που πας ρε καραμήτρο;  :P

Επί του ζητήματος πάντως, ναι, "χάνεις" έναν χρόνο αναγκαστικά. Και ακόμα και τότε δεν είναι φυσικά σίγουρο ότι θα πάρεις απόσπαση. Νομίζω 3 μόρια δίνει το μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #527 στις: Μάιος 08, 2012, 10:35:37 πμ »
Ούτε τον στέλνει να δουλέψει δίπλα στο πανεπιστήμιο που κάνει μεταπτυχιακό. Οπότε εσύ γιατί κάνεις αίτηση απόσπασης;
θα κάνω αίτηση απόσπασης για πόλη όπου έχει το πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει και αν την πάρω καλώς. Το θέμα είναι δεν ξέρω αν την αίτηση για απόσπαση θα μπορώ να την κάνω αφού θα ξέρω αν έχω γίνει δεκτός στο πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #528 στις: Μάιος 08, 2012, 11:22:06 πμ »
Κοίτα. Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, στην αίτηση απόσπασης παίρνεις μερικά μόρια παραπάνω εάν είσαι γραμμένος ή έχεις γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακό. Για να περαστούν τα μόρια όμως, πρέπει να προσκομίσεις αποδεικτικό ότι σε κάναν δεκτό. Άρα το χρονοδιάγραμμα είναι:Αύγουστος μαθαίνεις αν μπήκες, Απρίλης-Μάης κάνεις την αίτηση απόσπασης με το δικαιολογητικό, Σεπτέμβρης ξεκινάς το μεταπτυχιακό άμα πάρεις την απόσπαση.
Αλλιώς, κάνεις αίτηση πριν μάθεις αν έγινες δεκτός και το ρισκάρεις.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #529 στις: Μάιος 08, 2012, 04:44:13 μμ »
εννοείς προφανώς:
Αύγουστος 2012: μαθαίνεις αν μπήκες
Απρίλης-Μάιος 2013: αίτηση για απόσπαση
Σεπτέμβρης 2013: ξεκινάς

σωστά;

ακόμα και αν περιμένεις έτσι έναν χρόνο, μπορείς να κρατήσεις την θέση σου στο μεταπτυχιακό όμως; δηλαδή να μην παρακολουθήσεις καθόλου τον 1ο χρόνο, και να το ξεκινήσεις από την επόμενη χρονιά;
Χλωμό μου φαίνεται κάτι τέτοιο να γίνεται δεκτο... αφού κάθε χρόνο προκηρύσσονται νέες θέσεις για το μεταπτυχιακό, δεν θα μπορείς φαντάζομαι να έχεις "κρατήσει" εσύ θέση για το επόμενο μεταπτυχιακό....

Αποσυνδεδεμένος phi_lol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #530 στις: Μάιος 08, 2012, 05:04:14 μμ »
Λογικά θα υπάρχει δυνατότητα αναστολής σπουδών για κάποια εξάμηνα.
Everybody lies

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #531 στις: Μάιος 08, 2012, 09:23:54 μμ »
killbill
Ναι και ναι, είμαι 90% σίγουρη πως μπορείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:25:37 μμ από newseditor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160673
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.