*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 144111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #532 στις: Ιούνιος 27, 2012, 08:37:10 πμ »

Υπουργείο Μεταρρύθμισης και Υπουργείο Παιδείας αναστέλλουν όλες τις εκπαιδευτικές άδειες ακόμα και των υποτρόφων του ΙΚΥ ?

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=67373
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:58 »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 10, 2012, 06:19:18 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=4886

Αυτό βγήκε σήμερα. Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις υποτροφίες του ΙΚΥ, γιατί δεν αναφέρεται τίποτα στην σημερινή εγκύκλιο. Ισχύει ακόμα ότι αν έχεις υποτροφία από το ΙΚΥ είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν εκπαιδευτική άδεια;
Άσε που αυτό περί άνευ αποδοχών είναι φαιδρό...Πόσοι έχουν πια την πολυτέλεια να το κάνουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:24:42 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 10, 2012, 06:24:33 μμ »

Προφανώς δεν δίνεται καμία άδεια με αποδοχές. Είτε έχεις ΙΚΥ είτε όχι. Και μάλιστα απ'ότι καταλαβαίνω δεν θα γίνουν και ανανεώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:25:09 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 10, 2012, 06:47:08 μμ »
Αναιρούν δηλαδή και αυτό;:

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/adeies/210-adeia-yphresiakhs-ekpaideyshs.html

Πρόσφατα διάβασα μια επιστολή υπότροφων του ΙΚΥ που διαμαρτύρονταν για το θέμα, αλλά και πάλι στη σημερινή εγκύκλιο δεν γίνεται αναφορά συγκεκριμένη για το ΙΚΥ.

Και εγώ πάλι...πού νομίζω ότι ζω; στη Φιλανδία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:58 »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 10, 2012, 07:09:34 μμ »

Η εγκύκλιος που αναφέρεις έχει ημερομηνία 24-01-2012, είναι προγενέστερη δηλαδή του νόμου  Ν.4057/2012
ο οποίος έχει ημερομηνία 14-03-2012. Ο συγκεκριμένος νόμος στο άρθρο 14 παράγραφο 9 αναφέρει ότι δεν χορηγούνται πλέον άδειες υπηρεσιακές εκπαίδευσης του άρθρου 58 του ν. 3528/2007 και του άρθρου 65 του
ν. 3584/2007, οι οποίες είναι και οι άδειες με υποτροφίες ΙΚΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:23:43 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 10, 2012, 07:17:20 μμ »
ευχαριστώ... :( :( :(

τόσες σπατάλες, τέτοιο φαγοπότι όλα αυτά τα χρόνια...και τώρα "δεν επαρκούν οι εγγεγραμμένες πιστώσεις"...μην αρχίσω τα γαλλικά μου...

Αποσυνδεδεμένος pthess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Παιδεία, όχι εκπαίδευση!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 12, 2012, 11:40:04 πμ »
Μα είναι δυνατόν να βγάζουν την εγκύκλιο 10/7 και να μη δίνουν στους έχοντες εκπαιδευτική άδεια ούτε τη δυνατότητα να υποβάλλουν αίτηση απόσπασης τουλάχιστον;;; Κανένας προγραμματισμός; Γιατί το "άνευ αποδοχών" δεν νομίζω να το συζητάει κάποιος στις μέρες μας...
Έλεος! Δεν αντέχονται πια οι άνθρωποι!

Επίσης, το θέμα με τις πιστώσεις λύνεται εύκολα. Αφού ούτως ή άλλως είναι οι αδειούχοι στη μισθοδοσία του Υπουργείου, ας κόψουν το επιμίσθιο. Άλλη οικ. επιβάρυνση δεν υπάρχει για το Υπουργείο.
Άλλη πρόταση που θα έλυνε το πρόβλημα είναι η απόσπαση κατά προτεραιότητα στις Δ/νσεις συμφερόντων των εν λόγω εκπ/κών.

Σκεφτήκατε ότι υπάρχουν άνθρωποι σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού με οικογένεια, οι οποίοι πρέπει μέσα σε λίγες ημέρες να αλλάξουν τη ζωή τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2012, 12:52:47 μμ από pthess »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 13, 2012, 12:08:37 πμ »

Μεγάλη, αχαλίνωτη και καλπάζουσα φαντασία έχεις!!!!Στη χώρα που οι καρκινοπαθείς μένουν για καιρό χωρίς τα φάρμακα και την θεραπεία τους και εκλιπαρούν μέσω των ΜΜΕ για την ελάχιστη ευαιθητοποίηση των ιθυνόντων και στο κράτος στο οποίο οι συγγενείς των ασθενών αγοράζουν το βαμβάκι και όχι... μόνον για τον συγγενή τους ασθενή στο δημόσιο νοσοκομείο, εσύ περιμένεις ...  έγκαιρη και έγκυρη πρόβλεψη για τους... μεταπτυχιακούς εξωτερικού και εσωτερικού!!!!! Δυστυχώς βιώνουμε καθημερινώς και σε όλα τα επίπεδα την κατ΄ουσίαν, αν όχι την τυπική, πτώχευση, αλλά δεν το έχουμε ακόμη αντιληφθεί σε όλη του την έκταση!!!!ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι έχεις δίκιο σε αυτά τα οποία επισημαίνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:23:16 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος pthess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Παιδεία, όχι εκπαίδευση!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #540 στις: Ιούλιος 13, 2012, 03:17:14 μμ »
Μεγάλη, αχαλίνωτη και καλπάζουσα φαντασία έχεις!!!!Στη χώρα που οι καρκινοπαθείς μένουν για καιρό χωρίς τα φάρμακα και την θεραπεία τους και εκλιπαρούν μέσω των ΜΜΕ για την ελάχιστη ευαιθητοποίηση των ιθυνόντων και στο κράτος στο οποίο οι συγγενείς των ασθενών αγοράζουν το βαμβάκι και όχι... μόνον για τον συγγενή τους ασθενή στο δημόσιο νοσοκομείο, εσύ περιμένεις ...  έγκαιρη και έγκυρη πρόβλεψη για τους... μεταπτυχιακούς εξωτερικού και εσωτερικού!!!!! Δυστυχώς βιώνουμε καθημερινώς και σε όλα τα επίπεδα την κατ΄ουσίαν, αν όχι την τυπική, πτώχευση, αλλά δεν το έχουμε ακόμη αντιληφθεί σε όλη του την έκταση!!!!ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι έχεις δίκιο σε αυτά τα οποία επισημαίνεις.

Δίκιο έχεις κι εσύ. Πρέπει κάποτε ν'αρχίσω να μεγαλώνω...

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #541 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:27:00 μμ »
Παιδιά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο αυτής της άδειας στην περίπτωση που δεν πάρω απόσπαση. Όμως από το απυσδε με πληροφόρησαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να την αιτηθώ ως 31/8 γιατί η εγκύκλιος λέει για 1 σχολικό έτος.
 Κι εγώ ρωτάω : μέσα σε τέτοια κρίση ,οκ δε δίνεις εκπαιδευτικές άδειες. Δε δίνεις ούτε στους υποτρόφους ικυ. Πρέπει να με υποχρεώσεις να τη ζητήσω και για τους καλοκαιρινούς μήνες;;; γιατί; αφού κανείς δε δουλεύει πέραν της θερινής υπηρεσίας. Θερινή όχι μία, 3 θα έκανα αν ήταν να πληρώνομαι. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;;; Καλά άνευ αποδοχών είναι, για όσο καιρό θέλω δε δύναμαι να τη ζητήσω;;; αφού εγώ τη ζητάω για όσο διάστημα με εξυπηρετει! Θα τρελαθούμε τελείως;;; Έχει κανείς από σας πάρει τέτοια άδεια;;; τη ζήτησε υποχρεωτικά και για τους καλοκαιρινούς μήνες;;;ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #542 στις: Ιούλιος 16, 2012, 05:13:23 μμ »
Αφου η εγκυκλιος λεει να κανεις αιτηση ως 30 Αυγουστου περιμενε και τις δευτερες αποσπασεις και κατεθεσε την το μεσημερι στις 30 Αυγουστου για διαστημα απο Σεπτεμβρη και μετα .

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #543 στις: Ιούλιος 16, 2012, 05:41:11 μμ »
Παιδιά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο αυτής της άδειας στην περίπτωση που δεν πάρω απόσπαση. Όμως από το απυσδε με πληροφόρησαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να την αιτηθώ ως 31/8 γιατί η εγκύκλιος λέει για 1 σχολικό έτος.
Η εγκύκλιος με ΑΔΑ Β41Ε9-6ΥΑ και αρ. πρωτ. 78440/Δ1 που έχει ως θέμα τις εκπαιδευτικές άδειες άνευ αποδοχών καθορίζει ότι το διάστημα των αιτήσεων είναι ως 20/07/2012.

Κι εγώ ρωτάω : μέσα σε τέτοια κρίση ,οκ δε δίνεις εκπαιδευτικές άδειες. Δε δίνεις ούτε στους υποτρόφους ικυ. Πρέπει να με υποχρεώσεις να τη ζητήσω και για τους καλοκαιρινούς μήνες;;; γιατί; αφού κανείς δε δουλεύει πέραν της θερινής υπηρεσίας. Θερινή όχι μία, 3 θα έκανα αν ήταν να πληρώνομαι. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;;; Καλά άνευ αποδοχών είναι, για όσο καιρό θέλω δε δύναμαι να τη ζητήσω;;; αφού εγώ τη ζητάω για όσο διάστημα με εξυπηρετει! Θα τρελαθούμε τελείως;;; Έχει κανείς από σας πάρει τέτοια άδεια;;; τη ζήτησε υποχρεωτικά και για τους καλοκαιρινούς μήνες;;;ευχαριστώ!
Οι εκπαιδευτικές άδειες  άνευ αποδοχών όπως είπες πάνε δυστυχώς για σχολικό έτος. Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις άλλη άδεια άνευ αποδοχών για εξάμηνο ή εννιάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #544 στις: Ιούλιος 16, 2012, 06:16:48 μμ »
Παιδιά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο αυτής της άδειας στην περίπτωση που δεν πάρω απόσπαση. Όμως από το απυσδε με πληροφόρησαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να την αιτηθώ ως 31/8 γιατί η εγκύκλιος λέει για 1 σχολικό έτος.
 Κι εγώ ρωτάω : μέσα σε τέτοια κρίση ,οκ δε δίνεις εκπαιδευτικές άδειες. Δε δίνεις ούτε στους υποτρόφους ικυ. Πρέπει να με υποχρεώσεις να τη ζητήσω και για τους καλοκαιρινούς μήνες;;; γιατί; αφού κανείς δε δουλεύει πέραν της θερινής υπηρεσίας. Θερινή όχι μία, 3 θα έκανα αν ήταν να πληρώνομαι. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;;; Καλά άνευ αποδοχών είναι, για όσο καιρό θέλω δε δύναμαι να τη ζητήσω;;; αφού εγώ τη ζητάω για όσο διάστημα με εξυπηρετει! Θα τρελαθούμε τελείως;;; Έχει κανείς από σας πάρει τέτοια άδεια;;; τη ζήτησε υποχρεωτικά και για τους καλοκαιρινούς μήνες;;;ευχαριστώ!

Καλύτερα να κάνεις διακοπή ένα χρόνο του μεταπτυχιακού αν δεν πάρεις την απόσπαση και να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου.
Πάντως επειδή αυτές που θα δώσουν θα είναι ανευ αποδοχών και όχι υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές ισχύουν μάλλον τα εξής:

Με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του αρμόδιου  υπηρεσιακού συμβουλίου (ΑΠΥΣΠΕ, Π.Δ. 1/2003), μπορεί να χορηγείται σε εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ίδιου του εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογένειάς του, αντιμετώπιση δύσκολων περιπτώσεων εγκυμοσύνης, τοκετού και μητρότητας, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό. Άδεια χωρίς αποδοχές, που χορηγείται για τους παραπάνω λόγους, δε μπορεί σε καμία περίπτωση να παραταθεί πέρα από τρία σχολικά έτη (άρθρο 16, Περ. Ε΄, παρ. 1, 2 του Ν. 1566/85).

Άρα θα είναι για το σχολικό έτος, δηλαδή μέχρι τον Ιούνιο, όπερ σημαίνει πως το καλοκαίρι δεν χάνεις συντάξιμα και μισθό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 06:18:40 μμ από Selanik »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #545 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:03:20 μμ »
Άρα θα είναι για το σχολικό έτος, δηλαδή μέχρι τον Ιούνιο, όπερ σημαίνει πως το καλοκαίρι δεν χάνεις συντάξιμα και μισθό.
Το σχολικό έτος ξεκινά 1η Σεπτεμβρίου και λήγει 31η Αυγούστου του επόμενου έτους. Επομένως και για τους θερινούς μήνες χάνεις μισθό και μόρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161419
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.