*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #280 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:28:42 μμ »
Σήμερα πήραν τηλ την αδερφή μου ΠΕ02 για ΠΔΣ Θεσσαλονίκη για 2 ώρες. Άρα και εδώ άρχισαν να καλούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #281 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 03:37:10 μμ »
Αννέτα εγώ θα σε συμβούλευα να το παλέψεις! Σκέψου τα μόρια.Πρόπερσι είχα δύο ώρες ΠΔΣ σε ένα σχολείο.Σε κάποιο διάλειμμα λοιπόν ένας μαθηματικός μόνιμος που έκανε μάθημα και στην ΠΔΣ ρωτούσε τον άλλο μόνιμο επίσης μαθηματικό και με ώρες στην ΠΔΣ πως λύνονται οι ασκήσεις!Και αυτός ο άνθρωπος ήταν μόνιμος και έπαιρνε και τις ώρες ενός άλλου αδιόριστου συναδέλφου.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #282 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:23:42 μμ »
Δεν απαγορεύεται από το νόμο. Σε σχολείο ξέρω καθηγητή που έταζε στα παιδιά βαθμό πάνω από 14, αρκεί να έρχονταν το απόγευμα ΠΔΣ. Δυστυχώς τα 15 Ευρώ την ώρα είναι δελεαστικά για τους μόνιμους!
Καλα δεν ειμαστε ολοι ετσι.Ας προσέχουμε λίγο τις γενικεύσεις
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #283 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 08:14:44 πμ »
Λοιπόν παιδιά θέλω να μου πείτε τι μπορώ να κάνω (αν μπορώ να κάνω κάτι).... έμαθα εχθές ότι στην 2βάθμια της Καβάλας είχαν συμβούλιο για την ενισχυτική..... και επίσης έμαθα ότι κάποιος κος... όνοματα δεν λέμε έχει βάλει μέσον.... (σίγουρα πράγματα).  Ο κος αυτός είναι με ημερομηνία πτυχίου 1987 και βαθμό 5,4 και τίποτα άλλο.. εγώ έχω πτυχίο 6.3 με ημερΟμηνία 1999 , πέρυσι τέλειωσα ΑΣΠΑΙΤΕ και επίσης έχω μεταπτυχιακό στο αντικείμενο μου..... και στον πίνακα τον αναπληρωτών έχουμε 49 θέσεις διαφορά (πιο κάτω αυτός)..... μπορώ να κάνω ένσταση????!!! Αν δλδ πάρουν αυτόν.... αυτό δεν το γνωρίζω ακόμα σήμερα θα ξέρω... απλά όταν πάω εκεί θέλω να ξέρω αν μπορώ να κάνω τίποτα....!!! Όποιος ξέρει κάτι ας με ενημερώσει παρακαλώ.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #284 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 08:16:08 πμ »
Εννοώ ΠΔΣ οχι ενισχυτική!!!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #285 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 09:42:21 πμ »
<Δίνουν τις 2 σε εμένα και τις άλλες 2 (μαντέψτε) στην μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει στο πρωινό μάθημα!!!>

Αυτό μπορεί να γίνει και γίνεται κάθε χρόνο.Με κάλεσαν σε Εσπερινό για 5 ώρες και ζήτησα την Γ΄Λυκείου=Δ΄για εσπερινό, αλλά μου την αρνήθηκαν γιατι θα την κάνουν οι μόνιμοι

Ιωάννινα ξεκίνησαν απο Δευτέρα

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:29:11 πμ »
Κι εμένα μου έχει τύχει να έχω μάθημα αρχαίων α' λυκείου και το άλλο τμήμα το είχε ο μόνιμος που δίδασκε το πρωί.Συνέβη μάλιστα την πρώτη χρονιά που μου έδωσαν πρόσθετη.Τότε δεν είχα αναλογστεί τη δυσκολία του πράγματος.. Τη συνειδητοποίησα στη διάρκεια της χρονιάς όταν ο μόνιμος (και δικός μου καθηγητής μάλιστα στα μαθητικά μου χρόνια..), στεκόταν στην πόρτα της αίθουσας πριν αρχίσω μάθημα για να βλέπει ποιοί ερχονται σε μένα και να τους "έχει υπόψιν του"... Οι μαθητές όμως το είδαν κάπως πεισματικά το όλο θέμα κι έρχονταν όλο και περισσότεροι στο δικό μου τμήμα..Έφτασα σε σημείο να παροτρύνω εγώ κάποια παιδιά να πάνε στο τμήμα του γιατί υερβαίναμε το όριο μαθητών.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος exoaptadodia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 03:47:49 μμ »
Εννοώ ΠΔΣ οχι ενισχυτική!!!

Οχι δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 04:34:57 μμ »
Tελικά μου τηλεφώνησαν από σχολείο για 4 ώρες ΠΔΣ. Αν και μέχρι να υπογράψω εξακολουθώ να κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα με τόσα που έχω ακούσει από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με την υπόθεση. Θέλω να σας ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να ανακαλέσουν; Ο λυκειάρχης είπε ότι θα με καλέσει από βδομάδα για να υπογράψω.
Και κάτι άλλο.
Συζητώντας με συναδέλφους, μου είπαν ότι προσλήφθηκε στην ΠΔΣ ενός σχολείου και μάλιστα πολύ κοντά στην πόλη (όχι στου διαόλου τη μάνα που πήγα εγώ -αν πάω) φιλόλογος που είχε δημιουργήσει μεγάλο ζήτημα την προηγούμενη χρονιά. Είχε πάρει πάνω από 10 ώρες ΠΔΣ, ενώ φυσικά στην υπευθ. δήλωση το είχε αποκρύψει. Τελικά το ΥΠΕΠΘ το ανακάλυψε και της στέρησε όλα τα μόρια της χρονιάς και τα χρήματα. Τίποτε άλλο όμως δεν έγινε και τώρα η κυρία ξαναέκανε χαρτιά και την ξαναπήραν σα να μην τρέχει τίποτε! Πόσο δόντι μπορεί να έχει τελικά ένας άνθρωπος!  Τελικά είναι νόμιμο αυτό;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 05:09:35 μμ »
Τελικά το ΥΠΕΠΘ το ανακάλυψε και της στέρησε όλα τα μόρια της χρονιάς και τα χρήματα. Τίποτε άλλο όμως δεν έγινε και τώρα η κυρία ξαναέκανε χαρτιά και την ξαναπήραν σα να μην τρέχει τίποτε! Πόσο δόντι μπορεί να έχει τελικά ένας άνθρωπος!  Τελικά είναι νόμιμο αυτό;

Nα την ξαναπαρουν? Ναι, ειναι νομιμο. Αλλα πραγματικα δεν πιστευω οτι της στερησαν και μορια και χρηματα (εξαλλου θα ηταν παρανομο να στερηθει τα νομιμα χρηματα και τα ενσημα απο την εργασια της)... απλά τα ΕΠΙΠΛΟΝ ισως της στερησαν, μιας και οι εξτρα ωρες χρεωνονται σαν υπερωριες.

Νομιζω οτι ναι, θα σε καλεσουν κανονικα για τις ωρες που σου ειπαν, ειδικα αν ειναι απομακρη περιοχη οπου κανενας δε θελει να παει. (ετσι πηρα κι εγω ενα διωρο... εκατονταδες χιλιομετρα μακρια)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 05:20:10 μμ »
στον πίνακα τον αναπληρωτών έχουμε 49 θέσεις διαφορά (πιο κάτω αυτός)..... μπορώ να κάνω ένσταση????!!! Αν δλδ πάρουν αυτόν.... αυτό δεν το γνωρίζω ακόμα σήμερα θα ξέρω... απλά όταν πάω εκεί θέλω να ξέρω αν μπορώ να κάνω τίποτα....!!! Όποιος ξέρει κάτι ας με ενημερώσει παρακαλώ.....

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ο Διευθυντης καθοριζει τα κριτηρια και μπορει να βαζει οσους π.χ. εχουν ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ πτυχιο σε προτεραιοτητα.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 05:54:29 μμ »
Στη Β Αθηνας μονο τα 6 απο τα 60 σχολεια εχουν στειλει για ΠΔΣ, επειδη τα υπολοιπα ειχαν/εχουν καταληψη. Ο υπευθυνος της ΠΔΣ στο γραφειο, μου ειπε οτι θα περιμενει ακομη για να στειλει καταστασεις στα σχολεια. Στην ερωτηση μου "μεχρι ποτε" δεν απαντησε.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 12:14:34 μμ »
Το φαντάστηκα ότι θα είναι νόμιμο utenar, απλώς κάποιον άνθρωπο που εκθέτει όλους (και τους διευθυντές των σχολείων και τους προϊστάμενους) πιστεύω ότι θα το ξανασκέφτονταν να τον ξαναπάρουν και μάλιστα όχι σε απομακρυσμένο μέρος όπου κανείς δεν ξέρει τίποτα αλλά δίπλα στην πόλη.
Πάντως όλοι λένε ότι, φέτος ειδικά, γινεται πανικός με τους φιλολόγους. Άτομο που δουλεύει στη δ/θμια μου είπε ότι για 60 περίπου θέσεις φιλολόγων που βγήκαν φέτος στην ΠΔΣ, οι αιτήσεις έφτασαν τις 160! (μιλώ για Αιτ/νία). Πολλή ανεργία στον κλάδο τελικά, πολλή ανεργία και πολλή απελπισία...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 07:34:34 μμ »
Δεν απαγορεύεται από το νόμο. Σε σχολείο ξέρω καθηγητή που έταζε στα παιδιά βαθμό πάνω από 14, αρκεί να έρχονταν το απόγευμα ΠΔΣ. Δυστυχώς τα 15 Ευρώ την ώρα είναι δελεαστικά για τους μόνιμους!
Καλα δεν ειμαστε ολοι ετσι.Ας προσέχουμε λίγο τις γενικεύσεις
Δηλαδή Βασίλη είσαι μόνιμος καθηγητής;
Τι εννοείς παραπάνω; Εσύ ΠΔΣ εθελοντικά πας ;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.