*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 281698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 12, 2008, 11:46:28 μμ »
μηπως γνωριζει κανεις ποσα ατομα θα παρει φετος η αρχιτεκτονικη αθηνας απο κατατακτηριες????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 13, 2008, 12:49:40 πμ »
Αν κάποιος είχει δώσει πέρσι εξετάσεις να μας πει τα θεματα που επεσαν(στο Π.Τ.Δ.Ε Ροδου) ;) ???

Αποσυνδεδεμένος ritach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 13, 2008, 06:16:11 μμ »
Βλέποντας αυτό το θέμα μετά από πολλούς μήνες, να δώσω μια πληροφορία, που ίσως για κάποιους είναι σημαντική: Κάθε τμήμα μπορεί με απόφαση της Γ.Σ. να διαθέσει τις θέσεις που προορίζονταν για πτυχιούχους ΤΕΙ στην κατηγορία των πτυχιούχων ΑΕΙ, εάν μείνουν για Χ λόγους κενές.
Το αναφέρω διότι φοιτώ ήδη για δεύτερο πτυχίο μετά από κατατακτήριες και ενώ αρχικά προβλέπονταν 2 θέσεις για αποφοίτους ΑΕΙ, τελικά εισήχθησαν 6. (δεν είναι παιδαγωγική σχολή)
Βασικά, δεν ξέρω το λόγο, αλλά οι πτυχιούχοι ΤΕΙ είναι περισσότερο ευνοημένοι στο ποσοστό εισαγωγής τους σε ΑΕΙ με κατατακτήριες. Όταν έδινα εγώ μας είχαν ανακοινώσει ότι θα έπαιρναν 5-6 αποφοίτους ΑΕΙ και γύρω στους 10 αποφοίτους ΤΕΙ. Τελικά, όμως, μετά από ισοβαθμία στις εξετάσεις μεταξύ υποψηφίων από ΑΕΙ, πήραν 10 άτομα. Δε γνωρίζω τι έγινε με τους υποψηφίους από ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος soulmate

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 13, 2008, 06:50:33 μμ »
ritach καπου ειδα οτι αν δεν συμπληρωνοταν η βαση του δεκα επαιρναν επιπλεον απο τους υποψηφιους ΑΕΙ αλλα δεν το πολυκαταλαβα..
gia tis palies agapes min milas..sta pio megala thelo kanoun piso!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος ritach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 13, 2008, 06:56:12 μμ »
ritach καπου ειδα οτι αν δεν συμπληρωνοταν η βαση του δεκα επαιρναν επιπλεον απο τους υποψηφιους ΑΕΙ αλλα δεν το πολυκαταλαβα..
Μπορεί να ισχύει κι αυτό που λες, αλλά σε εμάς δικαιολόγησαν τα επιπλέον άτομα που πήραν από ΑΕΙ με την ισοβαθμία.

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 13, 2008, 08:24:05 μμ »
Υποτίθεται ότι με τις κατατακτήριες τους παρέχεται η δυνατότητα να φοιτήσουν σε ανώτερου επιπέδου τμήματα. Αυτό δικαιολογεί την "ευνοϊκότερη" μεταχείριση, αν μπορούμε να το πούμε έτσι.
Καλά κάνουν και τους δίνουν περισσότερες θέσεις απ' αυτή την άποψη, απλά είναι άδικο να μένουν αυτές κενές επειδή πολλές φορές όσοι προσέρχονται στις εξετάσεις είναι λιγότεροι από τις θέσεις που προβλέπονται για την κατηγορία τους.
Εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του τμήματος να τις διαθέσει ή όχι στις υπόλοιπες κατηγορίες. Γι' αυτό όσοι δίνετε κατατακτήριες και είστε από ΑΕΙ, φροντίστε να μάθετε και πόσοι εμφανίστηκαν από ΤΕΙ και άλλες σχολές μονοετούς φοίτησης γιατί υπό τις παραπάνω προυποθέσεις και με λίγη πίεση στη Γ.Σ. οι θέσεις για τους αποφοίτους ΑΕΙ μπορούν να αυξηθούν.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 14, 2008, 06:40:12 μμ »
Δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα της τελευαίας χρονιάς και δεν ξέρω καθόλου, αλλά με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου πάνω από 9 να μην σου πω

Παράθεση
9,50.
:o :o

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 14, 2008, 06:43:23 μμ »
Γεια σας

Είμαι στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας Αθηνών. Ποιες προϋποθέσεις χρειάζονται για αυτό; Θα είναι πολύ δύσκολο; Σκέφτομαι ότι για να περάσω ΑΣΕΠ ως θεολόγος θα είναι πολύ δύσκολο ενώ αν έχω ένα δεύτερο πτυχίο φιλολογίας τότε τουλάχιστον θα αναλάβω ιδιαίτερα μαθήματα ή θα εργαστώ σε κάποιο φροντιστήριο. Υπάρχει κάποιος που να διαθέτει πληροφορίες περί του θέματος; Είναι καλή επιλογή; Είναι δύσκολο; Είναι άπιαστο όνειρο;  :(

Γεια σας

Είμαι στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας Αθηνών. Ποιες προϋποθέσεις χρειάζονται για αυτό; Θα είναι πολύ δύσκολο; Σκέφτομαι ότι για να περάσω ΑΣΕΠ ως θεολόγος θα είναι πολύ δύσκολο ενώ αν έχω ένα δεύτερο πτυχίο φιλολογίας τότε τουλάχιστον θα αναλάβω ιδιαίτερα μαθήματα ή θα εργαστώ σε κάποιο φροντιστήριο. Υπάρχει κάποιος που να διαθέτει πληροφορίες περί του θέματος; Είναι καλή επιλογή; Είναι δύσκολο; Είναι άπιαστο όνειρο;  :(



Γεια σας

Είμαι στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας Αθηνών. Ποιες προϋποθέσεις χρειάζονται για αυτό; Θα είναι πολύ δύσκολο; Σκέφτομαι ότι για να περάσω ΑΣΕΠ ως θεολόγος θα είναι πολύ δύσκολο ενώ αν έχω ένα δεύτερο πτυχίο φιλολογίας τότε τουλάχιστον θα αναλάβω ιδιαίτερα μαθήματα ή θα εργαστώ σε κάποιο φροντιστήριο. Υπάρχει κάποιος που να διαθέτει πληροφορίες περί του θέματος; Είναι καλή επιλογή; Είναι δύσκολο; Είναι άπιαστο όνειρο;  :(


Γεια σας

Είμαι στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας Αθηνών. Ποιες προϋποθέσεις χρειάζονται για αυτό; Θα είναι πολύ δύσκολο; Σκέφτομαι ότι για να περάσω ΑΣΕΠ ως θεολόγος θα είναι πολύ δύσκολο ενώ αν έχω ένα δεύτερο πτυχίο φιλολογίας τότε τουλάχιστον θα αναλάβω ιδιαίτερα μαθήματα ή θα εργαστώ σε κάποιο φροντιστήριο. Υπάρχει κάποιος που να διαθέτει πληροφορίες περί του θέματος; Είναι καλή επιλογή; Είναι δύσκολο; Είναι άπιαστο όνειρο;  :(


Γεια σας

Είμαι στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας Αθηνών. Ποιες προϋποθέσεις χρειάζονται για αυτό; Θα είναι πολύ δύσκολο; Σκέφτομαι ότι για να περάσω ΑΣΕΠ ως θεολόγος θα είναι πολύ δύσκολο ενώ αν έχω ένα δεύτερο πτυχίο φιλολογίας τότε τουλάχιστον θα αναλάβω ιδιαίτερα μαθήματα ή θα εργαστώ σε κάποιο φροντιστήριο. Υπάρχει κάποιος που να διαθέτει πληροφορίες περί του θέματος; Είναι καλή επιλογή; Είναι δύσκολο; Είναι άπιαστο όνειρο;  :(


Γεια σας

Είμαι στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Φιλολογίας Αθηνών. Ποιες προϋποθέσεις χρειάζονται για αυτό; Θα είναι πολύ δύσκολο; Σκέφτομαι ότι για να περάσω ΑΣΕΠ ως θεολόγος θα είναι πολύ δύσκολο ενώ αν έχω ένα δεύτερο πτυχίο φιλολογίας τότε τουλάχιστον θα αναλάβω ιδιαίτερα μαθήματα ή θα εργαστώ σε κάποιο φροντιστήριο. Υπάρχει κάποιος που να διαθέτει πληροφορίες περί του θέματος; Είναι καλή επιλογή; Είναι δύσκολο; Είναι άπιαστο όνειρο;  :(

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 15, 2008, 05:42:54 μμ »
Aν θελεις φιλολογια απ' οσο ξερω(απο συγγενεις και φιλους) τουλαχιστον της Αθηνας ειναι πολυυυ δυσκολο τμημα...

Δες στην ισοσελιδα των διαφόρων πανεπιστημίων που εχουν φιλολογικό, αν δινουν πληροφοριες για τις κατατακτηριες, οδηγό σπουδών κτλ..
Περισσότερες λεπτομέριες για τα τμήματα-σπουδές θα σου δώσουν οι φιλόλογοι
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2008, 05:44:30 μμ από vasiliki_85 »

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 17, 2008, 05:06:07 πμ »
  Γεια σας παιδιά,

       ξέρει κανείς για το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ αν είναι αδιάβλητες οι κατατακτήριες ή αν θέλει βίσμα;;;
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 17, 2008, 05:30:30 πμ »


  Γεια σας παιδιά, για το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ, έχει ακούσει κανείς τίποτε;;; Αξίζει τον κόπο το διάβασμα ή μόνο όσοι έχουν βίσμα "γράφουν καλά" ;;
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 17, 2008, 09:25:19 μμ »
ρε παιδια μπορεί κάποιος να μου απαντήσει πόσους παίρνει με κατατακτήριες η αρχιτεκτονική αθηνών?

Αποσυνδεδεμένος fenia23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 21, 2008, 05:03:28 μμ »
kalispera...gnwrizei kaneis gia tis fetines katataktiries exetaseis gia to paidagwgiko athinwn?exei na kanei k me to vathmo ptixiou?i mono me tis exetaseis?ti mathimata?ti ili ?ktl ktl...alitheia xreiazetai meso???????(?)... >:(
yparxei kaneis na me kathodigisei gia to pou tha ta mathw ola afta?/??

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 21, 2008, 05:18:06 μμ »
καλησπέρα Φένια!

Τις προάλλες που τα έψαχνα κ εγώ θυμάμαι πως οι κατατάξεις στο εν λόγω τμήμα θα γίνουν με βάση το βαθμό πτυχίου. Έχει σχετική ανακοίνωση αριστερα στη μέση της ιστοσελίδας του τμήματος. Δέν εχει εξετάσεις, κ ο βαθμός πρέπει να είναι αρκετά υψηλός φαντάζομαι αν σκεφτείς την ζήτηση του τμήματος...ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.