*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 281054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Κατατακτήριες (varia)
« στις: Οκτώβριος 28, 2006, 10:35:46 πμ »
Ποιά η διαδικασία με τις κατατακτήριες; Έχει κανείς ασχοληθεί με το θέμα; Από το alfavita δε μπόρεσα να καταλάβω και πολλά. Γίνεται με εξετάσεις; με βαθμό πτυχίου; Έχει σημασία η συνάφεια του 1ου πτυχίου;(κατά ποιά έννοια, πχ επιπλέον μοριοδότηση;) Και πώς κρίνεται ποια πτυχία είναι συναφή; Ας με διαφωτίσει όποιος μπορεί. 8)
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:11:09 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 02:04:44 μμ »
Κάποια στιγμή πριν από πολλά χρόνια έδωδα κατατακτήριες για ένα τμήμα του Πανεηπιστημίου Πατρών. Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πας στη γραμματεία του τμήματος που επιθυμείς να εισαχθείς και να ρωτήσεις εκεί για τις προυποθέσεις καθώς και την εξεταστέα ύλη.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 04:44:53 μμ »
Ποιά η διαδικασία με τις κατατακτήριες; Έχει κανείς ασχοληθεί με το θέμα; Από το alfavita δε μπόρεσα να καταλάβω και πολλά. Γίνεται με εξετάσεις; με βαθμό πτυχίου; Έχει σημασία η συνάφεια του 1ου πτυχίου;(κατά ποιά έννοια, πχ επιπλέον μοριοδότηση;) Και πώς κρίνεται ποια πτυχία είναι συναφή; Ας με διαφωτίσει όποιος μπορεί. 8)
Κάθε χρόνο γίνονται αιτήσεις 1-15 Νοέμβρη, αν δε κάνω λάθος.
Ωστόσο από σχολή σε σχολή διαφέρουν τα κριτήρια εισαγωγής. Πχ, είναι πιο δύσκολο να εισαχθείς στη Νομική Θεσ/νίκης ,όπου οι θέσεις είναι περιορισμένες και παίζει ρόλο ο βαθμός του πτυχίου κλπ, απ' ότι στη Νομική Κομοτηνής.
Θέλω να πω πως δεν ισχύει ένα status για όλες τις σχολές.
Το καλύτεροόμως είναι (μιας και από χρονιά σε χρονιά αλλάζουν πολλά... ) όπως λέει και ο giotamike να απευθυνθείς στη γραμματεία της σχολής που σ' ενδιαφέρει.
Πχ, στα ΤΕΙ Λάρισας υπήρχαν μέχρι πρόπερσι τμήματα που χωρίς εξετάσεις ,μόνο με πτυχίο έμπαινες . Τώρα αυτό δεν ισχύει. ;)

Καλή συνέχεια 8)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 05:49:21 μμ »
Επειδή κι εγώ θα δώσω φέτος κατατακτήριες και την έχω ψάξει, συμβαίνουν όσα είπε ο vassilis συν τα εξής:
 :D Πάντα, σε κάθε σχολή το ποσοστό των πτυχιούχων ΤΕΙ που κατατάσσεται είναι μεγαλύτερο από αυτό των πτυχιούχων ΑΕΙ.
 :D Συνήθως για τους πτυχιούχους ΑΕΙ κατατάσσεται ένα 3 - 5% επί του αριθμού των εισακτέων στην εκάστοτε σχολή.
 :D Σε σχολές μεγάλης ζήτησης, π.χ Νομικές υπάρχουν (εξοντωτικές, θα έλεγα) εξετάσεις. Ωστόσο, σε εκπαιδευτικά ιδρύματα της επαρχίας που είναι ψιλοαπομακρυσμένα από Αθήνα, Θεσ/νίκη, κλπ ενδέχεται η κατάταξη να γίνεται με κριτήριο τον βαθμό πτυχίου (όπως γίνεται σε κάποια τμήματα του παν/μίου Αιγαίου)
 :D Συμβαίνει πολλές φορές η κατάταξη να γίνεται κατά περίπτωση, δηλ. αναλόγως με το πόση συνάφεια υπάρχει ανάμεσα στο επιστημονικό πεδίο του πρώτου πτυχίου σου και στη σχολή που θέλεις να μπεις. Δηλ. μπορεί κάποιον να τον βάλουν στο 3ο εξάμηνο και κάποιον να του αναγνωρίσουν μαθήματα και να τον βάλουν στο 5ο π.χ
 ;) Εννοείται, όμως, ότι τα εξάμηνα που υποτίθεται ότι "κερδίζεις" δεν τα κερδίζει αλλά τα χρωστάς, εκτός βέβαια από τα μαθήματα που μπορεί να σου έχουν αναγνωρίσει.

Από κει και πέρα μπες στο site της σχολής που σε ενδιαφέρει και θα βρεις την προκήρυξη. Όλοι έχουν βγάλει αυτή τη στιγμή. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2006, 06:08:18 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:11:09 »

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 10:15:53 πμ »
Είμαι απόφοιτος του ΦΠΨ και πέρυσι αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης (επειδή διορίζονται όλοι,όχι για άλλο λογο).Λοιπον περιττό να σας πω ότι δίναμε γύρω στα 500 με 600 άτομα και ξερετε πόσα πήραν τελικά?   4!!!!!!!!
και πήραν τόσα λίγα άτομα γιάτι όπως είπε το Υπουργείο δεν θέλει να βγάζει επιπλέον πτυχιουχους για να υπάρχει μια ισορροπία στην μέτεπειτα επαγγελματική αποκατάσταση,,,έτσι μου είπαν στη γραμματεία!
τώρα το ότι  πέρσι και πρόπερσι μπηκαν στα πανεπιστημία βλαστάρια με βαθμό εισαγωγής κάτω του 10......αυτο δεν είναι πρόβλημα!
εμεις τους φταίγαμε που απλά θέλεμε ένα 2ο πτυχίο.
και στο ΦΠΨ πήραν 2 άτομα από κατατακτήριες....
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πριν αποφασίσεις να δώσεις δες πρώτα πόσα άτομα παίρνουν....γιατί όπως καταλάβαίνεις όταν παίρνουν λίγα άτομα οι διαδικασίες είναι συνοπτικές......μπαίνουν αυτοί που έχουν το βίσμα. ;)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 03:42:57 μμ »
XRISA, η κατάταξη εκεί γινόταν με εξετάσεις ή βαθμό πτυχίου;
Θέλω να πιστεύω ότι όπου είναι με βαθμό πτυχίου δεν χωράει βύσμα γιατί μπορείς να το ψάξεις και να δεις ποιος "σ'έφαγε" και πώς...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2006, 07:14:20 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 04:14:01 μμ »
με τον βαθμό από τις εξετάσεις.Δίναμε 3 μαθήματα: ψυχολογία, παιδαγωγική και γλωσσολογία (είχαν δώσει θέματα για να διαβάσουμε)
και όταν βγήκαν τα αποτελέσματα δεν ανακοίνωσαν τους βαθμούς....όποτε δεν μπορω να ξέρω αν κόπηκα επειδη δεν έγραψα καλά...
συνεπώς μου φαίνεται δύσκολο η επιλογη να έγινε αξιοκρατικα.....με κάθε επιφύλαξη πάντα. :-\

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 07:05:02 μμ »
και πήραν τόσα λίγα άτομα γιάτι όπως είπε το Υπουργείο δεν θέλει να βγάζει επιπλέον πτυχιουχους για να υπάρχει μια ισορροπία στην μέτεπειτα επαγγελματική αποκατάσταση,,,έτσι μου είπαν στη γραμματεία!
τώρα το ότι πέρσι και πρόπερσι μπηκαν στα πανεπιστημία βλαστάρια με βαθμό εισαγωγής κάτω του 10......αυτο δεν είναι πρόβλημα!
εμεις τους φταίγαμε που απλά θέλεμε ένα 2ο πτυχίο.

Xrisa,δεν μπορεί να μην παίζει ρόλο η σχολή στην οποία δίνεις κατατακτήριες.Σκέψου ότι το παιδαγωγικό είναι ένα από τα τμήματα με τη μεγαλύτερη ζήτηση τα τελευταία χρόνια,ακριβώς λόγω της σχετικά άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης,οπότε είναι λογικό να παίρνουν περιορισμένο αριθμό ατόμων.Για το άλλο που λες,νομίζω ότι γίνεσαι λίγο άδικη... :-\Όταν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θέσεων,εννοείται ότι πρέπει να προηγούνται έστω και αυτά τα παιδιά από εμάς,που στο κάτω κάτω έχουμε ήδη ένα πτυχίο.
Σίγουρα,σε κάθε τμήμα είναι διαφορετικά τα πράγματα όπως λέει ο Βασίλης,αλλά νομίζω ότι έπρεπε όταν κόπηκες να απευθυνθείς στη γραμματεία και να πάρεις τις πληροφορίες που ήθελες.Συνήθως όμως στα τμήματα που είναι μακριά από τα μεγάλα αστικά κέντρα (Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα...),οι διαδικασίες των κατατακτήριων είναι πιο εύκολες.(δεν αναφέρεις που έδωσες ???)
Ρίκα,για πού ενδιαφέρεσαι? ;)
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 07:08:48 μμ »
Τμήμα Πολιτισμικής τεχνολογίας & Επικοινωνίας, παν/μιο Αιγαίου.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 07:31:22 μμ »
Τμήμα Πολιτισμικής τεχνολογίας & Επικοινωνίας, παν/μιο Αιγαίου.

Ξέρεις τι "παίζει" με το αρχαιολογικό?Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για την επόμενη χρονιά... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 08:01:09 μμ »
Παιδία μπορειτε να ρωτησετε και στα φροντιστηρια "ΗΧΟΣ", που ειναι τα για κατατακτηριες.
http://www.hxos-frontistirio.gr/.
Θα σας κατατοπισουν αναλυτικά.
Ελπιζω να βοηθησα.
Learning by doing...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 08:38:14 μμ »
Τμήμα Πολιτισμικής τεχνολογίας & Επικοινωνίας, παν/μιο Αιγαίου.

Ξέρεις τι "παίζει" με το αρχαιολογικό?Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για την επόμενη χρονιά... :-\

Για κατατακτήριες Σοφάκι δεν ξέρω αλλά μπες, π.χ στο www.ha.uth.gr, είναι το αρχαιολογικό που έβγαλα, στο Βόλο. Θα σου το πρότεινα σαν τμήμα ανεπιφύλακτα, όχι επειδή αν δεν παινέψω το σπίτι μου θα πέσει να με πλακώσει  ;D, αλλά γιατί κάναμε πολλή δουλειά με Νέες Τεχνολογίες κι επίσης μαθήματα όπως υποβρύχια αρχαιολογία, κ.α πολύ ενδιαφέροντα. Βέβαια είναι και το θέμα της απόστασης που λογικά θα σε χαλάει...
Για Καποδιστριακό, ΑΠΘ κλπ δεν έχω ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 09:39:49 μμ »
Οκ,σ'ευχαριστώ πολύ! ;)Έχεις δίκιο για την απόσταση,θα το ψάξω όμως,αν και για Αθήνα προσανατολίζομαι... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 11:09:05 πμ »
Καλημέρα.Ήθελαι την γνώμη όσων γνωρίζουν κάτι για τις κατατακτήριες εξετάσεις στα παιδαγωγικά τμήματα.Ήθελα να μάθω σε ποιο τμήμα σε όλη την Ελλάδα θεωρείται πιο έυκολη η πρόσβαση, αν μπορώ να βρώ κάπου τα παλιά θέματα και αν οι εξετάσεις είναι αδιάβλητες. Γενικά όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2008, 09:33:46 πμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.