*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545082 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2422 στις: Απρίλιος 07, 2014, 03:17:50 μμ »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:38 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2423 στις: Απρίλιος 07, 2014, 03:31:41 μμ »
Η Αννούλα ήταν εφευρέτης (όλοι θυμόμαστε νομίζω τη λεζάντα 'αγάπη μου συρρίκνωσα την παιδεία' στο πολύ επιτυχημένο πόστερ που την έδειχνε να κοιτά μέσα από ένα μεγεθυντικό φακό).

Ο τωρινός είναι κανονικός μάγος, αφού έχει βαλθεί να την εξαφανίσει. Τι David Copperfield και κολοκύθια με τη ρίγανη.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2424 στις: Απρίλιος 07, 2014, 03:41:14 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD%E2%80%A6

Είπατε τίποτα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ή για την ανυπαρξία των κανονικών μεταθέσεων γενικά;
πραγματικα για τους εκπαιδευτικους το ρολοι εχει κολλησει στο 2010....οπου η χωρα χρεωκοπει χθες και πρεπει αμεσα να παρθουν σκληρα μετρα!

τετοιο μενος ουτε στους μεγαλυτερους εφιαλτες!.... on-fire η μαιμου Αρβι!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2425 στις: Απρίλιος 07, 2014, 04:00:26 μμ »
πραγματικα για τους εκπαιδευτικους το ρολοι εχει κολλησει στο 2010....οπου η χωρα χρεωκοπει χθες και πρεπει αμεσα να παρθουν σκληρα μετρα!

τετοιο μενος ουτε στους μεγαλυτερους εφιαλτες!.... on-fire η μαιμου Αρβι!

Μα, από τη θέση στην οποία μας έχουν καθηλώσει (θέλετε από το 2010; δεν θα διαφωνήσω), μπορείτε να αντιληφθείτε που πηγαίνει το πράγμα σε αυτή τη χώρα.
Στρατιές αμόρφωτων αποφοίτων με ένα χαρτί απολυτηρίου, που ούτε το όνομά τους δεν ξέρουν να γράψουν καλά καλά (κι ακόμη κι αν το ξέρουν σωστά ορθογραφημένα, είναι τόσο άθλιος ο γραφικός χαρακτήρας που στραβώνεσαι να το διαβάσεις-και μη μου πείτε ότι μόνο σε μένα τυχαίνουν αυτά;;; γιατί θα τρελλαθούμε τελείως τώρα).
Από την άλλη στρατιές απελπισμένων εκπαιδευτικών, μίζερων οικονομικά, χωρίς προοπτική (εκτός αν εσείς βλέπετε και δεν βλέπω εγώ).
Ακούω πολλούς με "προσόντα" ότι περιμένουν τις "κρίσεις" των διευθυντών του χρόνου.
Αλήθεια, με την κατάσταση έτσι που είναι ποιος θάθελε ακόμη να γίνει-αν γίνει- διευθυντής; (εγώ βλέπω παραιτήσεις...).
Αυτά και δεν  :-X γιατί σας μαύρισα τη μέρα...

ΥΣ. http://www.seepea-stella.blogspot.gr/2014/04/200000-8.html
«Περνάμε από την επίτευξη ποσοτικών στόχων στην εκπλήρωση ποιοτικών μεταρρυθμίσεων, σε μια ατζέντα που θέτουμε εμείς και στην οποία εμείς έχουμε την “ιδιοκτησία”» Αυτή είναι η ουσία!!! Τι μεταθέσεις και κουραφέξαλα....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2014, 04:07:58 μμ από victoryhope »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:38 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2426 στις: Απρίλιος 07, 2014, 04:14:02 μμ »
Τελικά αυτό που είχε ειπωθεί για 60000+60000 εκπαιδευτικούς το 2015 (αβθμια και ββθμια) ίσως να μην απέχει από την πραγματικότητα....
Το θέμα είναι πως θα σταματήσουν την ροή για 50.000+50.000 που πλέον δεν μου φαντάζει απίθανο... (για να μην παρεξηγηθώ το 50.000+50.000 δεν αποτελεί κάτι νεότερο από Υπουργείο πλευρά...αλλά πιθανό νεότερο από πλευράς μονίμων εκπαιδευτικών....και ο νοών νοείτω)...αν δε συνεχίσουν και στο υπόλοιπο Δημόσιο έτσι ίσως τελικά το 150.000 να είναι ένα νούμερο που θα ξεπεραστεί χαλαρά...πλέον ίσως αρχίζω και να πιστεύω την Κυβέρνηση ότι θα χρειαστούν εξειδικευμένα στελέχη στο άμεσο μέλλον στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη...διότι ας μην γελιόμαστε το τσάμπα μ...ς πέθανε προ πολλού... όσο για την μονιμότητα αν μπορώ να βγάλω σε 10 ή 15 χρονάκια αυτά που βγάζω στο Δημόσιο σε 30 γιατί να πρέπει να ζήσω την μιζέρια του Ελληνικού Δημοσίου; Ας κάνω επιτέλους και κάτι δημιουργικό στον υπόλοιπο εργασιακό βίο μου.

ΥΓ. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική προοπτική και εκτίμηση και δεν θέλω να επηρεάσω κανένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2014, 04:19:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2427 στις: Απρίλιος 07, 2014, 05:22:56 μμ »
ρε παιδιά έχω μια απορία....
1. αν βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων και ο Χ εκπαιδευτικός ζητήσει να πάρει μετάθεση στην Υ περιοχή και δεν παίρνει
τι γίνετε στην περίπτωση που βγει εγκύκλιος για υποχρεωτικές μεταθέσεις και μετατεθεί ένας Ω εκπαιδευτικός της ίδιας ειδικότητας στην περιοχή που δεν ικανοποιήθηκε ο Χ ?....Για να το κάνω ακόμα χειρότερο φανταστείτε ο Χ να μετατεθεί υποχρεωτικά κάπου αλλού.
2. Μήπως λέω είναι υποχρεωμένη η διοίκηση να έχει ικανοποίηση κάθε αίτημα μετάθεσης σε περιοχές που αργότερα θα δώσει κενά για τις υποχρεωτικές;
1. Εύλογη η απορία.
2. Συμφωνώ απολύτως.

@ kinegiros ..... και πιστεύω οτι η υπόθεση που περιγράφεις έχει περιορισμένες πιθανότητες να υπάρξει.
Αυτό δεν αναιρεί το εύλογον της απορίας του kinegiros, και δεν αναιρεί την αναγκαιότητα να προηγηθούν οι
'κανονικές' (εθελοντικές) των υποχρεωτικών. Επίσης, το θέμα δεν αφορά σε στατιστικό επίπεδο, γιατί κάθε συνάδελφος έχει την δική του ζωή, και η πιθανότητα να υποστεί κάποιος αυτό που περιγράφει ο kinegiros, αν τελικά τού συμβεί είναι 100%, δηλαδή βεβαιότητα, για τον ίδιο.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος realistis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2428 στις: Απρίλιος 07, 2014, 08:00:07 μμ »
Η τελευταία καλή είδηση που βγήκε από(για) το υπουργείο μας, πραγματικά δοκιμάζει τη μνήμη μου...
Ο στόχος προφανής και ένας, η μείωση του αριθμού των εκπαιδευτικών με οποιονδήποτε τρόπο, όλα τα άλλα είναι για λαϊκή κατανάλωση. Το καλοκαίρι θα έχουμε κι άλλες "ομορφιές", μην ξεχνάτε ότι την προηγούμενη χρονιά ανακοίνωσαν μεταθέσεις στις 12 Ιουνίου και ένα μήνα μετά έβγαλαν σε διαθεσιμότητα ανθρώπους που μόλις είχαν μεταθέσει!!!
Το άρθρο επίσης, επιμελώς δεν αναφέρει τίποτα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2429 στις: Απρίλιος 07, 2014, 08:50:15 μμ »
και αφού τους έβγαλαν στη διαθεσιμότητα τους επαναπροσέλαβαν για να κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, να τα λέμε κι αυτά!
η ποσοτική μείωση ή η ποιοτική μείωση;
(πραγματικά ποιος θα καθόταν αν δεν ήταν τα χρήματα και η δόξα;)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος realistis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2430 στις: Απρίλιος 07, 2014, 08:59:20 μμ »
Λευκή εβδομάδα = μία εβδομάδα χωρίς καλοριφέρ σε όλα τα σχολεία της χώρας  ;) , ενώ δέκα μέρες μέσα στον Ιούλη κλάιν μάιν...

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2431 στις: Απρίλιος 07, 2014, 09:11:32 μμ »
Αν δεν εχει γινει αντιληπτο, αναφερομαστε στο αποκορυφωμα της παρελκυστικης λογικης του "βλεποντας και κανοντας" - την οποια ενσαρκωνει απολυτα η εν λογω πολιτικη ηγεσια - που ξαφνικα αποφασισε να μασκαρευτει ως ακριβης και μακροπνοος σχεδιασμος, τη στιγμη που επι τοσους μηνες αδυνατουσε να προσδιορισει το περιεχομενο της εγκυκλιου των μεταθεσεων. Αναμενουμε εως την Παρασκευη, οποτε  θα ξεμυτισει ως ειθισται απο το λαγουμι του για να ανακοινωσει το πασχαλιατικο δωρο του στους εκπαιδευτικους, θεωρωντας προφανως οτι οι εαρινες διακοπες θα εκτονωσουν τη δυσαρέσκειά τους. Αλλα πλαναται πλανην οικτραν.

Αξιότιμε Damien,

ο Αυνανιτόπουλος μας έχει για κολατσό. Δυστυχώς, δεν πλανάται καμία πλάνη γιατί είμαστε για τα μπάζα και θα το καταπιούμε αμάσητο και το καινούριο φρούτο που μας ετοιμάζει.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2432 στις: Απρίλιος 09, 2014, 11:30:16 πμ »
Τελικά πότε θα γίνουν οι επίσημες ανακοινώσεις από τον κ. Υπουργό μας για το νέο πλαίσιο των μεταθέσεων; Έχει κανείς κάποια πληροφορία;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2433 στις: Απρίλιος 09, 2014, 11:39:24 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:25:16 πμ από schmeichel3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2434 στις: Απρίλιος 09, 2014, 12:18:35 μμ »
Τελικά πότε θα γίνουν οι επίσημες ανακοινώσεις από τον κ. Υπουργό μας για το νέο πλαίσιο των μεταθέσεων; Έχει κανείς κάποια πληροφορία;

Κοιτα προχτές ήταν ΤσαγκαροΔευτέρα.
Χτες είχαν απεργία οι δημοσιογράφοι και δεν δούλευαν τα φλας να αποθανατίσουν το τρελό αγόρι.
Σήμερα είναι απεργία των Δ.Υ. λίγο δύσκολο.
Αυριο επειδή σήμερα είναι απεργία πρέπει να προετοιμαστούν μην κανουν καμία βλακεία και παρουσιάσουν τίποτα προπέρσινο και γίνουν ρόμπα σαν τον Καμίνη (τουλάχιστον αυτός κατάλαβε ότι διάβαζε το περσινό) πάμε Παρασκευή...εκεί λοιπόν μάλλον προς το βραδάκι μπορεί να ανακοινώσει τίποτα για να μην είναι και κανένας αποσπασμένος και του ρίξει κανένα φάσκελο (είναι και προληπτικός πανάθεμα τον)....

ΥΓ. Ασχετο τώρα γιατί καίγεστε για τις ανακοινώσεις τόσο; Ο ασθενής πέθανε και εμείς περιμένουμε πιστοποιητικό θανάτου; Εκτός αν είμαστε οπαδοί του "θέλω να τ΄ακούω..."  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2014, 12:20:36 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2435 στις: Απρίλιος 09, 2014, 03:02:22 μμ »
Κοιτα προχτές ήταν ΤσαγκαροΔευτέρα.
Χτες είχαν απεργία οι δημοσιογράφοι και δεν δούλευαν τα φλας να αποθανατίσουν το τρελό αγόρι.
Σήμερα είναι απεργία των Δ.Υ. λίγο δύσκολο.
Αυριο επειδή σήμερα είναι απεργία πρέπει να προετοιμαστούν μην κανουν καμία βλακεία και παρουσιάσουν τίποτα προπέρσινο και γίνουν ρόμπα σαν τον Καμίνη (τουλάχιστον αυτός κατάλαβε ότι διάβαζε το περσινό) πάμε Παρασκευή...εκεί λοιπόν μάλλον προς το βραδάκι μπορεί να ανακοινώσει τίποτα για να μην είναι και κανένας αποσπασμένος και του ρίξει κανένα φάσκελο (είναι και προληπτικός πανάθεμα τον)....

ΥΓ. Ασχετο τώρα γιατί καίγεστε για τις ανακοινώσεις τόσο; Ο ασθενής πέθανε και εμείς περιμένουμε πιστοποιητικό θανάτου; Εκτός αν είμαστε οπαδοί του "θέλω να τ΄ακούω..."  :D

Αν είχαμε σπουδάσει ψυχανάλυση, θα είχαμε λυμένο το πρόβλημά μας σήμερα σε αυτή τη χώρα...μετά από τόσα χρόνια δουλειάς!
Δεν άκουγα τον μπαμπά μου που μου έλεγε να γίνω γιατρός...όπως στο "γνωστό βιντεάκι"...Εμένα μ' άρεσε να κάνω μάθημα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.