*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5446 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:56:16 μμ »
Εγώ λέω κάθε μήνα να βγαίνει η προκήρυξη...
Ετσι με βολεύει,
Βλέπω να είμαστε " ο θάνατος σου η ζωή μου εδώ μέσα"
Ξεχειλιζουμε απο συναδελφικη αλληλεγγύη εδώ μέσα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5447 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:02:39 μμ »
Τα ΣΔΕ σε 2 βδομάδες ανοίγουν. Έπρεπε ήδη να υπάρχουν νέοι πίνακες και την άλλη βδομάδα να καλέσουν και εμείς μιλάμε για να βγάλουν προκήρυξη. Κανονικά είτε βγάλουν προκήρυξη είτε δε βγάλουν έπρεπε να καλέσουν σε 2 εβδομάδες ωρομίσθιους και όχι το Μάρτιο. Που πάνε τα λεφτά του ΕΣΠΑ; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5448 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:08:36 μμ »
Αυτό μου θυμίζει τους πίνακες ωρομισθίων των εκκλησιαστικών κάποτε που είχαν 3 ετή ισχύ..αν είναι δυνατόν!

Η σύγκριση είναι άκυρη εντελώς.
Αν είναι μπορώ και γω να πω να βγάζουν κάθε εξάμηνο προκήρυξη στα ΣΔΕ όπως στα ΙΕΚ και όπως είπε και ο από πάνω συνάδελφος εγώ γουστάρω κάθε μήνα να βγάζουν.

Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βγάζει κάθε χρόνο προκήρυξη. Μια σύμβαση αν το αναφέρει μπορεί μέχρι και 3 χρόνια να ανανεώνεται. Επειδή κάθε χρόνο βγαίνει προκήρυξη για ωρομισθίους στα σχολεία δε σημαίνει ότι αυτό πρέπει να γίνεται και στα ΣΔΕ και στα ΤΕΙ και στον ΟΤΕ και στον ΟΠΑΠ ....
Αφού το αναφέρει σαν παράγραφο στην προκήρυξη είναι νόμιμο και από ότι θυμάμαι και για τους συμβούλους έτσι γινόταν παλιά οι συμβάσεις τους ανανεωνόταν στα ΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:21:15 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5449 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:03:57 μμ »
παιδια ποσο ηταν το ωρομισθιο καθαρα? με μεταπτυχιακο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5450 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:08:47 μμ »
Μαριε που ήσουν τον προηγούμενο χρόνο; Τώρα το θυμηθηκες;
Και εγώ δούλευα κάπου και είμαι καλύτερος απο αυτούς, να τους διώξουν να πάρουν εμένα; Είμαστε σοβαροί;
Ναι, συγνώμη που περίμενα οτι θα ξαναβγεί προκ?!?οπως γίνεται ΠΑΝΤΑ άλλωστε?!?τεσπα, έτσι κ αλλιως, αλλοι αποφασίζουν κ οχι εδω μέσα γιατί εσείς απο οτι κατάλαβα τις έχετε reserve?!??!μηπως να σας διορίζανε κιόλας??!?!

 Και το ποιος έχει μόρια είναι μία άλλη ιστορια. εγω μπορεί ναμην έχω σε ΣΔΕ αλλα να έχω διδακτορικο και προυπηρεσια σε φορεις ΔΒΜαθησης κλπ. Εμένα μου είπαν οι άνθρωποθι οτι θα ξαναβγείόπως ακριβώς last year άλλα όχι τόσο αργα. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5451 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:38:53 μμ »
παιδια ποσο ηταν το ωρομισθιο καθαρα? με μεταπτυχιακο?

Αν δεν κάνω λάθος 13€ με πτυχίο και 15€ με μεταπτυχιακό... Φυσικά αφερείς το 20% που ειναι φόρος και μέτα αν έχεις μπλοκάκι για να Αποδειξη παροχης Υπηρεσιών πρέπει να πληρώσεις και ΤΕΒΕ....
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5452 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:55:09 μμ »
Μαριε που ήσουν τον προηγούμενο χρόνο; Τώρα το θυμηθηκες;
Και εγώ δούλευα κάπου και είμαι καλύτερος απο αυτούς, να τους διώξουν να πάρουν εμένα; Είμαστε σοβαροί;
Ναι, συγνώμη που περίμενα οτι θα ξαναβγεί προκ?!?οπως γίνεται ΠΑΝΤΑ άλλωστε?!?τεσπα, έτσι κ αλλιως, αλλοι αποφασίζουν κ οχι εδω μέσα γιατί εσείς απο οτι κατάλαβα τις έχετε reserve?!??!μηπως να σας διορίζανε κιόλας??!?!

 Και το ποιος έχει μόρια είναι μία άλλη ιστορια. εγω μπορεί ναμην έχω σε ΣΔΕ αλλα να έχω διδακτορικο και προυπηρεσια σε φορεις ΔΒΜαθησης κλπ. Εμένα μου είπαν οι άνθρωποθι οτι θα ξαναβγείόπως ακριβώς last year άλλα όχι τόσο αργα. Αυτά.

Αντικειμενικά μιλώντας, οι περσινή προκήρυξη έγραφε ότι υπάρχει η δυνατοτητα ανανεωσης των συμβασεων..
Για τη λειτουργία των σχολείων είναι η καλύτερη λύση...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5453 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:58:43 μμ »
Αυτό μου θυμίζει τους πίνακες ωρομισθίων των εκκλησιαστικών κάποτε που είχαν 3 ετή ισχύ..αν είναι δυνατόν!

Η σύγκριση είναι άκυρη εντελώς.
Αν είναι μπορώ και γω να πω να βγάζουν κάθε εξάμηνο προκήρυξη στα ΣΔΕ όπως στα ΙΕΚ και όπως είπε και ο από πάνω συνάδελφος εγώ γουστάρω κάθε μήνα να βγάζουν.

Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βγάζει κάθε χρόνο προκήρυξη. Μια σύμβαση αν το αναφέρει μπορεί μέχρι και 3 χρόνια να ανανεώνεται.
Αφού το αναφέρει σαν παράγραφο στην προκήρυξη είναι νόμιμο και από ότι θυμάμαι και για τους συμβούλους έτσι γινόταν παλιά οι συμβάσεις τους ανανεωνόταν στα ΣΔΕ.

Μπα; Από που κι ως που άκυρη; Σε όλες τις δομές εκπαίδευσης οι προκυρήξεις διδακτικού προσωπικού αφορούν σχολική περίοδο (είτε εξαμήνου, είτε έτους)...έτσι γινόταν και στα ΣΔΕ! Αν είναι νόμιμη η ανανέωση ή όχι θα φανεί. Άλλωστε όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, το ζήτημα είναι ο τύπος και η διάρκεια των συμβάσεων των ωρομισθίων!

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5454 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:15:24 μμ »
Μαριε που ήσουν τον προηγούμενο χρόνο; Τώρα το θυμηθηκες;
Και εγώ δούλευα κάπου και είμαι καλύτερος απο αυτούς, να τους διώξουν να πάρουν εμένα; Είμαστε σοβαροί;
Ναι, συγνώμη που περίμενα οτι θα ξαναβγεί προκ?!?οπως γίνεται ΠΑΝΤΑ άλλωστε?!?τεσπα, έτσι κ αλλιως, αλλοι αποφασίζουν κ οχι εδω μέσα γιατί εσείς απο οτι κατάλαβα τις έχετε reserve?!??!μηπως να σας διορίζανε κιόλας??!?!

 Και το ποιος έχει μόρια είναι μία άλλη ιστορια. εγω μπορεί ναμην έχω σε ΣΔΕ αλλα να έχω διδακτορικο και προυπηρεσια σε φορεις ΔΒΜαθησης κλπ. Εμένα μου είπαν οι άνθρωποθι οτι θα ξαναβγείόπως ακριβώς last year άλλα όχι τόσο αργα. Αυτά.


Αντικειμενικά μιλώντας, οι περσινή προκήρυξη έγραφε ότι υπάρχει η δυνατοτητα ανανεωσης των συμβασεων..
Για τη λειτουργία των σχολείων είναι η καλύτερη λύση...
το "Αντικειμενικά μιλώντας"  με σκότωσε?!!! και αυτο με "καλυτερη λύση για τη λειτουργλια των σχολείων" ??!!το σχολείο πάνω από όλαααα
για να καβαντζωθούμε οτι θελουμε λεμε εδω μέσαααα!!!
εμένα μου είπαν οτι θα βγει μια χαρα προκυηξη κοντος ψαλμος..

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5455 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:29:46 μμ »
Υπάρχουν καταγγελίες ότι στους περσινούς πίνακες των ωρομισθίων όχι μόνο συμπεριλήφθησαν άτομα που το πτυχίο τους δεν είχε ανάθεση διδασκαλίας στα διδακτικά αντικείμενα τωνΣΔΕ, αλλά αυτοί κατόπιν προσελήφθησαν και δούλεψαν κανονικά σε ΣΔΕ.
Μήπως επιτέλους θα πρέπει να αναγράφεται η ειδικότητα του κάθε υποψηφίου στους πίνακες ωρομισθίων, ώστε να αποδεικνύεται ότι όντως έχει το δικαίωμα διδασκαλίας με βάση το βασικό πτυχίο του;  Πόσες άραγε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν όλα αυτά τα χρόνια που απλά κανείς από τους συνυποψήφιους τους δεν τις κατάλαβε για να κάνει ενστάσεις;

Πριν λοιπόν μιλήσουμε για ανανεώσεις των περσινών συμβάσεων, δεν πρέπει να ξεκαθαριστούν αυτές οι περιπτώσεις;


και έκαναν αίτηση παράνομα χωρίς να μπορούν με το κωδικό τους να δουλέψουν σύμφωνα με τις αναθέσεις και τελικά τους πήραν και μάλιστα δίπλα στο σπίτι τους και ο δ/ντης του συγκεκριμένου σδε μου είπε μάλλον θα πέσει και ανανέωση των συμβάσεων και το άτομο αυτό το διαφημίζει και στο προφίλ του και τα έχω πάρει τρελά με τα βύσματα >:( >:( >:(και το καλύτερο απ'ολα το ΙΔΡΥΜΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ λέει ε αφού έχει λήξει η πε΄ριοδος των ενστάσεων τι να κάνουμε τώρα όταν του είπαμε έχουμε στοιχεία για περσινή παράνομη πρόσληψη και αυτοί το χαβά τους >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5456 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:31:36 μμ »
Διδακτορικό και προσόντα έχουν αρκετά άτομα, επίσης εγώ και αρκετοί άλλοι έχουμε μια σύμβαση που λέει ότι δύναται να ανανεωθεί για ακόμα δυο έτη, τι να κάνουμε; Επειδή δε σε συμφέρει; Και εμένα με συμφέρει να τους απολύσει όλους και να προσλάβει παντού νέους, επίκουρος σε ΑΕΙ θα ήμουν,
Αλλά τι να κάνουμε...
Κανένας δεν μπορεί να σου στερήσει το δικαίωμα να πιστεύεις ότι θες,
Το ποιος έχει δίκιο θα τι δείξει η ιστορία,
Τέλος απο ότι κατάλαβα διαβάζοντας γενικά το σάιτ άρχισε η εποχή που ο κάθε ένας κοιτά την πάρτυ του...

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5457 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:37:48 μμ »
Αααα και επίσης μου ανανέωσαν  απευθείας 3 χρόνια την σύμβαση σε πανεπιστήμιο που δούλευα ...
Δεν ήταν καθόλου παράνομο...
Απλά ήταν στην ευχέρεια του ιδρύματος, όπως και τώρα του ιδεκε
Και κάτι άλλο που θέλω να σε ενημερώσω είναι ότι αν βγει τώρα προκήρυξη θα μας πάρουν Μάρτιο,
Να το έχετε στο μου σας αυτό εσείς που αγαπήσαμε ξαφνικά τα σδε

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5458 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:19:50 μμ »


925 καθηγητές που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα θα επαναπροσληφθούν στα ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ
Στο εκπαιδευτικό προσωπικό των ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων δύνανται να ανήκουν:
α) Εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας και της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε θέσεις που συνιστώνται με πράξη μετάταξης, η οποία εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων. Οι ανωτέρω μετατάσσονται σε
θέσεις συναφούς κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση των θέσεων από τις οποίες προέρχονται, σύμφωνα με τη διαδικασία έγκρισης της Επιτροπής της ΠΥΣ
33/2006, όπως ισχύει. Οι κενές οργανικές θέσεις του εκπαιδευτικού προσωπικού της κατηγορίας αυτής, κατά
την 23η Ιουλίου 2013, είναι εννιακόσιες είκοσι πέντε (925). Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων το ανωτέρω προσωπικό κατατάσσεται ανά ΔΔΒΜ σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες.
Τα παραπάνω προβλέπει τροπολογία του υπουργού Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλου που θα συζητηθεί αύριο και μεθαύριο στη Βουλή , στο Σχέδιο Νόμου για το Νέο Λύκειο.


Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5459 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:44:59 μμ »

Μπα; Από που κι ως που άκυρη; Σε όλες τις δομές εκπαίδευσης οι προκυρήξεις διδακτικού προσωπικού αφορούν σχολική περίοδο (είτε εξαμήνου, είτε έτους)...έτσι γινόταν και στα ΣΔΕ! Αν είναι νόμιμη η ανανέωση ή όχι θα φανεί. Άλλωστε όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, το ζήτημα είναι ο τύπος και η διάρκεια των συμβάσεων των ωρομισθίων!

Γιατί δε βγήκες πέρυσι να διαμαρτυρηθείς να το κάνουν και στα ΣΔΕ εξάμηνη την προκήρυξη; Και εκεί εξάμηνα έχει.
Και σου επαναλαμβάνω ότι παλιότερα στα ΣΔΕ ανανέωσαν τις συμβάσεις των Συμβούλων. Όταν σταμάτησαν την ανανέωση και βγάλαν καινούργια προκήρυξη έπρεπε οι παλιοί να κατέβουν στο δρόμο;
Όσο για το διδακτορικό που αναφέρεις ότι έχεις. Όλοι όσοι είναι στα ΣΔΕ έχουν διδακτορικά και μεταπτυχιακά και μάλιστα 2 και πολλοί έχουν και 2 πτυχία. Να βγουν αυτοί δηλαδή να απαιτήσουν την απόλυση των μονίμων στα σχολεία;
Σοβαρευτήτε λίγο όλοι και μη κοιτάτε τον εαυτό σας.
Αντί να διαμαρτύρεστε για τη σωστή λειτουργία των ΣΔΕ και να γίνει σωστή δουλειά κοιτάτε πολλοί να πάρετε 2000-3000 ευρώ. Θα σωθείτε με αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:46:46 μμ από Thomas3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160628
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.