*

Αποστολέας Θέμα: A φάση φιλολόγων 2014  (Αναγνώστηκε 254109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 16, 2014, 09:30:46 μμ »
Προσωπικά δεν θεωρώ πιθανό η Α' φάση να έχει πάνω από 400 άτομα. Προσωπική εκτίμηση πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 17, 2014, 06:35:06 μμ »
Προσωπικά δεν θεωρώ πιθανό η Α' φάση να έχει πάνω από 400 άτομα. Προσωπική εκτίμηση πάντα.

Μακάρι να έχει 400.  ;D  ;D Τόσους σε α φάση έπαιρνε και χρονιές που τελικά έφτανε τους 800+.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 17, 2014, 06:50:30 μμ »
Οι ελλείψεις σε φιλολόγους λογικά πρέπει να είναι αυξημένες..το θέμα  είναι πόσοι πάλι θα είναι οι πλεονάζοντες φιλόλογοι,τι θα γίνει φέτος με τη β ανάθεση, θα έχουμε άραγε εμείς ποτέ το 1/5 του αριθμού των δασκάλων που απορροφώνται ως αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 17, 2014, 06:55:47 μμ »
Εγώ πάλι δεν είμαι τόσο αισιόδοξη. Η εμπειρία μου, η προαίσθησή μου και η ψυχρή λογική λένε πως δεν γίνεται να προσληφθούν περισσότεροι από 500-600 φιλόλογοι αναπληρωτές και η α΄ φάση πιστεύω πως θα έχει 200-250 άτομα (το έχω ξαναγράψει). Οι β΄αναθέσεις θα συνεχιστούν, γιατί διαφορετικά πολλοί ξενόγλωσσοι δε θα συμπληρώνουν ωράριο και ακούγεται ότι ενδέχεται να επεκταθούν σε μαθήματα, όπως η Λογοτεχνία και τα Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση (απαράδεκτα και αφύσικα πράγματα!). Επίσης, θα δοθούν και υπερωρίες στους μονίμους. Τα κενά σίγουρα είναι πολλά, αλλά αρκετά θα εξαφανιστούν με μαγικό τρόπο, όπως φροντίζει πάντα το Υπουργείο! Άλλωστε, οι περισσότερες πιστώσεις προορίζονται για την πρωτοβάθμια, ως γνωστόν κι ό,τι περισσέψει για τη β/θμια! Τώρα, αν δήλωσαν πολλοί συνάδελφοι το περίφημο κουτάκι, δε νομίζω ότι θα κατέβει πολύ χαμηλά ο πίνακας των αναπληρωτών, δυστυχώς! Μακάρι να διαψευστώ, αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι και για τη φετινή χρονιά.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 17, 2014, 07:08:04 μμ »
Οι β΄αναθέσεις θα συνεχιστούν, γιατί διαφορετικά πολλοί ξενόγλωσσοι δε θα συμπληρώνουν ωράριο και ακούγεται ότι ενδέχεται να επεκταθούν σε μαθήματα, όπως η Λογοτεχνία και τα Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση (απαράδεκτα και αφύσικα πράγματα!).

 :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 17, 2014, 07:26:05 μμ »
Εγώ πάλι δεν είμαι τόσο αισιόδοξη. Η εμπειρία μου, η προαίσθησή μου και η ψυχρή λογική λένε πως δεν γίνεται να προσληφθούν περισσότεροι από 500-600 φιλόλογοι αναπληρωτές και η α΄ φάση πιστεύω πως θα έχει 200-250 άτομα (το έχω ξαναγράψει). Οι β΄αναθέσεις θα συνεχιστούν, γιατί διαφορετικά πολλοί ξενόγλωσσοι δε θα συμπληρώνουν ωράριο και ακούγεται ότι ενδέχεται να επεκταθούν σε μαθήματα, όπως η Λογοτεχνία και τα Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση (απαράδεκτα και αφύσικα πράγματα!). Επίσης, θα δοθούν και υπερωρίες στους μονίμους. Τα κενά σίγουρα είναι πολλά, αλλά αρκετά θα εξαφανιστούν με μαγικό τρόπο, όπως φροντίζει πάντα το Υπουργείο! Άλλωστε, οι περισσότερες πιστώσεις προορίζονται για την πρωτοβάθμια, ως γνωστόν κι ό,τι περισσέψει για τη β/θμια! Τώρα, αν δήλωσαν πολλοί συνάδελφοι το περίφημο κουτάκι, δε νομίζω ότι θα κατέβει πολύ χαμηλά ο πίνακας των αναπληρωτών, δυστυχώς! Μακάρι να διαψευστώ, αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι και για τη φετινή χρονιά.
Την ίδια άποψη έχω καιγω...Με σειρά πριν το 300 ελπίζω να είμαι στην α φάση φέτος...

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 17, 2014, 08:27:32 μμ »
Για του δύσπιστους Θωμάδες....

Το παρακάτω άρθρο βρίσκεται στο νέο νόμο της ειδικής αγωγής.

Άρθρο 32
ΘΕΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου,
προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στην γενική εκπαίδευση άτομα με αναπηρία 67% και πάνω ύστερα από σχετική πιστοποίηση του ΚΕΠΑ του ν.3863/2010 και εφόσον αυτή, σε κανένα ποσοστό δεν οφείλεται σε παθήσεις ψυχικών διαταραχών και είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, σε ποσοστό 10% κατά προτεραιότητα, σε κάθε κλάδο και ειδικότητα.

Εύχομαι να μην ισχύσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2014, 08:31:41 μμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 17, 2014, 08:33:52 μμ »
Οι β΄αναθέσεις θα συνεχιστούν, γιατί διαφορετικά πολλοί ξενόγλωσσοι δε θα συμπληρώνουν ωράριο και ακούγεται ότι ενδέχεται να επεκταθούν σε μαθήματα, όπως η Λογοτεχνία και τα Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση (απαράδεκτα και αφύσικα πράγματα!).


Αυτά ακούγονταν στην εποχή της Διαμαντοπούλου. Ακούγονται και τώρα; Gia 96 μπορείς να μας πεις ποια είναι η πηγή σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2014, 08:38:26 μμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:13:58 μμ »
Για του δύσπιστους Θωμάδες....

Το παρακάτω άρθρο βρίσκεται στο νέο νόμο της ειδικής αγωγής.

Άρθρο 32
ΘΕΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου,
προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στην γενική εκπαίδευση άτομα με αναπηρία 67% και πάνω ύστερα από σχετική πιστοποίηση του ΚΕΠΑ του ν.3863/2010 και εφόσον αυτή, σε κανένα ποσοστό δεν οφείλεται σε παθήσεις ψυχικών διαταραχών και είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, σε ποσοστό 10% κατά προτεραιότητα, σε κάθε κλάδο και ειδικότητα.

Εύχομαι να μην ισχύσει...
Κάπου είχά διαβάσει στο forum (αν θυμάμαι καλά αναφερόταν στο προσχέδιο) ότι το ποσοστό που θα δινόταν στους έχοντες αναπηρία θα ήταν 5%. Αν τελικά ισχύσει το 10% + το 20% των τριτεκνων και 300 άτομα να πάρουν στην α φάση, μόνο οι 210 δε θα ανήκουν σε ειδική κατηγορία (βέβαια μέσα σε συτούς υπολογίστε και τα 70-80 άτομα με παθήσεις που προτάσσονται κάθε χρόνο και, όπως εικάζω, δεν θα συμπεριληφθούν στο 10%).

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 17, 2014, 10:43:28 μμ »
Για του δύσπιστους Θωμάδες....

Το παρακάτω άρθρο βρίσκεται στο νέο νόμο της ειδικής αγωγής.

Άρθρο 32
ΘΕΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου,
προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στην γενική εκπαίδευση άτομα με αναπηρία 67% και πάνω ύστερα από σχετική πιστοποίηση του ΚΕΠΑ του ν.3863/2010 και εφόσον αυτή, σε κανένα ποσοστό δεν οφείλεται σε παθήσεις ψυχικών διαταραχών και είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, σε ποσοστό 10% κατά προτεραιότητα, σε κάθε κλάδο και ειδικότητα.

Εύχομαι να μην ισχύσει...
Αυτό δεν το έχω διαβάσει, αλλά η εγκύκλιος των απναπληρωτών, στον τρόπο με τον οποίο γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών, δεν αναφέρει τίποτα μα τίποτα για αυτό το θέμα. Λέει μόνο για τους πολύτεκνους, για γονείς 2 παιδιών που έχουν αναπηρία 67% και για όσους έχουν μεσογειακή αναιμία και σκλήρυνση. Το έψαξα επισταμένως μέσα στην εγκύκλιό μας, και δεν υπάρχει πουθενα!!!!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 17, 2014, 10:45:47 μμ »
όσον αφορά στο κουτάκι, όσοι είναι σε πολύ μπροστινές θέσεις δεν το βάζουν. Είναι οι πολύτεκνοι και όσοι έχουν αυτές τις ασθένεις που προανέφερα. Ειδικά οι δεύτεροι δεν μπορούν, με το φόβο μήπως βρεθούν σε απομακρυσμένο μέρος χωρίς δυνατότητα υγειονομικής περίθαλψης (και απολύτως λογικά σκέφτονται έτσι οι άνθρωποι!!!).
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 18, 2014, 10:29:15 πμ »
Το ζητούμενο είναι να γίνουν όσο το δυνατόν περισσότερες προσλήψεις ΠΕ02 και όχι να φαγωθούμε μεταξύ μας για το ποσοστό που θα καταλάβουν οι ειδικές κατηγορίες. Άποψή μου...

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 18, 2014, 02:44:24 μμ »
είδατε την καινούρια συνέντευξη του Λοβέρδου.... στις 5 σεπτέμβρη λέει θα ξέρουν όλοι οι καθηγητές που θα δουλεύουν (σημειωτέον, είναι ημέρα παρασκευή,που ως συνήθως ανακοινώνεται η πρώτη φάση αναπληρωτών!)..... φτιάξτε βαλίτσες, έφτασε ο καιρος!  ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 18, 2014, 02:59:24 μμ »
Γιατί όλοι λέτε: "φτιάξτε βαλίτσες;"
Το αποκλείετε να προσλάβουν στην Αττική; Έχετε ακούσει από γνωστούς σας μόνιμους αν υπάρχουν κενά φιλολόγων στην Αττική; Πέρυσι ήμουν στις Κυκλάδες (στο ομορφότερο νησί με διαφορά!) αλλά φέτος θέλω να είμαι Αττική. Για πείτε μου αν έχετε ακούσει κάτι... :)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.