*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 300383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 21, 2013, 09:34:23 μμ »
Καλησπέρα σας,
Ενδιαφέρεται η αδερφή μου να αγοράσει κάποιο βοήθημα για το μάθημα της Ιστορίας κατεύθυνσης μιας και δεν θα γραφτεί σε κάποιο φροντιστήριο για το συγκεκριμένο μάθημα. Ξέρει πως περα απο το προσωπικό διάβασμα, οτι πρέπει να επικεντρωθεί κυρίως στις πηγές.
Διάβασα ολο το θέμα στο συγκεκριμένο τοπικ και διαπίστωσα πως αρκετοι φιλόλογοι χρησιμοποιούν βοηθήματα των εκδόσεων Μπαχαρακη, Σαββαλα κλπ.
Θα ήθελα εαν δεν κάνει κοπο σε κάποιον/α φιλολογο να μου προτείνει ενα πλήρες βοήθημα για τη μελέτη της ιστορίας κυρίως με έμφαση στις πηγές.
Δεν μπορεί να αγοράσει πολλά βιβλία και γι αυτο ζητάω να μου πείτε απο την προσωπική σας εμπειρία ένα ή δυο καλά βοηθήματα ιστορίας κατευθυνσης (πηγες).
Δυστυχώς εγω δεν μπορώ να συμβουλέψω την αδερφή μου.
Οποιος/α θελει ας μου στειλει σε πμ ή εδω.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:37:24 μμ »
Σου προτείνω τα εξής γιατί είναι πλήρη και έχουν και πηγές που την ενδιαφέρουν:
1)Θέματα νεοελληνικής ιστορίας - Συγγραφείς: Ευστράτιος & Γεώργιος Τσουρέας - Γ΄ Λυκείου Θεωρητικης κατεύθυνσης - Ελληνοεκδοτική

2)Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας: Επιλογή και ανάλυση ιστορικών πηγών Γ΄ Γενικού Λυκείου, θεωρητικής κατεύθυνσης,εκδόσεις Πατάκη και συγγραφέας  Σπαθάρη - Μπεγλίτη Ελένη

3)Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας,εκδόσεις ζήτη,Καραμήτρος Θανάσης



****Εξειδικευμένο για τις πηγές είναι το εξής:Μεθοδολογία ανάλυσης πηγών,Γ λυκείου,Παπαρη Κατερίνα,Σαββάλας.
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:46:16 μμ »
Για πηγές και μόνο χρησιμοποιώ κι εγώ της Πάπαρη (εκδόσεις Σαβάλλα). Έχει ανάλυση όλων των πηγών του σχολικού και εξτρά πηγές με ανάλυση.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 22, 2013, 07:53:33 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Να είστε καλά!!!!!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #452 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:26:36 μμ »
Στη μεθοδο συνθεσης για την πηγή έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητη η χρηση μεταβατικών φράσεων που θα βοηθησουν τη συνδεση στοιχειων βιβλιου με αυτα της πηγης.Ωστόσο μου φαίνεται υπερβολικο σε καθε σημείο που γίνεται σύνθεση(μια περιοδος μπορει να αποτελειται απο μια προταση βιβλιου και μια πηγης),να χρησ/ται και μια τυποποιημενη φράση,νομίζω ότι ετσι το αποτελεσμα θα είναι πολύ τυπικο και στημένο...Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #453 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:35:12 μμ »
Πρέπει να χρησιμοποιούνται μεταβατικές λέξεις ή φράσεις αλλά με μέτρο...Δεν χρειάζεται να γίνεται κατάχρηση γιατί το ύφος είναι όντως στημένο και το κείμενο είναι κουραστικό στο διάβασμα!Σκοπός άλλωστε των μεταβατικών λέξεων  ή φράσεων είναι η ομαλή μετάβαση....
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #454 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:42:15 μμ »
Συνεπώς να μην μπαίνει μεταβατική φράση  σε κάθε σημείο που γίνεται ένωση στοιχείου απο το βιβλιο και στοιχείου απο την πηγή,αλλά σε ορισμένα μόνο,ε;Εξάλλου στη σύνθεση κάποια στοιχεία (βιβλιου-πηγης)"πλέκονται"τόσο όμαλά,οπότε δε θα ταν σκόπιμο να βαζουμε τέτοιοες φράσεις...

Αν,πάλι,δεν εμπαιναν καθόλου οι μεταβατικές φράσεις και με την τέχνη του λόγου ο μαθητής συνέθετε ένα πολύ καλά δομημένο κείμενο,λες να μετρούσε αρνητικά;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #455 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:04:26 μμ »
Συνεπώς να μην μπαίνει μεταβατική φράση  σε κάθε σημείο που γίνεται ένωση στοιχείου απο το βιβλιο και στοιχείου απο την πηγή,αλλά σε ορισμένα μόνο,ε;Εξάλλου στη σύνθεση κάποια στοιχεία (βιβλιου-πηγης)"πλέκονται"τόσο όμαλά,οπότε δε θα ταν σκόπιμο να βαζουμε τέτοιοες φράσεις...

Αν,πάλι,δεν εμπαιναν καθόλου οι μεταβατικές φράσεις και με την τέχνη του λόγου ο μαθητής συνέθετε ένα πολύ καλά δομημένο κείμενο,λες να μετρούσε αρνητικά;

Εγώ θα έλεγα μόνο σε ορισμένα σημεία....Το να μην βάλει ο μαθητής  καθόλου μεταβατικές φράσεις είναι κάπως ριψοκίνδυνο και αν το τολμήσει θα πρέπει να χειρίζεται εξαιρετικά καλά το λόγο....
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #456 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:14:25 μμ »
Συνεπώς να μην μπαίνει μεταβατική φράση  σε κάθε σημείο που γίνεται ένωση στοιχείου απο το βιβλιο και στοιχείου απο την πηγή,αλλά σε ορισμένα μόνο,ε;Εξάλλου στη σύνθεση κάποια στοιχεία (βιβλιου-πηγης)"πλέκονται"τόσο όμαλά,οπότε δε θα ταν σκόπιμο να βαζουμε τέτοιοες φράσεις...

Αν,πάλι,δεν εμπαιναν καθόλου οι μεταβατικές φράσεις και με την τέχνη του λόγου ο μαθητής συνέθετε ένα πολύ καλά δομημένο κείμενο,λες να μετρούσε αρνητικά;

Εγώ θα έλεγα μόνο σε ορισμένα σημεία....Το να μην βάλει ο μαθητής  καθόλου μεταβατικές φράσεις είναι κάπως ριψοκίνδυνο και αν το τολμήσει θα πρέπει να χειρίζεται εξαιρετικά καλά το λόγο....

Θα συμφωνήσω μαζί σου,Μαίρη,γιατί όντως αν δεν μπουν καθόλου μεταβατικές φράσεις ίσως να μην είναι το αποτέλεσμα το αναμενόμενο...
Από την άλλη,σε ορισμένα σημεία πραγματικά δε χρειάζεται να μπαίνει μεταβατική φράση,γιατί ο μαθητής που έχει καλό λόγο μπορεί και συνδέει πολύ εύστοχα τα στοιχεία βιβλιου και πηγής!
Συνεπώς,καταλήγω στο συμπέρασμα να αναφέρω στο μάθημά μου τις μεταβατικές φράσεις,αλλά να μην δεσμεύεται ο μαθητής σε μία απάντησή του να τις χρησιμοποιεί σε όλα τα σημεία-ένα προς ένα- σύνθεσης στην εργασία του αλλά μόνο σε αυτά που το κρίνει απαραίτητο και "του βγαίνει"να το κάνει...

Τι λες;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #457 στις: Αύγουστος 29, 2013, 10:54:36 μμ »
σωστα! συμφωνω! :)
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #458 στις: Αύγουστος 30, 2013, 09:41:27 πμ »
Πάντως,δε θα απέκλεια το ενδεχόμενο μιας απάντησης -με σύνθεση -πολύ καλά δομημένης με άριστο λόγο και χωρίς τη χρήση καθόλου μεταβατικών φράσεων....Ενάς πολύ καλός μαθητής μπορεί να έχει αυτή τη δυνατότητα και θεωρώ ότι αν είχα μια τέτοια εργασία στα χέρια μου,δε θα έπρεπε να αφαιρέσω μονάδες γι'αυτο το λόγο.Δεν ξέρω,απλώς,τι θα έκανε ένας διορθωτής στη θέση μου...

Υπάρχει καποιος να μας απαντήσει με σιγουριά;

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #459 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 07:54:46 μμ »
Στη μέθοδο της παράθεσης ως μεταβατική φράση απο τις πληροφορίες του βιβλίου στις πληροφορίες της πηγής θα επιλέγατε και την απλή φράση :Σύμφωνα με τις πληροφορίες της πηγής/Οπως πληρφορούμαστε απο την πηγη ;Ή θα πρέπει απο τη μεταβατική φράση να φαίνεται η σχέση της πηγής με το βιβλίο,οπότε θα ταν καλύτερη φράση του τύπου:Οι πληροφορίες της πηγής επιβεβαιώνουν/συμπληρώνουν τις πληροφορίες του βιβλίου;

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #460 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:37:54 μμ »
Στην απάντηση σε ερώτηση πηγής-είτε με παράθεση είτε με σύνθεση-πρέπει υποχρεωτικά να γίνονται αναφορές σε εισαγωγικά των κομματιών της πηγής απο τα οποία άντλησε ο μαθητής το υλικό του;;;

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #461 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:52:24 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα!

Στους βαθμούς των μαθητών μου τα τελευταία χρόνια έχω παρατηρήσει αρκετά 99άρια. Θα ήθελα να ρωτήσω τους βαθμολογητές της παρέας μας τι θα μπορούσε να τους ωθήσει ώστε να κόψουν μία μονάδα από ένα γραπτό. Ποια είναι δηλαδή τα στοιχεία εκείνα που βλέποντάς τα ένας βαθμολογητής θεωρεί ότι το γραπτό που έχει μπροστά του είναι ατελές σε ελάχιστο βαθμό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! :)
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.