*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859462 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #980 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:12:13 μμ »
Ήταν κοροιδία να τρέχεις δεξιά κι αριστερά χωρίς μόρια, πώς το λένε;;;; Όταν έκλεισαν οι πίνακες μας ξεφτιλίσανε, μας ρεζιλέψανε και μας ζήτησαν να δουλέψουμε χωρίς απολαβές ουσιαστικά. Κάποιοι το δέχτηκαν, κάποιοι όχι. Πώς να δήλωνες λοιπόν το κουτάκι;;;; Ειδικά όσοι είχαν εξασφαλίσει το "ταβάνι" των 16,8 μορίων, δεν είχαν κανένα απολύτως κίνητρο, δεν το καταλαβαίνετε;;;

Συγνωμη μπορεις να μου βρεις ΕΝΑΝ εκπαιδευτικο που στις 30/6/2010 ειχε εξασφαλισει το  ταβανι των 16,80 μοριων??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:31 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:14:00 μμ »
Σιγά καλέ, κόψε κάτι!!! Την προυπηρεσία μας μερικοί μέχρι το 2010 τη συγκεντρώσαμε με πολύ τρέξιμο επαρχία και πολλούς ΑΣΕΠ. Γι΄αυτό και είχαμε την "πολυτέλεια" να κάτσουμε σπίτι, όπως λες. Επίσης τη δουλειά μου την κοστολογώ πολύ περισσότερο και επέλεξα να κρατήσω την αξιοπρέπειά μου και να μην τρέξω για 3, 60 σε όλη την Ελλάδα χωρίς μόρια. Δεν θα χάσω εγώ τη σειρά μου, επειδή εσένα σου άρεσε να τρέχεις στα δυσπρόσιτα χωρίς προσμέτρηση μορίων. Ας είχες δώσει ΑΣΕΠ, ας είχες τρέξει κι εσύ μέχρι το 2010 να ήσουν ψηλά στον πίνακα και τότε θα έβλεπα αν θα καταδεχόσουν αυτήν την κοροιδία. Να δουλεύεις χωρίς απολαβές και χωρίς μόρια...Γιατί τί άλλο παρά κοροιδία ήταν... Και μετά ας σου έλεγε ένας εξυπνάκιας μια μέρα ότι θέλει να σου πάρει τη θέση. Άντε να μαζευτούμε και λίγο, γιατί αρκετά ακούσαμε...
  Το καλέ στο επιστρέφω.Πού ξέρεις οτι δεν έδωσα ΑΣΕΠ; Σ ε πληροφορώ οτί έδωσα και ήμουν στους επιτυχόντες. και είμαι μέσα στους 100 πρώτους στον Πίνακα της ειδικότητας μου. Όταν έχεις αναγκή απο δουλεία δεν κοιτάς  εσύ μπορεί να είσαι πλούσια και να μην έχεις αναγκή απο δουλεία. όσο το ότι δεν πήγαίνες επειδή δεν 'εδινε ενώ υπήρχαν αναγκες και τώρα που δίνει τρέχεις δεν θα ήθελα να το σχολιάσω. Λυπάμαι πραγματικά για σένα εύχομαι κοπελιάνα μην βρω συναδέλφους σαν εσένα. Η αξίοπρεπειά σου πόσα μόρια κοστολογείται;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2014, 01:16:04 μμ από xhm32 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #982 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:15:40 μμ »
Τι κίνητρο βρε παπαγαλια; Από δουλειά δεν είχες ανάγκη; Επίσης ήξεραν όλοι ότι τα μόρια θα περαστούν. Ακόμη και το.. ταβάνι να είχες, γιατί να μη δουλέψεις; Ίσα ίσα, αν είσαι ψηλά στον πίνακα εξασφαλιζεις αν μη τι άλλο μόνιμη αναπλήρωση. Φιλικά πάντα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #983 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:18:47 μμ »
Δηλαδή όσοι διδάσκουμε σε δυσπρόσιτα δε σεβόμαστε τη δουλειά μας; Άλλο πάλι και τούτο...Σας χαιρετώ αγαπητοί ανάδελφοι. Βγάλτε τα μάτια σας ελεύθερα, ο Λοβέρδος ετοιμάζει κι άλλα. Θα τρίβετε τα μάτια σας, αλλά θα είναι αργά.
Υ.Γ. Και που να ξεκινήσει κι η αξιολόγηση...Με κουμπούρια θα κυκλοφορούμε στα σχολεία.

Φυσικά! Δεν είναι μόνο λειτούργημα, είναι και επάγγελμα και από αυτό πρέπει να ζήσουμε...Όχι, δεν καταδέχτηκα να δουλέψω για ψίχουλα, πώς να το κάνουμε; Απαιτώ ως εκπαιδευτικός να έχω έναν αξιοπρεπή μισθό ή αντίστοιχα κίνητρα μοριοδότησης. Δεν είμαι η αναλώσιμη του Υπουργείου, πώς να το κάνουμε. Αλήθεια, όταν δέχεσαι να δουλέψεις με τέτοιες συνθήκες, έχεις αναλογιστεί πόσο υποβιβάζεις τον κλάδο ή τα θυσιάζεις όλα για να πάρεις τη θέση αυτού που είναι από πάνω σου στον πίνακα;
Όσο για τα κουμπούρια...άλλοι τα έβγαλαν. θυμηθείτε...Εγώ πάντα φώναζα να μην ανοίξουν οι πίνακες. Άλλοι ήθελαν να ανακατευτεί η σούπα. Όποιος όμως σκάβει το λάκκο του άλλου, πέφτει μέσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:31 »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:22:05 μμ »
Συγνωμη μπορεις να μου βρεις ΕΝΑΝ εκπαιδευτικο που στις 30/6/2010 ειχε εξασφαλισει το  ταβανι των 16,80 μοριων??
Σωστά λες. Εννοούσα τον τελευταίο χρόνο. Το 2013-2014 πολλοί δεν δούλεψαν μακριά, αν είχαν πιάσει "ταβάνι", γιατί δεν είχαν κανένα κίνητρο.

Αποσυνδεδεμένος pde4424

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:25:01 μμ »
Μήπως αντί να υπάρχει τέτοια αντιπαλότητα μεταξύ των εκπαιδευτικών για την αναπλήρωση που είναι πραγματικά ένα ρίσκο για όλους και μία μορφή δουλείας του εκπαιδευτικού, μήπως θα ήταν καλύτερο να επικεντρωθούμε όλοι μαζί στη διεκδίκηση μόνιμων διορισμών; Πιστεύω ότι αυτό θα έπρεπε να διεκδικούμε με σθένος και όχι την αναπλήρωση που μας στέλνει κάθε φορά και αλλού. Καταστρέφουμε την προσωπική μας ζωή για τα ψίχουλα που μας ρίχνουν κάθε χρόνο. Κάθε χρονιά το καλοκαίρι μας δαπανάται στις αιτήσεις για αναπλήρωση. Πηγαίνουμε ΟΠΟΥ μας "ρίξει" το σύστημα και παρακαλάμε γι' αυτό. Ολες οι δυνάμεις μας θα έπρεπε να είναι επικεντρωμένες σε μόνιμους διορισμούς. Ο καθένας από την πλευρά του και όλοι μαζί συλλογικά εκεί πρέπει να επικεντρωνόμαστε και όχι να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον. Αυτά μένουν μόνο στα forum και στις συζητήσεις. Και έτσι, χάνουμε την ουσία. Και του χρόνου, πάλι θα παρακαλάμε μήπως μας πάρουν πάλι σε κάποιο νησί. Για 650 ευρώ. Μέσω ΕΣΠΑ. Και όποτε μας τα δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:35:25 μμ »
Για μενα πρεπει απο κοινου ολοι οι Συλλογοι Αναπληρωτων να εκδωσουν ανακοινωση ζητωντας τα εξης:

1) Απορροφηση του εναπομειναντος 60-40 προκειμενου να ανοιξει ο δρομος για νεο ΑΣΕΠ
2) Διενεργεια νεου ΑΣΕΠ μεσα στο 2015 ωστε οι διορισμοι της χρονιας 2015-2016 να γινουν με το νεο συστημα.
3) Ανοιγμα πινακων με προσμετρηση ολης της προυπηρεσιας (χωρις αναδρομικη διπλη μοριοδοτηση για τα ετη 2010-2014).
4) Εφαρμογη της διπλη μοριοδοτησης μονο για τη φετινη χρονια.
5) Εφαρμογη του ν.3848 για διορισμους και αναπληρωσεις απο το σχολικο ετος 2015-2016 και εφεξης...με το βαση τον ΕΝΑΝ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ πινακα που θα καταρτιστει το καλοκαιρι του 2015.

Εχω πολυ μεγαλη περιεργεια να δω ποιος διαφωνει με τα παραπανω!!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΤΑ!!
Μην περιμενετε απο ΟΛΜΕ και ΔΟΕ να τα κανουν αυτα!!


Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:36:36 μμ »
Φυσικά! Δεν είναι μόνο λειτούργημα, είναι και επάγγελμα και από αυτό πρέπει να ζήσουμε...Όχι, δεν καταδέχτηκα να δουλέψω για ψίχουλα, πώς να το κάνουμε; Απαιτώ ως εκπαιδευτικός να έχω έναν αξιοπρεπή μισθό ή αντίστοιχα κίνητρα μοριοδότησης. Δεν είμαι η αναλώσιμη του Υπουργείου, πώς να το κάνουμε. Αλήθεια, όταν δέχεσαι να δουλέψεις με τέτοιες συνθήκες, έχεις αναλογιστεί πόσο υποβιβάζεις τον κλάδο ή τα θυσιάζεις όλα για να πάρεις τη θέση αυτού που είναι από πάνω σου στον πίνακα;
Όσο για τα κουμπούρια...άλλοι τα έβγαλαν. θυμηθείτε...Εγώ πάντα φώναζα να μην ανοίξουν οι πίνακες. Άλλοι ήθελαν να ανακατευτεί η σούπα. Όποιος όμως σκάβει το λάκκο του άλλου, πέφτει μέσα...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:37:23 μμ »
  Το καλέ στο επιστρέφω.Πού ξέρεις οτι δεν έδωσα ΑΣΕΠ; Σ ε πληροφορώ οτί έδωσα και ήμουν στους επιτυχόντες. και είμαι μέσα στους 100 πρώτους στον Πίνακα της ειδικότητας μου. Όταν έχεις αναγκή απο δουλεία δεν κοιτάς  εσύ μπορεί να είσαι πλούσια και να μην έχεις αναγκή απο δουλεία. όσο το ότι δεν πήγαίνες επειδή δεν 'εδινε ενώ υπήρχαν αναγκες και τώρα που δίνει τρέχεις δεν θα ήθελα να το σχολιάσω. Λυπάμαι πραγματικά για σένα εύχομαι κοπελιάνα μην βρω συναδέλφους σαν εσένα. Η αξίοπρεπειά σου πόσα μόρια κοστολογείται;
Καλά κάνεις. Καλός είμαι πράγματι. Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρίσουμε, να μην παρεξηγούμαστε. Από τη στιγμή που άνοιξαν οι πίνακες, πιαστήκαμε όλοι σαν τον ποντικό στη φάκα. Ας προσέχατε όταν ζητούσατε να ανοίξουν. Λοιπόν, τώρα φίλε, το κίνητρο είναι να δουλεύεις για να μην βρεθούν οι άλλοι σε πιο ψηλή θέση από εσένα στον πίνακα. Κοινώς, την πατήσαμε και περαστικά μας, αλλά φταίμε. Όσο για την αξιοπρέπεια που λέγαμε, έχω σκοπό να δουλέψω, αν με καλέσουν, για έναν χρόνο. Αν δω ότι η κατάσταση με τους διορισμούς παραμένει στάσιμη και η κοροιδία συνεχίζεται, δεν έχω σκοπό να συνεχίσω το παιχνιδάκι. Είμαι μεγάλος άνθρωπος και το παλεύω αξιοκρατικά εδώ και πολλά πολλά πολλάααα χρόνια. Οπότε, θεωρώ ότι εφόσον έχω μάθει να δουλεύω, θα δουλέψω και στον ιδιωτικό τομέα και έξω και παντού. Δεν σκοπεύω να τρέχω επ αόριστον αναπληρωτής κοροιδάκι. Την αξία μου τη γνωρίζω, έχω φύγει από παντού με τις καλύτερες συστάσεις. Οπότε, μετά, τη θέση μου σας τη χαρίζω με αγάπη και πάω για άλλες πολιτείες...

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #989 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:37:46 μμ »
συμφωνω σε ολα οσα γραφεις ομως σε καποιους κλαδους δεν εχει απορροφηθει το 24+ ασεπ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #990 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:39:18 μμ »
Ένα σχόλιο για διάφορα που γράφονται:
Όποιος επιχειρηματολογεί για το γεγονός ότι συνειδητά είχε αρνηθεί να εργαστεί ως αναπληρωτής, επειδή τα μόρια δεν θα μετρούσαν στη μεταβατική, σημαίνει ότι δεν είχε ιδιαίτερη ανάγκη την εργασία και τα χρήματα, και ήταν "συλλέκτης" μορίων για μελλοντικό πιθανό διορισμό. Σωστά; Αν ναι, τότε δεν πρέπει τώρα να κλαίγεται για κανένα ξεκλείδωμα πινάκων, αφού το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχει τόση ανάγκη την εργασία, όσο άλλοι. Στη ζωή όλα επιλογές είναι, και κανένας δεν εγγυάται αλλαγές των συνθηκών. Αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να διδασκόμαστε από το παρελθόν.
Μάλλον ξεχνούν οι περισσότεροι ότι η αναπλήρωση είναι εργασία κατά κύριο λόγο για βιοποριστικούς λόγους, και πολύ δευτερευόντως για άλλους (συλλογή μορίων κλπ). Άλλωστε πρέπει να το πάρουν όλοι χαμπάρι, ότι ο θεσμός του αναπληρωτή "από τούδε και στο εξής" (χρησιμοποιώντας έκφραση του υπουργού..) μάλλον θα είναι μόνιμος, αφού οι διορισμοί θα είναι ελάχιστοι (εκτίμηση με τα σημερινά δεδομένα). Θα πετάξουν και ένα επιχείρημα του τύπου "έτσι γίνεται και σε άλλες χώρες" (και όντως συμβαίνει αυτό σε κάποιες χώρες) και αν δεν θέλεις να πας εσύ, θα πάνε άλλοι 10 που περιμένουν πως και πως να δουλέψουν έστω και για 3 κι 60.

Τώρα, για όσους βιάζονται τόσο πολύ να ξεκλειδώσουν οι πίνακες, μάλλον αγνοούν το γεγονός ότι σε αυτήν την περίπτωση θα εμφανιστούν αρκετοί από ιδιωτικά σχολεία με πολλαπλάσια μόρια από τους  υπόλοιπους. Να δούμε μετά δάκρυα και οδυρμούς.

Τέλος, ελπίζω να μην εφαρμοστεί ποτέ ξανά το σύστημα διορισμού μόνο από προϋπηρεσία (βλ. π.χ. "40%"), που σημαίνει ότι η εργασία με αποκλειστικό σκοπό τη συλλογή μορίων θα είναι ανεδαφική.

Υ.Γ. Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω μήνυμα του josua.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #991 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:47:17 μμ »
Αγαπητέ Landau, αν υποθέσουμε ότι κάποιος πρέπει να πληρώνει δύο ενοίκια ένα εδώ και ένα εκεί και παιδικό σταθμό για ένα παιδί, εφόσον δεν έχει δικό του άνθρωπο να του το κρατήσει, ρεύμα, θέρμανση, τα εισιτήρια του πέρα δώθε...
Συμφέρει λες; Και δεν μιλάω για τον εαυτό μου, μη φανεί σαν κλάψα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2014, 01:48:52 μμ από papagalia »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #992 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:51:41 μμ »
Όμως ξαφνικά προκύπτει άνοιγμα των πινάκων και μάλιστα προτείνεται και η περίφημη διάταξη περί διπλασιασμού των μορίων -κατόπιν διορισμού κτλ. Τι συμβαίνει λοιπόν τώρα; Ξαφνικά -αυτό τουλάχιστον λαμβάνουν οι κεραίες μου- ορισμένοι από όσους υπηρετούσαν τόσα χρόνια κοντά στο σπίτι τους,θέλουν να πάνε δυο χρονάκια σε δυσπρόσιτο για να καβατζώσουν τα μόρια.

ΛΑΘΟΣ, συναδελφε! 1) Αυτοι που υπηρετουσαν τοσα χρονια κοντα στο σπιτι τους ΔΕΝ χρειαζεται να πανε πουθενα, αφου ηδη εχουν φτασει το μεγιστο των μοριων προυπηρεσιας που αναγνωριζονται για διορισμο!

2) Οι μονοι που ζητουν ακομη αναδρομικο διπλασιασμο των μοριων και ανοιγμα πινακων αναπληρωτων χωρις εφαρμογη του 3848 ειναι οσοι θελουν να συνεχισουν να εργαζονται ως αναπληρωτες στις θεσεις των συναδελφων που περιμενουν να διοριστουν με τον 3848! Ο αλλος που ζει στις Κυκλαδες ή στη Μεσσηνια προτιμα να εργαζεται ως αναπληρωτης εκει καθε χρονο χωρις να εχει δωσει ποτε ΑΣΕΠ, παρα να ερθει ενας νεοδιοριστος να του "φαει" τη θεση!

Επισης, ο διπλασιασμος θα δημιουργησει προσδοκιες στους νεοτερους συναδελφους, που θα νομιζουν οτι εργαζομενοι εκει θα "κατοχυρωσουν" τον διορισμο, οταν το μονο που θα κατοχυρωσουν ειναι τα μορια προυπηρεσιας κατα τον 3848. Καλυτερα να ειχαμε ολοι μαζι διαμαρτυρηθει για το εκτρωμα που ετοιμαζοντουσαν να ψηφισουν και να ζηταγαμε: καμια παρεμβαση στον 3848 και αμεση εφαρμογη του! Δυστυχως, μετα το θολωμα των νερων περι ανοιγματος των πινακων απο τον Μπρατη, οι αναπληρωτες αποπροσανατολιστηκαν κι η νομοθετικη ρυθμιση ψηφιστηκε.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #993 στις: Αύγουστος 07, 2014, 01:52:12 μμ »
Αγαπητέ Landau, αν υποθέσουμε ότι κάποιος πρέπει να πληρώνει δύο ενοίκια ένα εδώ και ένα εκεί και παιδικό σταθμό για ένα παιδί, εφόσον δεν έχει δικό του άνθρωπο να του το κρατήσει, ρεύμα, θέρμανση, τα εισιτήρια του πέρα δώθε...
Συμφέρει λες; Και δεν μιλάω για τον εαυτό μου, μη φανεί σαν κλάψα...

Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά στις υπόλοιπες που δεν εργάστηκαν από επιλογή και το διατυμπανίζουν. Ήμουν σαφής νομίζω..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.