*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:21:24 πμ »
και ισως σε καποια κανανε και το "progetto". Αυτο όμως το άκουσα, σας το μεταφερω με επιφυλαξη. Αν ξερετε εσεις κατι περισσότερο.... :(

Αν κάνανε Progetto το έκαναν εκτός προγράμματος.
Το Υπουργείο είχε ορίσει ως κατάλληλη διδακτική μέθοδο το Rete junior και ως δευτερη επιλογή το Espresso.
Το Progetto είχε απορριφθεί από το Υπουργείο (βλέπε Minnitti (Αυτή ήταν η υπεύθυνη για την επιλογή)).

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. Η ΚΟΥΛΑ (DOMENICA>DOMENICULA>ΚΟΥΛΑ) ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ESPRESSO ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΑΠΕΡΡΙΨΕ? Η' ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ESPRESSO ΚΑΙ Η ΚΟΥΛΑ ΤΟ ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:38:11 πμ »
και ισως σε καποια κανανε και το "progetto". Αυτο όμως το άκουσα, σας το μεταφερω με επιφυλαξη. Αν ξερετε εσεις κατι περισσότερο.... :(

Αν κάνανε Progetto το έκαναν εκτός προγράμματος.
Το Υπουργείο είχε ορίσει ως κατάλληλη διδακτική μέθοδο το Rete junior και ως δευτερη επιλογή το Espresso.
Το Progetto είχε απορριφθεί από το Υπουργείο (βλέπε Minnitti (Αυτή ήταν η υπεύθυνη για την επιλογή)).

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. Η ΚΟΥΛΑ (DOMENICA>DOMENICULA>ΚΟΥΛΑ) ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ESPRESSO ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΑΠΕΡΡΙΨΕ? Η' ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ESPRESSO ΚΑΙ Η ΚΟΥΛΑ ΤΟ ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ?

Πράγματι δεν κατάλαβες... Το Υπουργείο είχε θέσει ως υπεύθυνη επιλογής διδακτικής μεθόδου την Minnitti. Το Espresso και το Rte junior είναι στη λίστα του Υπουργείου, άρα τα επέλεξε η Minnitti και τα ενέκρινε με τη σειρά του το Υπουργείο. Εγώ είπα ότι απέρριψε/-αν το Progetto ως κατάλληλη διδακτική μέθοδο για τη διδασκαλία των Ιταλικών στο γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:01:09 πμ »
ΓΙΑ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΙΠΟΤΑ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΤΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ CELI?ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΙΝ ΤΑΞΗ ΤΟ MOSAICO ITALIA- Β2-Γ2?

Ως προς τα α. και β. ερωτήματα σου δυστυχώς δεν έχω απαντήσεις.
Ως προς το γ. το Mosaico Italia είναι καινούργιο βιβλίο. Εγώ προσωπικά δεν έχω προλάβει να το χρησιμοποιήσω. 'Ασε που για Β2-C2 μου φάνηκε πολύ εύκολο. Εγώ θα συνισούσα τη μεμονωμένη χρήση κάποιων κειμένων - ασκήσεων για την ενίσχυση της παραγωγής προφορικού λόγου. Ούτως ή άλλως η χρόνος στην τάξη είναι πολύ περιορισμένος για πολυτέλειες. Αυτό είναι ένα βιβλίο που ουσιαστικά έχει τη μορφή ενός libro di corso. Σε ποιό φροντιστήριο θα καταφέρεις να έχεις τις απαραίτητες ώρες ωστε να εισάγεις και δεύτερο libro di corso?

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 11:31:17 πμ »
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ , ΓΙΑ LIBRO DI CORSO ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ , ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ , ΞΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ 2 ΧΡΟΝΙΑΣ DIPLOMA ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ Η ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙA ΕΝΟΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΠΟΌΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΞΗ ΚΥΡΙΩΣ ΔΗΛΑΔΗ Γ1.ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 11:53:31 πμ »
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ , ΓΙΑ LIBRO DI CORSO ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ , ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ , ΞΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ 2 ΧΡΟΝΙΑΣ DIPLOMA ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ Η ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙA ΕΝΟΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΠΟΌΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΞΗ ΚΥΡΙΩΣ ΔΗΛΑΔΗ Γ1.ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ?

Καλημέρα CICELLIDE,
Για τα σεμιναρια Θεσ/νίκης δεν γνωρίζω.
Αν εννοείς τα αποτελέσματα για τα Celi του Ιουνίου 2008 έχουν βγεί και είναι στο site του Ιταλικού Ινστιτούτου (www.iic.gr) εκεί που λέει Celi.
Το Mosaico Italia B2 -Γ2 δεν το έχω κάνει, αλλά αν είναι σαν το Sapore d'Italia και εγώ θα πρότεινα να μην το κάνεις ως libro di corso, αλλά συμπληρωματικά να τους βγάζεις φωτοτυπίες με κάποια κείμενα.   :)

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:12:05 μμ »
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ , ΓΙΑ LIBRO DI CORSO ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ , ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ , ΞΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ 2 ΧΡΟΝΙΑΣ DIPLOMA ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ Η ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙA ΕΝΟΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΠΟΌΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΞΗ ΚΥΡΙΩΣ ΔΗΛΑΔΗ Γ1.ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ?

Αναλόγως τι επιπέδου libro di corso χρησιμοποιείς... εγώ για συμπληρωματικά χρησιμοποιούσα τα κείμενα της Prova Orale 2, edizioni Edilingua και πολύ συχνά και το Progetto 3 ( αυτό όμως άλλαξε και το καινούργιο δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου). Ένα πολύ αγαπημένο μου βιβλίο για αυτά τα επίπεδα είναι το Cose d'Italia, edizioni Bonacci (έχω την παλιά έκδοση). Χρησιμεύει βέβαια πιο πολύ στο να εντρυφύσει κάποιος στην Ιταλική κουλτούρα παρά για εξετάσεις.  Αν το βρεις στον Narratore ή οπουδήποτε αλλού, ρίξτου μια ματιά. Επίσης και το Contesti italiani, edizioni Guerra είναι από τα πολύ καλά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:18:54 μμ »
Το Nuovo Progetto 3 έχει βγει και μάλιστα μπορείς να παραλάβεις και copia δωρεάν πληρώνοντας μόνο τα έξοδα αποστολής που είναι γύρω στα 10€.  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, γιατί σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη, μπες στο site της Edilingua.  ;) ;)
Stevi εγώ για libro di corso κάνω τα Progetto. Η γραμματική βέβαια δεν με ικανοποιεί και ιδιαίτερα, όπότε τους κάνω από άλλο βιβλίο. Έχεις να προτείνεις κάποιοι καλύτερο;
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία μόνο 3 χρόνια και τώρα πάω για 4 χρόνο γι'αυτό ρωτάω.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:32:39 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:29:22 μμ »
Το Nuovo Progetto 3 έχει βγει και μάλιστα μπορείς να παραλάβεις και copia δωρεάν πληρώνοντας μόνο τα έξοδα αποστολής που είναι γύρω στα 10€.  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, γιατί σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη, μπες στο site της Edilingua.  ;) ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ Νατι μου, το έχω παραγγείλει ήδη, απλά δεν το έχω παραλάβει ακόμα! ;) Ελπίζω σύντομα.
Πάντως το Mosaico δεν έχει καμία σχέση με το Sapore. Το Mosaico είναι γεμάτο έγχρωμες εικόνες, σύγχρονα κείμενα και έχει και cd-audio! Η ένσταση που είχα ήταν μόνο ότι τα κείμενα μου φάνηκαν εύκολα για επίπεδο C1. Κατά τα άλλα το βιβλίο είναι μια χαρά! Εγώ π.χ. αν είχα μαθητή που έδινε Celi3 ή Diploma το Νοέμβρη θα του το πρότεινα για εξασκηση τους καλοκαιρινούς μήνες!

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:38:49 μμ »
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση!  Οπότε αν κατάλαβα καλά το Sapore είναι πάνω κάτω του ιδίου επιπέδου (Celi 3, Diploma di Lingua Italiana),με το Mosaico απλά το Mosaico είναι σαφώς πιο σύγχρονο και ενημερωμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:43:12 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:43:51 μμ »
Το Nuovo Progetto 3 έχει βγει και μάλιστα μπορείς να παραλάβεις και copia δωρεάν πληρώνοντας μόνο τα έξοδα αποστολής που είναι γύρω στα 10€.  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, γιατί σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη, μπες στο site της Edilingua.  ;) ;)
Stevi εγώ για libro di corso κάνω τα Progetto. Η γραμματική βέβαια δεν με ικανοποιεί και ιδιαίτερα, όπότε τους κάνω από άλλο βιβλίο. Έχεις να προτείνεις κάποιοι καλύτερο;
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία μόνο 3 χρόνια και τώρα πάω για 4 χρόνο γι'αυτό ρωτάω.
Ευχαριστώ


Και εγώ το Progetto χρησιμοποιώ αλλά από τότε που το αλλάξανε και εγώ προβληματίζομαι λίγο με τη γραματική. Βέβαια αν θέλεις βαρετές αλλά πολλές και θα έλεγα αποτελεσματικές ασκήσεις τα esercizi della lingua italiana, edizioni Sideris ως ασκήσεις σε καλύπτουν. Εγώ συμπληρωματικά με τα Progetto κάνω Preposizioni + Pronomi της Alma (ειναι 2 ανεξάρτητα βιβλία) και το παλιό preposizioni της Καπάτου... Δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τους μαθητές μου στο θέμα γραμματικής αλλά πάντα κάτι επιπλέον όλοι χρειαζόμαστε! Ψάξε και στο internet υπάρχουν πολλά sites με ασκήσεις-θεωρία για την Ιταλική γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:49:41 μμ »
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση!  Οπότε αν κατάλαβα καλά το Sapore είναι πάνω κάτω του ιδίου επιπέδου (Celi 3, Diploma di Lingua Italiana),με το Mosaico απλά το Mosaico είναι σαφώς πιο σύγχρονο και ενημερωμένο.

Σαφώς πιο σύγχρονο και πιο ενημερωμένο!

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:56:32 μμ »
κοριτσια το progetto 3 μαρεσε πολυ, το μοιρασε ο Marin στο σεμιναριο που εκανε στη θεσ/νικη και λογικα εκανε ή θα κανει και στην αθηνα .Παρτε το ειναι καλο συμπληρωμα για τα τελη του diploma. Για γραμματικη γιατι δε χρησιμοποιειτε της edilingua?
Για superiore istituto di Salonicco εχει κανεις να προτεινει καποιο βιβλιο?

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:57:25 μμ »
Tα esercizi della lingua italiana τα έχω και τα διδάσκω και εγώ έχοντας την ίδια άποψη με εσένα για την συγκεκριμένη σειρά. Πάντως και εγώ πιστεύω ότι βοηθούν! ;)
Έχω και το preposizioni της Καπάτου.
Τα άλλα 2 Preposizioni + Pronomi της Alma δεν τα γνώριζα. Ξέρεις μήπως αν τα έχει ο Narratore ή κάποιο άλλο βιβλιοπωλείο ή θα πρέπει να τα παραγγείλω από Ιταλια;  :)
Ευχαριστώ
 

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 01:02:29 μμ »
κοριτσια το progetto 3 μαρεσε πολυ, το μοιρασε ο Marin στο σεμιναριο που εκανε στη θεσ/νικη και λογικα εκανε ή θα κανει και στην αθηνα .Παρτε το ειναι καλο συμπληρωμα για τα τελη του diploma. Για γραμματικη γιατι δε χρησιμοποιειτε της edilingua?
Για superiore istituto di Salonicco εχει κανεις να προτεινει καποιο βιβλιο?

Τα "Una grammatica per tutti 1 και 2" από edizioni Edilingua τα χρησιμοποιώ απλά μου φαίνεται  ότι σε κάποια γραμματικά φαίνομενα πλατειάζει υπερβολικά και άλλα τα λέει επιγραμματικά. Εσείς τι γνώμη έχετε; 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2008, 01:04:30 μμ από NATI »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.