*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 224223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:12:09 μμ »
Σε μια άσχετη χρονική στιγμή όπως αυτή θα ήθελα να υπενθυμίσω την κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία εις βάρος της Βιολογίας. Για τρεις λόγους, πρώτον για να εκτονωθώ, δεύτερον για να ενοχλήσω και τρίτον για να μην ξεχνιόμαστε. Δεν καλυτέρευσε τίποτα. Τα πράγματα προβλέπω να χειροτερεύουν. Στους  3-4 νομούς που σέρνομαι, τα γυμνάσια εξακολουθούν να μην έχουν Βιολόγους (μέσα στις πόλεις), επειδή καλύπτουν τις ώρες με τις υπόλοιπες ειδικότητες, μόνιμα εδώ και χρόνια. Φέτος τα πράγματα έγιναν χειρότερα και στα λύκεια, αφού σε αυτούς τους νομούς σπάνια βλέπεις βιολόγους στην Α και στην Β Λυκείου. Μόνο την Γ Λυκείου δεν δέχονται να πάρουν οι άλλες ειδικότητες. Υπεύθυνοι για αυτά τα φαινόμενα είναι οι προιστάμενοι εκπάιδευσης, το υπουργείο και οι συνδικαλιστικοί φορείς σε συνεργασία με τα τοπικά συμφέροντα.
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει, επιπλέον και μια προσπάθεια απαξίωσης και υποτίμησης του μαθήματος από τις άλλες ειδικότητες έτσι ώστε να μην αισθάνονται οι ίδιοι άσχημα ή πίεση όταν κάνουν το μάθημα. Έχω ακούσει φέτος πολλές δικαιολογίες γιατί πρέπει να κάνουν οι άλλες ειδικότητες το μάθημα, όλες είχαν σαν πυρήνα την "ευκολία" τους. Έπειτα υπάρχει και το επιχείρημα ότι κάποιοι  παλιοί βολεμένοι βιολόγοι κάνουν χημείες και Φυσικές. Σίγουρα θα υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά ξαναλέω εδώ στους νομούς, ήξερα ένα πέρσι και φέτος κανέναν. Συνειδητοποιώντας σιγά σιγά το ανώφελο της λογικής, ότι τα πράγματα του χρόνου θα είναι πολύ χειρότερα προς την ίδια κατεύθυνση και επειδή εντόπισα στον εαυτό μου σημάδια μανίας καταδίωξης, αποφάσισα να διαμαρτυρηθώ αλλάζωντας στάση στο θέμα. Από εδώ και πέρα θα υποστηρίξω ότι την Βιολογία πρέπει να την κάνουν όλοι. Δεν καταλαβαίνω γιατί περιορίζονται στους Φυσικούς Χημικούς και Γεωλόγους. Τι σχέση έχουν οι Φυσικοί με το μάθημα! Γιατί δεν προσλαμβάνουν θεολόγους; Κάθε χρόνο παίρνουν 200 Βιολόγους, αρα ώρες βιολογίας υπάρχουν αρκετές. Έτσι όμως έφτασε η βάση των αναπληρωτών Βιολόγων στο 2, ενώ δεν έχουν πάρει ακόμα από άλλες ειδικότητες. ΟΧΙ είναι αδικία. ΝΑ πάρουν άλλους. ΘΑ διαβάσουν το βιβλίο, ΘΑ ανοίξουν το ίντερνετ, θα ρωτήσουν κανένα και το μάθημα θα γίνει. Γιατί περιοριζόμαστε στην ειδικότητα; Κάποιοι συνάδελφοι κινδυνεύουν με διαθεσιμότητα π.χ. Γυμναστές. Είναι άδικο. ΝΑ πάρουν τις βιολογίες. Γιατί προσπαθούν να τις καβαντζώσουν οι Βιολόγοι και έπειτα οι φυσικοχημικοί; ΟΧΙ να τις μοιραστούν όλοι σαν ίσοι. Όπως θα γίνει του χρόνου με τους Φυσικοχημικούς πρέπει να γίνει με όλες τις ειδικότητες. Γιατί να κάνει ο μαθηματικός την αστρονομία; ΘΑ ανοίξει ένα βιβλίο ο θεολόγος και θα την κάνει και αυτός. Δεν κατάλαβα δηλαδή! Παλιά πως τα έκανε όλα ένας.
Έπειτα αφού αυτά είναι τόσο εύκολα μαθήματα τότε καλώς σκέφτηκε η Α.Δ. να τα καταργήσει επιτέλους, για να μην μαλώνουμε ποιός θα τα πάρει. Είναι γεγονός ότι κουράστηκα να "μαλώνω" με συναδέλφους γιατί πρέπει να κάνω μόνο Βιολογίες και αυτοί μόνο τα μαθήματά τους. Νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο. Και τέλως πάντων εγώ είμαι αναπληρωτής και περαστικός, και σύμφωνα με την τακτική τους δεν θα διοριστώ γιατί μου κλέβουν τις ώρες. Τα κίνητρά μου είναι πρωτίστως εργασιακά και συντεχνιακά. Απλώς τυχαίνει να είμαι στην πλευρά του παιδαγωγικά πιο δίκαιου. Άσε που ένα επιχείρημα θα ήταν, αν ήμουν μόνιμος θα έπαιρνα τις φυσικοχημείες για να βολευτώ. Όμως δεν θα γίνω επειδή μου τις παίρνουν αυτοί. Θα ήθελα να πω πρόβλημά τους. Αλλά προς το παρόν δεν είναι.
Λοιπόν ξαναλέω ίσα δικαιώματα σε όλους τους καθηγητές. ΝΑ πάρουν τις Βιολογίες όσοι περισσεύουν. Μη κολάτε σε λεπτομέρειες. Το μάθημα είναι απλό και ωραίο. Οι βιολόγοι έχουν παραβολευτεί μου φαίνεται. Ακους εκεί να κάνουν Βιολογίες.
Η Βιολογία είναι επιστήμη. δεν είναι ευκαιρία επαγγελματικής αποκατάστασης ξεπλυμένων Βιολόγων! (Είναι για τους άλλους  ???)
Η ΠΕΒ τι κάνει. Δεν έχει καταλάβει ότι τα περισσότερα μέλη της ασχολούνται πλέον με την εκπαίδευση;!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:12 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:17:28 μμ »
gvasilis νιώθω την αγανάκτησή σου.
Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι 'βολεμένους' βιολόγους που παίρνουν κ άλλα μαθήματα έχω γνωρίζει: 0.
Σε Γυμνάσιο δε, δεν παίζει να βρεις βιολόγο να κάνει τις βιολογίες. Και η αιτιολόγηση είναι ότι είναι εύκολο μάθημα, το λένε ευθαρσώς! Ερχόμενη στα λόγια σου, και η Έκθεση, και η Φυσική, και η Οικιακή Οικονομία, και τα Μαθηματικά, όλα εύκολα είναι, Γυμνασίου είναι μωρέ, ας τα κάνουμε όλοι όλα.

Και τα ακούς όλα αυτά από συναδέλφους. Και μετά παραπονιόμαστε που μας απαξιώνει ο κάθε Υπουργός Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #198 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 03:09:12 μμ »
Η ΠΕΒ τι κάνει. Δεν έχει καταλάβει ότι τα περισσότερα μέλη της ασχολούνται πλέον με την εκπαίδευση;!

Για να κανει κατι η ΠΕΒ, πρεπει να πατε να ψηφισετε σημερα.

Συμφωνω με gvasilis και marooned για την ανυπαρξια βιολογων στα γυμνασια, τα οποια γεμιζουν απο τις αλλες ειδικοτητες του κλαδου. Αυτο ειναι αδιανοητο να συμβαινει με τοσες ωρες βιολογιας κι ομως συμβαινει. Ετσι καταληγουμε στα λυκεια, οπου φυσικα δεν μπορουμε να καλυψουμε ωραριο σ'ενα σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #199 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 02:07:40 μμ »
Χρονια πολλα και καλες γιορτες σε ολους τους αναπληρωτες συναδελφους! :)

Αν θελουμε να συνεχισουμε να εργαζομαστες ως αναπληρωτες κι αναπληρωτριες του χρονου (οταν αρχισει να εφαρμοζεται το Νεο Λυκειο, με την βιολογια να υποβιβαζεται ως μαθημα επιλογης που θα θελει 15+ μαθητες για να δημιουργηθει τμημα), σας παρακαλω να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. Πρωτο βημα μπορει να ειναι η πληρωμη της ετησιας συνδρομης μας στην ΠΕΒ! (που ειμαστε εμεις! :)) Αλλιως μας βλεπω ωρομισθιους κι ωρομισθιες στο αμεσο μελλον...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 02:09:20 μμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:12 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:00:32 μμ »
Ποση είναι η ετήσια συνδρομή; Τα οικονομικά μας είναι πολύ άσχημα. Δεν κάνουμε όλοι ιδιαίτερα.
Επίσης δεν έχω δει την ΠΕΒ να μπορεί να κάνει τίποτα σχετικά με τους αναπληρωτές ή τους αδιόριστους. Δεν νομίζω οτί μπορούν ακόμα και αν ήθελαν, επειδή χρειάζεται επιρροή σε υψηλό επίπεδο, με δεδομένο ότι η λογική παιδαγωγική και επιστημονική προσέγγιση δεν δουλεύει. Μήπως από εκεί που χρωστάμε πετάξουμε και άλλα λεφτά στο τίποτα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:07:23 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 04:17:35 μμ »
Χρονια πολλα και καλες γιορτες σε ολους τους αναπληρωτες συναδελφους! :)

Όμορφα...και οι υπόλοιποι;  ???
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 06:21:30 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους τους εκπαιδευτικούς που μάχονται και επιβιώνουν σε αυτό το πραγματικά αβέβαιο και δυσοίωνο περιβάλλον!

Ιδιαίτερα για τους Βιολόγους και το μέλλον της Βιολογίας θέλω να πω τα εξής και χωρίς παρεξήγηση.

Η καραμέλα του ότι η ΠΕΒ δεν ασχολείται επαρκώς για τους Βιολόγους καθηγητές και ιδίως τους αναπληρωτές πρέπει να τελειώσει και επιχειρηματολογώ:

Επειδή πρόσφατα βρέθηκα στους κόλπους της με σκοπό να οργανωθεί και να συστηθεί μια ομάδα από αναπληρωτές Βιολόγους, διαπίστωσα ότι εμείς οι και καλά 'ενδιαφερόμενοι' απέχουμε παντελώς και είμαστε στην κοσμάρα μας περιμένοντας το μάννα (διορισμό) εξ'ουρανού. Λείπει εντελώς το νέο αίμα, η  νέα γενιά Βιολόγων που θα ασχοληθεί ενεργά με τα θέματά μας και περιμένουμε από τους παλιούς που έχουν ακόμη το μεράκι και την αγάπη για τη Βιολογία να μας ξελασπώσουν. Και πραγματικά το που μπορούμε και δουλεύουμε σήμερα κατά ένα μεγάλο ποσοστό οφείλεται σε αυτούς!

Με τέτοια λογική και νοοτροπία είμαστε χαμένοι από χέρι. Ούτε εμένα μου περίσσεψαν τα 30 Ε αλλά τα έδωσα, πιστεύοντας στη δυναμική που έχουμε σαν καταρτισμένα άτομα και στη δυναμική της επιστήμης μας. 

Η κλάψα τέλος!
 Πρέπει να σταματήσουμε να περιμένουμε από τους άλλους παρά μόνο από τους ίδιους, ειδικά τώρα που τα πράγματα δυσκολεύουν συνεχώς.

Γι'αυτό καλώ όλους τους Βιολόγους αναπληρωτές  που πιστεύουν στις δυνάμεις τους και θέλουν να ορίζουν τις τύχες τους να οργανωθούμε μέσω της ΠΕΒ, έτσι ώστε να συντονιστούμε και να καταρτίσουμε επιτέλους ένα πλαίσιο διεκδικήσεων  που να προασπίζει τη θέση της Βιολογίας στο σχολείο αλλά και εμάς που τραβάμε το κουπί.

Επειδή μένω Αθήνα προτίθεμαι, ελπίζω και με πολλούς άλλους, να τρέξω το παραπάνω πλάνο και να συστήσουμε μια πανελλαδική ομάδα αναπληρωτών Βιολογων που θα ασχολείται με τα ζητήματα που μας αφορούν.

Όποιος θέλει ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία του (Ονοματεπωνυμο, e-mail, περιοχή που εργάζεται) για να ξεκινήσει η σύσταση της ομάδας.

Πραγματικά με τα λεγομενά μου δεν ήθελα να θίξω κανέναν φίλο Βιολόγο, απλώς η άποψη του ότι δε κάνουν τίποτα οι άλλοι για μέμα έχει καταντήσει κουραστική και δικαιολογία για να μην κάνουμε τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #203 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 07:20:14 μμ »
Μετά και τις χθεσινές ανακοινώσεις, επικαιροποιώ τον πίνακα με τις προσλήψεις αναπληρωτών ανά κλάδο στους ΠΕ04 από το 2007-08 και μετά. Δεν έχω υπολογίσει εκκλησιαστικά (όπου δίνονταν χωριστά) Σιβιτανίδειο και ειδική αγωγή. Δεν αποκλείεται να υπάρχουν λάθη , αλλά το πολύ να είναι μονοψήφια. Επειδή το τελευταίο διάστημα δεν το παρακολούθησα στενά το θέμα, αν έχει υπάρξει φάση την οποία δεν πήρα είδηση , ας με διορθώσει κάποιος. Με τις χθεσινές προσλήψεις να είναι 9-5-1-0(Φ-Χ-Β-Γ), τα νούμερα διαμορφώνονται ως εξής:
                   ΦΥΣ.    ΧΗΜ.   ΒΙΟΛ.   ΓΕΩΛ.
2007-08       303     83       62          9
2008-09       241     89       81         15
2009-10       306    118      93         25
2010-11       313    139    159         41
2011-12       356    134    176         33

2012-13       307    132    192         27  (Α΄, Β΄ Γ΄& Δ΄φάση+ αντικατάστασης)

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 11:46:14 μμ »
Θα ήθελα να μεταφέρω μια θετική είδηση που διάβασα: η φετινή συμμετοχή των μαθητών στο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας έσπασε κάθε ρεκόρ, νομίζω 2200!

Δηλαδή παρά τις αντίξοες συνθήκες διδασκαλίας του μαθηματός μας (μονόωρο κ.ά) η δυναμική της Βιολογίας δεν κρύβεται και αρχίζει επιτέλους να φαίνεται. Αυτό βέβαια χάρις τις εθελοντικές και φιλότιμες προσπάθειες των συναδέλφων που παρακίνησαν και ενθουσίασαν τα παιδιά ώστε να συμμετέχουν ενεργά!

Πραγματικά συγχαρητήρια σε όλους,

Υ.Γ. Λίγο να οργανωθούμε μπορούμε να καταφέρουμε πολλά και κυρίως να εμφυσήσουμε την αξία της βιολογικής παιδείας στους μαθητές μας!

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 08:07:39 μμ »
oparin από τα λίγα ευχάριστα που άκουσα τελευταία! Και εδώ, στην παραμεθόριο, είχαμε δυναμική παρουσία.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 02, 2013, 06:07:24 μμ »
Μετά και τις χθεσινές ανακοινώσεις, επικαιροποιώ τον πίνακα με τις προσλήψεις αναπληρωτών ανά κλάδο στους ΠΕ04 από το 2007-08 και μετά. Δεν έχω υπολογίσει εκκλησιαστικά (όπου δίνονταν χωριστά) Σιβιτανίδειο και ειδική αγωγή. Δεν αποκλείεται να υπάρχουν λάθη , αλλά το πολύ να είναι μονοψήφια. Επειδή το τελευταίο διάστημα δεν το παρακολούθησα στενά το θέμα, αν έχει υπάρξει φάση την οποία δεν πήρα είδηση , ας με διορθώσει κάποιος. Με τις χθεσινές προσλήψεις να είναι 4-0-3-0(Φ-Χ-Β-Γ), τα νούμερα διαμορφώνονται ως εξής:
                   ΦΥΣ.    ΧΗΜ.   ΒΙΟΛ.   ΓΕΩΛ.
2007-08       303     83       62          9
2008-09       241     89       81         15
2009-10       306    118      93         25
2010-11       313    139    159         41
2011-12       356    134    176         33

2012-13       311    132    195         27  (Α΄, Β΄ Γ΄,Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄& φάση+ αντικατάστασης)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 09:31:20 μμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 30, 2013, 10:27:01 πμ »
Mετά και τις χθεσινές ανακοινώσεις, επικαιροποιώ τον πίνακα με τις προσλήψεις αναπληρωτών ανά κλάδο στους ΠΕ04 από το 2007-08 και μετά. Δεν έχω υπολογίσει εκκλησιαστικά (όπου δίνονταν χωριστά) Σιβιτανίδειο και ειδική αγωγή. Δεν αποκλείεται να υπάρχουν λάθη , αλλά το πολύ να είναι μονοψήφια. Επειδή το τελευταίο διάστημα δεν το παρακολούθησα στενά το θέμα, αν έχει υπάρξει φάση την οποία δεν πήρα είδηση , ας με διορθώσει κάποιος. Με τις χθεσινές προσλήψεις να είναι 7(4 ΑΜΩ)-1(ΑΜΩ)-0-0(Φ-Χ-Β-Γ), τα νούμερα διαμορφώνονται ως εξής:
                   ΦΥΣ.    ΧΗΜ.   ΒΙΟΛ.   ΓΕΩΛ.
2007-08       303     83       62          9
2008-09       241     89       81         15
2009-10       306    118      93         25
2010-11       313    139    159         41
2011-12       356    134    176         33

2012-13       318    133    195         27  (Α΄, Β΄ Γ΄, Δ΄,Ε΄, ΣΤ΄και Ζ΄φάση+ αντικατάστασης)

Ένα  γενικό σχόλιο, αφού από εδώ και πέρα δύσκολα θα προσληφθουν άλλα άτομα (ή και να προσληφθούν θα είναι ελάχιστα): Οι  προσλήψεις των φυσικών είναι στα επίπεδα του  2009-10 και 2010-11, μειωμένες από πέρισυ κατά 10%, των χημικών  στα επίπεδα των δύο τελευταίων χρόνων, των βιολόγων σταθερά αυξημένες τα δύο τελευταία χρόνια(+10% περίπου,μετά την "έκρηξη" του 2010-11,+70%, χρονιά που "καταργήθηκαν"  οι  ωρομίσθιοι), και των γεωλόγων  ελαφρώς ή περισσότερο μειωμένες σε σχέση με τα δύο τελευταία χρόνια. Με  τις  προσλήψεις να είναι μηδενικές  για τον επόμενο χρόνο (μακάρι να διαψευστώ, αλλά ο μονοψήφιος αριθμός των φυσικών του 24μηνου είναι οι μόνοι ΠΕ04 που "βλέπω¨ πιθανό να διορίζονται, αντε και καμμιά  ειδική κατηγορία) και με την αύξηση του ωραρίου (όπως ακούγεται) κατά μία ώρα, δε βλέπω δραματική μείωση των αναπληρωτών στην ενοποιημένη ειδικότητα. Το αν αυτοί θα είναι του κρατικού προϋπολογισμού, από το ΕΣΠΑ ή από κάπου αλλού , δεν έχει σημασία. Αυτά  ως πρόβλεψη, και πριν την Πρωταπριλιά! ;D ;D 

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 30, 2013, 01:38:55 μμ »
Ευχαριστουμε.Πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες.ειδικα το σχολιο μου αρεσε πολυ.μηπως και βαλω επαρχια και καταφερω να δουλεψω του χρονου γιατι φετος με πεθανε η ανεργια..και ο μονος λογος που δε δουλεψα ηταν ο περιορισμος των περιοχων που εβαλα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 30, 2013, 05:14:24 μμ »
των βιολόγων σταθερά αυξημένες τα δύο τελευταία χρόνια(+10% περίπου,μετά την "έκρηξη" του 2010-11,+70%, χρονιά που "καταργήθηκαν"  οι  ωρομίσθιοι)

Μην ξεχναμε και τους μειωμενους διορισμους των βιολογων μεσω ΑΣΕΠ, που δεν αντισταθμιστηκαν καθολου απο τους αυξημενους διορισμενους μεσω 24μηνου-30μηνου, οπως εγινε για τις αλλες ειδικοτητες. Οι βιολογοι ειναι τοσο λιγοι στο συνολο των μονιμων ΠΕ04 που κανουν τους αναπληρωτες απαραιτητους, οχι μονο για τη διδασκαλια αλλά και για τη διορθωση των γραπτων στις Πανελλαδικες! (πλησιαζουν κιολας... παλι θα στελνουν ολους τους αναπληρωτες για διορθωτες επειδη δεν εχουν μονιμους!)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.