*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2015  (Αναγνώστηκε 396503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #546 στις: Μάιος 14, 2015, 05:35:32 μμ »
Θα σου μιλήσω προσωπικά. Διότι στην ουσία οι μόνοι που θα την πλήρωναν αν γινόταν όντως κάτι, ήταν οι συνάδελφοι που ενώθηκαν με τις οικογένειες τους και θα διατάρασσα την οικογενειακή τους ζωή. Έτσι είναι, άλλοι κάνουν τα λάθη, άλλοι τα πληρώνουν, είτε στη μια περίπτωση, είτε στην άλλη. Δεν είχα καμία διάθεση να στρέφομαι εναντίον των συναδέλφων. Από την άλλη αυτοί που παίρναν τη μετάθεση, φυσικά δεν είχαν λόγο να αμφισβητήσουν τη διαδικασία, ενώ  η πλειοψηφία που ήταν στα ΠΥΣΔΕ υποδοχής, απλά δεν γνώριζε τις επιπτώσεις. Συνήθως τα κενά δεν ανακοινώνονταν δημόσια, ούτε όλοι οι συνάδελφοι πια ασχολούνται τόσο συστηματικά με τις υπηρεσιακές μεταβολές για να τα γνωρίζουν αυτά. Όλοι τα μάθαμε δυστυχώς τα τελευταία χρόνια με τον κίνδυνο των διαθεσιμοτήτων και των απολύσεων, όταν ήταν ήδη αργά και όταν φράκαραν τα αστικά κέντρα και κάποιοι έχουν κολλήσει στην παραμεθόριο πλέον για πολλά χρόνια.

Συμφωνώ στο ακέραιο με perastikos_kav.

Να προσθέσω δε ότι οι διορισμοί και ακολούθως οι μεταθέσεις ήταν όχι απλώς πληθωρικοί αλλά πληθωριστικοί καθ'όλη τη διάρκεια της προηγούμενης δεκαετίας, χωρίς να εντάσσονται σε έναν ολοκληρωμένο και ενιαίο σχεδιασμό αποτελεσματικής διαχείρισης του προσωπικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #547 στις: Μάιος 14, 2015, 05:57:15 μμ »
perastikos-kav
ας μη τα λεμε όπως θελουμε..ο αρβανιτοπουλος προσεφερε ένα ανελπιστο δωρο σε οσους ηταν τυχεροι και δεν ειχαν οργανικη..μια ωραιοτατη μεταταξομεταθεση σε φιλετα αστικα κεντρα που οι αθμιοι με 100 μορια ακομα την περιμενουν και διαθεσιτες της βθμιας την απεκτησαν με 20 μορια!η διαθεση λοιπον αυτή τους εξασφαλισε μεταθεση που ουτε σε 15 χρονια δε θα την επαιρναν και παρακάμπτοντας τοσο κοσμο..το παραμυθι ότι ταχα μου θα απολυονταν οι διαθεσιτες δεν ξερω ποιος το εβγαλε εγω μια χαρα βολεμα ειδα στους διαθεσιτες..ανευ προηγουμενου στα εκπαιδευτικα χρονικα!

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #548 στις: Μάιος 14, 2015, 06:13:57 μμ »
++++υπήρχαν δευτεροβάθμιοι (οι γνωρίζοντες) οι οποίοι ΖΗΤΗΣΑΝ να κριθούν υπεράριθμοι ή στη διάθεση για να μπορέσουν να μετακινηθούν.

perastikos-kav
ας μη τα λεμε όπως θελουμε..ο αρβανιτοπουλος προσεφερε ένα ανελπιστο δωρο σε οσους ηταν τυχεροι και δεν ειχαν οργανικη..μια ωραιοτατη μεταταξομεταθεση σε φιλετα αστικα κεντρα που οι αθμιοι με 100 μορια ακομα την περιμενουν και διαθεσιτες της βθμιας την απεκτησαν με 20 μορια!η διαθεση λοιπον αυτή τους εξασφαλισε μεταθεση που ουτε σε 15 χρονια δε θα την επαιρναν και παρακάμπτοντας τοσο κοσμο..το παραμυθι ότι ταχα μου θα απολυονταν οι διαθεσιτες δεν ξερω ποιος το εβγαλε εγω μια χαρα βολεμα ειδα στους διαθεσιτες..ανευ προηγουμενου στα εκπαιδευτικα χρονικα!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #549 στις: Μάιος 14, 2015, 06:40:34 μμ »
perastikos-kav
ας μη τα λεμε όπως θελουμε..ο αρβανιτοπουλος προσεφερε ένα ανελπιστο δωρο σε οσους ηταν τυχεροι και δεν ειχαν οργανικη..μια ωραιοτατη μεταταξομεταθεση σε φιλετα αστικα κεντρα που οι αθμιοι με 100 μορια ακομα την περιμενουν και διαθεσιτες της βθμιας την απεκτησαν με 20 μορια!η διαθεση λοιπον αυτή τους εξασφαλισε μεταθεση που ουτε σε 15 χρονια δε θα την επαιρναν και παρακάμπτοντας τοσο κοσμο..το παραμυθι ότι ταχα μου θα απολυονταν οι διαθεσιτες δεν ξερω ποιος το εβγαλε εγω μια χαρα βολεμα ειδα στους διαθεσιτες..ανευ προηγουμενου στα εκπαιδευτικα χρονικα!

Πόσοι ήταν αυτοί 100-150; εύκολα τα γράφεις από το σπίτι σου. Στη δική μου περιοχή και οι 13 μεταταγμένοι του κλάδου μου ήταν στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, κάποιοι είχανε και οργανική, αλλά επισφαλή (πχ καταργήθηκαν δύο ειδικότητες στο σχολείο τους και το σχολείο κινδύνευε με κλείσιμο ή είχανε οργανική με 13-14 ώρες).  Είναι εύκολο να αμφισβητείς τον κίδνυνο της απόλυσης που διέτρεξαν κάποιοι συνάδελφοι όταν δεν τον πέρασες. Μέσα σε εκείνη τη μεγάλη μάζα βρήκαν ευκαιρία και έχωσαν και εξυπηρέτησαν και 100-150 βύσματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #550 στις: Μάιος 14, 2015, 06:42:10 μμ »
++++υπήρχαν δευτεροβάθμιοι (οι γνωρίζοντες) οι οποίοι ΖΗΤΗΣΑΝ να κριθούν υπεράριθμοι ή στη διάθεση για να μπορέσουν να μετακινηθούν.

Μα τι είναι αυτά που λες. Δε χρειαζόταν να κριθείς υπεράριθμος για να κάνεις αίτηση. Οι πλεονάζοντες δεν προσδιορίστηκαν ονομαστικά, αλλά αριθμητικά. 15 σε αυτό το ΠΥΣΔΕ. Μπορεί και οι 15 που θα έκαναν αίτηση να είχανε οργανική δεν έχει σημασία και οι 15 που ήταν στη διάθεση να μην έκαναν και να έπαιρναν στη συνέχεια τις οργανικές που άδειασαν. Όταν δεν γνωρίζετε τη διαδικασία μη γράφετε ο,τι να 'ναι.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #551 στις: Μάιος 14, 2015, 06:47:45 μμ »
perastikos kav:
Το να πάρεις οριστική τοποθέτηση δεν είναι το παν; ας τα έλεγες αυτά το 2013, όταν ο Αρβανιτόπουλος έψαχνε ποιους θα βγάλει σε διαθεσιμότητα και όλοι δείχνατε με το δάχτυλο, όσους δεν είχαν οριστική τοποθέτηση.

ο αρβανιτοπουλος μια χαρα βολεψε οσους δεν ειχαν οριστικη τοποθετηση τοποθετώντας τους οριστικα διπλα στο σπιτι τους 15 χρονια πριν την αναμενομενη χρονια




Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #552 στις: Μάιος 14, 2015, 06:59:16 μμ »
Το να πάρεις οριστική τοποθέτηση δεν είναι σιγουρα το παν!!!!!Μου είναι κ μου ήταν αδιαφορο!!!αν μεινω στην οργανική μου πολλα χρονια οδηγούμαι αρχικα σε  αδεια α/α κ στην συνέχεια σε παραίτηση!!!οποτε ΠΕ 17, σου την χαριζουμε αν μας επιτρεψεις να παρουμε μεταθεση( ας μην μας δωσουν οργανικες την πρωτη χρονια,πιστεψε με, δεν ενδιαφερει κανεναν!)

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #553 στις: Μάιος 14, 2015, 07:03:16 μμ »
πολύ σωστά, αλλά ποιος να το τονίσει; οι εκπρόσωποί μας είναι όλοι τοποθετημένοι στο σπίτι τους οπότε δεν τους πολυαφορά ίσως το θέμα αυτό που μας βασανίζει όλα αυτά τα χρόνια. το μόνο που απαντούν: ¨ναι, το ξέρουμε, έχετε δίκιο". ???
Idefix να το τονισουμε εμεις, ο καθε ενας απο εμας, να στειλουμε mail k μηνυματα (facebook κτλ) οπου μπορουμε, στον Κουράκη, στον τουριστα Κοτσιφακη, στον Κορδη, παντού!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #554 στις: Μάιος 14, 2015, 07:30:02 μμ »
Συμφωνώ στο ακέραιο με perastikos_kav.

Να προσθέσω δε ότι οι διορισμοί και ακολούθως οι μεταθέσεις ήταν όχι απλώς πληθωρικοί αλλά πληθωριστικοί καθ'όλη τη διάρκεια της προηγούμενης δεκαετίας, χωρίς να εντάσσονται σε έναν ολοκληρωμένο και ενιαίο σχεδιασμό αποτελεσματικής διαχείρισης του προσωπικού.

Μεγάλες αλήθειες!
Ανέξοδες αποφάσεις από ιστάμενους και όχι μόνο πολιτικούς.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #555 στις: Μάιος 14, 2015, 07:39:39 μμ »
συμφωνω πλήρως με napi..μακαρι να παρουμε μεταθεση κ ας αλλαζουμε κάθε χρονο σχολειο..εγω 10 χρονια ακριβως ζηταω μεταθεση για την περιοχη μου..

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #556 στις: Μάιος 14, 2015, 07:54:58 μμ »
++++υπήρχαν δευτεροβάθμιοι (οι γνωρίζοντες) οι οποίοι ΖΗΤΗΣΑΝ να κριθούν υπεράριθμοι ή στη διάθεση για να μπορέσουν να μετακινηθούν.

Πρώτον, η διαδικασία άρσης οργανικών υπεραριθμιών είχε ήδη ολοκληρωθεί όταν το υπουργείο αποφάσισε να κινήσει τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων τον Αύγουστο του 2013.

Δεύτερον, όπως σημείωσε και o perastikos_kav, oι υπεραριθμίες δεν κρίθηκαν ονομαστικά αλλά αριθμητικά στο σύνολο των ανηκόντων στην οργανική σύνθεση του εκάστοτε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #557 στις: Μάιος 14, 2015, 07:58:27 μμ »
perastikos-kav
ας μη τα λεμε όπως θελουμε..ο αρβανιτοπουλος προσεφερε ένα ανελπιστο δωρο σε οσους ηταν τυχεροι και δεν ειχαν οργανικη..μια ωραιοτατη μεταταξομεταθεση σε φιλετα αστικα κεντρα που οι αθμιοι με 100 μορια ακομα την περιμενουν και διαθεσιτες της βθμιας την απεκτησαν με 20 μορια!η διαθεση λοιπον αυτή τους εξασφαλισε μεταθεση που ουτε σε 15 χρονια δε θα την επαιρναν και παρακάμπτοντας τοσο κοσμο..το παραμυθι ότι ταχα μου θα απολυονταν οι διαθεσιτες δεν ξερω ποιος το εβγαλε εγω μια χαρα βολεμα ειδα στους διαθεσιτες..ανευ προηγουμενου στα εκπαιδευτικα χρονικα!

Όπως εξήγησα ανωτέρω, δε μετατάχθηκαν μόνον ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ αλλά και οριστικά τοποθετημένοι και βελτιούμενοι και οργανικά υπεράριθμοι...

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #558 στις: Μάιος 14, 2015, 11:02:47 μμ »
Τελοσπαντων, επειδη το θεμα μας ειναι οι μεταθεσεις, οσοι μεταταχθηκαν ηταν τελικα τυχεροι γιατι επεστρεψαν στον τοπο τους! Αυτο εχει σημασια!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #559 στις: Μάιος 15, 2015, 01:28:41 πμ »
perastikos kav:
Το να πάρεις οριστική τοποθέτηση δεν είναι το παν; ας τα έλεγες αυτά το 2013, όταν ο Αρβανιτόπουλος έψαχνε ποιους θα βγάλει σε διαθεσιμότητα και όλοι δείχνατε με το δάχτυλο, όσους δεν είχαν οριστική τοποθέτηση.
........................
Kαι πολλοί είχαν γράψει εδώ, οτι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί!  ;)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.