*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 768848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sugar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2436 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:44:53 πμ »
Έχε κάποιος/κάποια πληροφορίες για το πότε θα βγουν οι μεταθέσεις για ΣΜΕΑΕ στη δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:10 »

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2437 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:58:11 μμ »
Ευχαριστώ guestteacher και barbayannis!
Τι ωραία να θεωρήσω ότι το να πάρω μετάθεση σε ένα νομό -από τον οποίο θέλω να φύγω- το μικρότερο κακό. Να θέλω τόσα χρόνια να φύγω από την Αργολίδα και να θεωρώ ότι θα είμαι πολύ τυχερή, γιατί φυσικά δεν πρόκειται να με πάρουν στην Κορινθία (που είναι το πατρικό της μάνας μου) ούτε στην Ανατολική Αττική (που μένω με τον άντρα μου), μιας και ποτέ δεν πήρα μετάθεση ή απόσπαση σε Κορινθία/Ανατολική Αττική. :P

Έχεις δοκιμάσει αίτηση απόσπασης στην ΚΥ του υπουργείου (Μαρούσι) με χαρτί που να λέει ότι ο σύζυγος εργάζεται στην Αθήνα? Από την εμπειρία μου φαίνεται μια πολύ εύκολη απόσπαση, αρκεί να μην έχει έλλειψη ο κλάδος σου στην Αργολίδα. Αν δεν το έχεις κάνει δοκίμασε το τώρα και μάλλον θα τα καταφέρεις.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2438 στις: Ιούνιος 06, 2013, 01:04:03 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Υπάρχει περίπτωση να γίνει μετάθεση ατόμου Α σε μια περιοχή, π.χ. Α΄Κυκλάδων και κάποιος που είναι διορισμένος εκεί (άτομο Β)  χωρίς οργανική να βγει υπεράριθμος επειδή αυτός που φέτος πήρε μετάθεση (ο Α) έχει λόγω παραμεθορίου περισσότερα μόρια;  Τότε ποιο θα είναι το νόημα της μετάθεσης εφόσον έτσι θα δημιουργηθούν στους ήδη υπάρχοντες εκεί υπεραριθμίες;Ή μήπως σε αυτήν την περίπτωση δε θα γίνουν εκεί μεταθέσεις; ??? ???

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2439 στις: Ιούνιος 06, 2013, 02:13:05 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Υπάρχει περίπτωση να γίνει μετάθεση ατόμου Α σε μια περιοχή, π.χ. Α΄Κυκλάδων και κάποιος που είναι διορισμένος εκεί (άτομο Β)  χωρίς οργανική να βγει υπεράριθμος επειδή αυτός που φέτος πήρε μετάθεση (ο Α) έχει λόγω παραμεθορίου περισσότερα μόρια;  Τότε ποιο θα είναι το νόημα της μετάθεσης εφόσον έτσι θα δημιουργηθούν στους ήδη υπάρχοντες εκεί υπεραριθμίες;Ή μήπως σε αυτήν την περίπτωση δε θα γίνουν εκεί μεταθέσεις; ??? ???

Για να βγει κάποιος υπεράριθμος πρέπει να έχει οργανική και να την χάσει λόγω μείωσης ωρών στο συγκεκριμένο σχολείο.
Εάν ο Β δεν έχει οργανική τότε μάλλον είναι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ.
Όταν αρχίσουν οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά προηγούνται οι υπεράριθμοι, μετά αυτοί που ήρθαν με μετάθεση και τελευταίοι όσοι ήταν σε διάθεση.
Όταν υπάρχει κάποιος σε διάθεση από μια ειδικότητα "φυσιολογικά" δεν μπορεί να δοθεί οργανικό κενό για να γίνει μετάθεση. Αλλά πολλές φορές τα κατα τόπους ΠΥΣΔΕ δήλωναν ότι τους συνέφερε (ψήφοι) και έτσι φτάσαμε και στο σήμερα με τις τεράστιες υπεραριθμίες σε συγκεκριμένες ειδικότητες. Με αυτό που έκανε φέτος το υπουργείο μάλλον τους χάλασε ελαφρώς το θεάρεστο έργο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2013, 02:14:59 μμ από barbayannis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:10 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2440 στις: Ιούνιος 06, 2013, 02:34:13 μμ »
Από την συνέντευξη του Αρβανιτόπουλου στον ΑΘΗΝΑ 9.84 :

Δημοσιογράφος: Πόση βάση έχει η ανησυχία των εκπαιδευτικών ότι τα σχέδια για τις συγχωνεύσεις σχολείων, το "πάγωμα" των προσλήψεων και οι υποχρεωτικές μεταθέσεις, ενδέχεται να οδηγήσουν σε κατάργηση οργανικών θέσεων και άρα απολύσεις ;

 

Κ. Αρβανιτόπουλος: «Καμία απολύτως. Το περίφημο προεδρικό διάταγμα ήταν ήδη νομοθετημένο από το Νοέμβριο, όσον αφορά στο θέμα των μεταθέσεων. Άρα, ήταν όψιμη η ανησυχία και η έκφραση του συνδικαλιστικού οργάνου των εκπαιδευτικών. Θέσπισε κοινωνικά κριτήρια, ούτως ώστε να μην έχουμε άκριτα, υποχρεωτικές μεταρρυθμίσεις. Έτσι, μόνο οι νεοδιόριστοι μπορούν να μετατεθούν. Έχουμε κοινωνικά κριτήρια πλέον. Αυτό είναι ένα έσχατο μέτρο, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί, μόνο εάν χρειαστεί στο τέλος».
 
Ευχαριστούμε θερμά τον Υπουργό  που μας δίνει την ευκαιρία για κοινωνικό τουρισμό!


Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2441 στις: Ιούνιος 06, 2013, 02:37:48 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Υπάρχει περίπτωση να γίνει μετάθεση ατόμου Α σε μια περιοχή, π.χ. Α΄Κυκλάδων και κάποιος που είναι διορισμένος εκεί (άτομο Β)  χωρίς οργανική να βγει υπεράριθμος επειδή αυτός που φέτος πήρε μετάθεση (ο Α) έχει λόγω παραμεθορίου περισσότερα μόρια;  Τότε ποιο θα είναι το νόημα της μετάθεσης εφόσον έτσι θα δημιουργηθούν στους ήδη υπάρχοντες εκεί υπεραριθμίες;Ή μήπως σε αυτήν την περίπτωση δε θα γίνουν εκεί μεταθέσεις; ??? ???

Για να βγει κάποιος υπεράριθμος πρέπει να έχει οργανική και να την χάσει λόγω μείωσης ωρών στο συγκεκριμένο σχολείο.
Εάν ο Β δεν έχει οργανική τότε μάλλον είναι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ.
Όταν αρχίσουν οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά προηγούνται οι υπεράριθμοι, μετά αυτοί που ήρθαν με μετάθεση και τελευταίοι όσοι ήταν σε διάθεση.
Όταν υπάρχει κάποιος σε διάθεση από μια ειδικότητα "φυσιολογικά" δεν μπορεί να δοθεί οργανικό κενό για να γίνει μετάθεση. Αλλά πολλές φορές τα κατα τόπους ΠΥΣΔΕ δήλωναν ότι τους συνέφερε (ψήφοι) και έτσι φτάσαμε και στο σήμερα με τις τεράστιες υπεραριθμίες σε συγκεκριμένες ειδικότητες. Με αυτό που έκανε φέτος το υπουργείο μάλλον τους χάλασε ελαφρώς το θεάρεστο έργο...

Εγώ διορίστηκα το 2011 και τώρα μου δόθηκε το δικαίωμα να κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση (για οργανική θέση).Λογικά δε θα πρέπει να αναμένω τους ''από μετάθεση'', αν είναι να μείνω εγώ χωρίς οργανική. Διαφορετικά, θα γίνει όπως το λες. (ασχολιάστο) Στην περίπτωση όμως που γίνει έτσι και μείνω πάλι σε διάθεση, τι θα γίνει στη συνέχεια; Θα μπω στη διαδικασία της υπεραριθμίας και της λίστας των υποχρεωτικών μεταθέσεων; ;H θα καλύψω κενο λειτουργικό που θα φανεί μετά τις αποσπάσεις κλπ; Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2442 στις: Ιούνιος 06, 2013, 02:56:55 μμ »
λογικα πρέπει πρώτα να καλυφθουν τα λειτουργικά κενα μετα τις αποσπάσεις και τις αιτήσεις για ασθένειες, εγκυμοσύνες κλπ και μετά να κάνουν τις λίστες των υποχρεωτικών μεταθέσεων. δίοτι εαν δε γίνει ετσι.  θα συμβεί το παράδοξο να  διωξουν τους μόνιμους αλλου σε άλλες ΔΔΕ και μετα να παρουν αναπληρωτες για να καλύψει τα κενα τις η δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2443 στις: Ιούνιος 06, 2013, 03:09:25 μμ »
λογικα πρέπει πρώτα να καλυφθουν τα λειτουργικά κενα μετα τις αποσπάσεις και τις αιτήσεις για ασθένειες, εγκυμοσύνες κλπ και μετά να κάνουν τις λίστες των υποχρεωτικών μεταθέσεων. δίοτι εαν δε γίνει ετσι.  θα συμβεί το παράδοξο να  διωξουν τους μόνιμους αλλου σε άλλες ΔΔΕ και μετα να παρουν αναπληρωτες για να καλύψει τα κενα τις η δευτεροβάθμια

η οριστική τοποθέτηση είναι σαν μετάθεση οπότε εξετάζεται μαζί με τις μεταθέσεις.
Συγκεκριμένα και επειδή υπάρχουν και κάποιες λεπτομέρειες σε παραπέμπω:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/diorismoi-neodioristoi-ekpaideytikoi/diorismoi-plhrofories/2-diadikasia-topothethshs-ekpaidevtikwn.html

Αυτό που αναφέρεις ως παράδοξο μάλλον είναι μια συνήθης πρακτική στο rousfetistan...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2444 στις: Ιούνιος 06, 2013, 03:09:59 μμ »
κοινωνικα κριτηρια....χμμμμ
μονο οι νεοδιοριστοι....χμμμμ
παιδια νομιζει οτι οι νεοδιοριστοι ειναι 24-25 ετων χα χα χα χα

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2445 στις: Ιούνιος 06, 2013, 07:53:25 μμ »
Εγώ ήξερα ότι νεοδιόριστη ήμουν τα πρωτα 2χρόνια και όχι τα 12... Μάλλον δεν έχει ιδέα ο υπουργός μας...
Τελικά  με τις μεταθέσεις τι θα γίνει???? Εδώ και 4 εβδομάδες μας λένε ότι θα βγουνε κ τίποτα.. Τόσο δύσκολο είναι να κάτσουν 5ψάτομα να συνεδριάσουν να τελιώνουμε???? Περιμένουμε τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικοι από πίσω , συν οι οικογενειές μας.. Ειλικρινά δεν έχω δύναμη να μπω πλέον στην τάξη.. Νιώθω εξουθενωμένη κ δεν φταίω εγώ γιααυτό. Ντρέπομαι που θα το πω, αλλα τα παιδιά την πληρώνουν στο τέλος.. Συγνώμη αλλά είναι πάνω από τις δυναμεις μου πλέον. Ε Ξ Α Ν Τ Λ Η Θ Η Κ Α

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2446 στις: Ιούνιος 06, 2013, 08:09:36 μμ »
...καλά παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του , χλωμό το βλέπω για μεταθέσεις φέτος....λίγα άτομα, σε λίγες ειδικότητες....

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2447 στις: Ιούνιος 06, 2013, 08:14:22 μμ »
Η' αλλιώς καποιος, κάπου, κάποτε

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2448 στις: Ιούνιος 06, 2013, 08:24:35 μμ »
χεχε...δυστυχώς έτσι guest

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2449 στις: Ιούνιος 06, 2013, 09:31:15 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 12:05:34 πμ από glory3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.