*

Αποστολέας Θέμα: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή  (Αναγνώστηκε 42836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 475
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 17, 2013, 04:22:26 μμ »
Η  αλήθεια είναι ότι τα πράγματα έσφιξαν και καθίσταται σαφές από το έγγραφο ότι είμαστε υποχρεωμένοι κάθε μέρα κάπου να εμφανιζόμαστε είτε λέγεται  σχολείο, είτε εξεταστικό κέντρο...
Πίστευα ότι υπάρχει αυθαιρεσία μεγάλη αλλά τελικά είναι δεμένα τα χέρια των δ.δ.ε και ως προς την καθημερινή παρουσία  μας  κάπου τους αδικησαμε.
Θεωρώ όμως  ότι κάνουν ένα λάθος. Δεν λέει πουθενά για 8-2.  ΠΧ θεωρώ ότι στις 12 που τελειωνουν οι πανελληνιες αποχωρεις.
Τα καθήκοντα σου έχουν εκπληρωθεί, τελείωσαν οι πανελλήνιες, φεύγεις.
Τώρα αν παρουσιάζεσαι στο σχολείο σου πιστεύω ότι είναι θέμα του διευθυντη σου πόσο θα σε κρατήσει. Όσο  υπάρχουν εργασίες σχετικές με τα καθήκοντα σου σε κρατάει .Όταν ολκληρωθούν αυτές σε διώχνει.  Το σημαντικό είναι η καθημερινή σου παρουσία που κατοχυρώνεται με την εμφάνιση σου το πρωί  και δεν σχετίζεται με συγκεκριμένο ομοιογενές ωράριο όλων  8-2.
Δεν έχει νόημα να κάθεσαι χωρίς να κάνεις τίποτα και να σε κρατάει ο διευθυντής.  Εγώ έτσι το καταλαβαίνω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:15 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 17, 2013, 04:24:56 μμ »
Πάμε πάλι (δεν το γλιτώνω το ταβόρ):

Το Λυκειό μου είναι εξεταστικό κέντρο. Δεν είμαι μέλος της Λ.Ε. Ούτε επιτηρητής. Τη Δευτέρα λοιπόν πρέπει να περιμένω σπίτι μου να τελειώσει κανονικά η διαδικασία των πανελληνίων, εκεί κατά τις 11.30-12 παρά, και στις 12 να παρουσιαστώ στο σχολείο για να μείνω μέχρι τις 2;;;; 

Ε;;;εεεεεε;;;; :-[ :-\ :'(
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 17, 2013, 04:37:49 μμ »
εννοειται θα πας 12

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 17, 2013, 04:38:19 μμ »
Πάμε πάλι (δεν το γλιτώνω το ταβόρ):

Το Λυκειό μου είναι εξεταστικό κέντρο. Δεν είμαι μέλος της Λ.Ε. Ούτε επιτηρητής. Τη Δευτέρα λοιπόν πρέπει να περιμένω σπίτι μου να τελειώσει κανονικά η διαδικασία των πανελληνίων, εκεί κατά τις 11.30-12 παρά, και στις 12 να παρουσιαστώ στο σχολείο για να μείνω μέχρι τις 2;;;; 

Ε;;;εεεεεε;;;; :-[ :-\ :'(
Εμάς έτσι διέταξε η δδε: στις 12

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:15 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 17, 2013, 04:50:50 μμ »
σήμερα στην Ανατολική Αττική (έμαθα και στον Πειραιά) , όσοι συνάδελφοι υπηρετούν σε σχολεία που είναι εξεταστικά κέντρα και δεν εμπλέκονται σε πανελλήνιες, παρουσιάστηκαν από τις 8 μέχρι τις 12 στο κοντινότερο μη εμπλεκόμενο με πανελλήνιες σχολείο και άσκησαν τα σοβαρότατα καθήκοντα του ξυσίματος. Η απόλυτη παράνοια. Το μεσημέρι με νεότερο έγγραφο , τονίζεται μόνο η υποχρεωτική παρουσία τους μετά τις 12 κάθε μέρας πανελληνίων στο σχολείο τους. Βέβαια , για να κλείνω, είναι σαφώς θέμα διευθυντή το τι θα γίνει. Χαιρετώ.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 17, 2013, 05:22:59 μμ »
σήμερα στην Ανατολική Αττική (έμαθα και στον Πειραιά) , όσοι συνάδελφοι υπηρετούν σε σχολεία που είναι εξεταστικά κέντρα και δεν εμπλέκονται σε πανελλήνιες, παρουσιάστηκαν από τις 8 μέχρι τις 12 στο κοντινότερο μη εμπλεκόμενο με πανελλήνιες σχολείο και άσκησαν τα σοβαρότατα καθήκοντα του ξυσίματος. Η απόλυτη παράνοια. Το μεσημέρι με νεότερο έγγραφο , τονίζεται μόνο η υποχρεωτική παρουσία τους μετά τις 12 κάθε μέρας πανελληνίων στο σχολείο τους. Βέβαια , για να κλείνω, είναι σαφώς θέμα διευθυντή το τι θα γίνει. Χαιρετώ.
Και εγώ ξέρω ότι είναι θέμα διευθυντή. Και αν δεν είναι, θα ήθελα να ξέρω τα ονόματα αυτών των οποίων είναι θέμα. Είναι συνάδελφοι?
Πως έφτασαν στη θέση που είναι?
Τι μισθό παίρνουν?
Γνωρίζουν τι μισθό παίρνουν οι δούλοι τους?
Ξέρουν τα έξοδα κίνησης που προκύπτουν στις δουλοπαροικίες τους, από τέτοιου είδους αποφάσεις?
Πότε απολύονται?
Ένας πολίτης μπορεί να τους ελέγξει/αξιολογήσει ?
και τέλος σε ποιό κόμμα ανήκουν......?
Άιντε πια με την μαφία!!!!

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 17, 2013, 05:37:56 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι νομίζω ότι έχουμε χάσει την ψυχραιμία μας...η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη..πουθενά δεν λέει ότι πρέπει να είσαι στο σχολείο υποχρεωτικά 8-2! Φταίμε όμως όλοι εμείς που χωρίς γραπτή εντολή τρέχουμε από εξεταστικό σε σχολείο γιατί ο διευθυντής το είπε! Για να κοιταζόμαστε φυσικά!  Είπε κανείς στον διευθυντή για υπέρβαση αρμοδιοτήτων, εξουσίας και παράβαση καθήκοντος; Δε νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3387
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 17, 2013, 06:58:27 μμ »
Απ' όσο ξέρω, σήμερα ήρθε έγγραφο στα σχολεία που καλεί τους διευθυντές των σχολείων να αποστέλλουν ονόματα παρόντων - απόντων, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα. Οπότε, αντιλαμβάνεστε ότι αν ο διευθυντής θέλει, μπορεί να βάλει σε μπελάδες τον οιονδήποτε.... Επιστράτευση γαρ...

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 475
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 17, 2013, 07:46:27 μμ »
έχει δίκιο ο λεο , για το 8-2 μπορούμε να απαιτήσουμε γραπτή εντολή.

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 17, 2013, 08:06:46 μμ »
Εμας ουτε αδεια δεν μας δινει .Δν δικαιουμαστε λογω επιταξης.Μόνο αναρρωτική απο νοσοκομειο..

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 17, 2013, 08:13:31 μμ »
Για την άδεια σωστά πράττει. Τα υπόλοιπα είναι αυθαιρεσίες , αλλά πατάνε στην άγνοια και τον φόβο ...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 17, 2013, 08:19:45 μμ »
σήμερα στην Ανατολική Αττική (έμαθα και στον Πειραιά) , όσοι συνάδελφοι υπηρετούν σε σχολεία που είναι εξεταστικά κέντρα και δεν εμπλέκονται σε πανελλήνιες, παρουσιάστηκαν από τις 8 μέχρι τις 12 στο κοντινότερο μη εμπλεκόμενο με πανελλήνιες σχολείο και άσκησαν τα σοβαρότατα καθήκοντα του ξυσίματος. Η απόλυτη παράνοια. Το μεσημέρι με νεότερο έγγραφο , τονίζεται μόνο η υποχρεωτική παρουσία τους μετά τις 12 κάθε μέρας πανελληνίων στο σχολείο τους. Βέβαια , για να κλείνω, είναι σαφώς θέμα διευθυντή το τι θα γίνει. Χαιρετώ.
Είμαι στη Β Ανατ. Αττική. Δεν είμαι επιτηρήτρια και μας ήρθε έγγραφο από τη Δ/νση ΟΛΕΣ τις ημέρες των πανελλαδικών να βρισκόμαστε στο πιο κοντινό γυμνάσιο του σχολείου μας 8-2, όπως και έγινε! Όταν προσήλθαμε, γράψαμε τα στοιχεία μας και ώρα προσέλευσης! Η ώρα δεν περνούσε , αφού δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα. Ήταν μια ευγενική χορηγία της διεύθυνσης ...για σύσφιξη σχέσεων με τους καθηγητές του γυμνασίου,to know us better!!! Και ρωτώ: αν αυτό δεν είναι καψόνι και εκδίκηση που τολμήσαμε να δηλώσουμε ότι θα κάνουμε απεργία, τότε τι είναι; Εννοείται πως Τρίτη και Πέμπτη έχουμε επιτηρήσεις στα ενδοσχολικά και ότι είμαστε ΚΑΙ διορθωτές ΑΛΛΑ στο εξεταστικό κέντρο επιτρέπεται να πάμε μετά τις 2, αφού δηλ. ακουστεί το σαλπιγκτήριο! Και κάτι τελευταίο: μίλησα με πολλούς φίλους από άλλες διευθύνσεις και με Θεσ/νίκη και δεν ισχύει πουθενά αυτό! Γιατί ΜΟΝΟ εμείς να είμαστε τα μαύρα πρόβατα; ΕΜΕΤΟΣ!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 17, 2013, 08:30:37 μμ »
Δηλαδή πήγατε σε άσχετο σχολείο με αυτό που υπηρετείτε και αναλάβατε υπηρεσία;πήρατε αντίγραφο πράξης ανάληψης; Δεν καταλαβαίνω πως συμβαίνει αυτό! Ξαναρωτώ είχατε γραπτή εντολή; Αν ναι με βάση ποια πράξη του πυσδε...αν όχι τότε γιατί πήγατε; Γιατί το είπε κάποιος ;! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160755
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.