*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Το ΠΑΜΕ δεν είναι κόμμα, είναι όμως καθοδηγούμενο από κόμμα, μια και αποτελεί την συνδικαλιστική έκφραση του Κ.Κ.Ε..
( Δεν το θεωρώ κακό, μια και δεν είναι κρυφό).

Σχετικά με το που απευθυνόμαστε, οφείλουμε νομίζω να διαμορφώσουμε συγκεκριμένα αιτήματα και προτάσεις υλοποίησης πρώτα, και μετά να φιλοδοξήσουμε να απευθυνθούμε σε όλους αυτούς που αναφέρεις.
Έτσι δεν είναι?


Συνεχίζω να αναρωτιέμαι λοιπόν:

Πράγματι δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αιτήματα και συγκεκριμένες προτάσεις υλοποίησης όπως έχω καταλάβει εγώ ( λάθος ελπίζω) , ή κάνω λάθος και υπάρχουν?
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Το ΠΑΜΕ δεν είναι κόμμα, είναι όμως καθοδηγούμενο από κόμμα, μια και αποτελεί την συνδικαλιστική έκφραση του Κ.Κ.Ε..
( Δεν το θεωρώ κακό, μια και δεν είναι κρυφό).

Σχετικά με το που απευθυνόμαστε, οφείλουμε νομίζω να διαμορφώσουμε συγκεκριμένα αιτήματα και προτάσεις υλοποίησης πρώτα, και μετά να φιλοδοξήσουμε να απευθυνθούμε σε όλους αυτούς που αναφέρεις.
Έτσι δεν είναι?


Συνεχίζω να αναρωτιέμαι λοιπόν:

Πράγματι δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αιτήματα και συγκεκριμένες προτάσεις υλοποίησης όπως έχω καταλάβει εγώ ( λάθος ελπίζω) , ή κάνω λάθος και υπάρχουν?
α) Όχι, δεν το κρύβει το ΠΑΜΕ ότι πρωτοπόροι στο χώρο είναι κομμουνιστές. Ατυχής η έκφραση "καθοδηγούμενο". Το αντιπαρέρχομαι.

Β) Πώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αιτήματα; Εγώ, μόνο συγκεκριμένα αιτήματα ακούω.

- Πάρτε πίσω τις απολύσεις
-όχι στο νέο λύκειο
-όχι στην ψευτομαθητεία
-όχι στο εξετασιοκεντρικό σχολείο

Από την άλλη, εγώ ακούω και συγκεκριμένες προτάσεις
-ενιαίο 12χρονο σχολείο
-έξω οι πανελλαδικές από το λύκειο
-ολιγομελή τμήματα
-δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για όλους του μαθητές
-δωρεάν γεύμα για όλους τους μαθητές
-αύξηση των κονδυλίων για την εκπαίδευση
κτλ.

Πόσο συγκεκριμένα θα ήθελες εσύ να είναι τα αιτήματα και οι προτάσεις;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Το ΠΑΜΕ δεν είναι κόμμα, είναι όμως καθοδηγούμενο από κόμμα, μια και αποτελεί την συνδικαλιστική έκφραση του Κ.Κ.Ε..
( Δεν το θεωρώ κακό, μια και δεν είναι κρυφό).

Σχετικά με το που απευθυνόμαστε, οφείλουμε νομίζω να διαμορφώσουμε συγκεκριμένα αιτήματα και προτάσεις υλοποίησης πρώτα, και μετά να φιλοδοξήσουμε να απευθυνθούμε σε όλους αυτούς που αναφέρεις.
Έτσι δεν είναι?


Συνεχίζω να αναρωτιέμαι λοιπόν:

Πράγματι δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αιτήματα και συγκεκριμένες προτάσεις υλοποίησης όπως έχω καταλάβει εγώ ( λάθος ελπίζω) , ή κάνω λάθος και υπάρχουν?
α) Όχι, δεν το κρύβει το ΠΑΜΕ ότι πρωτοπόροι στο χώρο είναι κομμουνιστές. Ατυχής η έκφραση "καθοδηγούμενο". Το αντιπαρέρχομαι.

Β) Πώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αιτήματα; Εγώ, μόνο συγκεκριμένα αιτήματα ακούω.

- Πάρτε πίσω τις απολύσεις
-όχι στο νέο λύκειο
-όχι στην ψευτομαθητεία
-όχι στο εξετασιοκεντρικό σχολείο

Από την άλλη, εγώ ακούω και συγκεκριμένες προτάσεις
-ενιαίο 12χρονο σχολείο
-έξω οι πανελλαδικές από το λύκειο
-ολιγομελή τμήματα
-δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για όλους του μαθητές
-δωρεάν γεύμα για όλους τους μαθητές
-αύξηση των κονδυλίων για την εκπαίδευση
κτλ.

Πόσο συγκεκριμένα θα ήθελες εσύ να είναι τα αιτήματα και οι προτάσεις;

Προτάσεις υλοποίησης?
Που είναι αυτές?
Τέτοια θέλει να ακούει η κατεστραμμένη κοινωνία των ανέργων.

Πως?
Από που?
Με τι?

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να το κάνουμε αυτό.
Διότι αν δεν το κάνουμε, αυτό αποτελεί "βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης" ( και αυτό θα γίνει γρήγορα αντιληπτό).

Υ.Γ. Σχετικά με το ΠΑΜΕ, θεωρώ λήξασα την κουβέντα μια και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εσωτερική δομή της λειτουργίας του.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
  • Διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών
    Συγχωνεύσεις σχολείων
    Υποχρεωτικες μετακινήσεις εντός ΠΥΣΔΕ (από Κω για Λέρο)
    Υποχρεωτικές αποσπάσεις
    Υποχρεωτικές μετατάξεις(Στο άρθρο 82 μιλάει καθαρά για κατάργηση της οργανικής  θέσης που κατείχαν , ο νοώ νοείτω)
    Αύξηση ωραρίου -Ειναι ικανοι να κάνουν και άλλη
    Αύξηση αριθμού μαθητών
    Παίζουν με τα νεύρα μας - Κάθε ημέρα και άλλο ωρολόγιο πρόγραμμα
    Ανασφάλεια




    Φόβος
    Τρομοκρατία

Θέλεις και άλλα;




....απλός , κατανοητός, ωραίος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
ΠΕΡΙ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ

Θα επιχειρήσω μέσω ενός τυχαίου παραδείγματος, να καταδείξω την διαφορά συνθήματος και πρότασης.
Κατά τη γνώμη μου, τα πάντα μπορούν να αποτελέσουν αίτημα--πρόταση αν και μόνο α συνοδεύονται από συγκεκριμένη πρόταση υλοποίησης.

Π.Χ.

 "Οι αστικές συγκοινωνίες είναι δημόσιο αγαθό και γι' αυτό θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε αυτές όλοι οι πολίτες χωρίς περιορισμούς ( βλ. εισητήριο)"
Αυτό ΔΕΝ είναι πρόταση
είναι σύνθημα

Αν όμως αυτό συνοδευτεί από συγκεκριμένο τρόπο χρηματοδότησης  ( Π.Χ. Νέος φόρος, νέο μίνι χαράτσι, περικοπή κάποιων δαπανών - συγκεκριμένων φυσικά κ.τ.λ.).

Τα υπόλοιπα είναι συναισθηματισμοί που απασχολούν εμάς και τις οικογένειές μας, και όχι την κοινωνία της ανεργίας και της απελπισίας.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ

Προτάσεις υλοποίησης?
Που είναι αυτές?
Τέτοια θέλει να ακούει η κατεστραμμένη κοινωνία των ανέργων.

Πως?
Από που?
Με τι?


Τι σημαίνουν αυτές οι ερωτήσεις σου; Θέλεις να πεις ότι όλα αυτά πρέπει να τα ανεχτούμε, γιατί δήθεν έχει καταστραφεί η οικονομία μας και δε γίνεται αλλιώς, γι αυτό πρέπει να κλείνουμε σχολεία, να απολύουμε εκπαιδευτικούς και να βάζουμε εφήβους να δουλεύουν σα σκλάβοι για 270 ευρώ; Να σου απαντήσω. Να βρουν τη λύση όπως τη βρίσκουν μια χαρά τη λύση και στην Ελλάδα με τα χρήματα του ελληνικού λαού δεν έχει καταρρεύσει καμιά τράπεζα, οι εφοπλιστές έχουν αφορολόγητο πετρέλαιο και 50 άλλες φοροαπαλλαγές. Πώς να το κάνουμε; Από τη μια δεν έχει λεφτά για τα σχολεία, αλλά από την άλλη έχει λεφτά για να αγοράζει υπερσύγχρονα όπλα καταστολής (χημικά, υδροφόρες κτλ.); Από τη μια δεν έχει λεφτά το κράτος και από την άλλη υπόσχεται στις επιχειρήσεις ότι θα τις επιδοτεί για άλλα 2 χρόνια για να κρατούν με 270 ευρώ τους μαθητευόμενους; Να, λοιπόν, τα λεφτά, τα βρήκαμε!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sicky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο στόχος της απεργίας πρέπει να είναι 100% κλειστά σχολεία ανεξάρτητα από τα ποσοστά συμμετοχής. Επιστρατεύουμε κάθε μέσο: καταλαμβάνουμε τα σχολεία όπου μπορούμε με μαθητές και γονείς, οργανώνουμε απεργιακές φρουρές από αλληλέγγυους (αλλά κυρίως από όσους βρίσκονται ήδη σε διαθεσιμότητα) που το πρωί μπλοκάρουν την είσοδο, σαμποτάρουμε τις κλειδαριές, συγκεντρώνουμε χρήματα για το απεργιακό ταμείο με κάθε μέσο (νόμιμο ή παράνομο), αν είμαστε ασθενείς δεν δηλώνουμε απεργοί. Δεν θυσιάζουμε «ηρωικά» ούτε ένα ημερομίσθιο. Αφήνουμε τους «ηρωισμούς» και περνάμε στη «στρατηγική». Δε μετράμε ποσοστά συμμετοχής στην απεργία! Η απεργία δεν είναι σφυγμομέτρηση. Είναι μάχη.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Και για να το πω πιο γλαφυρά! Σε σχολείο που έχει τελειώσει το φωτοτυπικό χαρτί έχω πάει, σε νοσοκομείο που έχουν τελειώσει οι γάζες έχω πάει, σε πορεία που να έχουν τελειώσει τα χημικά των ΜΑΤ δεν έχω πάει. Συνεπώς, είναι οι προτεραιότητες τις οποίες βάζει μια κοινωνία και αναγκάζει και το κράτος να υιοθετήσει.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ

Προτάσεις υλοποίησης?
Που είναι αυτές?
Τέτοια θέλει να ακούει η κατεστραμμένη κοινωνία των ανέργων.

Πως?
Από που?
Με τι?


Τι σημαίνουν αυτές οι ερωτήσεις σου; Θέλεις να πεις ότι όλα αυτά πρέπει να τα ανεχτούμε, γιατί δήθεν έχει καταστραφεί η οικονομία μας και δε γίνεται αλλιώς, γι αυτό πρέπει να κλείνουμε σχολεία, να απολύουμε εκπαιδευτικούς και να βάζουμε εφήβους να δουλεύουν σα σκλάβοι για 270 ευρώ; Να σου απαντήσω. Να βρουν τη λύση όπως τη βρίσκουν μια χαρά τη λύση και στην Ελλάδα με τα χρήματα του ελληνικού λαού δεν έχει καταρρεύσει καμιά τράπεζα, οι εφοπλιστές έχουν αφορολόγητο πετρέλαιο και 50 άλλες φοροαπαλλαγές. Πώς να το κάνουμε; Από τη μια δεν έχει λεφτά για τα σχολεία, αλλά από την άλλη έχει λεφτά για να αγοράζει υπερσύγχρονα όπλα καταστολής (χημικά, υδροφόρες κτλ.); Από τη μια δεν έχει λεφτά το κράτος και από την άλλη υπόσχεται στις επιχειρήσεις ότι θα τις επιδοτεί για άλλα 2 χρόνια για να κρατούν με 270 ευρώ τους μαθητευόμενους; Να, λοιπόν, τα λεφτά, τα βρήκαμε!

Ξεκαθαρίζοντας ότι δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν απολύτως, θέλω να μιλήσω ειλικρινά: όταν ακούω "να βρουν λύση" μου έρχεται να γελάσω.
Ποιος να βρει λύση?
Η κυβερνώσα ελίτ που με την έγκριση της πλειοψηφίας μας οδήγησε εδώ?
Εμείς δηλαδή με την απεργία δεν προσπαθούμε να αφυπνίσουμε?
Και αν ναι, πως θα αφυπνίσουμε?
Με τα ευχολόγια ή με συγκεκριμένες προτάσεις που θα δώσουν θάρρος στον κόσμο δίνοντάς του την αίσθηση ότι μπορούμε να δράσουμε κατά τρόπον βιώσιμο?
( σε αντίθεση με τα παραμύθια που του λένε τα κανάλια και η κυβερνώσα ελίτ δηλαδή)

Που είναι οι προτάσεις μας?
Που απευθυνόμαστε και πως?
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Εκτιμώ ότι μάλλον δεν θα λάβω συγκεκριμένη απάντηση στα ανωτέρω ερωτήματα στην παρούσα φάση....
( μακάρι να κάνω λάθος φυσικά)
Δεν πειράζει.

Τα ερωτήματα θα επικρέμονται, μέχρι τα απαντήσουμε στην πράξη ( Όταν και αν μπορέσουμε ως κλάδος).
Γιατί ΦΥΣΙΚΑ με τα συνθήματα, τις ευχές και τα ξόρκια, αποτέλεσμα ΔΕΝ θα προκύψει.
Και αυτό, θα γίνει σύντομα αντιληπτό...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Ε, δε θα βρουν λύση γιατί είναι καλοί άνθρωποι, αλλά γιατί θα τους αναγκάσει το κίνημα (αν δεν μπορεί να τους ανατρέψει, όπως ονειρεύομαι εγώ). Τέλος, ειλικρινά, δεν ξέρω τι περιμένεις ν' ακούσεις. Θες να σου πω ότι δε θα θίξουμε κανέναν και απλώς θα βάλουμε ένα νέο φόρο και από κει θα χρηματοδοτούμε την εκπαίδευση; Άκου, εδώ πρόκειται για ένα ρινγκ και για έναν αγώνα που βρίσκεται σε εξέλιξη. Από τη μια είναι τα ιδιωτικά ΙΕΚ, οι επιχειρήσεις που περιμένουν το κρέας των μαθητευόμενων, τα μεγάλα φροντιστήρια, οι χορηγοί που προσπαθούν να μπουκάρουν μέσα στα σχολεία.  Από την άλλη είμαστε όλοι οι υπόλοιποι. Ε, προς το παρόν τρώμε εμείς φάπες και ματώνουμε. Ε, εσύ τι περιμένεις, να τους πούμε: θα δεχτούμε άλλον ένα φόρο για να μη μας χτυπάτε άλλο; Όχι, αντιθέτως θα σηκωθούμε κι εμείς και θα ρίξουμε φάπες και θα τους τα πάρουμε πίσω (όσα μπορούμε, δηλαδή, αν δεν μπορούμε όλα). Κάποιοι ελπίζουμε ότι θα τους πετάξουμε κι έξω από το ρινγκ να ησυχάσουμε, αλλά μάλλον μακριά βρισκόμαστε από κάτι τέτοιο.  Λοιπόν, στο τέλος ο αγώνας αυτός θα τελειώσει με νοκ άουτ. Οι εμείς θα πέσουμε ξεροί ή αυτοί. Μέσες λύσεις δεν υπάρχουν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
αύριο στις 10, θα είναι ο κεδίκογλου στο liveU, τη νέα εκπομπή της τσαπανίδου, στο δελτίο ειδήσεων του σταρ είπε να γράψουμε τα ερωτήματα μας στο σαιτ για να τα μεταφέρει στο κάθαρμα  http://liveu.gr/  ... ε συγνωμη στον υφυπουργο ήθελα να γράψω. αρχίζω...   ;D ;) 8)
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
αύριο στις 10, θα είναι ο κεδίκογλου στο liveU, τη νέα εκπομπή της τσαπανίδου, στο δελτίο ειδήσεων του σταρ είπε να γράψουμε τα ερωτήματα μας στο σαιτ για να τα μεταφέρει στο κάθαρμα  http://liveu.gr/  ... ε συγνωμη στον υφυπουργο ήθελα να γράψω. αρχίζω...   ;D ;) 8)

Ναι να δωσει απαντησεις σαν αυτες που εδωσε σημερα το πρωι  :o :o
50 παιδια ανα δασκαλο στο ολοημερο εχει την επισημη αναλογια το υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
αύριο στις 10, θα είναι ο κεδίκογλου στο liveU, τη νέα εκπομπή της τσαπανίδου, στο δελτίο ειδήσεων του σταρ είπε να γράψουμε τα ερωτήματα μας στο σαιτ για να τα μεταφέρει στο κάθαρμα  http://liveu.gr/  ... ε συγνωμη στον υφυπουργο ήθελα να γράψω. αρχίζω...   ;D ;) 8)

Ναι να δωσει απαντησεις σαν αυτες που εδωσε σημερα το πρωι  :o :o
50 παιδια ανα δασκαλο στο ολοημερο εχει την επισημη αναλογια το υπουργειο.
Για τους συναδελφους της δευτεροβαθμιας που δουλευουν ακομη, αφηστε το ρεμαλι κεδικογλου και κατεβειτε στις συγκεντρωσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.