*

Αποστολέας Θέμα: Πιέσεις για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ των μεταπτυχιακών τίτλων - Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 166861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κώδικας: [Επιλογή]
Παιδιά κατέθεσα σήμερα τα χαρτιά μου στην ΔΔΕ Αχαΐας. Μου ζήτησαν επικυρωμένα τα αντίγραφα του μεταπτυχιακου και της αναγνώρισης. Ειναι γραμμένο μέσα στην εγκύκλιο πλέον και απαιτείται.
Την εχω ξαναγράψει τη διαδικασία εδώ αλλα σας τη θυμίζω και πάλι: παίρνετε 2 επικυρωσιμα απο το δικαστήριο (κόστος 4,60€) τα πάτε σε δικηγόρο μαζί με τα αντίγραφα του μεταπτυχιακου και της αναγνώρισης (ήταν φίλος κρι δεν μου κόστισε τιποτα). Τα κρατάτε ως πρωτότυπα και στην υπηρεσία προσκομίζετε αντίγραφα αυτών. Καλύτερα να το κάνετε γιατί να μην τρέχετε τελευταία στιγμή.
Τα νέα απο την Δευτεροβαθμιας ειναι ευχάριστα. Το μεταπτυχιακό μας εχει απόλυτη συνάφεια με την ειδικη αγωγή και δε θα περάσει καθόλου απο επιτροπή στο ΙΕΠ. Η υπάλληλος που έκανε την καταχώριση μου είπε οτι ισχύει και για τα παλαιά και για τα νέα μεταπτυχιακά αρκεί να βρίσκονται στη λίστα του παραρτήματος ΙΙΙ της εγκυκλίου. Απλά θα πάει στο υπουργείο για να αναγνωριστεί απο την διεύθυνση της ειδικής αγωγής, διαδικασία που συμβαίνει πολλά χρόνια και ειναι εντελώς τυπική.
Εύχομαι σε όλους να πάρετε γρήγορα την αναγνώριση και να προλάβετε τις αιτήσεις...

Εκανες για πρώτη φορά χαρτιά?

Πολλοί γνωστοί μου είπαν πως απλά κατέθεσαν φωτοτυπίες των ήδη επικυρωμένων όπως και πέρυσι κλπ. Μου φαίνεται πολύ παράλογο να ζητήσουν νέες επικυρώσεις ούτως ή άλλως και στα παλιά χαρτιά φαίνονται σφραγίδες δικηγόρου κλπ. Αυριο θα πάω εγώ δεν έχω κάνει κάποια νέα επικύρωση φωτοτυπίες των περσινών έχω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2015, 10:42:47 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρκούν και περισσεύουν αυτά που ήδη έχεις ! Η εγκύκλιος αναφέρει ξεκάθαρα απλή φωτοτυπία της πράξης ισοτιμίας (όχι επικύρωση) .

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
επιβεβαιώνω οτι έχουν φτάσει στο 14000 και κάτι οι ανγνωρίσεις. ειδοποιούν τηλεφωνικά.

Αποσυνδεδεμένος Marinip

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Καλημέρα.Άρα προσκομίζουμε με επικύρωση από δικηγόρο μόνο το μεταπτυχιακό και την αναλυτική.Σωστά?Η πράξη αναγνώρισης κατατίθεται με απλή φωτοτυπία καθότι έχει σφραγίδα ελληνικής δημοκρατίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρκούν και περισσεύουν αυτά που ήδη έχεις ! Η εγκύκλιος αναφέρει ξεκάθαρα απλή φωτοτυπία της πράξης ισοτιμίας (όχι επικύρωση) .

Βεβαίωση ισοτιμίας ) χωρίς να ξεκαθαρίζει εάν απαιτείται επικύρωση ή όχι αλλά επειδή είναι Δημόσιο έγγραφο βάσει του Ν.4250/2013 αρκεί απλή φωτοτυπία ) του διδακτορικού ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών με τους
απονεμόμενους τίτλους σπουδών από τα Πανεπιστήμια της ημεδαπής. Η εν λόγω βεβαίωση
χορηγείται από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και
Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π) [πρώην Διαπανεπιστημιακό Κέντρο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών
της Αλλοδαπής (ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.)]

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επιβεβαιώνω οτι έχουν φτάσει στο 14000 και κάτι οι ανγνωρίσεις. ειδοποιούν τηλεφωνικά.
Ειμαστε σίγουροι???Εγώ εχω αριθμό πρωτοκκλου 11000 και δεν με εχουν ειδοποιησει. Ποιός σου το ειπε??Έχεις κάποιο τηλ ή μειλ? Εγω παιρνω τη σκαθιτη και δε το σηκωνει κανεισ

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Για όσους περιμένουν αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ του μεταπτυχιακού, με μαθήματα που ήδη είχαν αναγνωρίσει από προηγούμενο πτυχίο, ενημερώνω πως έχει παγώσει η διαδικασία. Από Σεπτέμβρη κ βλέπουμε μου είπαν πριν λίγο στο ΔΟΑΤΑΠ. Οι άνθρωποι δεν παίζονται!! Σχολιάστε όσοι ανήκετε σε αυτή την περίπτωση μήπως βγάλουμε κάποια άκρη!!
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος Marinip

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Στην πρωτοβαθμια Αχαίας μόλις μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία πως δε μπορούμε να κάνουμε αίτηση όσοι δεν έχουμε την πράξη αναγνώρισης στα χέρια μας.Παρέπεμψα την υπάλληλο στη σελίδα 4 της εγκυκλίου και μου είπε πως αυτό έχει σχέση με τη συνάφεια και όχι με την πράξη αναγνώρισης.Όσοι δεν έχουν την αναγνώριση τους διώχνουν.Επίσης ρώτησα και για τις επικυρώσεις.Μου είπε πως για το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας δε χρειάζεται επικύρωση ούτε της αναλυτικής ούτε του μεταπτυχιακού τίτλου.Ζητούν μόνο επικυρωμένη την πράξη της αναγνώρισης.Τελικά τί ισχύει?Ο καθένας λέει τα δικά του.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για το σύνολο των δικαιολογητικών του παρόντος κεφαλαίου σημειώνεται ότι: (σελ 18 από 25 της εγκυκλίου)
Α. Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της ημεδαπής:
Δημόσια έγγραφα ημεδαπής, δηλαδή έγγραφα που έχουν εκδοθεί από υπηρεσίες και φορείς
του δημόσιου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα (π.χ. τίτλοι σπουδών – άδειες –
πιστοποιητικά – βεβαιώσεις κ.λπ.), υποβάλλονται και γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε
ευκρινή φωτοαντίγραφα των πρωτοτύπων εγγράφων ή των ακριβών αντιγράφων τους
Β. Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής:
Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα
στην ελληνική γλώσσα. Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του
Υπουργείου Εξωτερικών ή την Πρεσβεία ή το Προξενείο της ξένης χώρας στην Ελλάδα ή από
δικηγόρο ή από άμισθο ερμηνέα διορισμένο βάσει του ν.148/26.12.1913/0102.1914. Ειδικώς,
όμως, μετά τον νέο «Κώδικα Δικηγόρων» [άρθρο 36, ν.4194/2013 (ΦΕΚ 208/27.09.2013 τ.Α’)],
από την 27-09-2013 και μετά, η μετάφραση ξενόγλωσσου εγγράφου από δικηγόρο γίνεται
δεκτή μόνον εφόσον ο δικηγόρος βεβαιώνει ότι ο ίδιος έχει επαρκή γνώση της γλώσσας από και
προς την οποία μετέφρασε.
Τα ανωτέρω (τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις) γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή
φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν
επικυρωθεί από δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στις διατάξεις του άρθρου 11, παρ. 2, υποπαρ.12 του ν.4229/2014 (ΦΕΚ 8/10.01.2014
τ. Α΄) ορίζεται ότι: «Υποψήφιοι αναπληρωτές ΕΑΕ οι οποίοι δεν συμπεριλήφθησαν στους
προσωρινούς πίνακες, δύνανται να συμπεριληφθούν στους οριστικούς πίνακες αναπληρωτών
ΕΑΕ, εφόσον προσκομίσουν μεταπτυχιακό τίτλο με συνάφεια στην ειδική αγωγή έως την κύρωση
των οριστικών πινάκων. Η παρούσα περίπτωση ισχύει από το σχολικό έτος 2013-2014»

Και ερωτώ : Έχω συμπεριληφθεί στους πίνακες λόγω σεμιναρίου 400 ωρών . Άρα ? τι ισχύει ? Δεν μπορώ να καταθέσω το ΜΠΣ ? Και αφού δεν έχω την συνάφεια ,μιας και είναι σχολικής ψυχολογία (συναφές) ?

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Μπορείτε να πείτε οδηγίες πως θα πάμε στο δοαταπ αθήνας? Σκέφτομαι να πάω με μέσα μαζικής μεταφοράς Αθήνα. Μετά πώς φτάνουμε στη διεύθυνση που λέει στην ιστοσελίδα? πχ. κάποιο μετρό.. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατέβα στο σταθμό της Ομόνοιας με ηλεκτρικό και μετά κατηφοριά 5 λεπτά max , την Αγίου Κων/νου 54 , στο δεξί σου χέρι θα το βρείς . Μαζί σου ταυτότητα για να μπείς .

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποιος έχει αριθμό πρωτοκόλλου 11000 και έχει λάβει κάποια ειδοποίηση για παραλαβή της αναγνώρισης. Από ότι θυμάμαι ο simple είχε 10000 κάτι και τον ειδοπίησαν τον άνθρωπο και την πήρε.
Ρωτώ γιατί και εγώ είμαι 11000 plus και φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν με εχουν ειδοποιήσει ακόμη ή δεν έχουν ειδοποιησει κανέναν που έχει τέτοιο αριθμό πρωτοκόλλου; Αγχώνομαι γιατί όπως γράφουν οι συνάδελφοι έχουν φτάσει έως 14000..........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.