*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24μηνου  (Αναγνώστηκε 266846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:38:04 πμ »
Κι εγω πηρα σήμερα τηλέφωνο στο υπουργείο και μου είπαν ότι το 24μηνο διορίζεται στα 2 χρόνια. ποιος έχει λοιπόν έγκυρη ενημέρωση;

Καλά κάνεις και το καταθέτεις και αυτό, είναι κάτι χρήσιμο (και μακάρι να γίνει). Αυτό είναι το νόημα του φόρουμ άλλωστε: ο καθένας καταθέτει την πραγματικότητά του και οι αναγνώστες εξαγάγουν τα συμπεράσματά τους. Το πρόβλημα είναι όταν υπάρχουν μέλη που καλλιεργούν τη δυσπιστία και την κακεντρέχεια όπως εσύ, αποδίδοντας από ταπεινά έως διαστροφικά ελατήριά στους άλλους και λειτουργώντας με τρόπο (ευγενικά χαρακτηρίζοντάς τον) αποδομητικό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 17, 2010, 10:00:45 πμ »
Να καταθεσω και εγω την αποψη μου για να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα. Φετος θα ισχυσει οτι και τα προηγουμενα χρονια οχι γιατι το λεω εγω αυθαιρετα αλλα ουτε γιατι εχω μιλησει με καποιον στο Υπουργειο. Απλα οι προσληψεις 24μηνιτων θα γινουν βασει της παραγραφου 2 του αρθρου 5 του Νομου 3687/2008 η οποια ΔΕΝ καταργηθηκε απο το νεο Νομο 3848/2010.
Αυτο σημαινει οτι το Υπουργειο θα κανει χρηση της παραγραφου αυτης και θα προσλαβει οσους επιθυμει. Ο Νομος σας θυμιζω λεει οτι οι 24μηνιτες προσλαμβανονται συμφωνα με τις αναγκες της Υπηρεσιας. Αρα μπορει να παρει απο κανεναν ή εναν εως ολους... Ομως οσοι διοριστουν ειναι περαν των οριζομενων ποσοστων και κατα προτεραιοτητα εναντι των πινακων 40-60.  Αρα λοιπον η σειρα θα ειναι ιδια και φετος... 30μηνο-24μηνο-40%-60%. Κανω copy - paste απο την τελευταια (2010) προσκληση υποψηφιων εκπαιδευτικων για ενταξη στους πινακες αναπληρωτων και στους πινακες 24μηνιτων με τους οποιους θα γινουν οι διορισμοι κατα τη μεταβατικη περιοδο εως τον επομενο ΑΣΕΠ.

ΘΕΜΑ     Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19.5.2010 τ. Α΄).
.
.
.
.


Β.  ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗ  ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

1.   Στις διατάξεις του άρθρου 9 παρ 1 του νέου ν. 3848/2010 ορίζεται ότι κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011-2012 οι διορισμοί μόνιμων  εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό 60%  από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40%  από τους κατά την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.

2.α.    Στις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του ν. 3687/2008 σε συνδυασμό με τις δια-τάξεις των παραγράφων 3 και 9 του άρθρου 9 της του ν. 3848/2010 ορίζεται ότι εκπαιδευτικοί που συ-μπληρώνουν είκοσι τέσσερις (24) μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας  μέχρι και τις 30-06-2010 προσωρι-νού αναπληρωτή ή ωρομισθίου εκπαιδευτικού σε δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, και έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., διορίζονται μέχρι την κα-τάρτιση του πρώτου πίνακα του άρθρου 3 του ν. 3848/2010 στον κλάδο επιτυχίας τους και μόνο, σύμφω-να με τις ανάγκες της Υπηρεσίας, και με σειρά που εξαρτάται από την προαναφερθείσα συνολική προϋπηρεσία, κατά προτεραιότητα έναντι των εγγεγραμμένων στον πίνακα της περίπτωσης ββ΄ της παραγράφου 2α΄του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (ενιαίος πίνακας αναπληρωτών με πραγματική προϋπηρεσία) πέραν των οριζόμενων ποσοστών με τις διατάξεις της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (40% από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών με πραγματική προϋπηρεσία και 60% από τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ). Ο αριθμός των διοριζομένων ανά σχολικό έτος και κατά κλάδο και ειδικότητα καθορίζεται με κοινή υπουργική απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για τους κλάδους εκπαιδευτικών των κατηγοριών ΤΕ01 και ΔΕ01, για τους οποίους δεν προκηρύσσεται διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π. δεν απαιτείται η προϋπόθεση της επιτυχούς συμμετοχής σε διαγωνισμό για μόνιμο διορισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 10:07:47 πμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 17, 2010, 10:35:45 πμ »
πιο ουσιαστικἀ. με τη διαμαντοπούλου μιλάς κ τα ξέρεις; γιατί αν μιλάς μαζί της προσκυνώ.

Ό,τι γράφω προέρχεται από εκ του σύνεγγυς ενημέρωση που έχω λάβει από τον 1ο και τον 3ο όροφο του υπουργείου τους οποίους επισκέπτομαι συχνά το τελευταίο τρίμηνο. Αν είχες ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά με το θέμα του τι εστί έγκυρη ενημέρωση από "πρώτο χέρι" θα ήξερες πως καθημερινά μετά τις 12.00 ξεκινούν οι ώρες κοινού του υπουργείου παιδείας οπότε και ο καθένας από εμάς μπορεί να ρωτήσει τους καθ' ύλην αρμόδιους για οποιοδήποτε θέμα τον απασχολεί (πχ τμηματάρχη και δ/ντη τμήματος διορισμών στον 1ο όροφο). Πέραν τούτου με πολλή υπομονή και επιμονή στον 3ο όροφο μπορεί ο οποιοσδήποτε να δει και κάποιους εκ των συμβούλων της υπουργού. Συνεπώς με μια επίσκεψη περίπου 2 ωρών μπορεί κάποιος να έχει δει τόσο το αρμόδιο διοικητικό όσο και το πολιτικό προσωπικό του υπουργείου.

Αυτό λοιπόν κάνω και 'γώ συστηματικά εδώ και μήνες. Απλά η διαφορά μας είναι ότι εγώ το κάνω και μοιράζομαι τους καρπούς της κάθε μου επίσκεψης με τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ ενώ εσύ το μόνο που προφανώς έχεις πρόθεση να προσφέρεις εδώ μέσα είναι χολή και αποδόμηση...

Ο νοών νοείτω...
την ιδια ενημερωση, απλα λιγο πιο αναλυτικη, δηλ. με καποιους αριθμους εχω και εγω, ακολουθωντας τα ιδια περιπου μονοπατια, αλλα εδω και 3 περιπου χρονια, ισως γι αυτο να εχω ειδικα για τους φυσικους λιγα παραπανω στοιχεια, αλλα δεν μπορω να τη δωσω στο φορουμ φορα παρτιδα αυτη μου το ειπε, απλα οποιος ειναι τακτικος και οχι αλεξιπτωτιστης μπορει να καταλαβει αν ειμαι παπαγαλακι,και βγαινω για παραπληροφορηση η μοιραζομαι τον πονο μου και τις αγωνιες μου μαζι σας

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 17, 2010, 10:53:52 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα,

κάποιοι από μας φιλοξενούμαστε χρόνια σ' αυτή τη γωνιά του διαδικτυακού σύμπαντος που λέγεται pde. Έχουμε δει κατά καιρούς σε κρίσιμες φάσεις κυρίως να καταγράφονται πληροφορίες. Οι πληροφορίες που φτάνουν εδώ από μέλη αξιόπιστα με μακρά και κόσμια παρουσία στο φόρουμ δίνονται πάντα με καλή διάθεση.
Δεν είναι δυνατόν να ζητάμε από κάποιον που μας μεταφέρει μια πληροφορία να μας πει σώνει και καλά και την πηγή του. Μ' αυτόν τον τρόπο τελικά αποθαρρύνουμε την όποια καταγραφή ειδήσεων και πληροφοριών που τυχαίνει να φτάνουν στ' αυτιά μας.
Ενήλικες είμαστε, με μεγαλύτερη ή μικρότερη οξυδέρκεια ο καθένας μας και μπορούμε να δούμε με κριτική ματιά τις πληροφορίες.
Κάποιοι συνάδελφοι όπως ο atharpis και ο Φυσικός13 με καλή προαίρεση μας έχουν μεταφέρει εδώ όσα έχει τύχει να μάθουν. Δεν αντικατέστησαν το υπουργείο (το οποίο,σημειωτέον όφειλε να μας ενημερώνει ) αλλά καλύπτουν ένα κενό σε ενημέρωση και μας βοηθούν να έχουμε μια εικόνα για το κλίμα και τις προθέσεις του υπουργείου. Οι πληροφορίες τους εδώ και μήνες έχουν βοηθήσει να αφυπνιστούμε, να ανησυχήσουμε πχ για το 24μηνο ή για τις διατάξεις του πολυνόμου, και να ενεργοποιηθούμε κατάλληλα για να διεκδικήσουμε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει αντί να τους ευχαριστούμε που δεν κρατούν για τους εαυτούς τους τα στοιχεία που γνωρίζουν, γιατί, λοιπόν, θα πρέπει να τους στήνουμε και στον τοίχο?? Αν συμπεριφερόμαστε έτσι, δε θα μας λέει κανείς τίποτα, δε θα ανταλλάσσουμε πληροφορίες και θα μένουμε στην άγνοια και τη βασανιστική αγωνία της αναμονής.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 17, 2010, 11:09:38 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα,

κάποιοι από μας φιλοξενούμαστε χρόνια σ' αυτή τη γωνιά του διαδικτυακού σύμπαντος που λέγεται pde. Έχουμε δει κατά καιρούς σε κρίσιμες φάσεις κυρίως να καταγράφονται πληροφορίες. Οι πληροφορίες που φτάνουν εδώ από μέλη αξιόπιστα με μακρά και κόσμια παρουσία στο φόρουμ δίνονται πάντα με καλή διάθεση.
Δεν είναι δυνατόν να ζητάμε από κάποιον που μας μεταφέρει μια πληροφορία να μας πει σώνει και καλά και την πηγή του. Μ' αυτόν τον τρόπο τελικά αποθαρρύνουμε την όποια καταγραφή ειδήσεων και πληροφοριών που τυχαίνει να φτάνουν στ' αυτιά μας.
Ενήλικες είμαστε, με μεγαλύτερη ή μικρότερη οξυδέρκεια ο καθένας μας και μπορούμε να δούμε με κριτική ματιά τις πληροφορίες.
Κάποιοι συνάδελφοι όπως ο atharpis και ο Φυσικός13 με καλή προαίρεση μας έχουν μεταφέρει εδώ όσα έχει τύχει να μάθουν. Δεν αντικατέστησαν το υπουργείο (το οποίο,σημειωτέον όφειλε να μας ενημερώνει ) αλλά καλύπτουν ένα κενό σε ενημέρωση και μας βοηθούν να έχουμε μια εικόνα για το κλίμα και τις προθέσεις του υπουργείου. Οι πληροφορίες τους εδώ και μήνες έχουν βοηθήσει να αφυπνιστούμε, να ανησυχήσουμε πχ για το 24μηνο ή για τις διατάξεις του πολυνόμου, και να ενεργοποιηθούμε κατάλληλα για να διεκδικήσουμε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει αντί να τους ευχαριστούμε που δεν κρατούν για τους εαυτούς τους τα στοιχεία που γνωρίζουν, γιατί, λοιπόν, θα πρέπει να τους στήνουμε και στον τοίχο?? Αν συμπεριφερόμαστε έτσι, δε θα μας λέει κανείς τίποτα, δε θα ανταλλάσσουμε πληροφορίες και θα μένουμε στην άγνοια και τη βασανιστική αγωνία της αναμονής.

Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 17, 2010, 11:31:34 πμ »
Σταματήστε τον σκοτωμό...το ζήτημα δεν νομίζω ότι είναι η πηγη πληροφόρισης....είναι το τι θέλουμε να ακούσουμε.

Εως πέρσι όσο γνωρίζω δεν τέθηκε ποτέ θέμα γιατί πάντα απορροφούσαν όλο το 24μηνο.Αν κάποιοα φορά είχαν απορροφίσει π.χ. το μισό   θα καταλαβαίναμε ότι προηγείται το 40% στον αριθμό προσλήψεων αλλά το 24μηνο στην τοποθέτηση των προσληφθέντων.
Νομίζω ότι η προτεραιότητα τοποθέτησης δεν αμφισβητείται .
(εννοώ βάση νόμου,όχι βάση ..του "θέλω = δίκαιου" του καθενός.Το θέλω του καθενός αναλόγως με τον εγωισμό του μπορεί να αμφισβητίσει και τον ιδιο τον Θεο !)
Αν γνωρίζετε να υπάρχει κάποια  ελλειπής απορρόφιση 24μήνου στο παρελθόν τότε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το 24μηνο δεν έχει προτεραιότητα.

Τα πράγματα έχουν άλλάξει όμως και θα υπάρξει κατα πάσα πιθανότητα τώρα ελλειπής απορρόφιση.Ακόμα και οι πιο ..δύσπιστοι δέχονται ότι σε ένα έτος δεν αποροφάται όλο το 24μηνο.Αυτό θα εφαρμοστεί ...πρώτη φορά .
Το ζήτημα δημιουργειται γιατί ευτηχώς ή δυστυχώς το υπουργείο απο ότι έχει διαφανεί δεν θα διορίσει ούτε όλους τους 60% - 40% ! ! !
Αντιθετα στην αρχή υπολόγισε  (υποτίθεται) βάση αναγκών ότι θα χρειαστεί τους μισούς.Στην συνέχεια φαίνεται από πληροφορίες ότι λόγω συνταξιοδοτήσεων ....(και όχι δυστηχώς λόγω ισχηρών αντιδράσεων )....άλλαξε γνώμη και βάση νέων αναγκών αυξάνει το ποσοστό απορρόφισης τους.

Εν κατακλείδι ... νομίζω ότι φέτος κάτι άλλαξε ...και μάλλον αυτό δεν είναι μόνο οι 24μηνίτες .....γίναμε όλοι "βάση αναγκών ".

Και φυσικά θα δεχτώ το βρίσιμο και του 24μήνου που το γράφει ο νόμος ότι προηγείται  και των ΑΣΕΠιτών που έχουν ΦΕΚ και του 40 % που ...αφού έχουν ΦΕΚ οι ΑΣΕΠ και εμείς είμαστε βδέλες άρα και εμείς  έχουμε ΦΕΚΑΣ  (ΦΕΚ από σπόντα).
 Πάντως το πιο κουφό...ακούστε περίπτωση που ξέρω ,είναι ένας ....(επιλαχών ΑΣΕΠ)..το ίδιο γίνεται βέβαια και για επιλαχών 40%
Λέει...
Κάποιοι ΑΣΕΠίτες έχουν 24μηνο και αφού προηγούνται ομολογουμένως στην τοποθέτηση διορισμών θέλουν να διοριστούν από τον πίνακα 24μήνου όπως έγινε και τα προηγούμενα χρόνια....."έχουμε προηγούμενο".
Άρα θα προκύψουν κενές θέσεις ΑΣΕΠ και θα προσληφθώ ως επιλαχών.
Μόλις "εξασφαλίσει" την θέση, σκέφτεται την .....άμεση θέση
Ναι αλλά μπορεί να με πάρει και απο την πρώτη χρονιά.....αρκεί να τους πάρει όλους τους ΑΣΕΠίτες.
Ναι αλλα αν δεν προηγηθεί το 24μηνο οι ΑΣΕΠίτες θα διοριστούν από Πίνακα ΑΣΕΠ και όχι από Πίνακα 24μήνου.Αρα ..θέλω ....να προηγηθούν οι διορισμοί 24μήνου μέχρι να πάρει πχ 3  ΑΣΕΠίτες από τον πίνακα 24μήνου και μετά ....να μην τους πάρει όλους του 24μήνου αλλά να πάρει όλους τους ΑΣΕΠίτες ! ! !Πραγματικά την δέχομαι και αυτην σαν άποψη.

Είναι η πρώτη φορά που ....30μηνο ,24μηνο+ΑΣΕΠ , 40% ,ΑΣΕΠ διορίζονται ....ανάλογα με τις πολιτικές προθέσεις και όχι όλοι ! Γιατί ανάλογα με τις ανάγκες σίγουρα δεν διορίζονται.

Είναι σίγουρο ότι κάθε ομάδα έχει την οπτική της .Είναι φυσικό η κάθε ομάδα να διεκδικεί.Ο τρόπος και το ήθος όμως που επιδυκνύει σε αυτην την διεκδίκιση εξαρτάται και απο την δυνατότητα της να δει και την θεμιτή οπτική της άλλης ομάδας.Στο τέλος τέλος όποιος 24μηνίτης ,ΑΣΕΠίτης ,40% προσληφθεί φέτος και του χρόνου ..οφείλει να λαμβάνει υπόψη του και όλους τους συναδέλφους που κατασπαράχτηκαν απο αυτο το νομοσχέδιο.Πιστευω ότι όταν άλλοι γκεμοτσακίζονται δεν κάνει να σκοτωνόμαστε για ....μια πόρσε.Δεν λέω να μην διεκδικούμε ..λέω να καταλάβουμε ότι ..δεν μας πνίγει αυτό που θεωρούμε εμείς δίκαιο...άλλους έπνιξε ...εμάς ίσως τελικά μας ....προξενεί μία θλάση.Και τελικά ...
Δέχεσαι να τραυματιστείς για να μην πάθει τίποτα ο άλλος και άρα να είναι καλύτερα από εσένα ή προτιμάς να σκοτωθεί για να μην πάθεις τίποτα εσύ ?Ο ένας παλεύει για τον διορισμό του και ο άλλος για την τοποθέτηση του .
Αυτες είναι οι οπτικές που μπορώ να δω εγώ και είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε να δω και άλλες.

Αποσυνδεδεμένος mf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:07:19 μμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα,

κάποιοι από μας φιλοξενούμαστε χρόνια σ' αυτή τη γωνιά του διαδικτυακού σύμπαντος που λέγεται pde. Έχουμε δει κατά καιρούς σε κρίσιμες φάσεις κυρίως να καταγράφονται πληροφορίες. Οι πληροφορίες που φτάνουν εδώ από μέλη αξιόπιστα με μακρά και κόσμια παρουσία στο φόρουμ δίνονται πάντα με καλή διάθεση.
Δεν είναι δυνατόν να ζητάμε από κάποιον που μας μεταφέρει μια πληροφορία να μας πει σώνει και καλά και την πηγή του. Μ' αυτόν τον τρόπο τελικά αποθαρρύνουμε την όποια καταγραφή ειδήσεων και πληροφοριών που τυχαίνει να φτάνουν στ' αυτιά μας.
Ενήλικες είμαστε, με μεγαλύτερη ή μικρότερη οξυδέρκεια ο καθένας μας και μπορούμε να δούμε με κριτική ματιά τις πληροφορίες.
Κάποιοι συνάδελφοι όπως ο atharpis και ο Φυσικός13 με καλή προαίρεση μας έχουν μεταφέρει εδώ όσα έχει τύχει να μάθουν. Δεν αντικατέστησαν το υπουργείο (το οποίο,σημειωτέον όφειλε να μας ενημερώνει ) αλλά καλύπτουν ένα κενό σε ενημέρωση και μας βοηθούν να έχουμε μια εικόνα για το κλίμα και τις προθέσεις του υπουργείου. Οι πληροφορίες τους εδώ και μήνες έχουν βοηθήσει να αφυπνιστούμε, να ανησυχήσουμε πχ για το 24μηνο ή για τις διατάξεις του πολυνόμου, και να ενεργοποιηθούμε κατάλληλα για να διεκδικήσουμε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει αντί να τους ευχαριστούμε που δεν κρατούν για τους εαυτούς τους τα στοιχεία που γνωρίζουν, γιατί, λοιπόν, θα πρέπει να τους στήνουμε και στον τοίχο?? Αν συμπεριφερόμαστε έτσι, δε θα μας λέει κανείς τίποτα, δε θα ανταλλάσσουμε πληροφορίες και θα μένουμε στην άγνοια και τη βασανιστική αγωνία της αναμονής.
Συμφωνω

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:09:56 μμ »
Σταματήστε τον σκοτωμό...το ζήτημα δεν νομίζω ότι είναι η πηγη πληροφόρισης....είναι το τι θέλουμε να ακούσουμε.

Εως πέρσι όσο γνωρίζω δεν τέθηκε ποτέ θέμα γιατί πάντα απορροφούσαν όλο το 24μηνο.Αν κάποιοα φορά είχαν απορροφίσει π.χ. το μισό   θα καταλαβαίναμε ότι προηγείται το 40% στον αριθμό προσλήψεων αλλά το 24μηνο στην τοποθέτηση των προσληφθέντων.
Νομίζω ότι η προτεραιότητα τοποθέτησης δεν αμφισβητείται .
(εννοώ βάση νόμου,όχι βάση ..του "θέλω = δίκαιου" του καθενός.Το θέλω του καθενός αναλόγως με τον εγωισμό του μπορεί να αμφισβητίσει και τον ιδιο τον Θεο !)
Αν γνωρίζετε να υπάρχει κάποια  ελλειπής απορρόφιση 24μήνου στο παρελθόν τότε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το 24μηνο δεν έχει προτεραιότητα.

Τα πράγματα έχουν άλλάξει όμως και θα υπάρξει κατα πάσα πιθανότητα τώρα ελλειπής απορρόφιση.Ακόμα και οι πιο ..δύσπιστοι δέχονται ότι σε ένα έτος δεν αποροφάται όλο το 24μηνο.Αυτό θα εφαρμοστεί ...πρώτη φορά .
Το ζήτημα δημιουργειται γιατί ευτηχώς ή δυστυχώς το υπουργείο απο ότι έχει διαφανεί δεν θα διορίσει ούτε όλους τους 60% - 40% ! ! !
Αντιθετα στην αρχή υπολόγισε  (υποτίθεται) βάση αναγκών ότι θα χρειαστεί τους μισούς.Στην συνέχεια φαίνεται από πληροφορίες ότι λόγω συνταξιοδοτήσεων ....(και όχι δυστηχώς λόγω ισχηρών αντιδράσεων )....άλλαξε γνώμη και βάση νέων αναγκών αυξάνει το ποσοστό απορρόφισης τους.

Εν κατακλείδι ... νομίζω ότι φέτος κάτι άλλαξε ...και μάλλον αυτό δεν είναι μόνο οι 24μηνίτες .....γίναμε όλοι "βάση αναγκών ".

Και φυσικά θα δεχτώ το βρίσιμο και του 24μήνου που το γράφει ο νόμος ότι προηγείται  και των ΑΣΕΠιτών που έχουν ΦΕΚ και του 40 % που ...αφού έχουν ΦΕΚ οι ΑΣΕΠ και εμείς είμαστε βδέλες άρα και εμείς  έχουμε ΦΕΚΑΣ  (ΦΕΚ από σπόντα).
 Πάντως το πιο κουφό...ακούστε περίπτωση που ξέρω ,είναι ένας ....(επιλαχών ΑΣΕΠ)..το ίδιο γίνεται βέβαια και για επιλαχών 40%
Λέει...
Κάποιοι ΑΣΕΠίτες έχουν 24μηνο και αφού προηγούνται ομολογουμένως στην τοποθέτηση διορισμών θέλουν να διοριστούν από τον πίνακα 24μήνου όπως έγινε και τα προηγούμενα χρόνια....."έχουμε προηγούμενο".
Άρα θα προκύψουν κενές θέσεις ΑΣΕΠ και θα προσληφθώ ως επιλαχών.
Μόλις "εξασφαλίσει" την θέση, σκέφτεται την .....άμεση θέση
Ναι αλλά μπορεί να με πάρει και απο την πρώτη χρονιά.....αρκεί να τους πάρει όλους τους ΑΣΕΠίτες.
Ναι αλλα αν δεν προηγηθεί το 24μηνο οι ΑΣΕΠίτες θα διοριστούν από Πίνακα ΑΣΕΠ και όχι από Πίνακα 24μήνου.Αρα ..θέλω ....να προηγηθούν οι διορισμοί 24μήνου μέχρι να πάρει πχ 3  ΑΣΕΠίτες από τον πίνακα 24μήνου και μετά ....να μην τους πάρει όλους του 24μήνου αλλά να πάρει όλους τους ΑΣΕΠίτες ! ! !Πραγματικά την δέχομαι και αυτην σαν άποψη.

Είναι η πρώτη φορά που ....30μηνο ,24μηνο+ΑΣΕΠ , 40% ,ΑΣΕΠ διορίζονται ....ανάλογα με τις πολιτικές προθέσεις και όχι όλοι ! Γιατί ανάλογα με τις ανάγκες σίγουρα δεν διορίζονται.

Είναι σίγουρο ότι κάθε ομάδα έχει την οπτική της .Είναι φυσικό η κάθε ομάδα να διεκδικεί.Ο τρόπος και το ήθος όμως που επιδυκνύει σε αυτην την διεκδίκιση εξαρτάται και απο την δυνατότητα της να δει και την θεμιτή οπτική της άλλης ομάδας.Στο τέλος τέλος όποιος 24μηνίτης ,ΑΣΕΠίτης ,40% προσληφθεί φέτος και του χρόνου ..οφείλει να λαμβάνει υπόψη του και όλους τους συναδέλφους που κατασπαράχτηκαν απο αυτο το νομοσχέδιο.Πιστευω ότι όταν άλλοι γκεμοτσακίζονται δεν κάνει να σκοτωνόμαστε για ....μια πόρσε.Δεν λέω να μην διεκδικούμε ..λέω να καταλάβουμε ότι ..δεν μας πνίγει αυτό που θεωρούμε εμείς δίκαιο...άλλους έπνιξε ...εμάς ίσως τελικά μας ....προξενεί μία θλάση.Και τελικά ...
Δέχεσαι να τραυματιστείς για να μην πάθει τίποτα ο άλλος και άρα να είναι καλύτερα από εσένα ή προτιμάς να σκοτωθεί για να μην πάθεις τίποτα εσύ ?Ο ένας παλεύει για τον διορισμό του και ο άλλος για την τοποθέτηση του .
Αυτες είναι οι οπτικές που μπορώ να δω εγώ και είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε να δω και άλλες.

Σεβαστά όλα αυτά που γράφεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις ακριβώς: πως ό,τι γράφεται εδώ μέσα εμφορείται από τα ίδια συμφέροντα ενός εκάστου διοριστέου-αδιόριστου; Πως χαλκεύονται πληροφορίες ανάλογα με τα ζητούμενα και τα ποθούμενα του καθενός; Μα με αυτόν τον τρόπο συμπλέεις με τη γραμμή όποιου θεωρεί το εν λόγω φόρουμ ως τον παράδεισο του παραπληροφορούντος και του σαδιστή (διάβασε λίγο παραπάνω και θα καταλάβεις τι εννοώ).
 Προσωπικά δεν έχω κανένα όφελος είτε διοριστεί το 100% του 24μήνου φέτος ή του χρόνου ή ποτέ (αν και σαν εκπαιδευτικός αλλά και κοινωνικό ον επιθυμώ την πλήρη απορρόφηση όποιου θεμελιώνει δικαίωμα διορισμού και αυτή την επιθυμία την εξέφρασα έμπρακτα φέτος μέσα απ' τους συλλογικούς αγώνες του κλάδου, όσους και όπως δόθηκαν τέλος πάντων). Πέραν τούτου όταν έχω μια πληροφορία που προέρχεται από τα άτομα που με τα ίδια τους τα χέρια συντάσσουν τις εγκυκλίους αν μη τι άλλο τη θεωρώ έγκυρη και σοβαρή και συνεπώς νιώθω την ανάγκη να τη μοιραστώ με όλους εσάς.
Το κάθε κείμενο που παρατίθεται στο pde ομολογουμένως πρέπει να περνά απ' την κρησάρα της κριτικής του κάθε επισκέπτη-αναγνώστη ως προς την εγκυρότητα και την αξιοπιστία του και αυτό είναι δεδομένο. Η όλη διαδικασία λοιπόν παρασάγγας απέχει (και πρέπει να απέχει) απ' την προβολή των προσωπικών προσδοκιών και ζητουμένων του κάθε αδιόριστου. Το μόνο ζητούμενο είναι η αλήθεια την οποία εντούτοις ο καθένας προσεγγίζει με τον δικό του τρόπο και αυτό είναι πλήρως σεβαστό.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:17:46 μμ »
Το το θέλει ο καθένας και το τι πρόκειται να γίνει ειδικά φέτος είναι δυο εντελώς ξεχωριστά πράγματα. Κάπου το έχω ξαναγράψει, το γραφω κι εδώ...δεν επιλέγουμε εμείς από ποιο πίνακά θα διοριστούμε. Κάνουμε τα χαρτιά μας με όσες κατηγορίες ανήκουμε και σύμφωνα με τις ανάγκες του υπουργείου, θα μας πάρουν από τον ανάλογο πίνακα. Κάποιος μπορεί να έχει μπει 24μηνο και να είναι 80ος, αν το υπουργείο διορίσει 70 24μηνίτες δεν θα φύγει από το 24μηνο αλλά από κάποιον άλλον πίνακα...ή και καθόλου  >:(.
Κι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους συναδέλφους μας ενημερώνουν για τυχόν εξελίξεις ακόμη κι όταν πέφτουν να τους φάνε!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:25:09 μμ »
Σ' ενα post στην προηγουμενη σελιδα εκανα copy paste τον τελευταιο Νομο και την προσκληση για αναπληρωτες και ενταξη στους πινακες 24μηνιτων για μονιμο διορισμο στην μετβατικη περιοδο.
Δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αμφισβητηση αφου ο προηγουμενος Νομος δεν καταργηθηκε και ειναι σε ισχυ. Δηλαδη ο Νομος οριζει οτι οι 24μηνιτες διοριζονται κατα προτεραιοτητα των 40-60 αλλα θα ισχυσει κατι αλλο που λεει προφορικα ενας υπαλληλος του Υπουργειου? Ακομη και η ιδια η Υπουργος να το πει προφορικα, πως θα γινει αυτο εφοσον ο Νομος των 24μηνιτων ειναι ακομη σε ισχυ?
Το οτι καποιος 24μηνιτης μπορει να ειναι και ΑΣΕΠιτης ή κατι αλλο ειναι πιθανο αλλα τα πραγματα ειναι δεδομενα βασει του Νομου. Οποιος επιλεξει να διοριστει ως 24μηνιτης θα προηγηθει σε διορισμο του ΑΣΕΠιτη και του 40%.  

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:30:23 μμ »
δεν επιλέγουμε εμείς από ποιο πίνακά θα διοριστούμε. Κάνουμε τα χαρτιά μας με όσες κατηγορίες ανήκουμε και σύμφωνα με τις ανάγκες του υπουργείου, θα μας πάρουν από τον ανάλογο πίνακα.

Αυτο που λες δεν ειναι απολυτο γιατι τυπικα υπαρχει θεμα επιλογης. π.χ. ειμαι διοριστεος του ΑΣΕΠ και παραλληλα και 24μηνιτης. Καποια στιγμη βγαινει η προσκληση για μονιμο διορισμο 24μηνιτων. Αν εγω δεν κανω καθολου αιτηση για διορισμο απο τους πινακες 24μηνιτων θα διοριστω απο ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:40:22 μμ »
Εν κατακλείδι ... νομίζω ότι φέτος κάτι άλλαξε ...και μάλλον αυτό δεν είναι μόνο οι 24μηνίτες .....γίναμε όλοι "βάση αναγκών ".

Αυτονόητο ότι θίγονται ΟΛΟΙ. Κι όχι μόνο οι κατηγορίες όσων θεμελίωναν φέτος, με βάση το νόμο ΤΟΥΣ, δικαίωμα διορισμού. ΟΛΟΙ οι αδιόριστοι που για το Υπουργείο δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Διορισμοί βάσει των δικών τους αναγκών.Του ¨νέου Σχολείου¨ τους. Όχι των σχολείων των παιδιών μας.

οφείλει να λαμβάνει υπόψη του και όλους τους συναδέλφους που κατασπαράχτηκαν απο αυτο το νομοσχέδιο.
ΑΥΤΗ είναι η αλήθεια... Μιλάμε για γενοκτονία του κλάδου.

Εκτός κι αν τους ¨πείσουμε¨ αλλιώς. Αν τους αναγκάσουμε. Τις δικές μας ανάγκες και τις ανάγκες των παιδιών ποιος θα τις αφουγκραστεί;
Μόνο αν τους αναγκάσουμε να κάνουν την ανάγκη φιλότιμο.
Αν τους αναγκάσουμε.
Ανάγκαις και Θεοί πείθονται...

Και ο αλληλοφαγωμός κατηγοριών (τελευταία εκφράζεται με την επίθεση στον αδύναμο κρίκο, βλέπε 24μηνο) καθώς και το΄να φτύνουμε στον κόρφο μας δεν βοηθάει καθόλου.
Όσο για τις πληροφορίες, ο καθένας που καίγεται παίρνει ένα τηλ, ρωτάει κάποιο γνωστό κλπ. Και μοιράζεται στο φόρουμ ότι άκουσε. Που μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή. Καλό ( ή κακό, ανάλογα) κάνει σε επίπεδο ψυχολογίας (υπάρχουν και περιπτώσεις ¨εκ του πονηρού¨, αλλά αυτές είναι πράγματι αναγνωρίσιμες αμέσως, για τους παροικούντες...), τίποτε λιγότερο τίποτε περισσότερο.
Καμιά φορά βέβαια το να είναι η ψυχολογία σου στο ΄κόκκινο¨, δεν είναι καθόλου...αβλαβές.
Περνάμε δύσκολες μέρες συνάδελφοι. Και τα...εγκεφαλικά καραδοκούν. Ας είμαστε λιγάκι προσεκτικοί στον τρόπο που απευθυνόμαστε στους...ομοιοπαθείς...
Όλοι είμαστε ομοιοπαθείς. Ας είμαστε και συμπάσχοντες. Κι όσο γίνεται νηφάλιοι.
Γιατί δεν ξοδεύουμε όλη αυτή την ενέργεια να τους χαλάσουμε τη ραστώνη εκεί στο Υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:40:57 μμ »
Σ' ενα post στην προηγουμενη σελιδα εκανα copy paste τον τελευταιο Νομο και την προσκληση για αναπληρωτες και ενταξη στους πινακες 24μηνιτων για μονιμο διορισμο στην μετβατικη περιοδο.
Δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αμφισβητηση αφου ο προηγουμενος Νομος δεν καταργηθηκε και ειναι σε ισχυ. Δηλαδη ο Νομος οριζει οτι οι 24μηνιτες διοριζονται κατα προτεραιοτητα των 40-60 αλλα θα ισχυσει κατι αλλο που λεει προφορικα ενας υπαλληλος του Υπουργειου? Ακομη και η ιδια η Υπουργος να το πει προφορικα, πως θα γινει αυτο εφοσον ο Νομος των 24μηνιτων ειναι ακομη σε ισχυ?
Το οτι καποιος 24μηνιτης μπορει να ειναι και ΑΣΕΠιτης ή κατι αλλο ειναι πιθανο αλλα τα πραγματα ειναι δεδομενα βασει του Νομου. Οποιος επιλεξει να διοριστει ως 24μηνιτης θα προηγηθει σε διορισμο του ΑΣΕΠιτη και του 40%.  

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε οι 24μηνίτες θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος κλάδος διοριστέων αφού θα έπρεπε πρώτα να εξαντληθεί το 100% των σχετικών πινάκων πριν το υπουργείο αρχίσει να καλεί το 40-60. Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά αφού ο νόμος μιλά για κλήση του 24μήνου σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας και ΕΦΟΣΟΝ κληθεί ναι, έχει προτεραιότητα στην τοποθέτηση. Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;

Επίσης: οι πληροφορίες που παραθέτω δεν προέρχονται από απλούς υπαλλήλους του υπουργείου αλλά από υψηλόβαθμα στελέχη διοικητικά και πολιτικά, στελέχη που έχουν συντάξει την εγκύκλιο την οποία επικαλείσαι. Προσωπικά επαναλαμβάνω τι ελέχθη για το 24μηνο (πλην ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04): "Ελάχιστοι...πολύ ελάχιστοι"...Μακάρι πραγματικά να έχουμε ευχάριστες εξελίξεις και να μην γίνει έτσι, εγώ απλά ένιωσα την ανάγκη να κρούσω τον κώδωνα από τώρα για να μην βρεθεί κανείς προ τετελεσμένων και ομολογουμένως δυσάρεστων εκπλήξεων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 12:47:32 μμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:52:10 μμ »

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε οι 24μηνίτες θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος κλάδος διοριστέων αφού θα έπρεπε πρώτα να εξαντληθεί το 100% των σχετικών πινάκων πριν το υπουργείο αρχίσει να καλεί το 40-60. Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά αφού ο νόμος μιλά για κλήση του 24μήνου σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας και ΕΦΟΣΟΝ κληθεί ναι, έχει προτεραιότητα στην τοποθέτηση. Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το σύμφωνα με τις ανάγκες ίσως να μη σημαίνει αυτό που λες.
Συνφωνώ με PHYSIENCE ότι  η μέχρι τώρα πρακτική εφαρμογή δεν έθεσε το δίλημμα.
Πώς είσαι σίγουρος ότι η ερμηνεία σου είναι σωστή; Δεν είναι ξεκάθαρο από τη διατύπωση. Είναι ήξεις αφήξεις.
Κι αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα για τυχόν προσφυγή του 24μήνου. Γιατί π.χ.δεν υπάρχουν ανάγκες εφόσον διορίσατε; Και γιατί δεν υπάρχουν ανάγκες εφόσον παίρνετε αναπληρωτές,ή ( στην περίπτωση μη απορρόφησης όλου του 24μήνου) εφόσον προκηρύσσετε νέο Ασεπ;

Το Υπουργείο φυσικά θα προσπαθήσει να κάνει ελάχιστους διορισμούς.Δεν το κρύβει άλλωστε.Το θέμα είναι εμείς πως απαντάμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 12:55:22 μμ από Υπατία »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.