*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951151 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4424 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 05:21:11 μμ »
Επισημαίνω για άλλη μια φορά το θέμα των ωρών των αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου.
Ποιος παίρνει 7 ώρες και ποιος 15; Αναπληρωτές με διαφορά 200 (και περισσότερες) θέσεις στον πίνακα παίρνουν αριθμό ωρών που ανατρέπει τη σειρά στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:01 »

Αποσυνδεδεμένος panosonap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4425 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 05:29:41 μμ »
Συγχαρητήρια F.!
που θα παει θα αναρτηθουν!!!

Μόλις με ειδοποίησαν για 15 ώρες , μήπως ξέρει κανείς από σας βρε παιδιά πόσα θα είναι αυτά τα χρήματα που θα παίρνουμε μ'αυτές τις ώρες??? Γιατί είναι μειωμένου. Επειδή είμαι γύρω στις 2,5 ώρες απόσταση λέω μήπως να πηγαινοέρχομαι ή να τις κάνω μαζεμένες? Ας μου απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία σε ανάλογη περίπτωση γιατί έχω πελαγώσει λίγο...
Σκέφτομαι δλδ να πάω ή να μην πάω....

Καλή επιτυχία σε όσους - 'εστω και καθηστερημένα -  αναλαμβάνουν εργασία!!!!!!!!!

Καλό ξεκίνημα παιδιά
καλησπερα και συγχαρητηρια στους προσληφθεντες.Μια απορια, σε ειδοποιοησαν;Kαι σου ειπαν και τις ωρες;Ποιοι;
Κατι αλλο, επειδη πρωτη φορα μειωμενου ,athinaki ,ή οποιος αλλος ξερει ,πειτε μου για την προυπηρεσια.Τι θα πει 15/21; πως τη μετραμε αν θεωρησουμε οτι στο πληρες ειναι μηνας και μοριο;
Ανάλογα πόσες ώρες θα έχεις. Αν έχεις 15 ώρες τότε περίπου με 0.7 μόρια το μήνα
Τα χρήματα πόσα είναι για 15 ώρες την εβδομάδα? Τα παίρνεις κάθε μήνα ή περιμένεις όπως στους ωρομίσθιους?
Επίσης, από δω και πέρα είναι σχεδόν 4 μήνες προϋπηρεσία.
Μετά θα δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας ή θα μείνουμε με το παράπονο??


Επίδομα ανεργίας αν δεν έχεις άλλα ένσημα από τον 1/7/12 και μετά δεν θα μπορείς να πάρεις.
(Συγκεκριμένα: αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
• Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
Για τους ασφαλισμένους που έχουν απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα εποχιακά επαγγέλματα, για δύο συνεχείς χρονικές περιόδους (σαιζόν) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.)

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4426 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 05:30:56 μμ »
βοηθήστε να καταλάβω 20% πίνακας Α  και 80% πίνακας Β  πως γίνεται 12 θέσεις να παίρνουν από Α πίνακα και 6 απο πίνακα Β; για πλήρους ωραρίου φιλόλογοι
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος panosonap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4427 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 05:44:53 μμ »
βοηθήστε να καταλάβω 20% πίνακας Α  και 80% πίνακας Β  πως γίνεται 12 θέσεις να παίρνουν από Α πίνακα και 6 απο πίνακα Β; για πλήρους ωραρίου φιλόλογοι
Δεν υπάρχει λογική σε αυτό Μαρία, πολύ απλά τα τρέξαν όλα μαζί και οι του πίνακα Α αρπάξανε όλες τις θέσεις πλήρους ωραρίου. 6 θεσούλες δεν τους έκαναν και για αυτο πήγαν στον πίνακα Β, αλλιώς θα ήταν και οι 18 στον πίνακα Α!!! Ούτα τα προσχήματα δεν κράτησαν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:01 »

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4428 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 05:51:17 μμ »
δεν μπορεί να έτρεξαν και τα δύο πλήρους και μειωμένου ταυτόχρονα δηλαδή αν κπ δήλωσε α αθήνας πλήρους και α αθήνας μειωμένου κρατά δύο θέσεις; κάποια θέση προηγείται αυτή του πλήρους και μετά του μειωμένου
επιπλέον όταν τα δηλώνουμε θέλουν να τα δηλώνουμε ξεχωριστά πλήρους ή μειωμένου να το γράφουμε όπως επίσης και το κουτάκι είναι ξεχωριστό γιατί δεν υπάρχει ένα ενιαίο και το διαφοροποιούν
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος panosonap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4429 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 06:17:01 μμ »
Με μια πρόχειρη ματιά (φιλόλογοι):

Α Ηλείας :  2 μειωμένου
Α Αχαΐας :  2 μειωμένου
Γ Θεσ/κης: 3 μειωμένου
Ε Θεσ/κης: 2 μειωμένου
Γ Αθηνών: 2 μειωμένου
Δ Αθηνών: 4 μειωμένου
Α Ανατ. Αττικής: 2 μειωμένου
Β Ανατ. Αττικής: 2 μειωμένου
Β Πειραιά: 2 μειωμένου
Α Πέλλας: 2 μειωμένου
Γ Χαλκιδικής: 2 μειωμένου
Α Ροδόπης: 3 μειωμένου
Α Κοζάνης: 3 μειωμένου
Β Κοζάνης: 2 μειωμένου

Δηλαδή αυτή η κατανομή δεν δικαιολογεί και άλλες θέσεις πλήρους ωραρίου? (μου μυρίζονται πολλές ενστάσεις...)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2013, 06:18:41 μμ από panosonap »

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4430 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 06:21:11 μμ »
Α θεσνικης 1
Β θεσνικης -
Γ θεσνικης 2
Δ θεσνικης 2
Ε θεσνικης 2

δεν δικαιολογούν ουτε 1 θεσνικης πλήρους?
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4431 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 07:53:30 μμ »
Συγχαρητήρια F.!
που θα παει θα αναρτηθουν!!!

Μόλις με ειδοποίησαν για 15 ώρες , μήπως ξέρει κανείς από σας βρε παιδιά πόσα θα είναι αυτά τα χρήματα που θα παίρνουμε μ'αυτές τις ώρες??? Γιατί είναι μειωμένου. Επειδή είμαι γύρω στις 2,5 ώρες απόσταση λέω μήπως να πηγαινοέρχομαι ή να τις κάνω μαζεμένες? Ας μου απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία σε ανάλογη περίπτωση γιατί έχω πελαγώσει λίγο...
Σκέφτομαι δλδ να πάω ή να μην πάω....

Καλή επιτυχία σε όσους - 'εστω και καθηστερημένα -  αναλαμβάνουν εργασία!!!!!!!!!

Καλό ξεκίνημα παιδιά
καλησπερα και συγχαρητηρια στους προσληφθεντες.Μια απορια, σε ειδοποιοησαν;Kαι σου ειπαν και τις ωρες;Ποιοι;
Κατι αλλο, επειδη πρωτη φορα μειωμενου ,athinaki ,ή οποιος αλλος ξερει ,πειτε μου για την προυπηρεσια.Τι θα πει 15/21; πως τη μετραμε αν θεωρησουμε οτι στο πληρες ειναι μηνας και μοριο;
Ναι με ειδοποίησαν τηλεφωνικά από τη Δευτεροβάθμια - προς μεγάλη μου εκπληξη - και μου είπαν περιοχή, σχολείο, ώρες, περιστατικό όλα...
Άλλο είναι εκείνο που με απασχολεί. Εγώ την συγκεκριμένη περιοχή την είχα δηλώσει στις 30 περιοχές πλήρους ωραρίου
αλλά δεν ξέρω με ποια κριτήρια με επέλεξαν στη συγκεκριμένη περιοχή ως μειωμένου...
ΘΑ το κοιτάξω όμως....
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος jenoven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4432 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 08:07:30 μμ »
Καλησπερα.Αν καποιος δεν αναλαβει υπηρεσια απο αυτους που καλεσαν σημερα εχει αποκλεισμο απο τους πινακες για τα επομενα δυο χρονια?Αν ξερει  κανεις ας απαντησει.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4433 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 08:20:29 μμ »
Καλησπέρα σας...η απορία μου εμένα είναι η εξής: στου μειωμένου ωραρίου τα ένσημα πόσα θα είναι;;;με πήραν ως μειωμένου, αύριο θα πάω να μάθω ώρες, περιοχή κτλ κτλ..

Αν σου δώσουν 15 ώρες και πηγαίνεις κάθε μέρα τα ένσημα θα είναι 21 με 22 το μήνα
Είσαι σίγουρη γι' αυτό? Γιατί σκεφτόμουν να συμπυκνώσω τις ώρες σε 2-3 μέρες για να μην ταλαιπωρούμαι.
Είμαι σχεδόν σίγουρη. Αλλα να σου πω κάτι αν είσαι παράλληλη στήριξη δεν νομίζω να μπορείς να συμπυκνώσεις τις ώρες σου σε 2-3 μέρες. Σκέψου οτι η παράλληλη στήριξη είναι να μπαίνεις (π.χ στα φιλολογικά μαθήματα) μαζί με τον άλλο καθηγητή μέσα στη τάξη και εσύ κάθεσαι δίπλα στο παιδί.
ΩΩΩΧΧΧ Αλήθεια ??? ? Την έκατσα τελικά. με βλέπω να πηγαινοέρχομαι καθε μέρα :( :( :(
Τι να σου πω δεν ξέρω μήπως μπορούν να σε βολέψουν ώστε τουλάχιστον να πηγαίνεις για 4 μέρες.
Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν athinaki
να το κανονίσω έτσι ώστε να είμαι για 4 μέρες - κάτι είναι κι αυτό
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Καλή συνέχεια
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4434 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 08:56:16 μμ »
Με μια πρόχειρη ματιά (φιλόλογοι):

Α Ηλείας :  2 μειωμένου
Α Αχαΐας :  2 μειωμένου
Γ Θεσ/κης: 3 μειωμένου
Ε Θεσ/κης: 2 μειωμένου
Γ Αθηνών: 2 μειωμένου
Δ Αθηνών: 4 μειωμένου
Α Ανατ. Αττικής: 2 μειωμένου
Β Ανατ. Αττικής: 2 μειωμένου
Β Πειραιά: 2 μειωμένου
Α Πέλλας: 2 μειωμένου
Γ Χαλκιδικής: 2 μειωμένου
Α Ροδόπης: 3 μειωμένου
Α Κοζάνης: 3 μειωμένου
Β Κοζάνης: 2 μειωμένου

Δηλαδή αυτή η κατανομή δεν δικαιολογεί και άλλες θέσεις πλήρους ωραρίου? (μου μυρίζονται πολλές ενστάσεις...)

μήπως ξέρει κάποιος κάποιον καλό δικηγόρο...ας μου στείλει π.μ.

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4435 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 09:20:44 μμ »
Και να σημειώσω πως υπάρχουν κενά φιλολόγων στη α' θεσ/νικης για braille τα οποία έχουν δηλωθεί και δεν πήραν κανέναν!!!

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4436 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 09:24:36 μμ »
Καλησπέρα σας...η απορία μου εμένα είναι η εξής: στου μειωμένου ωραρίου τα ένσημα πόσα θα είναι;;;με πήραν ως μειωμένου, αύριο θα πάω να μάθω ώρες, περιοχή κτλ κτλ..

Αν σου δώσουν 15 ώρες και πηγαίνεις κάθε μέρα τα ένσημα θα είναι 21 με 22 το μήνα
Είσαι σίγουρη γι' αυτό? Γιατί σκεφτόμουν να συμπυκνώσω τις ώρες σε 2-3 μέρες για να μην ταλαιπωρούμαι.
Είμαι σχεδόν σίγουρη. Αλλα να σου πω κάτι αν είσαι παράλληλη στήριξη δεν νομίζω να μπορείς να συμπυκνώσεις τις ώρες σου σε 2-3 μέρες. Σκέψου οτι η παράλληλη στήριξη είναι να μπαίνεις (π.χ στα φιλολογικά μαθήματα) μαζί με τον άλλο καθηγητή μέσα στη τάξη και εσύ κάθεσαι δίπλα στο παιδί.
ΩΩΩΧΧΧ Αλήθεια ??? ? Την έκατσα τελικά. με βλέπω να πηγαινοέρχομαι καθε μέρα :( :( :(
Τι να σου πω δεν ξέρω μήπως μπορούν να σε βολέψουν ώστε τουλάχιστον να πηγαίνεις για 4 μέρες.
Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν athinaki
να το κανονίσω έτσι ώστε να είμαι για 4 μέρες - κάτι είναι κι αυτό
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Καλή συνέχεια
Να είσαι καλά. Καλή αρχή και καλή συνέχεια!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος panosonap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4437 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:42:48 μμ »
Άλλη μια παρατήρηση: αν δεν δίνανε τις 12 θέσεις πλήρους ωραρίου στον Α πίνακα, αλλά τις 4 που αναλογούν στο 20%, τότε 2 θέσεις Α ρεθύμνου πλήρους ωραρίου θα πήγαιναν για αυτους που είναι από το 258 και μετά (αν σκεφτούμε οτι εφτασε Α Ρεθύμνου στο 257 γιατι δεν το ήθελε κάποιος πιο πριν). Νόμιμη ή όχι η κατανομή αυτή δεν ξέρω σίγουρα αν είναι, πάντως δίκαιη δεν είναι σίγουρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.