*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951131 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4452 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 11:35:07 μμ »
Silver είναι αρκετά ρευστά τα πράγματα όταν υπάρχουν αρκετά κενά. Ακόμα και στην ίδια περιοχή, οι δειευθύνσεις και τα ΚΕΔΔΥ δίνουν διαφορετικές προτεραιότητες. Για παράδειγμα, μπορεί να δοθεί  προτεραιότητα σε ένα σχολείο επειδή εκεί ο μαθητής είναι της Γ Λυκείου ή επειδή σε εκείνο το σχολείο "χρωστάν" καποια χάρη στον Λυκειάρχη. Εσύ τελικά σε ποιες δυο περιφέρειες είσαι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4453 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 12:21:27 πμ »
Λεοντοκαρδε, σε ευχαριστω για την απαντηση. Το μερος δεν εχει ιδιαιτερη σημασία καθώς η προθεση μου δεν ειναι να ψεξω (ακόμα ) καποιον αλλα να ενημερωθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 12:23:01 πμ από silver30 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4454 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 12:29:47 πμ »
Εφοσον  περιοχη τοποθετησης σου ειναι η Β τοτε εσυ κινεισαι στα κενα της Β, οπου υπαρχουν, για να καλυψεις το ωραριο, ο συναδελφος σου διοριστηκε στην Α - πραγμα που σημαινει οτι τους κανει "χαρη"  (αλλο που τις θελει τις ωρες για τα χρηματα και την προυπηρεσια) που δεχεται να παει και σε αλλη περιοχη καθως στα χαρτια του δεν θα φαινεται η Β καθολου.  Επομενως δεν θα δικαιουται καν  οδοιπορικα για αυτη την διαδρομη που απο ο,τι καταλαβα ειναι πολυ μακρινες οι αποστασεις (γιατι στα χαρτια θα φαινεται οτι συμπληρωνει ωρες στην Α μονο, ειναι μεσω ΕΣΠΑ δεν τους παιρνει να κανουν καθολου αλλαγες). Το ιδιο αντιστοιχα θα μπορουσε να συμβει και σε σενα με τα τοσα κενα που υπαρχουν.  Οποτε  επομενο ειναι να διαλεξει/ουν να παει σε περιοχη κοντινη του σχολειου που εχει ηδη πρωτη αναθεση- αν η περιοχη της Β που διαλεξε ειναι η πιο κοντινη του απο τις αλλες που εχεις αναλαβει εσυ.  Αυτο με τις χαρες παιζει πολυ βεβαια αλλα και με τις αναγκες του καθε μαθητη. Τυπικα, δεν γνωριζω σιγουρα αλλα νομιζω επειδη εισαι πιο πανω απο αυτον μπορεις να διεκδικησεις τις ωρες που παιρνει εκεινος στη Β στο σχολειο που ειναι πιο κοντα σου. Αν το εχεις αναγκη και το θελεις θεσε  ξεκαθαρα το θεμα για την αποσταση και ασε τον αλλον μονο του να βρει λυση. Τωρα οσο για τα αναδρομικα δεν καταλαβα τι εννοεις. Τι θα σου χρωστανε για να το παρεις αργοτερα;

Παρεπιπτοντως απο του χρονου που θα ειναι και για τους αναπληρωτες ενιαιες παρα πολλες περιοχες , οσοι προσληφθουν θα σκοτωθουν μεταξυ τους... :(

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4455 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:37:54 πμ »
Ευχαριστω για τις συμβουλες F ειναι πολυτιμες.Περιπου αυτα μου ειπαν κ μενα και φρονω οτι δεν υπαρχει δολος απο κανενα.Απλα η περιοχη για την οποια μιλαμε "βολευει" (σε πολλα εισαγωγικα...) και εμενα και τον συναδελφο καθως ειμαστε απο το ιδιο μερος.Καθε σχολειο στο οποιο με τοποθετησαν απεχει 120χλμ απο τον  τοπο διαμονης μου και 110 μεταξυ τους!Οποτε εκτος απο την ταλαιπωρια που θεωρειται δεδομένη και μαλλον ηθελημένη (δεν μας υποχρεωσε κανεις εξ αρχης να κανουμε τα χαρτια μας) υπαρχει κ οικονομικο θεμα το οποιο υπολογιζεται σε "εκατονταδες" ευρω ΕΧΤΡΑ το μήνα (αν ισχύσει το ένα εναντι του άλλου σεναρίου).Εν τέλει  θα θεωρουσα δικαιο ο συναδελφος να εχει ενα "κοντινο" και ενα μακρυνο μερος αλλα να εχει 15 ωρες και οχι τις μισες  και να ταλαιπωρηθει λίγο παραπάνω και εγω να εχω ενα κοντινο και ενα μακρινο και να χω και γω 15 (που εγω δεν τις χανω γιατι υπαρχουν τα κενα) και να ταλαιπωρηθω λίγο λιγότερο.
Το ρεζουμε απο το Πυσδε (σε ευγενικους τονους) ηταν "εσυ θα πας εκει που σου ειπαμε γιατι τα συγκεκριμενα κενα πρεπει να καλυφθουν αλλα αν κανεις "φασαρια" διεκδικώντας, δεν θα παει στο "κοντινό" κανενας". Αυτο μου ακούστηκε κάπως ομολογώ...

Επισης αν γνωριζει κανεις ας ενημερώσει αν οι Αναπληρωτες γενικα ή του ΕΣΠΑ ειδικα δικαιουνται οδοιπορικα για τις μετακινησεις τους οταν οι αποστάσεις μεταξυ των σχολείων που ειναι τοποθετημενοι είναι μεγαλες. Εκ παραδρομής σε προηγουμενο μηνυμα μιλησα για αναδρομικα αντι για οδοιπορικα.Και τα οδοιπορικα... αναδρομικα ειναι για αυτο ισως τα "σύγχυσα" στο μυαλό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:29:07 πμ από silver30 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4456 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 08:51:39 πμ »
Οδοιπορικα δικαιουσαι σιγουρα γιατι και σε μενα το ανεφεραν που ειμαι σε 2 σχολεια μεσω ΕΣΠΑ. Οποτε πηγαινε στη Δευτεροβαθμια και ζητα τα. Μου κανει βεβαια εντυπωση που δεν σου ανεφεραν οδοιπορικα εξαρχης την ημερα προσληψης σου. Οσο για την απειλη που σου εκαναν, ο συναδελφος της Α σιγουρα δεν θα πηγαινε στη Β, γιατι θα την εχανε αν την ζητουσες εσυ, τωρα εσυ γιατι να χασεις σχολειο που ειναι στη Β δεν το ξερω, ισως ομως η δευτεροβαθμια ζητησε 15 ωρες για 1 σχολειο στα χαρτια αλλα υπολογισε να εξυπηρετησει τις αναγκες και αλλου σχολειου, αν το παιδι ειχε μεγαλη αναγκη. Εσυ ρωτησε ξεκαθαρα, αν φαινεσαι και στα 2 σχολεια η στα χαρτια οι 15 ωρες σου φαινονται οτι ειναι απο ενα, οφειλουν να σου απαντησουν. Γιατι κι εσυ αν δεν φαινεσαι και στα 2 τοτε οδοιπορικα μαλλον θα πληρωθουν μονο για τη μια αποσταση που εχεις να διανυσεις. Αυτα ολα  πηγαινε οπωσδηποτε και απαιτησε να σου τα δειξουν στα χαρτια, εχεις καθε δικαιωμα, καθως απο αυτα εξαρταται και το ποσο που θα παρεις στην τελικη.

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4457 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 09:50:45 πμ »
Καλημέρα κι από μένα!
Κι εγώ νεοδιόριστη είμαι με ΕΣΠΑ σε 2 σχολεία - με μόλις το 1/3 των ωρών στο 2ο σχολείο, που είναι και δυσπρόσιτο και περίπου 50 χλμ από το 1ο (δε συζητάω πόσα από τον τόπο διαμονής μου :( -) αλλά δε μου ανέφεραν τίποτα στη Β/μια για οδοιπορικά.
Τη Δευτέρα θα τους τηλ και θα το ρωτήσω, αφού λογικά τα δικαιούμαι. Πάντως στην αίτηση που σημειώνουμε το σχολείο τοποθέτησης μας, μου είπαν να το αφήσω κενό, γιατί το ΠΥΣΔΕ θα συνεδριάσει τη Δευτέρα για τα τελικά. Μήπως στα χαρτιά φαίνομαι κι εγώ με 15ωρο στο ένα μόνο σχολείο κι έτσι δε θα μπορώ να διεκδικήσω τα οδοιπορικά;
Και κάτι τελευταίο, γιατί είμαι παντελώς άσχετη: Τα οδοιπορικά υπολογίζονται με την απόσταση από το σχολείο που ανήκεις μέχρι αυτό που διατίθεσαι, σωστά;
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4458 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:10:31 πμ »
Οδοιπορικα δικαιουσαι σιγουρα γιατι και σε μενα το ανεφεραν που ειμαι σε 2 σχολεια μεσω ΕΣΠΑ. Οποτε πηγαινε στη Δευτεροβαθμια και ζητα τα. Μου κανει βεβαια εντυπωση που δεν σου ανεφεραν οδοιπορικα εξαρχης την ημερα προσληψης σου. Οσο για την απειλη που σου εκαναν, ο συναδελφος της Α σιγουρα δεν θα πηγαινε στη Β, γιατι θα την εχανε αν την ζητουσες εσυ, τωρα εσυ γιατι να χασεις σχολειο που ειναι στη Β δεν το ξερω, ισως ομως η δευτεροβαθμια ζητησε 15 ωρες για 1 σχολειο στα χαρτια αλλα υπολογισε να εξυπηρετησει τις αναγκες και αλλου σχολειου, αν το παιδι ειχε μεγαλη αναγκη. Εσυ ρωτησε ξεκαθαρα, αν φαινεσαι και στα 2 σχολεια η στα χαρτια οι 15 ωρες σου φαινονται οτι ειναι απο ενα, οφειλουν να σου απαντησουν. Γιατι κι εσυ αν δεν φαινεσαι και στα 2 τοτε οδοιπορικα μαλλον θα πληρωθουν μονο για τη μια αποσταση που εχεις να διανυσεις. Αυτα ολα  πηγαινε οπωσδηποτε και απαιτησε να σου τα δειξουν στα χαρτια, εχεις καθε δικαιωμα, καθως απο αυτα εξαρταται και το ποσο που θα παρεις στην τελικη.

Σε ευχαριστω,βοηθας πολυ.Αν θες διευκρίνισε τι σου ειπαν για το θεμα οδοιπορικα και ΕΣΠΑ.Οδιποιρικα δικαιουσαι αν τα σχολεια απεχουν μεγαλη αποσταση μεταξυ τους  (ποση αραγε;) και εσυ υποχρεουσαι να πηγαινεις την ιδια μέρα και στα 2 σχολεια;Λογικα πρεπει να μετραει η αποσταση μεταξυ των σχολειων (αν μετραει)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:19:38 πμ από silver30 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4459 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:21:37 πμ »
Εγω εχω καταλαβει οτι υπολογιζονται απο τον τοπο διαμονης σου ως το σχολειο... δεν ειμαι και σιγουρη ομως.... ρωτηστε καλυτερα τη δευτεροβαθμια.. και ναι δειτε ολοι σας σε ποιο σχολειο ανηκετε στα χαρτια. Λογω των πολλαπλων κενων και αναγκων οι δευτεροβαθμιες κανουν προσπαθειες να καλυψουν αναγκες παιδιων με μια συμβαση (καθως αλλη δεν θα εγκρινοταν/δεν εγκριθηκε μαλλον). Κι εγω ανηκω τυπικα σε ενα σχολειο και μαλλον δεν δικαιουμαι τα οδοιπορικα (αν και επιφυλαχτηκαν οτι θα το προσπαθησουν) το οποιο πολλακις οι της δευτεροβαθμιας μου τονισαν ετσι ωστε να γνωριζω εκ των προτερων τα γεγονοτα και να μην εχουν κι εκεινοι προβληματα και μετα προχωρησαμε στην υπογραφη της προσληψης. Βεβαια προσωπικα δεν με ενδιεφερε να διεκδικησω,  καθως αν και αλλη περιοχη το σχολειο χιλιομετρικα ειναι παλι αρκετα κοντα μου, γι αυτο δεν γνωριζω επακριβως πως υπολογιζεται. Απο την αλλη μου ξεκαθαρισαν (παντα πολυ ευγενικα ομολογω) οτι αν δεν δεχτω να παω στην αλλη περιοχη τοτε( που ηταν δικαιωμα μου) οι ωρες αναγκαστικα θα πεσουν στις 7 (για τοσες ειχα το ενα παιδι) με λιγα λογια εαν κι εσεις αλλου ειστε τυπικα διορισμενοι (περιφερεια Α) και αλλου σας στειλουν ταυτοχρονα (περιφερεια Β) απο αυτα που καταλαβα εχετε καθε δικαιωμα να αρνηθειτε αλλα με τον κινδυνο να λιγοστεψουν οι ωρες σας (αν εχετε 1 παιδι 15 ωρες δεν βγαινουν με τιποτα).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:23:08 πμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4460 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:25:50 πμ »
Βρήκα αυτο το εγγραφο στη Δ.Ι.δ.Ε ανατολικης αττικης.Το 1 μου φαινεται δυσνόητο.Εννοει να μην συνδεονται απευθείας η γενικα να μην συνδεονται?Τωρα που το ξαναδιαβασα μιλαει για αστικη συγκοινωνια και οχι υπεραστικη οποτε καποιοι ισως το δικαιουμαστε.

ΘΕΜΑ: «OΔΗΓΙΕΣ – Διορία Οδοιπορικών Αναπληρωτών ΕΣΠΑ»
Καλούνται όσοι αναπληρωτές πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά τους ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ έως τις 21/06/2012 στη Δ/νση.
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:
1) Το Σχολείο Έδρα και το Σχολείο Εκτός Έδρας να μην συνδέονται μεταξύ τους με αστική συγκοινωνία (ΕΘΕΛ, ΟΑΣΑ, ΗΣΑΠ) ή τοπικό δίκτυο (Βεβαίωση από τους Διευθυντές ή τους Δήμους ότι η περιοχή δεν καλύπτεται από αστική συγκοινωνία).
2) Το Σχολείο Έδρα και το Σχολείο Εκτός Έδρας να μην ανήκουν στον ίδιο Καλλικρατικό Δήμο.
3) Ο συνοικισμός στον οποίο ανήκουν τα Σχολεία να έχει πάνω από 2.000 κατοίκους. (Βεβαίωση από τον αντίστοιχο Δήμο).
4) O εκπαιδευτικός να μην κατοικεί σε κάποιον από τους εν λόγω Δήμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:29:14 πμ από silver30 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4461 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:36:11 πμ »
Αυτό με το καλλικρατικό δήμο ειναι τεράστια απάτη. Γιατί ολόκληρα νησιά γίναν ένας δήμος με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4462 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:42:02 πμ »
Αν ισχυει αυτο τοτε σιγουρα δεν δικαιουμαι γιατι καλυπτεται απο τοπικο δικτυο. Οποτε δειτε εσεις αν εχετε δικαιωματα συμφωνα με αυτα που αναφερει και πραξτε αναλογως. Καλη επιτυχια!! και μην ξεχνατε να διεκδικειται ο,τι μπορειτε!!! Μερικοι υπαλληλοι βαριουνται και που ζουν ποσο μαλλον να καθησουν να σας εξηγησουν τι δικαιουστε και τι σας αναλογει - που το πιθανοτερο ειναι να οδηγει και σε νεο χαρτομανι, εκτος εκεινου της προσληψης- και βαριουνται να διεκπεραιωσουν...

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4463 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 02:38:30 μμ »
Ειλικρινά, ορισμένους από εσάς δεν τους καταλαβαίνω. Τι απογοητεύστε έτσι; Η εκπαίδευση στην ειδική αγωγή (όσοι τη διαθέτετε) δεν έδωσε και υποσχέσεις για δια βίου απασχόληση σε ειδικές δομές και σχολεία. Κανείς δεν σάς /μας έταξε τίποτα. Οι εκαπιδευτικοί δεν απασχολούνται μόνο σε σχολεία, αρκεί να υπάρχει όρεξη και για άλλους προσανατολισμούς. Κατεβάστε ιδέες, τολμήστε. Εκτός και εάν το ''δημόσιο'' είναι γλυκό και η βαρεμάρα για σήκωμα από τον καναπέ μεγάλη  :)

οι απόψεις σου με εκπλήσσουν πριν λίγους μήνες έκανες έκκληση για συσπείρωση και νομική κάλυψη σε περιπτώσεις παρατυπίας και μη εφαρμογής των νόμων στον τομέα της ειδικής αγωγής (για μόνιμους)τώρα λίγους μήνες μετά οι αναπληρωτές χαρακτηρίζονται μοιρολάτρες και παράλογοι και όλα αυτά επειδή απαιτούν την εφαρμογή των νόμων πέρα από πολιτικές σκοπιμότητες. Τελικά μάλλον εσύ αποτελείς το βολεμένο του δημοσίου κάτι που θεωρείς προνόμιο για να κρίνεις τον αγώνα των υπολοίπων για αξιοκρατία
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 02:40:39 μμ από P_Maria »
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4464 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 03:17:37 μμ »
P MARIA δυστυχώς το συστημα ειμαστε όλοι εμεις...δεν είνια κατι άλλο... εμεις το συντηρούμε..δεν εχει νοημα η μοιρολατρεία και βεβαια θα ψαξω για δουλεια αλλου γιατι εδω οτι και να κανω δεν βγαινω..οι λυσεις μπορουν  να ειναι ριζικες αν ολοι μας κανουμε κατι..
Αλλα τον Ιουνιο ολοι θα τρεξουμε παλι να δηλωσουμε και θα συντηρισουμε το συστημα..
Ωραιες οι εκθεσεις ιδεων αλλα εδω το θεμα ειναι αλλο ..ανοιξτε καινουργιο οπου θα μπορουμε με λογοτεχνικό τρόπο γραφής τισ θεσεις μας για την αδικια του συστηματος και πως μας καταντησε!!
Αλλα ξαναλέω οτι μολις βγουν οι θεσεις όλα ξεχνουναται και τα ξαναλεμε του χρόνου!!ΜΝΗΜΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ λοιπον...

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του στην αίτηση πρόσληψής του η μόνη αξίωση είναι η τήρηση της κείμενης νομοθεσίας και όχι η καταστρατήγησή της με επιφάσεις ικανοποιώντας καθε φορά πολιτικά αιτήματα. Μου φαίνεται παράλογο να υποστήριζεις ότι το σύστημα συντηρείται απο τους πολίτες αυτής της χώρας που απλά θέλουν να εργαστούν, το σύστημα (η αναξιοκρατία) λειτουργεί και κατευθύνεται απο τους πολιτικούς ιθύνοντες αυτής της χώρας που εφαρμόζουν τους νόμους κατά το δοκούν (βλέπε διοριστέοι ΑΣΕΠ). Οι ριζικές λύσεις που προτείνεις δεν είχαν αποτέλεσμα στο χώρο της εκπαίδευσης και στην παρούσα κατάσταση δεν θα επιφέρουν αλλαγή. Η ατιμωρησία είναι αυτή που συντηρεί το σύστημα ωστόσο οι κυρώσεις και τα πειθαρχικά παραπτώματα ίσως ελαττώσουν την υπάρχουσα ασυδοσία. 
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4465 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 04:56:42 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω αν τηρείται και αν μπορεί να τηρηθεί πιστά η φιλοσοφία της παράλληλης στήριξης, με αφορμή τις πρόσφατες προσλήψεις ΕΣΠΑ. Δηλαδή με 10 ώρες την εβδομάδα, τι πρέπει να κάνει ένας εκπαιδευτικός, να πηγαίνει κάθε μέρα στο σχολείο για να κάνει 2 ώρες μάθημα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.