*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688068 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2674 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:14:18 πμ »
Λοιπόν, η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν ανήκει στην εκπαίδευση ενηλίκων...ειναι σχολη που χορηγεί παιδαγωγική επάρκεια σε όσους κατέχουν πτυχία ΑΕΙ ή ΤΕΙ στων  οποίων το πρόγραμμα σπουδών δεν περιέχονται μαθήματα παιδαγωγικής και διδακτικής φύσεως. Είναι δηλαδή κάτι συμπληρωματικό και απαραίτητο για να έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε προκηρύξεις ως εκπαιδευτικοί.
Τα μαθήματα που παρακολουθήσατε στην ΑΣΠΑΙΤΕ έχουν σχέση αποκλειστικά κ μονο με τη διδασκαλία στον τομέα που είστε πτυχιούχοι...Ως επιμορφώσεις στην εκπαίδευση ενηλικων πιανονται μονο οι εξειδικευσεις που χορηγουν τα τμηματα Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης κ το ΕΑΠ.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:11 »

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2675 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:17:59 πμ »
να ρωτησω για τελευταια φορα.τισ ειδικοτητες σας τισ ζηταει ξεκαθαρα καπου?ειναι καπου γραμμενες?μην κανω την αιτηση αδικα αν δεν ειναι η δικη μου μεσα.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2676 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:18:12 πμ »
Δηλώνοντας περιοχή προτίμησης δλδ ακυρώνουμε όλα τα υπόλοιπα ιεκ της πολης μας;;; :-\
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2677 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:22:04 πμ »
Λοιπόν, η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν ανήκει στην εκπαίδευση ενηλίκων...ειναι σχολη που χορηγεί παιδαγωγική επάρκεια σε όσους κατέχουν πτυχία ΑΕΙ ή ΤΕΙ στων  οποίων το πρόγραμμα σπουδών δεν περιέχονται μαθήματα παιδαγωγικής και διδακτικής φύσεως. Είναι δηλαδή κάτι συμπληρωματικό και απαραίτητο για να έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε προκηρύξεις ως εκπαιδευτικοί.
Τα μαθήματα που παρακολουθήσατε στην ΑΣΠΑΙΤΕ έχουν σχέση αποκλειστικά κ μονο με τη διδασκαλία στον τομέα που είστε πτυχιούχοι...Ως επιμορφώσεις στην εκπαίδευση ενηλικων πιανονται μονο οι εξειδικευσεις που χορηγουν τα τμηματα Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης κ το ΕΑΠ.

Εγώ θεωρώ πάντως ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει να κάνει με εκπαίδευση ενηλίκων μιας και το 90% των θεωριών και τεχνικών που μαθαίνουν στη σχολή εφαρμόζεται και σε εκπαίδευση ενηλίκων. Είναι απλά τα πράγματα.

Θα πω και το άλλο που δεν ξέρετε πολλοί: η ΑΣΠΑΙΤΕ ήδη από πέρυσι κινείται με διαδικασίες ώστε να μπει στο παιχνίδι πιστοποίησης παιδαγωγικής επάρκειας εκπαιδευτών ενηλίκων. Ουσιαστικά έχει προτείνει στους επίσημους φορείς οι κάτοχοι του πιστοποιητικού ΑΣΠΑΙΤΕ ίσως με μια μικρή επιμόρφωση επιπλεον 1 μήνα να πιστοποιούνται απευθείας !!!!!!!!!!
Αν εσείς θεωρείται ότι ένας με ένα σεμινάριο 100 ωρών, χωρίς καθόλου πρακτική μικροδιδασκαλία, χωρίς καθόλου εξετάσεις σε παιδαγωγικά μαθήματα ότι είναι πιο άξιος από έναν απόφοιτο της ΑΣΠΑΙΤΕ που έκανε όλα τα παραπάνω και όχι μόνο, έχετε μεγάλο άδικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:11 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2678 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:23:30 πμ »
Κατερινα λογικα δε δηλωνεις ειδικοτητα..σε στελνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ κατευθειαν βασει των μοριων σου κ μετα λογικα σου αναθετει ο διευθυντης τμημα

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2679 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:23:39 πμ »
Την ΑΣΠΑΙΤΕ πως να την πιάσουν αφού τα θέλει σε ώρες; Γνώμη μου θα έπρεπε να μετράει 100% η ΑΣΠΑΙΤΕ μιας και μετράει στις προκηρύξεις των ΙΕΚ του ΟΑΕΔ. Είναι τεράστιο λάθος αυτό. Διότι το 90% των μαθημάτων έχουν να κάνουν με διδακτικές τεχνικές και παιδαγωγικές θεωρίες που εφαρμόζονται και σε ενήλικες, αν το πάρουμε σωστά και όπως πρέπει. Υπολείπεται ένα 10% κάποιων θεωριών που αφορούν μόνο τους ενήλικες, αλλά κακό σε έναν εκπαιδευτή ενηλίκων η  ΑΣΠΑΙΤΕ δεν έκανε ποτέ. Να τα λέμε τα πράγματα όπως έχουν και πρέπει να είναι.

Θεωρώ εσκεμμένη την μη αναφορά της ΑΣΠΑΙΤΕ στην προκήρυξη και γίνεται για καθαρά ρουσφετολογικούς λόγους. Ένα ακόμα κίνητρο να αποσυρθεί άμεσα η προκήρυξη της κατάντιας


Καλή και η γνώμη "μας" αλλά η δικιά μου γνώμη είναι να μη λέω την γνώμη μου αλλά αυτό που γράφει ο Νόμος.

Το αντικείμενο σπουδών και η στοχοθεσία της ΑΣΠΑΙΤΕ ΕΠΠΑΙΚ είναι το "πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας" (Ν.3027/2002), το οποίο μάλιστα ορίζεται μεταξύ άλλων και στο ΦΕΚ.71A-2010 Ν.3848 ως προσόν Β'Βάθμιας εκπαίδευση και όχι ως πιστοποίηση ή επιμόρφωση στην εκπαίδευση ενηλίκων όπως υπαινίσσονται οι παρεπιδημούντες εν Ιερουσαλήμ. Τέλος και για λόγους πληρότητας αναφέρω αυτό που εσείς μου δώσατε παραπάνω, το οποίο και διαβάσα (ΦΕΚ.2844.B-2012) και αφορά στην πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων και δεν κάνει καμία απολύτως νίξη για Β'Βάθμια ή ΕΠΠΑΙΚ,
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 01:33:09 πμ από computerakias1974 »

Αποσυνδεδεμένος Avgi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2680 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:25:15 πμ »
Εμένα η απορία μου είναι η εξής:
Σε διάφορα σημεία μέσα στην αίτηση μιλάει για "προκηρυσσόμενες θέσεις"...Ποιες είναι όμως αυτές; Έφαγα τον κόσμο και δεν τις βρίσκω...Πέρυσι κάθε ΙΕΚ είχε βγάλει ανακοίνωση τι εκπαιδευτές χρειάζεται, για ποιό μάθημα και τι προσόντα πρέπει να έχουν κλπ κλπ (π.χ http://iek-alexandr.evr.sch.gr/entipa/anak_iek.pdf).
Φέτος δεν έχω δει πουθενά τίποτα τέτοιο.
Η λίστα με τις ειδικότητες δεν προσφέρει καμιά πληροφορία. Που ξέρω εγώ τι μαθήματα διδάσκονται σε κάθε μια από αυτές και αν ζητείται φέτος η δική μου Π.Ε;

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2681 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:27:58 πμ »
Εγώ θεωρώ πάντως ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ

εσύ καλά κάνεις και θεωρείς αλλά
1) διάβασε τους Νόμους
2) διάβασε το πρόγραμμα σπουδών του ΕΠΠΑΙΚ (καμία αναφορά σε Ενήλικες) http://education.aspete.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=394&Itemid=363&lang=el

εδώ μέσα κράζουμε όσους καταπάτουν το Νόμο
όχι ότι και ο τελευταίος έχει πάντα δίκαιο (ο Νόμος εννοώ)
να ζητάμε να αλλάξει και ο Νόμος το δέχομαι και το στηρίζω αρκεί να υπάρχουν επιστημονικές απόψεις και επιχειρήματα

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2682 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:31:42 πμ »
Καλή και η γνώμη "μας" αλλά η δικιά μου γνώμη είναι να μη λέω την γνώμη μου αλλά αυτό που γράφει ο Νόμος.

Το αντικείμενο σπουδών και η στοχοθεσία της ΑΣΠΑΙΤΕ ΕΠΠΑΙΚ είναι το "πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας" (Ν.3027/2002), το οποίο μάλιστα ορίζεται μεταξύ και στο ΦΕΚ.71A-2010 Ν.3848 ως προσόν Β'Βάθμιας εκπαίδευση και όχι ως πιστοποίηση ή επιμόρφωση στην εκπαίδευση ενηλίκων όπως υπαινίσσονται οι παρεπιδημούντες εν Ιερουσαλήμ. Τέλος και για λόγους πληρότητας αναφέρω αυτό που εσείς μου δώσατε παραπάνω, το οποίο και διαβάσω (ΦΕΚ.2844.B-2012) και αφορά στην πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων

Συνάδελφε και αυτό που γράφεις "γνώμη" είναι, ή τουλάχιστον συγκεκριμένη ερμηνεία του νόμου. Ένα προσόν που όπως λες σε βοηθάει να διδάσκεις άτομα 17-18 χρονών δεν είναι για τα σκουπίδια για εκπαιδευόμενους 18-19. Το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν αφορά αποκλειστικά την εκπαίδευση ενηλίκων, αλλά είναι ένα προσόν που αποδεικνύει ότι κάποιος είναι καταρτισμένος εκπαιδευτικός. Με τη δική σου λογική δεν θα έπρεπε να μοριοδοτείται καθόλου η προϋπηρεσία σε πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια επειδή δεν είναι στην εκπαίδευση ενηλίκων...

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2683 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:34:19 πμ »
computerakias με όλο το συμπάθειο. Δηλαδή εσύ από όλα αυτά τα μαθήματα της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν εφαρμόζεις κανένα στην πράξη; Eγώ θα πω ότι το 100% των μαθηματων εφαρμόζεται στη πράξη στους ενήλικες. Προφανώς δεν έχετε παρακολουθήσει πολλοί το ΕΠΠΑΙΚ για αυτό και τα λέτε αυτά. Απόδειξη το γεγονός ότι αναφέρθηκε παραπάνω ότι σε πολλά ΙΕΚ εδώ και χρόνια το ΕΠΠΑΙΚ έπιανε μόρια, που σημαίνει ότι ήταν και είναι ακόμα κοινώς αποδεκτό ότι έχει να κάνει και με εκπαίδευση ενηλίκων.

Tρανταχτη και αδιάσειστη απόδειξη: αφου η εκπαίδευση ενηλίκων διαφέρει τόσο πολύ στις προσεγγίσεις και θεωρίες τότε γιατί στα ΙΕΚ αποσπώνται εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας που έχουν παιδαγωγική επάρκεια στους εφήβους κατά τη γνώμη σας;


Δεν το προχωράω άλλο, ο καθένας να κάνει ότι θέλει.
Εγώ σας ανέφερα πάντως ποιες είναι οι εξελίξεις όσο αφορά την εμπλοκή της ΑΣΠΑΙΤΕ στην πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας ενηλίκων.

Επίσης δεν παρανομεί κάποιος αν βάλει κάποιο δικαιολογητικό που κατά τη γνώμη του επαφίεται στην εκπαίδευση ενηλίκων, μιας και όταν προσκομίσει τα δικαιολογητικά θα κριθεί αν είναι σωστό ή όχι. Δεν βάζεις ώρες προυπηρεσίας που δεν έχεις κάνει, βάζεις ένα διακιολογητικό που κατά τη γνώμη σου πιάνει και έχει να κάνει με εκπαίδευση ενηλίκων.

Ας πράξει ο καθένας όπως θέλει και νομίζει
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 01:41:22 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2684 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:47:37 πμ »
Συνάδελφε και αυτό που γράφεις "γνώμη" είναι, ή τουλάχιστον συγκεκριμένη ερμηνεία του νόμου. Ένα προσόν που όπως λες σε βοηθάει να διδάσκεις άτομα 17-18 χρονών δεν είναι για τα σκουπίδια για εκπαιδευόμενους 18-19. Το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν αφορά αποκλειστικά την εκπαίδευση ενηλίκων, αλλά είναι ένα προσόν που αποδεικνύει ότι κάποιος είναι καταρτισμένος εκπαιδευτικός. Με τη δική σου λογική δεν θα έπρεπε να μοριοδοτείται καθόλου η προϋπηρεσία σε πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια επειδή δεν είναι στην εκπαίδευση ενηλίκων...

Συνάδελφε, για να μην παρεκτραπεί η συζήτηση (όχι από εμένα) αρχικά σου αφαιρώ το a priori δικαίωμα
1) να τοποθετείς ρήσεις εν τω στόματι μου, για το αν θεωρώ "σκουπίδι" κάτι (ΕΠΠΑΙΚ) που με κόπο συνάδελφοι κατάφεραν. 
2) να εκφράζεις άποψη για την λογική μου

Μίλησα συγκεκριμένα για την εκπαίδευση ενηλίκων, η οποία ορίζεται σαφώς σε συγκεκριμένο Νόμο και δεν έχει (νομικά) καμία σχέση με τον Νόμο του ΕΠΠΑΙΚ.

Όσον αφορά τους 17/18-χρονους αρκεί να προσπαθήσουμε να το δούμε αντίθετα: "Ένα προσόν που βοηθάει να διδάσκεις άτομα από 18 έως 6 χρονών".

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2685 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:54:18 πμ »
Τα αποτελεσματα σε πρωτη φαση ποτε θα βγουνε?τη Δευτερα?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2686 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:54:25 πμ »
Συνάδελφε, για να μην παρεκτραπεί η συζήτηση (όχι από εμένα) αρχικά σου αφαιρώ το a priori δικαίωμα
1) να τοποθετείς ρήσεις εν τω στόματι μου, για το αν θεωρώ "σκουπίδι" κάτι (ΕΠΠΑΙΚ) που με κόπο συνάδελφοι κατάφεραν. 
2) να εκφράζεις άποψη για την λογική μου

Μίλησα συγκεκριμένα για την εκπαίδευση ενηλίκων, η οποία ορίζεται σαφώς σε συγκεκριμένο Νόμο και δεν έχει (νομικά) καμία σχέση με τον Νόμο του ΕΠΠΑΙΚ.

Όσον αφορά τους 17/18-χρονους αρκεί να προσπαθήσουμε να το δούμε αντίθετα: "Ένα προσόν που βοηθάει να διδάσκεις άτομα από 18 έως 6 χρονών".

Συνάδελφε στην ΑΣΠΑΙΤΕ θα μάθεις τι ακριβώς είναι η αυτογνωσία, η αντιληπτική και κριτική ικανότητα και πως καλλιεργείται. Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα για το καλό σου να την παρακολουθήσεις....με βάση τα γραφόμενα σου πάντα για μένα.....

Α μαθαίνεις και τι είναι η αφαιρετική σκέψη που μάλλον απουσιάζει, με βάση πάλι τα γραφόμενα σου, πριν αφαιρείς δικαιώματα από κάποιον που δεν είναι καν δικά σου !!!!! Άντε καλό ξενύχτι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 01:56:11 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2687 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:54:51 πμ »
Ειμαι μεταπτυχιακη φοιτητρια στον τομεα εκπαιδευσης ενηλικων κ σας λεω με σιγουρια οτι όσα γραφει ο χρηστης computerakias είναι τα ορθά νομικώς. Εδώ συζητούμε για το πώς θα συμπληρώσουμε σωστά την αίτηση όχι για το τι είναι κοινωνικά αποδεκτό ή μη.
Να σημειώσω ότι η μεθοδολογία εκπαίδευσης ενηλίκων  δεν είναι συναφης με τη μεθοδολογία διδακτικής στην πρωτοβαθμια,τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση ή την προσχολικη περιοδο.σε πληροφορω πως ακομα κ αυτες οι τρεις βαθμιδες διαφερουν σημαντικα μεταξυ τους.
Βέβαια ο σωστός εκπαιδευτικός κ πάνω απ' όλα ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ θα είναι αποτελεσματικός σε οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης κι αν τον τοποθετήσουν...να τα λέμε κι αυτά :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160628
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.