*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 93987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:39:43 μμ »
Η γλώσσα είναι υπέροχη. ;D Και ένα καλό ιδιαίτερο σου ανοίγει τους ορίζοντες να την εκμεταλευτείς. Επιπλέον στα ιδιαίτερα μπορείς να πειραματιστείς με σύγχρονες μεθόδους και να ακολουθήσεις εξατομικευμένη διδασκαλία. Κάτι που δεν επιτρέπεται στο φροντιστήριο και σίγουρα ποτέ δε θα γίνει στο δημόσιο σχολείο. 'Οταν παρουσίασα την πτυχιακή μου εργασία πριν από 1 μήνα. στο τέλος μου κάνουν την εξής ερώτηση: Ωραία όλα αυτά που μας παρουσιάσατε αλλά πως μπορείτε να εφαρμόσετε σε μια τάξη έστω φροντιστηριακή? Και δυστυχώς για όλους μας η απάντηση ήταν: ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δε θα γίνει εκτός κι αν αποκτήσω δικό μου φροντιστήριο ή γίνω υπεύθυνη για τα ΔΕΠΠΣ :o :o :o :o
Και η φράση κλειδί: innovation and novel practises. Που υπάρχει χώρος και διάθεση για καινοτομία σε μια τάξη? Τί να προλάβεις όταν καταλήγεις σε μια τάξη 25-30 παιδιών στα τέλη Οκτώβρη? 'Η σε ένα φροντιστήριο που ο διευθυντής ξέρει πάντα καλύτερα από σένα τί πρέπει να γίνει? Και όλοι νοιάζονται για τις δημόσιες σχέσεις ενώ εσύ που νοιάζεσαι για τα παιδιά βρίσκεσαι στη μέση με τα χέρια δεμένα και το πιστόλι στον κρόταφο :'( :'( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Συγγνώμη για το άσχετο και την απαισιοδοξία αλλά αυτοί ήταν η συνειρμοί μου και είπα να τους μοιραστώ μαζί σας μια που ξέρω ότι οι περισσότεροι μάλλον θα συμφωνήσετε. 'Αλλωστε εδώ μέσα έχουμε γίνει λίγο πολύ σαν 'οικογένεια'.
Και, συγγνώμη MARKOS, δε θα το ξανακάνω.

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά αν σου τύχει κάποια τάξη με 15 άτομα που να μπορείς να συνεννοηθείς (όχι απαραίτητα να έχουν καλό επίπεδο αγγλικών) μπορείς να κάνεις ακόμα περισσότερα πράγματα απ ότι σε ένα ιδιαίτερο. Δεν ξέρω τι πρότεινες στη πτυχιακή σου αλλά ίσως και να μπορούσες σε μια τέτοια τάξη να το εφαρμόσεις.

Εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι τάξεις που δεν δίνουν για πτυχίο στο τέλος της χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:14 »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 09:24:17 μμ »
Να σας ρωτησω κατι? Τωρα που δεν μας καλεσαν ακομη και δεν ξερουμε τι μελλει γενεσθαι,,σκεφτηκατε να ψαξετε για δουλεια? ή καποιοι δουλευετε ηδη σε φροντιστηριο ή καπου αλλου?

Εγώ ήδη εργάζομαι στα ΙΕΚ και έχω και κάποια ιδιαίτερα...πέρσι δεν είχα κάνει αίτηση πουθενά και απλά περίμενα.Φέτος ένας ακόμα λόγος το ότι δεν δήλωσα καθόλου ΑΜΩ και σκέφτομαι να έχω κάποιες εναλλακτικές μήπως και δεν με πάρουν!
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 09:56:14 μμ »
Να σας ρωτησω κατι? Τωρα που δεν μας καλεσαν ακομη και δεν ξερουμε τι μελλει γενεσθαι,,σκεφτηκατε να ψαξετε για δουλεια? ή καποιοι δουλευετε ηδη σε φροντιστηριο ή καπου αλλου?
Περιμένω και κάααααααθομαι..................!  >:(

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:34:04 μμ »
Να σας ρωτησω κατι? Τωρα που δεν μας καλεσαν ακομη και δεν ξερουμε τι μελλει γενεσθαι,,σκεφτηκατε να ψαξετε για δουλεια? ή καποιοι δουλευετε ηδη σε φροντιστηριο ή καπου αλλου?

Εγώ έχω ιδιαίτερα, γιατί σκέφτηκα πως αν δε με πάρουν, τουλάχιστον να βγαίνουμε κάπως...Το φροντιστήριο το σταμάτησα και γω όταν με πήραν ωρομίσθια πρώτη φορά, και καλύτερα, γιατί εκεί μέσα είδα πράματα και θάματα. Δήθεν καθηγητές και καθηγήτριες να προφέρουν το ψαλίδι "σκίζορζ" και τη Δευτέρα "Μον-ντάι"  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:14 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 11:23:33 μμ »
Να σας ρωτησω κατι? Τωρα που δεν μας καλεσαν ακομη και δεν ξερουμε τι μελλει γενεσθαι,,σκεφτηκατε να ψαξετε για δουλεια? ή καποιοι δουλευετε ηδη σε φροντιστηριο ή καπου αλλου?

Εγώ έχω ιδιαίτερα, γιατί σκέφτηκα πως αν δε με πάρουν, τουλάχιστον να βγαίνουμε κάπως...Το φροντιστήριο το σταμάτησα και γω όταν με πήραν ωρομίσθια πρώτη φορά, και καλύτερα, γιατί εκεί μέσα είδα πράματα και θάματα. Δήθεν καθηγητές και καθηγήτριες να προφέρουν το ψαλίδι "σκίζορζ" και τη Δευτέρα "Μον-ντάι"  :o :o :o
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D+++++++++++++++++++++++++++++++
Να κλίνουν το ρήμα Have με αντιστροφή και χωρίς το got, να χωρίζουν το cannot και να επιμένουν ότι εσύ το κάνεις λάθος, να θεωρούν έγκλημα τη χρήση λεξικού ή την παραδοχή ότι δεν είσαι αλάθητος αλλά μπορείς να ελέγξεις κάτι και την επόμενη φορά να είσαι 100% σίγουρος και ............ το αγαπημένο μου: όταν δεν ξέρεις κάτι λες απλά ότι σου κατέβει, μην τυχόν και ψιλιαστούν ότι δεν τα ξέρεις όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να είσαι με την κοιλιά στο στόμα, ο γιατρός να σου λέει ότι με 16 πίεση δε θα προλάβεις να γεννήσεις και εσύ να παρακαλάς να περιμένει 1 εβδομάδα ακόμη το μωρό γιατί το Σάββατο έχουν τα παιδιά εξετάσεις. >:( >:( >:(
Τώρα σιγουρεύομαι πως το να παρατήσω τα φροντιστήρια ήταν ίσως η σωστότερη απόφαση που πήρα στη ζωή μου.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:26:27 πμ »
Δήθεν καθηγητές και καθηγήτριες να προφέρουν το ψαλίδι "σκίζορζ" και τη Δευτέρα "Μον-ντάι"  :o :o :o

για την προφορά δεν θα το κάνω θέμα γιατί ακόμα και όταν τα αγγλικά μας ακούγονται καλά στους Έλληνες συναδέλφους και μαθητές, ένας native speaker όταν μας ακούει 'γελάει'.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D+++++++++++++++++++++++++++++++
Να κλίνουν το ρήμα Have με αντιστροφή και χωρίς το got, να χωρίζουν το cannot και να επιμένουν ότι εσύ το κάνεις λάθος, να θεωρούν έγκλημα τη χρήση λεξικού ή την παραδοχή ότι δεν είσαι αλάθητος αλλά μπορείς να ελέγξεις κάτι και την επόμενη φορά να είσαι 100% σίγουρος και ............ το αγαπημένο μου: όταν δεν ξέρεις κάτι λες απλά ότι σου κατέβει, μην τυχόν και ψιλιαστούν ότι δεν τα ξέρεις όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο με το have got τραγικό και το cannot πρέπει να ομολογήσω οτι το έμαθα στο πανεπιστήμιο γιατί μέχρι τότε δεν μου το είχε διορθώσει κανείς  :-[

Αλλά το να πιστεύεις οτι πρέπει να τα ξέρεις όλα για να θεωρείσαι καλός καθηγητής σημαίνει οτι απλά δεν έχεις ψάξει αρκετά το αντικείμενο για να αντιληφθείς πόσα πολλά δεν ξέρεις.

Πάντως δόξα το θεό δεν έχω δει πολλούς τέτοιους καθηγητές. Μήπως όλοι αυτοί είχαν απλά ένα Proficiency;

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:44:02 πμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με αυτά που λέτε αλλά μου φαίνεται ότι πάλι αλλάζουμε το θέμα...  :P

Ας ελπίσουμε αύριο να μάθουμε κανένα νεότερο για τοποθετήσεις κ κενά...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 02:02:25 πμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με αυτά που λέτε αλλά μου φαίνεται ότι πάλι αλλάζουμε το θέμα...  :P

Ας ελπίσουμε αύριο να μάθουμε κανένα νεότερο για τοποθετήσεις κ κενά...

Σωστά... Αν πάρω τηλ. π.χ. σε κάποια δευτεροβάθμια που με ενδιαφέρει θα με ενημερώσουν για τα κενά;

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 02:19:47 πμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με αυτά που λέτε αλλά μου φαίνεται ότι πάλι αλλάζουμε το θέμα...  :P

Ας ελπίσουμε αύριο να μάθουμε κανένα νεότερο για τοποθετήσεις κ κενά...

Σωστά... Αν πάρω τηλ. π.χ. σε κάποια δευτεροβάθμια που με ενδιαφέρει θα με ενημερώσουν για τα κενά;

Αν έχουν διάθεση, μπορεί να σου απαντήσουν...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:26:24 πμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με αυτά που λέτε αλλά μου φαίνεται ότι πάλι αλλάζουμε το θέμα...  :P

Ας ελπίσουμε αύριο να μάθουμε κανένα νεότερο για τοποθετήσεις κ κενά...

Σωστά... Αν πάρω τηλ. π.χ. σε κάποια δευτεροβάθμια που με ενδιαφέρει θα με ενημερώσουν για τα κενά;

Αν έχουν διάθεση, μπορεί να σου απαντήσουν...
Καλημέρα συνάδελφοι!!!Με τον χαμό που γίνεται δεν βλέπω φως αυτή τη βδομάδα...Από την επόμενη ας αρχίσουμε τα τηλέφωνα πάλι...
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 12:55:21 μμ »
Δήθεν καθηγητές και καθηγήτριες να προφέρουν το ψαλίδι "σκίζορζ" και τη Δευτέρα "Μον-ντάι"  :o :o :o

για την προφορά δεν θα το κάνω θέμα γιατί ακόμα και όταν τα αγγλικά μας ακούγονται καλά στους Έλληνες συναδέλφους και μαθητές, ένας native speaker όταν μας ακούει 'γελάει'.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D+++++++++++++++++++++++++++++++
Να κλίνουν το ρήμα Have με αντιστροφή και χωρίς το got, να χωρίζουν το cannot και να επιμένουν ότι εσύ το κάνεις λάθος, να θεωρούν έγκλημα τη χρήση λεξικού ή την παραδοχή ότι δεν είσαι αλάθητος αλλά μπορείς να ελέγξεις κάτι και την επόμενη φορά να είσαι 100% σίγουρος και ............ το αγαπημένο μου: όταν δεν ξέρεις κάτι λες απλά ότι σου κατέβει, μην τυχόν και ψιλιαστούν ότι δεν τα ξέρεις όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο με το have got τραγικό και το cannot πρέπει να ομολογήσω οτι το έμαθα στο πανεπιστήμιο γιατί μέχρι τότε δεν μου το είχε διορθώσει κανείς  :-[

Αλλά το να πιστεύεις οτι πρέπει να τα ξέρεις όλα για να θεωρείσαι καλός καθηγητής σημαίνει οτι απλά δεν έχεις ψάξει αρκετά το αντικείμενο για να αντιληφθείς πόσα πολλά δεν ξέρεις.

Πάντως δόξα το θεό δεν έχω δει πολλούς τέτοιους καθηγητές. Μήπως όλοι αυτοί είχαν απλά ένα Proficiency;
Αν τώρα σου πω ότι το τελευταίο 'φρούτο' ήταν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου? :o :o :o ??? ???
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:31:59 μμ »
Δήθεν καθηγητές και καθηγήτριες να προφέρουν το ψαλίδι "σκίζορζ" και τη Δευτέρα "Μον-ντάι"  :o :o :o

για την προφορά δεν θα το κάνω θέμα γιατί ακόμα και όταν τα αγγλικά μας ακούγονται καλά στους Έλληνες συναδέλφους και μαθητές, ένας native speaker όταν μας ακούει 'γελάει'.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D+++++++++++++++++++++++++++++++
Να κλίνουν το ρήμα Have με αντιστροφή και χωρίς το got, να χωρίζουν το cannot και να επιμένουν ότι εσύ το κάνεις λάθος, να θεωρούν έγκλημα τη χρήση λεξικού ή την παραδοχή ότι δεν είσαι αλάθητος αλλά μπορείς να ελέγξεις κάτι και την επόμενη φορά να είσαι 100% σίγουρος και ............ το αγαπημένο μου: όταν δεν ξέρεις κάτι λες απλά ότι σου κατέβει, μην τυχόν και ψιλιαστούν ότι δεν τα ξέρεις όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο με το have got τραγικό και το cannot πρέπει να ομολογήσω οτι το έμαθα στο πανεπιστήμιο γιατί μέχρι τότε δεν μου το είχε διορθώσει κανείς  :-[

Αλλά το να πιστεύεις οτι πρέπει να τα ξέρεις όλα για να θεωρείσαι καλός καθηγητής σημαίνει οτι απλά δεν έχεις ψάξει αρκετά το αντικείμενο για να αντιληφθείς πόσα πολλά δεν ξέρεις.

Πάντως δόξα το θεό δεν έχω δει πολλούς τέτοιους καθηγητές. Μήπως όλοι αυτοί είχαν απλά ένα Proficiency;
Αν τώρα σου πω ότι το τελευταίο 'φρούτο' ήταν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου? :o :o :o ??? ???
γεμiσε η ελλαδα με φρουτα proficiency.........................τζαμπα το πηραμε το πτυχιο!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 02:31:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Αυτή η εβδομάδα πέρασε έτσι, πρώτα πρώτα γιατί θέλουν κάποιο χρονικό διάστημα για τις τοποθετήσεις των καθηγητών που ξεκινάνε με το καλό, και ύστερα με όλες αυτές τις απεργίες δεν κινείται τίποτα!
Άρα "φρομ γουικ" και βλέπουμε, αν και πιστεύω οτι και η άλλη εβδομάδα έτσι θα περάσει.

Αποσυνδεδεμένος athena81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 02:50:56 μμ »
αμαν κι αυτοι τι τα βγαζουν δυο φορες τα ιδια! τα ειδα και τρομαξα στην αρχη..Νομιζα οτι βγηκε δευτερη φαση και δεν το πηρα χαμπαρι :(
δουλειά είναι να κάνεις κάτι και να πληρώνεσαι, ενώ σπορ είναι το να κάνεις το ίδιο και να πληρώνεις.μαντέψτε τι απ'τα δυο είναι η ωρομισθία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.