*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154356 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tia33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1344 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 01:56:14 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανένας το σεμινάριο δυο για να μου πει μερικές πληροφορίες για την εργασία. Η τηλεδιάσκεψη είναι μετά απο 3 εβδομάδες και θα ήθελα να αρχίσω την εργασία πιο μπροστά.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1345 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 08:18:44 μμ »
καλησπέρα σας συναδελφοι! θα ήθελα να σας ρωτησω αν καποιος εχει ξεκινησει μεταπτυχιακη εργασία; Αν ναι, ποια ειναι η εντύπωσή σας;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1346 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 01:11:21 μμ »
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για τη διπλωματική:
1. Πρέπει να την πάρεις υποχρεωτικά στο τελευταίο τετράμηνο;
2. Πρέπει να την τελειώσεις μέσα σε 4 μήνες; (πολύυυυυυυ δύσκολο!!!)
3. Για το θέμα θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον καθηγητή ή με τις συμβούλους;
4. Πόσες σελίδες ζητούν, πόσα ερωτηματολόγια ή πόσες συνεντεύξεις
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1347 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 03:26:23 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει κανείς με τον τίτλο που δίνει αυτό το πτυχίο. Μπορεί να εργαστεί ως ειδικός εκπαιδευτικός σε κέντρα λογοθεραπείας, π.χ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Proudon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Κοιτα πιο βαθια απ' οτι βλεπεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1348 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 08:47:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος απο Θεσσαλονίκη έχει αγοράσει τα βιβλία:

Μεθοδολογία Εκπαιδευτικής Έρευνας - Παπαναστασίου 2005

Σχολική Ηγεσία και Διοίκηση: Από τη Γραφειοκρατία στη Μετασχηματιστική Ηγεσία - Θεοφιλίδης 2012

Θα ήθελα να τα φωτοτυπήσω εάν φυσικά θέλει να με βοηθήσει ας μου στείλει ΠΜ

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1349 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:10:11 μμ »
Βρε παιδιά, βλέπω στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ ότι το πρόγραμμα είναι ομοταγές προς τα ελληνικά ΑΕΙ. Είναι όμως και ισότιμο; Και ως πρόγραμμα ειδικής αγωγής ή ως πρόγραμμα σπουδών στην εκπαίδευση. Έχω μπερδευτεί πολύ και θέλω να ξεμπερδευτώ άμεσα για μα προλάβω να κάνω την αίτησή μου. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει παρακαλώ, γιατί από τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ δεν έχω βγάλει άκρη...

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1350 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:18:55 μμ »
Το μεταπτυχιακό είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ. Το θέμα έχει συζητηθεί και σε παλιότερες ανακοινώσεις σ' αυτό το νήμα. Μήπως μπορεί κανείς να μου πει τι γίνεται αν δεν παραδώσεις κάποιες από τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες? Τι επίπτωση έχει στη βαθμολογία?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 10:58:29 πμ από nenia »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1351 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 11:50:01 μμ »
Το μεταπτυχιακό είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ. Το θέμα έχει συζητηθεί και σε παλιότερες ανακοινώσεις σ' αυτό το νήμα. Μήπως μπορεί κανείς να μου πει τι γίνεται αν δεν παραδώσεις κάποιες από τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες? Τι επίδραση έχει στη βαθμολογία?
Ανάλογα το μάθημα, δες τι λέει στο διάγραμμα μαθήματος, συνήθως ορίζουν ποσοστό για τη συμμετοχή στις δραστηριότητες αυτές.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1352 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 02:09:23 πμ »
Θα το πω για μια ακόμα φορά μήοως και εμπεδωθεί επιτέλους και ιδιαίτερα απευθύνομαι σε αυτούς που τελειώνουν τον Ιανουάριο.

Λοιπόν ο ΔΟΑΤΑΠ στα μαστερ αναγνωρίζει μόνο αντιστοιχία προς ελληνικα μαστερ και όχι ισοτιμία. Ισοτιμία ισχύει μόνο για προπτυχιακά προγράμματα.

Δεύτερον και σημαντικότερο όλων: πράγματι είναι αναγννωρισμένο, αλλά τι όμως ξέρετε; Eίνι αναγνωρισμένη η δομή. Αυτό σημαίνει ότι για να βγει πράξη αναγνώρισης θα πρέπει να καταθέσουν όλα τα δικαιολογητικά οι τελειόφοιτοι και σύμφωνα πάντα με ΔΟΑΤΑΠ να περιμένουν από 1- 3 μήνες για την πράξη αναγνώρισης η οποία θα είναι ονομαστική στον καθένα. Εδώ είναι και η όλη η διαδιακασία. Τα δικαιολογητικά είναι πάρα πολλά, είναι μια γραφειοκρατική διδαδικασία και επίσης όσο και αν σας φαίνεται κουφό ο ΔΟΑΤΠ δυστυχώς θέλει όλα τα δικαιολογητικά μεταφρασμένα στα ελληνικά !!!!! Ναι καλά ακούσατε, γιατί θεωρεί ότι είναι ξένο κράτος,΄άσχετα αν είναι στα ελληνικά γραμμένα τα πτυχία !!!!!!!!
Η πράξη αναγνώρισης είναι μαι διαδικασία που καλό είναι να έχει κανε΄ςι όπως θέλει ο ΔΟΑΤΑΠ όλα τα δικαιολογητικά και αυτό με την ευχή να πάρει την πράξη μέσα σε 3 μήνες !!!!! Για αυτό μιλούσα και για το αν προσανατολίζονται ομάδες αποφοίτων προς δικηγόρο. Το ξαναλέω ότι το συγκεκριμένο θέμα καλό είναι να απασχολεί από τον Δεκέμβριο τουλάχιστον τους αποφοίτους. Καλό είναι πιστεύ να ανοιχτεί και ένα thread ξεχωριστό.

Δεν σημαίνει ότι επειδή ο ΔΟΑΤΑΠ το αναγνώρισε, ότι δεν θα περάσουν οι απόφοιτοι ΔΟΑΤΑΠ, μην μπερδευόμαστε. Ούτε σημαίνει ότι ο ΔΟΑΤΑΠ θα αλλάξει γνώμη. ΑΥτό γίνεται για να δει ο ΔΟΑΤΑΠ να όλα όσα ισχυρίζονταν το πανεπιστήμιο για τη δομή ισχύουν μέχρι κεραίας. Για να καταλάβετε το ηλίθιο της υπόθεσης: αν το πανεπιστημιο στο μέσο του προγράμματος αποφασίσει να αλλάξει ένα σίγμα τελικό στο τίτλο του μεταπτυχιακού ή να βγάλει ένα και, είναι λόγος ο ΔΟΑΤΑΠ να καθυστερήσει ακόμα πιο πολύ την αναγνώριση μέχρι να ξαανσυνεδριάσει. Είναι μια διαδιακσία που καλό είναι επαναλαμβάνω καλό είναι αν απασχοεί τους αποφοίτους τι ακριβώς δικαιολογητικά χρειάζονται τόσο από το πανεπιστημιο όσο και από τους ίδιους, μιας και δεν είναι λίγα

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1353 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:40:40 πμ »
(Λοιπόν ο ΔΟΑΤΑΠ στα μαστερ αναγνωρίζει μόνο αντιστοιχία προς ελληνικα μαστερ και όχι ισοτιμία. Ισοτιμία ισχύει μόνο για προπτυχιακά προγράμματα.)

Από ό,τι διάβασα στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ ισχύει ότι για τα προπτυχιακά αναγνωρίζεται ισοτιμία και αντιστοιχία, ενώ για τα μεταπτυχιακά μόνο ισοτιμία. (διαβασα το σχετικό νόμο.)
Ανεξαρτήτως αυτού, ο κάθε απόφοιτος περνά ξεχωριστά ΔΟΑΤΑΠ. Απλά αν έχει αναγνωριστεί το τμημα ως ισότιμο( που έχει τελικά, από τις 14/9/2013, είναι πρόσφατο, γι'αυτό δεν το εβρισκα πριν) η διαδικασία μετά είναι τυπική. (αν και το θέλει το χρόνο της.... ::)


Άλλο είναι το θέμα βέβαια... αν οι γνώσεις που αποκτά κανείς είναι ουσιαστικές...
Προσωπικά, θα ήθελα να προχωρήσω τις σπουδές μου στον τομέα, γιατί με ενδιαφέρει η ειδική αγωγή , (άσχετα από τους πίνακες και τα συναφή, που ούτως ή άλλως είναι κάτι το αβέβαιο, μιας και το υπουργείο αλλάζει τους νόμους σαν τα πουκάμισα, το 'χω ζήσει...). Αν μπορούσα να επιλέξω, χωρίς δεύτερη σκέψη θα πήγαινα στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν υπάρχει βύσμα και νομίζω ότι θα χάσω το χρόνο μου άσκοπα αν προσπαθήσω...


Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1354 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:34:49 πμ »
Σαφώς και παίρνεις γνώσεις απο το μεταπτυχιακό και όχι μόνο όσον αναφορά τα θέματα περί ειδικής αγωγής ( που καθαρά δική μου γνώμη είναι ότι θα ήθελα πιο πολλά μαθήματα πάνω στην ειδική) αλλα και γενικά για την εκπαίδευση, τον σωστό τρόπο που γράφονται αξιόλογες εργασίες (ερευνητικές ή ανασκόπησης).

Αποσυνδεδεμένος Dimitris85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1355 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 04:13:34 μμ »
Όταν πληρώνουμε με jcc χρειάζεται να στείλουμε και την απόδειξη σε κάθε πληρωμή όπως την πρώτη φορά?  ???
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1356 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 05:54:55 μμ »
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω σχετικά με την πληρωμή μέσω jccsmart. Είμαι στο 1ο εξάμηνο των σπουδών και κατά την εγγραφή μου είχε σταλεί ένας αριθμός αναφοράς που όμως ήταν προσωρινός. Τώρα θέλω να πληρώσω την πρώτη δόση των διδάκτρων, στο πεδίο αριθμός εγγραφής φοιτητή θα συμπληρώσω τον αριθμό αναφοράς ή όχι? Γιατί δεν μου έχει σταλεί κάποιο mail με νέους κωδικούς.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1357 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 05:59:35 μμ »
Όταν πληρώνουμε με jcc χρειάζεται να στείλουμε και την απόδειξη σε κάθε πληρωμή όπως την πρώτη φορά?  ???
Ευχαριστώ!

Με την jcc τα χρήματα φαίνονται αμέσως. Δεν έχω στείλει την απόδειξη με αυτή τη διαδικασία κ εντός λίγης ώρας φαίνεται η πληρωμή μου στο intranet μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.