*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391540 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3318 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:17:20 μμ »
@ Αλέξανδρος

αααα οκ, τότε!! Με αυτό το σκεπτικό με βρίσκεις κι εμένα σύμφωνη!   Αν και πάλι, ακόμα και όσοι διορίστηκαν με 24μηνο, προϋπηρεσία κτλ, με νόμιμους τρόπους , συνταγματικά κατοχυρωμένους, διοριστηκαν. Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα έγινε μεγάλο παρτυ και άρα εκει να ψάξει ο Κυριάκος καλύτερο :)

@Ταλαίπωρος

κι εμένα μου έκανε εντυπωση που σημερα που ήρθαν στην ΔΔΕ να διαμαρτυρηθούν οι "διαθέσιμοι" πρώτον δεν ήταν όλοι και δεύτερον, αυτοί που δεν ήταν ήταν όσοι εξαιρούνται λογω πολυτεκνίας κτλ...
επίσης, οτι από τη διεύθυνση συμμετείχαν και άτομα άσχετων - μη "διαθέσιμων"- ειδικοτήτων αλλά άλλοι, εν ενεργεία εκπαιδευτικοί που μένουν στην πόλη, προτίμησαν τον καφέ και το μπάνιο εκείνη την ώρα και όχι την συμπαράσταση στους συναδέλφους τους. Ας είναι ..... λίγοι και καλοί!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:18 »

Αποσυνδεδεμένος greek_katrin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3319 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:18:10 μμ »
Εξαιρούνται από την κινητικότητα όσοι αποσπάστηκαν σε υπουργικά γραφεία

Την εξαίρεση από την κινητικότητα των υπαλλήλων που έχουν αποσπαστεί σε υπουργικά γραφεία περιλαμβάνει η διάταξη (αρ. 90 παρ. 2) που περιέχεται στο πολυνομοσχέδιο.

Ειδικότερα, με την εν λόγω διάταξη στην αξιολόγηση των συγκεκριμένων υπαλλήλων θα προσμετρηθεί η θητεία τους δίπλα σε υπουργούς.

Εκτός της ευνοϊκής ρύθμισης μένουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν αποσπαστεί σε βουλευτικά και κομματικά γραφεία, γεγονός που ενδεχομένως να δημιουργήσει ένα επιπρόσθετο πονοκέφαλο στην κυβέρνηση.

Ο κάθε βουλευτής δικαιούται να έχει έως και τέσσερις συνεργάτες αποσπασμένους από υπηρεσίες του Δημοσίου ενώ σημαντικό αριθμό δικαιούνται και οι κοινοβουλευτικές ομάδες των κομμάτων.
πηγη:
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=16061&spec=job&type=1

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3320 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:18:33 μμ »
(Πήγα για να συμπαρασταθώ στην κινητοποίηση της ΕΛΜΕ και άκουσα συνάδελφο να λέει: μας ξεγέλασαν μιλούσαν για πληροφορικούς και γυμναστές, πως μας την έφεραν έτσι;)

Προς το παρόν οι ΤΕ Πληροφορικής μάλλον θα τη γλυτώσουν, γιατί υπάρχει στη στενή ομάδα του Άρβι ένας ΠΕ20 (ονόματα δε λέμε).

Φοβερή Λογική συνάδελφε...υποκλίνομαι!

Αποσυνδεδεμένος faaasf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3321 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:23:23 μμ »
Εύκολα θα ψήφιζα στις επόμενες εκλογές ένα κόμμα στελεχωμένο από πρώην -απολυμένους- ή νυν εκπαιδευτικούς. Αρκεί να μην υπήρξαν φαντάσματα του κάθε  Αη-Στράτη, καρεκλοκένταυροι ή ανήκοντες στην κατηγορία γλείφτες. Και πάλι μένει ένα αξιοσέβαστο-;- ποσοστό. Θα είχε και δωρεάν διαφήμιση. Ένα 3% πιστεύω το πιάνει χαλαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:18 »

Αποσυνδεδεμένος greek_katrin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3322 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:24:05 μμ »
(Πήγα για να συμπαρασταθώ στην κινητοποίηση της ΕΛΜΕ και άκουσα συνάδελφο να λέει: μας ξεγέλασαν μιλούσαν για πληροφορικούς και γυμναστές, πως μας την έφεραν έτσι;)

Προς το παρόν οι ΤΕ Πληροφορικής μάλλον θα τη γλυτώσουν, γιατί υπάρχει στη στενή ομάδα του Άρβι ένας ΠΕ20 (ονόματα δε λέμε).
Φοβερή Λογική συνάδελφε...υποκλίνομαι!
Με αυτη την λογικη, και οι πε19 θα γλιτωσουν γιατι υπαρχει και η κορη καποιου...ονοματα δεν λεμε

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3323 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:24:46 μμ »
Μπήκε κανείς στον κόπο να διαβάσει την αιτιολογική έκθεση του πολυνομοσχεδίου; Διαβάστε τα άρθρα 90 & 91 και θα σας λυθούν πολλές απορίες. Εγώ αυτό που κράτησα είναι ότι το μόνο που απαιτείται για την κατάργηση οργανικών θέσεων είναι μια ΚΥΑ (κοινή υπουργική απόφαση) του υπουργού διοικ. μεταρρύθμισης και του υπουργού από το υπουργείο του οποίου το προσωπικό προκριθεί ως δεξαμενή διαθεσιμότητας. Τόσο απλά. Μπορεί αύριο-μεθαύριο, ίσως και το Σεπτέμβρη, να πει ο Κυριάκος στον Άρβι:

"Κώστα, αγόρι μου, τα νουμεράκια δε βγαίνουν. Χρειαζόμαστε 12.500 κι έχουμε βρει μόνο 11.000 (ειδικά αν πέσουν τα 'βύσματα' στη μέση κι αρχίσουν τα γράψε-σβήσε). Δώσε μου 1.500".

Τότε το μόνο που θα χρειάζεται να γίνει, για να βγουν 1.500 άτομα στη σέντρα, είναι μια απλή κοινή υπουργική απόφαση. Βέβαια, οι οργανικές θέσεις των εκπαιδευτικών είναι στην επικράτεια κι αυτό δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει και πάλι όμως δε βλέπω πως μπορεί να τους σταματήσει. Καλή διάθεση να υπάρχει κι όλα γίνονται. Μόνο του σπανού οι τρίχες δε γίνονται, που 'λεγε και η μακαρίτισσα η γιαγιά μου.

Υ.Γ. Επειδή δε μου αρέσει να το παίζω... πονηρίδης, θέλω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στη συνάδελφο silkcut, που με την ανάρτησή της χθες -ή μάλλον σήμερα- γύρω στις 3.00 τη νύχτα μου άνοιξε τα μάτια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 06:37:15 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3324 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:25:16 μμ »
κι εμένα μου έκανε εντυπωση που σημερα που ήρθαν στην ΔΔΕ να διαμαρτυρηθούν οι "διαθέσιμοι" πρώτον δεν ήταν όλοι και δεύτερον, αυτοί που δεν ήταν ήταν όσοι εξαιρούνται λογω πολυτεκνίας κτλ...

 :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3325 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:26:21 μμ »
διαφωνώ σε αυτό που λες Αλεξανδρε, διότι υπάρχει στρατιά εκπαιδευτικών που διορίστηκαν χωρίς ΑΣΕΠ διότι πολύ απλά δεν υπήρχε ΑΣΕΠ τότε! Δεν μπορείς αυτούς να τους πετάξεις στον Καιάδα.
Μάλλον όχι αφού πολλοί από τις ειδικότητες της Τεχνικής Εκπαίδευσης που καταργήθηκαν (π.χ Αισθητικοί) διορίστηκαν με σκληρό ΑΣΕΠ και τώρα πάνε για απόλυση...Και όταν ρωτήθηκε ο Μητσοτάκης για την επετηρίδα...απάντησε "Ρωτήστε τον Αρβανιτόπουλο!"
Στο μυαλό του περισσότερου κόσμου όταν αναφέρεσαι σε παιδαγωγικές και καθηγητικές σχολές, σε εκπαιδευτικούς, δεν έρχεται συνειρμικά η λέξη αισθητικός (ευτυχώς ή δυστυχώς). Ό,τι θέλεις ,διαλέγεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 01:24:39 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3326 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:28:20 μμ »
Με αυτη την λογικη, και οι πε19 θα γλιτωσουν γιατι υπαρχει και η κορη καποιου...ονοματα δεν λεμε

Οι ΠΕ19 θα γλυτώσουν γιατί δε νοείται εκπαίδευση χωρίς Πληροφορική κι όχι γιατί υπάρχει η κόρη κάποιου (στην ομάδα δεν έχει κάποια γυναίκα;)).

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3327 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:38:31 μμ »
Οσον αφορα τους διοριστεους ΑΣΕΠ για παραδειγμα υπαρχει κοσμος που διοριστηκε με 24μηνο τους οποιους 24μηνες τους απεκτησε αποκλειστικα με μορια ασεπ. Εχει καποια διαφορα αυτος (νομικα μιλαμε) απο τον επιλαχοντα του ασεπ ο οποιος διοριστηκε επειδη καποιοι ειτε δεν αποδεχθηκαν το διορισμο ειτε γιατι καποιοι επελεξαν το 40%.
Τωρα με του πληροφορικους απο ΤΕΙ υπαρχει σοβαρο κολλημα γιατι θα πρεπει πρωτα να διωξει απο τις οργανικες ολους οσοι δεν εχουν πτυχιο πληροφορικης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 01:25:52 πμ από Lasid »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3328 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:47:34 μμ »
Παρακολουθώ τόσο καιρό τη συζήτηση για τον ΑΣΕΠ και απορώ που το συζητάμε ακόμη.  Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, εγώ παρατηρώ ότι όλο μιλάνε για ΑΣΕΠ και διαφάνεια, αλλά οι πράξεις δείχνουν άλλα. Εάν ήθελε να κρατήσει τους ΑΣΕΠ θα τους εξαιρούσε όπως αυτούς με τα μεταπτυχιακά.  Επίσης δεν θα έβγαζε σε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικούς, δημοτικούς αστυνομικούς και φύλακες που είναι όλοι με ΑΣΕΠ (άλλοι με γραπτό, άλλοι με μόρια και μερικοί με ΑΣΕΠοβύσμα).  Θα ξεκινούσε από τους αορίστου χρόνου που νομιμοποιήθηκαν με το νόμο Παυλόπουλου.

Και απορώ που μαλώνουμε και μεταξύ μας και προσπαθούμε όλοι να αποδείξουμε το δίκιο μας.  Άντε και το αποδείξαμε και;  Λες και γίνονται όλα αξιοκρατικά και με σχέδιο.


Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3329 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:48:21 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:04:40 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3330 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:49:59 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:04:35 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3331 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:55:31 μμ »
Κι επίσης παρατηρώ ότι ψάχνουμε να βρούμε τον "αδύναμο" κρίκο και να τον δώσουμε.

Δίνουμε τους πληροφορικούς που δεν έχουνε πτυχίο πληροφορικής, δίνουμε αυτούς χωρίς ΑΣΕΠ, δίνουμε και τους ΠΕ20 επειδή είναι από ΤΕΙ. 

Παιδιά να προσέχουμε για μην αυτο-καταργηθούμε ως κλάδος από το πολύ δόσιμο.  ;)

..να δούμε ποιος, ποιος, ποιος θα φαγωθεί....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.