*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 766261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #658 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 09:45:32 μμ »
όχι αλλά εγώ για τα συνώνυμα χρησιμοποιώ το corpus Collins Wordbanks. http://www.collinslanguage.com/wordbanks/default.aspx
δώσε το email  σου στο trial  και μετά κανε ότι σου πούν στο email σου. Χρησιμοποιώντας το corpus τους κλικάροντας το thesaurus, βάζω π.χ. τη λέξη realize μου βρίσκει τις συνώνυμες απο την πιο συχνή έως την λιγότερο και διαλέγω μια απο τις συνώνυμες και μου λέει με ποιές λέξεις κάνει collocation η κάθε λέξη π.χ. to suddenly ταιριάζει με το realize. Έχει κάτι σαν colour coding αν το realize ειναι κόκκινο και το understand πράσινο οι λέξεις που εμφανίζονται με κόκκινο είναι σημαντικά πιο συχνές με το realize. Σου δίνει και όλες τις προτάσεις που βρέθηκε το realize με το suddenly. Εγώ χρησιμοποιώ αυτές τις προτάσεις με copy paste στο Word  για να φτιάχνω και ασκήσεις δικές μου.

Προσοχή όμως δεν είναι λεξικό δηλ. δεν σου εξηγεί ποια η διαφορά. Εσύ το ανακαλύπτεις βλέποντας με ποιές λέξεις ταιριάζει.

σ' ευχαριστώ πολύ!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος amarok1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #659 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 05:52:37 μμ »
Geia xara!

tha ithela ena eukolo coursebook gia paidi ths d class pou einai adynatos mathitis.
ti proteinete?
to choices 4 kai to adventure 4 pws ta krinete?

Thankssssssssssssss :)

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #660 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 07:12:05 μμ »
Γειά σας. Έχω ένα παιδάκι που είναι δυσλεκτικό και ξεκίνησε την d΄class σε φροντιστήριο όπου του έκαναν το Wishes αλλά δεν τα κατάφερνε καθόλου και έτσι σταμάτησε και τον ανέλαβα εγώ.Το παιδί είναι πάρα πολύ αδύναμο σε όλα. Έτσι αποφάσισα να το καλύτερο θα ήταν να του πάρω βιβλία της C' class. Έχετε τίποτα να μου προτείνετε;

Εγώ έχω διδάξει σε C' class μόνο του Μπουκουβάλα το Adventures και γραμματική το Profile αλλά ήθελα να του κάνω κάτι άλλο...

Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #661 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:20:48 μμ »
Ο Μπουκοβάλας έχει βγάλει και μια καινούρια σειρά Hit the road που είναι πιο εύκολη από τα Adventures.Επίσης και τα βιβλία της Burlington  είναι σχετικά εύκολα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #662 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 07:34:58 μμ »
Γειά σας. Έχω ένα παιδάκι που είναι δυσλεκτικό και ξεκίνησε την d΄class σε φροντιστήριο όπου του έκαναν το Wishes αλλά δεν τα κατάφερνε καθόλου και έτσι σταμάτησε και τον ανέλαβα εγώ.Το παιδί είναι πάρα πολύ αδύναμο σε όλα. Έτσι αποφάσισα να το καλύτερο θα ήταν να του πάρω βιβλία της C' class. Έχετε τίποτα να μου προτείνετε;

Εγώ έχω διδάξει σε C' class μόνο του Μπουκουβάλα το Adventures και γραμματική το Profile αλλά ήθελα να του κάνω κάτι άλλο...

Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δοκίμασε το Here we go 3 (Burlington Books) είναι καλά οργανωμένο κ έχει ωραίες ιστορίες για το παιδί κ θα τις βρει ενδιαφέρουσες.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Εξετασεις PTE level 3
« Απάντηση #663 στις: Μάιος 13, 2012, 11:53:27 μμ »
Μια  ερώτηση  που  με  καίει .. Πόσες  φορές  ακούει  κανείς  τις  δύο  ασκήσεις  στο  Task  3 ( Συμπλήρωση  κενών )  του  αναθεωρημένου  PTE  GENERAL  LEVEL  3 ? Στη σελίδα  του  Palso  διαβάζω  για  2  φορές  και  στα  μισά  βιβλία  προετοιμασίας  ( πχ διαβάζω  μία  φορά  ενώ  στα  άλλα  μισά  δύο ! Τι  να  πιστέψω !

Αποσυνδεδεμένος tzitzikaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας
    • Προφίλ
Απ: Εξετασεις PTE level 3
« Απάντηση #664 στις: Μάιος 17, 2012, 01:12:19 πμ »
Μια  ερώτηση  που  με  καίει .. Πόσες  φορές  ακούει  κανείς  τις  δύο  ασκήσεις  στο  Task  3 ( Συμπλήρωση  κενών )  του  αναθεωρημένου  PTE  GENERAL  LEVEL  3 ? Στη σελίδα  του  Palso  διαβάζω  για  2  φορές  και  στα  μισά  βιβλία  προετοιμασίας  ( πχ διαβάζω  μία  φορά  ενώ  στα  άλλα  μισά  δύο ! Τι  να  πιστέψω !

αγαπητή lambriana, με βεβαιότητα σου λέω ότι πλέον το section 3 του ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟΥ PTE general level 3 ΤΟ ΑΚΟΥΣ 2 ΦΟΡΕΣ. Παλιότερα το άκουγες μόνο μία. Προφανώς τα βιβλία στα οποία λέει 1 φορά δεν έχουν γίνει revised.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
PTE level 3 Μαϊος 2012
« Απάντηση #665 στις: Μάιος 19, 2012, 10:31:28 μμ »
Συνάδελφοι  και  συναδέλφισσες  έδωσε  κάποιος  μαθητής  σας   PTE level  3  σήμερα ; Kαι  αν  ναι , τι  εικόνα  έχετε  για  το  βαθμό  δυσκολίας  των  θεμάτων ;

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #666 στις: Μάιος 20, 2012, 10:09:43 μμ »
Είχα μαθητές σε 3 levels, B1, B2 και Γ1.  Είχαμε δουλέψει τα practise tests από Betsis, το skills του Longman για το κάθε επίπεδο και τα past papers από το ίντερνετ. Τα παιδιά το βρήκαν σχετικά εύκολο, με εξαίρεση το 3ο part listening του Β1, όπου γκρίνιαξαν ότι δεν καταλάβαιναν τι άκουγαν.  Πάντως αρκετοί μαθητές στο εξεταστικό κέντρο που ήμασταν έβγαιναν κλαίγοντας.

Τελευταία έχω αρχίσει να αναθεωρώ ως προς την ευκολία του pte πάντως και στρέφομαι προς FCE for schools...

Πως τα πήγαν οι δικοί σου μαθητές;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #667 στις: Μάιος 20, 2012, 11:17:11 μμ »
Καλα αποτελεσματα στους μαθητες σας!

Να ρωτησω κτ? μονο σε μενα φανηκε πολυ, πως να το πω, "ανοητη" η αλλαγη στο φορματ του pte, πρωην edexcel?
μου αρεσε παρα πολυ στην παλια του μορφη κ απο τοτε που το αλλαξαν δεν εχω καν τολμησει να ξαναστειλω μαθητες μου.

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #668 στις: Μάιος 20, 2012, 11:55:52 μμ »
Ευχαριστώ!

Συμφωνώ, και μένα μου άρεσε περισσότερο το παλιό format. Νομίζω έχει δυσκολέψει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος 3girlsmum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #669 στις: Μάιος 29, 2012, 03:41:51 μμ »
Πρόκειται να κάνω A senior σε παιδάκια Δ΄Δημοτικού. Τα παιδάκια τα είχα και στην junior και δούλευα τον Ace. Βγήκε εύκολα και μου άρεσε πολύ. Τώρα έχω μπερδευτεί ανάμεσα σε here we go και our world ή access και Spark. Αρχικά ήμουν πιο πολύ υπερ της Burlinghton. Τα 2 βιβλία μου φαίνονται τα ίδια, και το μόνο που αλλάζει είναι η θεματική τους. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το here we go μια και έχω ήδη το υλικό. Μετά όμως μου είπαν για την Express και τώρα προβληματίζομαι για το access ή το spark. Αν κάποιος τα έχει δουλέψει ας μου πει την άποψή του. Οι μαθήτριές μου είναι πολύ καλές και δουλέψαμε πολύ καλά πέρσι. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος HighViolet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #670 στις: Μάιος 30, 2012, 10:42:21 πμ »
Εγώ τα προτιμώ τα βιβλία της Burlington (το Here We Go αλλά και το Our World). Μου αρέσει η clean-cut δομή τους, βγαίνουν εύκολα και μπορείς να δουλέψεις και εξτρά υλικό με τους καλούς μαθητές. Τα Access μου φαίνονται λίγο χαώδη στο layout αν και μου αρέσουν αρκετά θεματάκια που έχουν.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #671 στις: Μάιος 30, 2012, 10:57:12 πμ »
Δεν έχω δουλέψει τα βιβλία της Burlington που ανέφερες αλλά συμφωνώ με τη HighViolet για τα Αccess. Αν και με ωραίο περιεχόμενο (έχω δουλέψει θέματα από κει ως extra υλικό), τα βρίσκω κι εγώ κάπως χαώδη και θεωρώ πως ναι μεν βγαίνουν αλλά με πολύ καλούς μαθητές. Οι πιο αδύναμοι θέλουν πιο απλή δομή για να μη χαθούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160789
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.