*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 254683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:32:10 μμ »
Η λύση είναι μία: να μετατραπούν τα μόρια του ΑΣΕΠ σε μήνες προϋπηρεσίας και να συνταχτεί ένας και μοναδικός πίνακας που θα μοριοδοτεί και τα υπόλοιπα ακαδημαϊκα μας προσόντα.
+++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:55 »

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:34:10 μμ »
Η λύση είναι μία: να μετατραπούν τα μόρια του ΑΣΕΠ σε μήνες προϋπηρεσίας και να συνταχτεί ένας και μοναδικός πίνακας που θα μοριοδοτεί και τα υπόλοιπα ακαδημαϊκα μας προσόντα.
Συμφωνω ετσι!!!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #520 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:35:15 μμ »
αποροφηση ολων των προτερων νομων 2 πινακες . 1 με επιτυχια ασεπ και προυπηρεσια και 1 με προυπηρεσια. Ποσοστα 60-40 .
Μια ερώτηση πάνω στο τονισμένο;Αν πει ότι εγώ φέτος δεν χρειάζομαι όλους όσους είναι στο 30μηνο ή 24μηνο ή και 40%-ασεπ των ειδικοτήτων που έχουν υπόλοιπο τότε δεν θα πρέπει κατά τη γνώμη σου να πάρει κόσμο από άλλες ειδικότητες που έχουν εξαντληθεί τα πάντα όλα αλλά ενδεχομένως έχουν μεγάλα κενά;

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #521 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:36:03 μμ »
Σε κάθε διαγωνισμό μετρά η σειρά κατάταξης, και δεν συγκρίνονται οι βαθμολογίες διαφορετικών διαγωνισμών. Έτσι γίνεται σ'  όλες τις εξετάσεις, πανελληνιες, κατακτήριες, διαγωνισμοί δημοσίου κτλ. Κάποιος το 2002 π.χ., με βαθμό 60 ίσως είχε σειρά 3000, ενώ το 2008 ένας με βαθμό 60 ίσως είχε σειρά 1500. Στη 2η περίπτωση ο διαγωνισμός ήταν δυσκολότερος γι'  αυτό οι βαθμοί ήταν μικρότεροι.


Ξαναλέω πως νομικά στέκει το 60% να αποδοθεί στους επιτυχόντες του εκάστοτε τελευταίου διαγωνισμού (εφόσον υπάρχουν). Αν τώρα υπερισχύσει η συνδικαλιστική εξουσία έναντι της δικαστικής, τότε θα ανοίξουν πολλοί ασκοι..
 
Όσοι δεν θέλουν ασεπ και θέλουν να γυρίσουμε πίσω, ας δεχτούν τότε την επαναφορά της επιτηρίδας και να διοριστούν όλοι οι 60άρηδες να τελειώνουμε.. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:55 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #522 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:41:22 μμ »
Βλέπω πάντως πολλούς, κάποιοι εκ των οποίων είχαν προβλέψει και το Σ-Κ που θα γινόταν ασεπ(μόλις αυτό που μας πέρασε), να εγκαταλείπουν βήμα βήμα στη σκληρή γραμμή υπεράσπισης του νόμου της Διαμαντοπούλου και να προσπαθούν να οχυρωθούν πλέον πίσω από νέα γραμμή άμυνας....

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #523 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:47:52 μμ »
Η λύση είναι μία: να μετατραπούν τα μόρια του ΑΣΕΠ σε μήνες προϋπηρεσίας και να συνταχτεί ένας και μοναδικός πίνακας που θα μοριοδοτεί και τα υπόλοιπα ακαδημαϊκα μας προσόντα.
+++++++++
Τα σταυρουδάκια συμβολίζουν τον ενταφιασμό της λογικής! Ωραία πρόταση! Ειδικά για όσους πήραν πτυχίο μετά τον τελευταίο ΑΣΕΠ! :P Να κάνω και έγω μήνες προυπηρεσίας όσους βαθμούς έχω στο πτυχίο μου πάνω από το 5. Αλλά να μπορώ να το κάνω μόνο εγώ και μαζί μου όσοι πήραν πτυχίο μέχρι το 2000 ας πούμε. Οι μετά το 2000...ας πρόσεχαν. Το μέτρο καταργήθηκε το 2000! :P
Είπαμε: Κατάργηση ΑΣΕΠ και διατήρηση μορίων ΑΣΕΠ δε γίνεται! Οι αρμόδιοι το ξέρουν! Εμείς τώρα εδώ παίζουμε μου φαίνεται!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:50:05 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #524 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:48:33 μμ »
υπάρχουν πληροφορίες πότε περίπου θα έχουμε μια εικόνα για το τι μέλει γενέσθαι; αυτή τη στιγμή, θεωρώ, πως ούτε και οι ίδιοι ακόμη έχουν εικόνα, τώρα ενημερώνονται.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #525 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:00:13 μμ »
υπάρχουν πληροφορίες πότε περίπου θα έχουμε μια εικόνα για το τι μέλει γενέσθαι; αυτή τη στιγμή, θεωρώ, πως ούτε και οι ίδιοι ακόμη έχουν εικόνα, τώρα ενημερώνονται.

Ακριβώς!!!! Κουβέντα να γίνεται είμαστε εδώ πέρα!

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #526 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:09:54 μμ »
ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΠΕΑΔ που θέλει μόνο την προυπηρεσία και απλώς στο 60% να φαίνεται η επιτυχία ΑΣΕΠ χωρίς μόρια ΑΣΕΠ. Είχα τη διάθεση να δεχτώ να διοριστούν οι παλιοί με την προυπηρεσία τους, αλλά όχι και να μη δέχονται τον αξιοκρατικό τρόπο της εξέτασης. 
Φυσικά και ήμουν εναντίον του ΑΣΕΠ, αλλά αφού υπήρχε πώς θα έμπαινα στο σχολείο;
Δηλαδή μιλάμε για διορισμούς μόνο με προυπηρεσία, γιατί;
Μήπως φοβούνται ότι ο ΑΣΕΠ θα δώσει την ευκαιρία σε χιλιάδες νέους συναδέλφους να πετύχουν και θα τους πάρουν το μονοπώλιο;
Καλά θα κάνουν στην ΠΕΑΔ να δείξουν πνεύμα συμβιβασμού και να κοιτάξουν να λάβουν υπόψη τους και όσους θέλουν τα μόρια του ΑΣΕΠ και τον ίδιο τον ΑΣΕΠ όπως κάνει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Αναπληρωτών Φιλολόγων που διεκδικεί μόρια καλύτερου βαθμού ΑΣΕΠ (όλα τα μόρια του ασεπ, π.χ η βαθμολογία 70/100) και μήνες προϋπηρεσίας (πρόσθεση των παραπάνω).

Σας αναγνωρίζουμε, ΠΕΑΔ, την προυπηρεσία σας και δεχόμαστε την ταλαιπωρία που έχετε υποστεί σε βουνά και νησιά,και εμείς προλάβαμε έστω και μία χρονιά να πάμε στις εσχατιές και το είδαμε, αλλά  δεχτείτε τον τεράστιο κόπο και την επιτυχία μας σε ΑΣΕΠ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ 55 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 70+.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΑΘΜΟ ΑΣΕΠ + ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.
Οι νέοι συνάδελφοι τι λένε γι'αυτό; Πώς θα μπουν σε σχολείο χωρίς ΑΣΕΠ;
Θα περιμένουν καμιά 10αριά χρόνια;
Γιατί εγώ 2005 τελείωσα Ιανουάριο 2007 αρίστευσα και Οκτώβρη 2007 μπήκα σε σχολείο ως ωρομίσθια.


Εμείς κοπέλα μου τελειώσαμε πολύ πριν "γεννηθείς". Περιμέναμε πάνω από μία δεκαετία να δουλέψουμε και εσύ με πτυχίο το 2005 διαμαρτύρεσαι? 'Όλοι σήμερα προσόντα έχουν και οι παλιοί και οι νέοι. Να μην τους αδικείς. Θα τρίβατε τα μάτια σας όλοι εσείς ,αν βλέπατε τον 3848 να εφαρμοζόταν και θα αλλάζατε γνώμη αμέσως. 'Όσο για τις προτάσεις που διαβάζω, κανένας σύλλογος δε νομοθετεί. Ο υπουργός αποφασίζει.

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #527 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:17:07 μμ »
Τα σταυρουδάκια συμβολίζουν τον ενταφιασμό της λογικής!

 ;D
ΑΣΕΠ και ξερό ψωμί! Αν είναι να τον καταργήσετε τουλάχιστο πριμοδοτείστε τον αναδρομικά! Δεν τον εκμεταλλευτήκαμε να πάμε να δουλέψουμε αλλά να μας τον δώσετε σε .... μόρια!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #528 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:17:50 μμ »
Ακριβώς!!!! Κουβέντα να γίνεται είμαστε εδώ πέρα!
Για την ακριβεια παραλογη κουβεντα να γινεται! Ειναι φοβερα τα οσα διαβαζουμε, τα οποια καποιοι προφανως τα λενε ετσι... Ουτε οι ιδιοι δεν τα πιστευουν! Εγω παντως αν παρω σοβαρα ολα οσα γραφονται νιωθω ασκημα γιατι εδωσα δυο ασεπ γραφοντας καλα και σε σχετικα μικρη ηλικια δουλευω τοσα χρονια αναπληρωτης ενω αλλοι συνομιλικοι μου ή μεγαλυτεροι μου δεν εδωσαν ασεπ ποτε (ή εδωσαν αλλα ουτε βαση δεν επιασαν) και ισως καποιοι απο αυτους να μη δουλευουν μιας και καποιοι ως δια μαγειας με 0+0 μορια ασεπ εργαζονται! Παντως μιας και ολοι προτεινουμε φοβερα συστηματα διορισμου νομιζω το καλυτερο ειναι να απορροφηθουν οι γενιες που εχουν πτυχιο <1990. Αντικειμενικα ειναι το πιο δικαιο. Και εμπειροι καθηγητες θα διοριστουν και ολα. Α και απαραιτητη προυποθεση να μην εχουν πετυχει ποτε σε ασεπ.
Τελος να πω και κατι σοβαρο οτι σαφως και θεωρω οτι για ατομα καποιας ηλικιας ή νεοτερους που εχουν αρκετη προυπηρεσια χωρις κανενα ασεπ πρεπει να υπαρξει ενας πινακας οπου θα απορροφηθουν σταδιακα μιας και τοσα χρονια εργαζονται (επειδη ηταν ετσι το συστημα και τους εδινε την ευκαιρια και δε φταινε αυτοι που εκμεταλλευτηκαν την κατασταση) αλλα οχι αυτα που ακουγονται εδω. Καλο βραδυ και απο μενα σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #529 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:31:20 μμ »
;D
ΑΣΕΠ και ξερό ψωμί! Αν είναι να τον καταργήσετε τουλάχιστο πριμοδοτείστε τον αναδρομικά! Δεν τον εκμεταλλευτήκαμε να πάμε να δουλέψουμε αλλά να μας τον δώσετε σε .... μόρια!

μα εξαιτιας του δουλευουμε. τι εννοείς;;

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #530 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:31:39 μμ »

Εμείς κοπέλα μου τελειώσαμε πολύ πριν "γεννηθείς". Περιμέναμε πάνω από μία δεκαετία να δουλέψουμε και εσύ με πτυχίο το 2005 διαμαρτύρεσαι? 'Όλοι σήμερα προσόντα έχουν και οι παλιοί και οι νέοι. Να μην τους αδικείς. Θα τρίβατε τα μάτια σας όλοι εσείς ,αν βλέπατε τον 3848 να εφαρμοζόταν και θα αλλάζατε γνώμη αμέσως. 'Όσο για τις προτάσεις που διαβάζω, κανένας σύλλογος δε νομοθετεί. Ο υπουργός αποφασίζει.

Βλέπω τα μηνύματα διαγράφονται ε;;;; ΓΙΑΤΙ κύριε διαχειριστά;;;;;
Δέχομαι την παλαιότητα του πτυχίου σου ας μοριοδοτηθεί κιόλας αλλά να δεχτείς το προσόν μου που είναι το 15άρι μου στον ΑΣΕΠ. Επίσης ξέρουμε τι ρόλο παίζουν οι συνδικαλιστές.......

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #531 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:31:48 μμ »
Όσοι έδωσαν ΑΣΕΠ και δεν αναδείχθηκαν διοριστέοι έχουν την συμπάθειά μου! Τα μόρια προυπηρεσίας που έχουν χάρη στον ΑΣΕΠ βεβαίως και να τα χαίρονται! Τα μόρια όμως του ΑΣΕΠ πρέπει να τα αποχαιρετήσουν! Η ζωή συνεχίζεται!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.