*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786981 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #924 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:44:43 μμ »
Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν, αλλά πρώτη εγώ έχω σκάσει με αυτό που άκουσα από πολύ πολύ αξιόπιστη πηγή.   Ο υπουργός είναι ανένδοτος, οι αποσπάσεις θα είναι ελάχιστες. Με λίγα λόγια, είναι σε πολύ ευνοϊκότερη θέση όσοι έχουν κάνει αίτηση σε φορέα ή υπουργείο και έχουν τον τρόπο τους, έχουν σίγουρη την απόσπαση. Όσοι κάναμε για σχολεία, ας προσέχαμε. Τι να πω, έχω σκάσει, γιατί η πληροφορία είναι εγγυημένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:29 »

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #925 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:52:49 μμ »
@ Mary02

" Όμως, σύμφωνα με τη νομοθεσία οι μόνιμοι και αιτούντες απόσπαση εκπαιδευτικοί προηγούνται σε σχέση με τους αναπληρωτές. Αν δηλαδή δεν ικανοποιήσει την αίτηση απόσπασής μου και καλέσει αναπληρωτή δικαιούμαι να κάνω κατευθείαν ένσταση και να ακυρώσσω τη διαδικασία."

Μπορείς να μας πεις ,σε παρακαλώ, που μπορούμε να βρούμε αυτό που αναφέρεις γιατί ακούγεται ότι θα μας στείλουν στα νησιά με υποχρεωτικές ή θα μας αφήσουν στα (μακρινά) ΠΥΣΔΕ που ανήκουμε και θα πάρουν αναπληρωτές στα αστικά κέντρα επειδή ο μισθός τους έχει μειωθεί κατά πολύ.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #926 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:55:28 μμ »
@ Mary02

" Όμως, σύμφωνα με τη νομοθεσία οι μόνιμοι και αιτούντες απόσπαση εκπαιδευτικοί προηγούνται σε σχέση με τους αναπληρωτές. Αν δηλαδή δεν ικανοποιήσει την αίτηση απόσπασής μου και καλέσει αναπληρωτή δικαιούμαι να κάνω κατευθείαν ένσταση και να ακυρώσσω τη διαδικασία."

Μπορείς να μας πεις ,σε παρακαλώ, που μπορούμε να βρούμε αυτό που αναφέρεις γιατί ακούγεται ότι θα μας στείλουν στα νησιά με υποχρεωτικές ή θα μας αφήσουν στα (μακρινά) ΠΥΣΔΕ που ανήκουμε και θα πάρουν αναπληρωτές στα αστικά κέντρα επειδή ο μισθός τους έχει μειωθεί κατά πολύ.

Δε νομίζω πως κάτι τέτοιο ισχύει για τις αποσπάσεις. Το 2010 έχασα περιοχή που έπαιρνε για όλη τη χρονιά άπειρους αναπληρωτές της ειδικότητάς μου. Αυτό ισχύει για τις μεταθέσεις, ότι δηλαδή δεν μπορεί να διοριστεί νεοδιόριστος σε περιοχή που εκκρεμεί έστω μία αίτηση μετάθεσης. Για τις αποσπάσεις δυστυχώς δεν ισχύει από όσο γνωρίζω.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #927 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:57:34 μμ »



εγω νομίζω ότι διαέρει απο κλάδο σε κλάδο...και νομιζω και ότι για τους ΠΕ70 θα είναι περισσότερες..μην απογοητεόμαστε
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:29 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #928 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:03:32 μμ »
@erietta
Χθες λέγαμε ότι αποσπάσθηκαν σύνολο 487 φίλολογοι (εκτός ειδικών κατηγοριών), όταν λες μειωμένες αποσπάσεις τι εννοείς? Οι μισοί ή και λιγότεροι?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #929 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:04:35 μμ »
@erietta
Χθες λέγαμε ότι αποσπάσθηκαν σύνολο 487 φίλολογοι (εκτός ειδικών κατηγοριών), όταν λες μειωμένες αποσπάσεις τι εννοείς? Οι μισοί ή και λιγότεροι?
erietta αν ξέρεις κάτι παραπάνω ή μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε πρόβλεψη για τους ΠΕ02 πες μας!!! :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #930 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:12:25 μμ »
Συνάδελφοι,έχω σοβαρό πρόβλημα.Στις 8 Σεπτεμβρίου παντρεύομαι.Μπορώ να ζητήσω την άδεια από 2 Σεπτέμβρη χωρίς να παρουσιαστώ αλλά μετά το τέλος της άδειας.Δεν είμαι για άλλα έξοδα...S.O.S.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #931 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:15:21 μμ »
Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν, αλλά πρώτη εγώ έχω σκάσει με αυτό που άκουσα από πολύ πολύ αξιόπιστη πηγή.   Ο υπουργός είναι ανένδοτος, οι αποσπάσεις θα είναι ελάχιστες. Με λίγα λόγια, είναι σε πολύ ευνοϊκότερη θέση όσοι έχουν κάνει αίτηση σε φορέα ή υπουργείο και έχουν τον τρόπο τους, έχουν σίγουρη την απόσπαση. Όσοι κάναμε για σχολεία, ας προσέχαμε. Τι να πω, έχω σκάσει, γιατί η πληροφορία είναι εγγυημένη.

"Kαι έχουν τον τρόπο τους"...Χμμ, ποιον τρόπο άραγε; Σε λίγο όποιος παίρνει απόσπαση σε φορέα θα τον κυνηγάνε όλοι οι υπόλοιποι γιατί αυτόματα θα παίρνει την ειδική ταμπέλα, είχε-δεν είχε μέσο. Εκτός κι αν εννοείς ότι και στους φορείς οι αποσπάσεις θα είναι συγκεκριμένες και μόνο για τους έχοντες μπάρμπα στην Κορώνη - μάλλον αυτό εννοούσες.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #932 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:15:52 μμ »
Συνάδελφοι,έχω σοβαρό πρόβλημα.Στις 8 Σεπτεμβρίου παντρεύομαι.Μπορώ να ζητήσω την άδεια από 2 Σεπτέμβρη χωρίς να παρουσιαστώ αλλά μετά το τέλος της άδειας.Δεν είμαι για άλλα έξοδα...S.O.S.
Αν δεν κανω λάθος μπορείς να πάρεις πενθήμερη άδεια λογω γάμου. Μπορείς να συνεννοήσεις με το διευθυντή σου αν μπορει να γινει αυτο.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #933 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:23:43 μμ »
Το γνωρίζω για την άδεια γάμου.Το θέμα είναι αν πρέπει να παρουσιαστώ 2 Σεπτέμβρη ή μπορώ να το αποφύγω με την άδεια

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #934 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:25:20 μμ »
Ισχύει ότι οι μόνιμοι προηγούνται των αναπληρωτών σε κάθε περίπτωση. Για το λόγο αυτό, αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία των αποσπάσεων, δεν μπορουν να καλέσουν αναπληρωτές. Δεν θυμάμαι ακριβώς το νόμο αλλά θα τον ψάξω και θα σας το πω. Πάντως είμαι σίγουρη ότι αυτό ισχύει γιατί γνωρίζω αντίστοιχη περίπτωση όπου από "λάθος" (τάχα) δεν ικανοποιήθηκαν αιτήσεις απόσπασης και κλήθηκαν αργότερα αναπληρωτές και, μόλις έγιναν ενστάσεις, οι αναπληρωτές βρέθηκαν σε όμορο ΠΥΣΠΕ (δασκάλους αφορούσε το συμβάν). Πάντως, το ότι οι αποσπάσεις θα είναι λιγότερες από πέρυσι είναι και σίγουρο και λογικό (βλέπε μετατάξεις, αύξηση ωραρίου, αύξηση αριθμου μαθητών ανά τμήμα, συγχνωνεύσεις σχολείων και τροποποίηση ωρολόγιου προγράμματος - μειώσεις ωρών μαθημάτων). Δεν ανακαλύψαμε και την πυρίτιδα! Αυτό όμως δεν πιστεύω ότι σημαίνει καθόλου αποσπάσεις, γιατί τα λειτουργικά κενά που υπάρχουν ΠΡΕΠΕΙ να καλυφθούν. Το ζήτημα είναι πόσα είναι αυτά στις περιοχές που ενδιαφέρουν τον καθένα μας. Λ.χ. πόσες άδειες λοχείας, ανατροφής κ.λπ. ή συνταξιοδοτήσεις υπάρχουν. Αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #935 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:25:33 μμ »
Κανονικα πρπει να παρουσιαστεις. Αν ομως ο διευθυντης σου ειναι συνεννοήσιμος μπορει να σε καλυψει
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #936 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:25:40 μμ »
Το γνωρίζω για την άδεια γάμου.Το θέμα είναι αν πρέπει να παρουσιαστώ 2 Σεπτέμβρη ή μπορώ να το αποφύγω με την άδεια
Πάρε τηλέφωνο το διευθυντή του σχολείου σου ή τη δευτεροβάθμια. Θεωρώ πως αν καταθέσεις έγκαιρα αίτηση δεν μπορεί κανείς να σου αρνηθεί αυτή την άδεια.Ο νόμος είναι σαφής: 5 εργάσιμες πριν ή μετά την τέλεση του γάμου.
Προσωπική άποψη πάντα.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #937 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:27:53 μμ »
Ισχύει ότι οι μόνιμοι προηγούνται των αναπληρωτών σε κάθε περίπτωση. Για το λόγο αυτό, αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία των αποσπάσεων, δεν μπορουν να καλέσουν αναπληρωτές. Δεν θυμάμαι ακριβώς το νόμο αλλά θα τον ψάξω και θα σας το πω. Πάντως είμαι σίγουρη ότι αυτό ισχύει γιατί γνωρίζω αντίστοιχη περίπτωση όπου από "λάθος" (τάχα) δεν ικανοποιήθηκαν αιτήσεις απόσπασης και κλήθηκαν αργότερα αναπληρωτές και, μόλις έγιναν ενστάσεις, οι αναπληρωτές βρέθηκαν σε όμορο ΠΥΣΠΕ (δασκάλους αφορούσε το συμβάν). Πάντως, το ότι οι αποσπάσεις θα είναι λιγότερες από πέρυσι είναι και σίγουρο και λογικό (βλέπε μετατάξεις, αύξηση ωραρίου, αύξηση αριθμου μαθητών ανά τμήμα, συγχνωνεύσεις σχολείων και τροποποίηση ωρολόγιου προγράμματος - μειώσεις ωρών μαθημάτων). Δεν ανακαλύψαμε και την πυρίτιδα! Αυτό όμως δεν πιστεύω ότι σημαίνει καθόλου αποσπάσεις, γιατί τα λειτουργικά κενά που υπάρχουν ΠΡΕΠΕΙ να καλυφθούν. Το ζήτημα είναι πόσα είναι αυτά στις περιοχές που ενδιαφέρουν τον καθένα μας. Λ.χ. πόσες άδειες λοχείας, ανατροφής κ.λπ. ή συνταξιοδοτήσεις υπάρχουν. Αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα!
Αν μπορείς να το βρεις δώσε μας το σύνδεσμο!
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160769
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.