*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390956 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3556 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:02:05 μμ »
"Είμαι Έλληνας συνταξιούχος... εγώ και η γυναίκα μου, ύστερα από 30 χρόνια εργασίας λαμβάνουμε 700 και 900 ευρώ σύνταξη έκαστος... σύνολο 1600 ευρώ... έχουμε ένα παιδί παντρεμένο με δύο παιδιά... και αυτός και η γυναίκα του είναι και οι δύο άνεργοι... μάλιστα ο γίος μας ήταν στις ειδικότητες των ΕΠΑΛ που καταργήθηκαν... μέχρι τώρα από τα 1600 ευρώ τους πληρώναμε την δόση του στεγαστικού που είναι 670 ευρώ... απομένουν 930 για να πληρώνουμε εγώ και η γυναίκα μου το νοίκι και με ότι περισσέψει να τρώμε και να πληρώνουμε χαράτσια... μπορούμε να εξαιρεθούμε από το νέο κούρεμα των συντάξεων?"...
παράκληση ενός ανθρώπου προς το Υπουργείο Οικονομικών τον Δεκέμβριο του 2013

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:21 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3557 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:04:39 μμ »
     Αν ξέρει κάποιος για τις περιπτώσεις εξαίρεσης προστατευόμενων μελών. Στην περίπτωση τη δική μου και του αδελφού μου, δεν υπάρχει πατέρας (αποθανών) και ο αδελφός μου έχει αναπηρία (διανοητική) 67% ανώτερη κλίμακα, χρειάζεται συνεχών νοσηλεία και ο μόνος που τον συντηρεί είμαι εγώ. Σ αυτή την περίπτωση δεν είναι τέκνο αλλά ο μόνος συγγενής 1ου βαθμού είμαι εγώ και τον συντηρώ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Νομίζω χρειάζεται απόφαση δικαστηρίου για να θεωρηθεί ότι τον έχεις υπό την προστασία σου. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα. Υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3558 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:05:21 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:04:24 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3559 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:08:43 μμ »
Xωρις να διαφωνω με τον dragadroun 100%, να επισημανω ομως οτι αυτη ακριβως η καλλιεργεια (συν)ενοχικων συνδρομων στο λαο, αποτελει την αιτια μη αντιδρασης για οσα ζουμε.
Αυτη ειναι μια αλλη παραμετρος που πρεπει να συνυπολογιστει
... εμ!!! Πάντα στις μεγάλες θαλασσοταραχές αυτοί που επιπλέουν είναι οι δεινοί κολυμβητές και οι φελλοί... αν και προς το παρόν είμαστε στην φάση των "επιπλέοντων φελλών"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:21 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3560 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:14:01 μμ »
Xωρις να διαφωνω με τον dragadroun 100%, να επισημανω ομως οτι αυτη ακριβως η καλλιεργεια (συν)ενοχικων συνδρομων στο λαο, αποτελει την αιτια μη αντιδρασης για οσα ζουμε.
Αυτη ειναι μια αλλη παραμετρος που πρεπει να συνυπολογιστει
Αυτό εντέχνως το διοχετεύουν εδώ και χρόνια!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3561 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:15:04 μμ »
Μα αν ο λαός, εμείς δηλαδή, ήταν σωστός, δεν θα εξέλεγε τα ίδια λαμόγια κάθε φορά. Εφόσον εμείς δεν είμαστε σωστοί (όλα όσα προανέφερα και πολλά ακόμη), λογικό είναι να εκλέγουμε άτομα ψεύτες, κλέφτες και τυχοδιώκτες, αφού κι εμείς τέτοιοι είμαστε. Δεν βγήκαν μόνοι τους αυτοί οι κύριοι, εμείς τους ψηφίσαμε.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3562 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:16:39 μμ »
     Αν ξέρει κάποιος για τις περιπτώσεις εξαίρεσης προστατευόμενων μελών. Στην περίπτωση τη δική μου και του αδελφού μου, δεν υπάρχει πατέρας (αποθανών) και ο αδελφός μου έχει αναπηρία (διανοητική) 67% ανώτερη κλίμακα, χρειάζεται συνεχών νοσηλεία και ο μόνος που τον συντηρεί είμαι εγώ. Σ αυτή την περίπτωση δεν είναι τέκνο αλλά ο μόνος συγγενής 1ου βαθμού είμαι εγώ και τον συντηρώ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Νομίζω χρειάζεται απόφαση δικαστηρίου για να θεωρηθεί ότι τον έχεις υπό την προστασία σου. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα. Υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις
... περιπτώσεις δύσκολες... τι να πει κανείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 02:36:30 μμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3563 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:21:56 μμ »
Μεταφέρω άποψη συναδέλφου άκρως ενδιαφέρουσα:

Παράθεση
Το μέτρο αυτό στοχεύει στο να αποδεχτούμε τα μέτρα και τις απολύσεις πριν καν ψηφιστούν. Στοχεύουν να κάμψουν το αγωνιστικό φρόνημα, τις αντιστάσεις και την ενότητα των εκπαιδευτικών. Θέλουν να μας βάλουν να φαγωθούμε μεταξύ μας, ποιος έχει κοινωνικά κριτήρια και ποιος δεν έχει. Αυτό το έργο το έχουμε ξαναδεί και σε άλλους κλάδους και σε άλλα μέτρα αντιλαϊκά. Κανένας τη Δευτέρα 15 Ιούλη στις Διευθύνσεις για να δηλώσει εξαίρεση!».
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3564 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:30:32 μμ »
Μεταφέρω άποψη συναδέλφου άκρως ενδιαφέρουσα:

Παράθεση
Το μέτρο αυτό στοχεύει στο να αποδεχτούμε τα μέτρα και τις απολύσεις πριν καν ψηφιστούν. Στοχεύουν να κάμψουν το αγωνιστικό φρόνημα, τις αντιστάσεις και την ενότητα των εκπαιδευτικών. Θέλουν να μας βάλουν να φαγωθούμε μεταξύ μας, ποιος έχει κοινωνικά κριτήρια και ποιος δεν έχει. Αυτό το έργο το έχουμε ξαναδεί και σε άλλους κλάδους και σε άλλα μέτρα αντιλαϊκά. Κανένας τη Δευτέρα 15 Ιούλη στις Διευθύνσεις για να δηλώσει εξαίρεση!».
... Μράβο! ... ήρθε η ώρα να διαχωριστούν οι φελλοί από τους κολυμβητές... για να δούμε? Τι επίκληση θα κάνει ο καθένας στην προσωπική του αξιοπρέπεια...αν και εύχομαι να μην επαληθευτεί για άλλη μια φορά το ρητό "Μακριά απ' τον πάτο μου και ας είναι στου αδελφού μου"...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 02:44:50 μμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3565 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:37:25 μμ »
Και ενα αυτα συμβαινουν εμεις εξακολουθουμε να κατεβαινουμε στις κινητοποιησεις 50-60 ατομα και να φαγωνομαστεακομα μεταξυ μας οι ΟΤΑ και ιδιαιτερα η δημ.αστυνομια πιεζει παρα πολυ με συμπνοια με αποτελεσμα σχεδον να κοντευουν να εξαιρεθουν με απλα προεδρικα διαταγματα. Φανταστητε ποσο πολυ γραμμενους μας εχει και η ηγεσια και ο κοσμος. Για να βλεπαμε ενα διευθυντη καποιας διαυθυνσης να αρνειται να υπογραψει απολυσεις και να πρωτοστατει σε κινητοποιησεις( λεμε τωρα) και να εχει συσωμη στήριξη απο 4000-5000 εκπαιδευτικούς ποσο πολυ θα ταρακουνουσε τους κυβερνώντες? και θα συμπαρασύρει και κύμα αντιδράσεων οπότε μετα θα έβλεπες αν τολμούσαν ξανα να βάλουν χέρι στην παιδεία. Αλλα βεβαια ως συνήθως οι δασκαλοι σφυρίζουν κλεφτικα, μεχρι και οι ιδιοι οι συνάδελφοι μας που νομίζουν οτι ειναι για τους άλλους αυτα κάνουν το ιδιο.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3566 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:43:53 μμ »
Και κάτι ακόμα. Σκεφτείτε όλοι καλά. Μήπως, λέω μήπως, ο οποιοσδήποτε από σας, έστω και μια φορά, ζήτησε οποιαδήποτε χάρη από κάποιον αιρετό, προϊστάμενο, βουλευτή, υπουργό για να του κάνει μια εξυπηρετησούλα; Πχ καμιά οργανικούλα κοντά στο σπίτι μας, καμιά αποσπασούλα, οτιδήποτε άλλο υπηρεσιακό με αντάλλαγμα ψηφαλάκια εις βάρος πάντα άλλων συναδέλφων; Να μας βολέψει τον κανακάρη ή την πριγκηπέσσα σε καμιά θεσούλα στο Δημόσιο; Μήπως κάποιος από σας για να τελειώσει γρήγορα μια οποιαδήποτε δουλειά του θυμήθηκε τον παλιό συμφοιτητή που δουλεύει στην τάδε υπηρεσία και του έκανε τη δουλίτσα γρήγορα και χωρίς καθυστερήσεις; Μήπως σας παράπεσε κανά φακελάκι σε κανά γιατρό για κείνη την εγχειρισούλα που χρειάστηκε να κάνετε; Μήπως ήρθε σπίτι σας ο υδραυλικός, ψυκτικός, ηλεκτρολόγος και του είπατε να σας κάνει λίγο σκόντο αντί να σας δώσει απόδειξη, να γλιτώσετε 10 ευρουλάκια; Μήπως πιο πολλές ώρες μάθημα κάνετε στα ιδιαίτερα το απόγευμα από το σχολείο σας και πέφτει μαύρο μαύρο και ζεστό το παραδάκι; Μήπως; Μήπως; Μήπως; Αν ναι, τότε μην κλαίγεστε. Δεν σας φταίει καμία τρόικα και κανένας Τόμσεν. Αν εσείς ήσασταν σωστοί, και όχι επειδή τα λαμόγια πολιτικοί που ΕΣΕΙΣ ψηφίσατε και διαλέξατε να σας κυβερνήσουν να τρώνε και εσείς να μένετε στην απέξω, τότε έχετε δίκιο και να το διεκδικήσετε. Αν όχι, βουλώστε το και γίνετε πρώτα εσείς σωστοί απέναντι στους άλλους και μετά να διαμαρτύρεστε. Τότε έπρεπε να δείξετε την αλληλεγγύη σας στην κοινωνία και κατ' επέκταση στους συναδέλφους σας, τώρα είναι πολύ αργά για δάκρυα.

Αυτες οι παγκαλειες λογικές ελπίζω να εκπορευονται απο αγανάκτηση και όχι απο κάτι άλλο πονηρό.
Σε κάθε περιπτωση ακόμα και εαν είχες δικιο η λογική ας εφαρμοστει πρώτα στους εξυγειαντες τύπου Σαμαριου - Μπενυ - ΜητσοSiemens και όχι σε αυτούς που χανουν τη δουλειά τους- μοναδικό μέσο βιοπορισμού.

Δε θελω να γίνω πιο οξύς με αυτά που διαβάζω απο συστρατευμένα κοματοσκυλα εδω μέσα και δεν απευθύνομαι σε εσένα

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3567 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:48:51 μμ »
Ας βγουμε να πουμε και δημοσια οτι καλα μας κανουν γιατι ειμαστε τεμπεληδες!!! Τι να πω πια με την ελειψη αγωνιστηκοτητας! Γιαυτο που ουτε καν υπαρχουμε και σε λιγο δε θα μας αναφερουν πουθενα http://www.protothema.gr/greece/article/294407/diavolovdomada-me-blak-aout-se-dimous-ugeia-ose/
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3568 στις: Ιούλιος 13, 2013, 03:01:02 μμ »
Ας βγουμε να πουμε και δημοσια οτι καλα μας κανουν γιατι ειμαστε τεμπεληδες!!! Τι να πω πια με την ελειψη αγωνιστηκοτητας! Γιαυτο που ουτε καν υπαρχουμε και σε λιγο δε θα μας αναφερουν πουθενα http://www.protothema.gr/greece/article/294407/diavolovdomada-me-blak-aout-se-dimous-ugeia-ose/
Έπρεπε να αγωνιστείς όταν έβλεπες όλες αυτές τις στρεβλώσεις γύρω σου για να σταματήσουν να υπάρχουν. Η πρόληψη είναι πολύ καλύτερη από την καταστολή, αλλά αφού μας βόλευε κι εμάς τότε καλά ήταν είχε ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3569 στις: Ιούλιος 13, 2013, 03:03:19 μμ »
Ας βγουμε να πουμε και δημοσια οτι καλα μας κανουν γιατι ειμαστε τεμπεληδες!!! Τι να πω πια με την ελειψη αγωνιστηκοτητας! Γιαυτο που ουτε καν υπαρχουμε και σε λιγο δε θα μας αναφερουν πουθενα http://www.protothema.gr/greece/article/294407/diavolovdomada-me-blak-aout-se-dimous-ugeia-ose/
Έπρεπε να αγωνιστείς όταν έβλεπες όλες αυτές τις στρεβλώσεις γύρω σου για να σταματήσουν να υπάρχουν. Η πρόληψη είναι πολύ καλύτερη από την καταστολή, αλλά αφού μας βόλευε κι εμάς τότε καλά ήταν είχε ο Θεός.
... Εύγε... Βοηθείστε βρε σεις τον Κοτσυφάκη να θυμηθεί!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.