*

Αποστολέας Θέμα: Στάση καθηγητή για να επιβάλλεται στην Α' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 19654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Στάση καθηγητή για να επιβάλλεται στην Α' Γυμνασίου
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:25:42 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα! Θα ήθελα, σας παρακαλώ πολύ, την πολύτιμη βοήθεια φιλολόγων που έχουν εμπειρία σε τάξη σχολείου Α΄ Γυμνασίου κυρίως, που τα παιδιά έχουν ακόμη τη νοοτροπία του δημοτικού. Γενικά, πρέπει ο καθηγητής να είναι αυστηρός, όπου πρέπει, αλλά και φιλικός, όταν πάλι πρέπει. Συγκεκριμένα, όμως θα μπορούσε κανείς να μοιραστεί συγκεκριμένους τρόπους που ο ίδιος χρησιμοποίησε και είχαν αποτέλεσμα, σε περιπτώσεις π.χ. που τα παιδιά μιλάνε μεταξύ τους, γελάνε, είναι αμίλητα και δεν συμμετέχουν στο μάθημα κ.τλ. Τρόπους δηλ. που θα κάνουν τον καθηγητή να επιβληθεί στην τάξη, να τον σεβαστούν παιδιά, αλλά και να τον συμπαθήσουν..
Περισσότερο ρωτάω π.χ. το εξής: είναι σκόπιμο ο καθηγητής να μιλάει στα παιδιά με υποκοριστικά, δηλ. τι κάνουν τα παιδάκια; να κάνουμε τώρα μια ασκησούλα; κ.τλ. ή αυτό θα εκληφθεί ως αδυναμία;
Είναι μήπως προτιμότερο να πει π.χ. τι κάνετε παιδιά, και να το πει απλώς με χαμόγελο;
Ρωτάω επειδή έχω αυτή την τάση, να μιλάω δηλ. έτσι γλυκά στα παιδιά.
Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγει σε κακό, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας, ιδίως όταν πρόκειται για παιδιά τάξης στην οποία πρωτομπαίνει κανείς, οπότε και τίθενται τα θεμέλια της σχέσης παιδιών-καθηγητή..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:31:28 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:26:19 πμ »
κατα τη γνωμη μου στις μικρες τάξεις του γυμνασιου πρέπει να ξεκινάς αυστηρός/η και μετά σιγά σιγά να χαλαρωνεις μεχρί εκεί που σε πάιρνει. όταν χρειαζεται πάλι μαζευεις τα λουριά. εγώ την πρώτη φορά σε γυμνασιο ήμουν πολυ χαλαρη και φιλικη με αποτ'έλεσμα να γίνεται πανηγυρι, την άλλη χρονια άλλαξα τακτικη. το αποτέλεσμα αψογο. όπως μου είπαν τα παιδιά γυρω στα χριστούγεννα στην αρχη με θεωρούσαν στρίγγλα αλλά γρηγορα άλλαξαν γνωμη, τους άρεσε που γινόταν μαθημα και όχι χαμός και ήξεραν πως σε καθε μαθημα θα υπήρχαν στιγμες χαλαρωσης που όμως δε θα επετρεπα να εξελιχθουν ενεξελεγκτα καθως ήξεραν πως μπορώ να γινω πολύ αυστηρη. αν τα πιάσεις και λιγο στο φιλοτιμο γίνονται χαλι να τα πατησεις! π.χ. τύχαινε καποιες φορές που με έβλεπαν να μην είμαι πολυ καλά αν μιλούσε κάποιος συμμαθητής τους να τον επαναφέρουν τα ίδια στην τάξη χωρίς καν να χρειαστεί να επέμβω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:56:36 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 05:48:33 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα και ακολουθώ την ίδια τακτική και μάλιστα πολυ αποτελεσματικα σε σημειο που να μην έχω ποτε μεχρι σήμερα πρόβλημα με καμια τάξη.
Γενικά θεωρώ πως στα παιδια πρεπει να είσαι ευέλικτος , αυστηρός αλλά ταυτόχρονα χαλαρός.
να γνωρίζουν ότι δεν τα παιρνει να κάνουν φασαρια.Οι μαθητες μου ξέρουν ότι έχω υπομονη αλλα αν έρθω στα όρια μου θα τα πάρει και θα τα σηκώσει....
Ευτυχώς ποτε δεν με έχουν εξοργίσει και μάλιστα σπανιως βγάζω παιδι από την τάξη.
Ωστοσο οι ισορροπίες ειναι λεπτές και όποιος πει ότι το επάγγελμα μας ειναι ευκολο, σίγουρα είναι έξω από το χορό!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:57:21 μμ από para5 »
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 06:57:09 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ. Νομίζω ότι μια αποτελεσματική τακτική και σε διαπροσωπικό και σε διδακτικό πεδίο είναι να ξεκινάς με σφιγμένα τα λουριά, ώστε να "μαζεύονται" λίγο οι μαθητές και να αμολάς καλούμπα σιγά σιγά αναπτύσσοντας καλή διαπροσωπική σχέση με τα παιδιά και κρατώντας λεπτές ισορροπίες: και πλάκα, και χαλάρωση και μαθημα. Γνικώς η α γυμνασίου έχει την τάση να φέρει τη νοοτροπία του δημοτικού σχολείου, είναι και ξεσηκωμένα από το καλοκαίρι οπότε καταλαβαίνεις...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 07:12:36 μμ »
Τι  εννοείται ,όταν  γράφετε  "νοοτροπία  δημοτικού"

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 07:22:19 μμ »
Τι  εννοείται ,όταν  γράφετε  "νοοτροπία  δημοτικού"

σηκωνομαι οποτε θελω, μιλάω με το διπλανό μου σαν να μην τρεχει τίποτα, κανω παραπονα του τυπου με εφτυσε ο γιαννης, μου πήρε τη σβήστρα, μου τραβηξε τα μαλλια κτλ., σηκωνομαι να ξυσω το μολύβι στο καλαθακι της ταξης κτλ.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:25:13 μμ »
Ακριβώς έτσι είναι!
Επιπλέον κάνεις μια ερώτηση και πετάγονται όλοι μαζί ή σου παίρνουν τα αυτιά: κυρία, κυρία, κυρία....  ή θέλουν να ρωτήσουν κάτι και σηκώνονται και έρχονται στην έδρα κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:58:01 μμ από para5 »
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:48:27 μμ »
Δεν έχω διδάξει ποτέ σε γυμνάσιο,η συμπεριφορά που περιγράφετε όμως είναι πολύ συνηθισμένη και στο λύκειο.Αντί να βελτιώνονται όσο μεγαλώνουν χειροτερεύουν. ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:58:19 μμ από para5 »
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:01:32 μμ »
Είχα έναν καθηγητή στο Γυμνάσιο (φυσικός) που μας έλεγε ότι όποιος σηκώσει χέρι θα του το κόψει  :) :) Θεωρούσε ότι όλοι πρέπει να ξέρουν να απαντήσουν  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:58:41 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:31:58 μμ »
Επειδή η αρχή είναι το ήμιση του παντός, έχω μια καλή πρόταση για το ξεκίνημα της διδακτικής ώρας...

Μπαίνεις στην τάξη, όπου γίνεται χαμός... Σταματάς... Τα κοιτάς με γλυκό ύφος και τους λές:

"Αγαπητά μου παιδιά έχετε την ευγενική καλοσύνη να κλείσετε για λίγο το γλυκό στοματάκι σας, για να ξεκινήσουμε το μάθημα;;;"

Αυτά κλείνουν το στοματάκι τους και ξεκινάς το μάθημα.. ;D ;D.

ΥΓ. Απαγορεύονται αυστηρώς διασκευές του τύπου:
     "Αγαπητά μου παιδιά έχετε την ευγενική καλοσύνη να βγάλετε τον ΣΚΑΣΜΟ!!"
      Είναι απόλυτα αντιπαιδαγωγικό!! >:( >:( 8)

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 10:56:40 μμ »
συμφωνω!!!! αλλά και για να πούμε και τα καλα της συμπεριφορας δημοτικου όταν σε αγαπήσουν (και αυτο γινεται πιο ευκολα σε φιλολογους που μπαινουν πλλές ώρες στην ταξη) σε ταυτίζουν με το δασκαλο/δασκαλα στο δημοτικο και σε ακουνε σαν θεό! εμενα μου τυχαινε στο τελος της χρονιας καποια να μπερδευονται και να με αποκαλούν ακόμη και μαμα και είχε πολύ πλάκα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:59:03 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:24:21 μμ »
Α, έτσι εξηγείται γιατί οι μαθητές μας δε σηκώνουν χέρι, για να πουν μάθημα, φοβούνται την τιμωρία  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:59:23 μμ από para5 »
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:27:29 μμ »
Σίγουρα η συμπεριφορά και γενικά η αγάπη και ο αυθορμητισμός που έχουν τα παιδια της Α γ/σίου δε συγκρίνεται με τις παραπάνω τάξεις.
Μου άρεσε που πέρισυ, όταν ανέβαινα στον όροφο με περίμεναν στις σκάλες και έτρεχαν να με αγκαλιάσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:59:42 μμ από para5 »
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:17:24 μμ »
Συνήθως στην Α΄Γυμνασίου τα παιδιά είναι πιο δεκτικά, πιο πρόθυμα να κάνουν μια εργασία που ζητάει ο καθηγητής, ακόμα και κάτι επιπλέον. Αν αναλάβεις την Α΄τάξη πρέπει να θυμάσαι ότι για τα παιδιά αυτά η προσαρμογή στο Γυμνάσιο με τα νέα και περισσότερα μαθήματα και το διαφορετικό καθηγητή σε κάθε μία από τις 7 ώρες είναι στην αρχή λίγο δύσκολη. Και αν σε συμπαθήσουν και κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους θα σε βομβαρδίζουν με όλες τους τις απορίες για διαγωνίσματα, βαθμούς, απουσίες κλπ. Γιατί είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν έχουν ολοκληρωμένη ενημέρωση. Δίεξε υπομονή, αγάπη και προθυμία να βοηθήσεις, χωρίς να τα αφήσεις να ξεπεράσουν τα όρια. Θα σε λατρέψουν και θα δεθούν μαζί σου. Εγώ προτιμώ ένα τμήμα που το παίρνω στην Α΄τάξη να το κρατώ μέχρι και τη Γ΄. Ξέρεις πώς να δουλέψεις μαζί τους και ξέρουν και αυτά τι ζητάς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.