*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 767450 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1526 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:34:22 πμ »
Θα πάει Τετάρτη Δημοτικού, σχεδόν 11.

Σιγουρα; 11 χρονων πανε εκτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:36 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1527 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:42:38 πμ »
Γιατί να βάλεις Connect B1 και δεν βάζεις τη νέα σειρά της Burlington, Real English B1? Όλη η σειρά Real English είναι πάρα πολύ καλή, πολύ επίκαιρη και τα παιδιά τη λατρεύουν. Έχει και βιβλίο γραμματικής, αλλά δεν το έχω δουλέψει. Πάντως φαίνεται καλό, αν και προσωπικά για γραμματική προτιμώ τα Grammalysis. Τα Grammarway είναι ωραία βιβλία αλλά παλιομοδίτικα και βαρετά.

Συμφωνώ για τα Grammarway. Πολύ καλά βιβλία, με πολλές ασκήσεις τις οποίες αν ο μαθητής λύσει και μελετήσει ξανά στις επαναλήψεις (που ελάχιστοι το κάνουν, να πω και τον καημό μου), δε θα έχει πρόβλημα. Ωστόσο είναι παλιομοδίτικα και βαρετά για παιδιά. Θα τα προτιμούσα για ενήλικες.

Όσο για την D' Class, εγώ χρησιμοποιώ το Spot On 4  (κάνω όλη τη σειρά, και στις προηγούμενες τάξεις). Είναι δυνατό βιβλίο κατά τη γνώμη μου. Για πείτε μου καμιά πρόταση για Ε' Class.  :)

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1528 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:27:18 πμ »
Σιγουρα; 11 χρονων πανε εκτη.
Έχεις δίκιο. Τον μεγάλωσα πριν την ώρα του...

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1529 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:32:16 πμ »
Έχεις δίκιο. Τον μεγάλωσα πριν την ώρα του...

Μπορεις να του κανεις καποια σειρα oxford ή cambridge. Για μενα ειναι τα καλυτερα βιβλια. Καλό επισης ειναι και το cosmic kids της Longman (pearson)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:36 »

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1530 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:00:41 μμ »
Μπορεις να του κανεις καποια σειρα oxford ή cambridge. Για μενα ειναι τα καλυτερα βιβλια. Καλό επισης ειναι και το cosmic kids της Longman (pearson)
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Για το Our World ή το Here we go της Burlington τι γνώμη έχεις; Σκεφτόμουν πως επειδή έκανε το Our Town του φανεί πιο εύκολη η μετάβαση.
Κάποια συμβουλή σχετικά με τις απαιτούμενες ώρες;

Αποσυνδεδεμένος miss.sia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1531 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:12:11 μμ »
γεια σας παιδια. καμια ιδεα για senior d αλλα να ειναι και λιγο βατο,μιλαμε για 2 ωρες την εβδομαδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 06:31:11 μμ από miss.sia »

Αποσυνδεδεμένος .kellitsa.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1532 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 01:29:40 μμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.....ΤI ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΟΝ SCREEN B1+"? ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ??

Αποσυνδεδεμένος .kellitsa.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1533 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 01:40:47 μμ »
ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ Η ΜΟΝΟ ΤΕΣΤΣ????ΜΙΑ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!!! :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1534 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:56:48 πμ »
Ως γνωστόν, λίγοι υποψήφιοι επιθυμούν να δώσουν για CPE. Όταν, λοιπόν, έρχονται αποφασισμένοι για ΕCPE έχοντας η πλεοψηφία τους το ECCE, τι βιβλία επιλέγετε; Kαθαρά για Michigan ή επιλέγετε Cambridge-oriented και μετά φυσικά tests για Μichigan; Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις και καθηγητών ιδιαιτέρων αλλά και το τι γίνεται σε φροντιστήρια.

Κι ένα ακόμη ερώτημα. Ποια βιβλία γραμματικής χρησιμοποιείτε σε αυτό το επίπεδο;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1535 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:13:29 μμ »
αν ειναι αποφασισμενοι για ecpe τοτε βιβλια καθαρα για michigan.
stars and stripes δαγκωτο! αν θες βιβλιο γραμματικης ξεχωριστο με αλλη σειρα τοτε mastermind. μαζι ισως με καποια σειρα απο burlington οι οποιες δεν ειναι τοσο  ξεκαθαρα προασανατολισμενες προς καποιο απο τα πιστοποιητκα. δεν μετρελαινουν βεβαια τα coursebook της burlington για γ2 αλλα ειναι μια καλη μεταβαση.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1536 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:31:41 μμ »
αν ειναι αποφασισμενοι για ecpe τοτε βιβλια καθαρα για michigan.
stars and stripes δαγκωτο! αν θες βιβλιο γραμματικης ξεχωριστο με αλλη σειρα τοτε mastermind. μαζι ισως με καποια σειρα απο burlington οι οποιες δεν ειναι τοσο  ξεκαθαρα προασανατολισμενες προς καποιο απο τα πιστοποιητκα. δεν μετρελαινουν βεβαια τα coursebook της burlington για γ2 αλλα ειναι μια καλη μεταβαση.

Fan κι εγώ των συγκεκριμένων. Και μάλιστα και με το Skills Builder και το Companion του. Το μόνο κακό η έλλειψη Workbook για το Coursebook μιας και το Skills Builder έχει και πολύ νέο υλικό. Αλλά ήθελα κι άλλες γνώμες. Βέβαια, το Mastermind έχει και ασκήσεις Cambridge αλλά δεν είναι και κακό να εμβαθύνουμε και λίγο στη γλώσσα. Προς όφελός μας θα είναι.

Αυτά τα βιβλία τα έχεις χρησιμοποιήσει σε ιδιαίτερα/και σε φροντιστήριο; Σε πόσες ώρες; Tα έχω δουλέψει πριν 3 χρόνια ιδιαίτερο αλλά τότε δεν υπήρχε πρόβλημα ωρών από πλευράς της οικογένειας του μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1537 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 04:18:14 μμ »
συμφωνω κ εγω με την ευη - stars and stripes δαγκωτο με mastermind γραμματικη, ελλειψη καποιας πιο 'ζορικης' εναλλακτικης. Μονο το βιβλιο της hillside balance use of english που ειχα κανει μια φορα ειχε τρομερο υλικο για κεμπριτζ βεβαια αλλα καθε εξασκηση ειναι θετικη. Γενικως το σκιλς δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε γιατι το κομπανιον του ειναι σαν γλωσσαρι ( κ το κομπανιον του κορς επισης δεν ειναι κ το καλυτερο, αλλα το συμπληρωνω/διαφοροποιω κατα τη διαρκεια του μαθηματος με εξτρα εννοιες, easily confused words, idioms κλπ. Απλα το σκιλς ειναι καθαρα γλωσσαρι προσωπικα τα απορριπτω αμεσα - ενω εχει σαν βιβλιο ωραιο υλικο που μπορει να χρησιμοποιηθει σαν ενα crash course πριν τα τεστ. Κ μετα βεβαια πλακωνουμε την θεα συλβια κ μετα την θεα νταιαν κ παιρνουμε το προφ!(κ μετα απο 1 χρονο εχουν ξεχασει σχεδον τα παντα, αλλα αυτο ειναι το δειγμα των καιρων, δυστυχως...) Κανω σε ιδιαιτερο 2 μιαμισαωρα κ καπου προς το τελος - τελευταιο μηνα - ισως να προσθεσω κ μια ωρα προφορικα τη βδομαδα κ στο τελος εντατικα μονο προφορικα, αφου δωσουν το γραπτο. Αλλα, πολυ διαβασμα ριχνουν τα παιδακια, συν ολα τα νασιοναλ τζεογκραφικ κ τα φοκους που πηγαινω εξτρα προς τερψη τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2014, 04:20:17 μμ από vivi06 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1538 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 09:24:04 μμ »
Γεια σας! Καλη σχολικη χρονια ευχομαι!

Λοιπον, παιδι Στ Δημοτικου, εκανε περσι την B Senior αλλα εχει πολλα κενα, δεν τι εχω δει ακομα βεβαια. Αλλα τι βιβλιο θα προτεινατε για C Senior; Εγω περυσι διδασκα το Spark 3 σε φροντιστηριο αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ απαιτητικο βιβλιο για το παιδι. Θα θελα κατι πιο βατο με πολλες ευκαιριες για επαναληψη της B. Η Burlington ξερω οτι ειναι πιο βατη αλλα ειναι καλα βιβλια, ενδιαφεροντα;

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Popi-kour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1539 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:34:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Ξεκινάω φέτος για πρώτη φορά να κάνω ιδιαίτερα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Ποια βιβλία θεωρείτε καλά για όλα τα επίπεδα και ποιες τάξεις αντιστοιχούν σε αυτά, καθώς και πώς μπορείς να συνδυάσεις κάποιες τάξεις κ τα βιβλία τους. Ίσως η ερώτησή μου είναι πολύ γενική αλλά επειδή τώρα αρχίζω θα ήθελα να κατατοπιστώ σε γενικές γραμμές. Διάβασα βέβαια πάρα πολλά threads ήδη και σημείωσα πολλά βιβλία αλλά τελικά μάλλον περισσότερο μπερδεύτηκα... Τέλος, μπορείτε να μου πείτε συνήθως πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε ιδιαίτερα σε μικρές τάξεις; Αν κάποιος γνωρίζει και για Γερμανικά, θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή σχολική χρονιά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161091
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.