*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762331 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1554 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:55:28 μμ »
Παρακαλώ! Πολύ καλό που θα έχεις μια γεμάτη χρονιά! Μακάρι να είναι για όλους μας! Και φυσικά θα χρησιμοποιείς puppet, πολλά σετάκια καθηγητή την περιλαμβάνουν αλλιώς αγόρασε ή φτιάξε κάτι που θα σας αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:40 »

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1555 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 06:35:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Ξεκινάω φέτος για πρώτη φορά να κάνω ιδιαίτερα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Ποια βιβλία θεωρείτε καλά για όλα τα επίπεδα και ποιες τάξεις αντιστοιχούν σε αυτά, καθώς και πώς μπορείς να συνδυάσεις κάποιες τάξεις κ τα βιβλία τους. Ίσως η ερώτησή μου είναι πολύ γενική αλλά επειδή τώρα αρχίζω θα ήθελα να κατατοπιστώ σε γενικές γραμμές. Διάβασα βέβαια πάρα πολλά threads ήδη και σημείωσα πολλά βιβλία αλλά τελικά μάλλον περισσότερο μπερδεύτηκα... Τέλος, μπορείτε να μου πείτε συνήθως πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε ιδιαίτερα σε μικρές τάξεις; Αν κάποιος γνωρίζει και για Γερμανικά, θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή σχολική χρονιά!

Γειά σου! Οι ερωτήσεις σου σηκώνουν μεγάλη κουβέντα!Αλλά ας κάνω την αρχή. . Ενδεικτικά θα αναφέρω πως για junior ταξεις προτιμώ το The Cat is Back της burlington. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αρέσει πολύ στα παιδιά και έχει καταπληκτικό e-book. Στις senior τάξεις μου άρεσε αρκετά το Spark 1/2/3. Το 4 όχι και τόσο.. όσον αφορά lower και πάνω αλλάζει το πράγμα.. Συνήθως επιλέγω βιβλία από διάφορους εκδοτικούς και κάνω συνδυασμό! Για παράδειγμα από γραμματική προτιμώ το grammarway της express publishing, αλλά μ'αρέσουν περισσότερο τα coursebook της burlington. Το proficiency εξαρτάται κυρίως από το πτυχίο στο οποίο προσανατολίζεται ο μαθητής. Θέλει αρκετό ψάξιμο και ίσως εξαρτάται και από το πόσο "τραβάει" και ο εκάστοτε μαθητής..Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!Πάντως, θα ήθελα κι εγώ να διαβάσω τις απόψεις των συναδέλφων για το θέμα!!

Αποσυνδεδεμένος stormy14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1556 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:28:43 μμ »
και γω ειμαι πολυ ευχαριστιμενη με τα βιβλια της burlington. το the cat is back one year course εχω δουλεψει τελευταια και ειχα καλα αποτελεσματα. το οτι μπορεις να κατεβασεις τα e book απο την ιστοσελιδα ειναι πολυ καλο για το μαθημα- παιχνιδια, τραγουδια, γραμματικη σε βιντεακια... και τα our world για A, B, C.

εχω και εγω μια απορια. εχω μαθητη με δυσκολια στο διαβασμα - δηλαδη εχει προβλημα στα ματια, αλλα εχει και μια μαθησιακη δυσκολια και ελλειψη προσοχης. και βαριεται ευκολα οταν δεν καταλαβαινει. ξερετε καποια σειρα για A Senior που ειναι λιγο πιο ευκολα και κατανοητα για ενα τετοιου ειδους μαθητη; και αν η ταδε εταιρια δινει και δωρεαν βιβλια στους καθηγητες;
ευχαριστω

ps - η burlington δεινει ακομα 3 δωρεαν το χρονο.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1557 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 11:43:32 πμ »
Ποια είναι η άποψή σας για τη σειρά της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης για ECCE, Build Up your Listening/ Reading/ Writing Skills for the ECCE;; Ειδικά για το βιβλίο του Writing, γιατί το ξεκίνησα με μία μαθήτρια και τα model essays/letters μου φάνηκαν πολυ απλοϊκά γραμμένα, λες και είναι Β1. Η μαθήτρια είναι ενήλικη και θα δώσει 13 Δεκεμβρίου, έχουμε κάνει μόνο 1 μάθημα οπότε δεν έχω δει ακόμα γραπτό της. Πιστεύετε ότι θα την προετοιμάσει καλά αυτό το βιβλίο;

Επίσης, επειδή το βιβλίο δε δίνει ιδέες για το writing task, πριν της το αναθέσω θα το συζητάμε λίγο για ιδέες εννοείται, και θα της δίνω κάποιο video καθώς και ένα λίγο πιο δύσκολο κείμενο από το internet ή άλλα βιβλία σχετικό με το θέμα για να το βλέπει/ διαβάζει στο σπίτι και να πάρει περισσότερες ιδέες πριν αρχίσει να γράφει το essay/ letter. Θέλω να κάνω και υλικό από το Speak your Mind in Writing της Super Course που είχα διδάξει πέρυσι σε φροντιστήριο, αλλά λόγω οικονομικών έχουμε πολύ λίγες ώρες/μαθήματα μέχρι τις εξετάσεις..

Ξέρω από τα συνέδρια και τις διάφορες ομιλίες ότι έχει πέσει πολύ το επίπεδο των εξετάσεων (και το γλωσσικό επίπεδο που απαιτείται έχει πέσει και το scoring system είναι πολύ επιεικές). Μήπως αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο απλό και 'εύκολο' το βιβλίο του Writing της Ελληνοαμερικάνικης ή απλά δεν επαρκές για προετοιμασία ECCE;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2014, 11:45:14 πμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:40 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1558 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 12:02:02 μμ »
Δεν έχω δουλέψει τα βιλία αυτά, τους έχω ρίξει μαι ματιά όμως. Νομίζω πως αυτή η σειρά κάνει αυτό που λέει ο τίτλος της. Ξεκινά να χτίζει τα skills από τα θεμέλια, γι' αυτό και είναι αρκετά απλά. Έχω κι εγώ την εντύπωση πως δε φτάνει στο απόλυτο Β2 επίπεδο. Πάντως, αν οι εκθέσεις των μαθητών μας είναι σαν αυτές του βιβλίου, έστω έτσι απλές, περνάνε. Είχα μαθητές που προσπαθούσαν να γράψουν πιο σύνθετα κι όμως οι εκθέσεις τους περιείχαν αρκετά γραμματικά και συντακτικά λάθη (ή και λεξιλογίου) άρα στην ουσία ήταν χειρότερες από μια έκθεση σαν του βιβλίου που θα έγραφε κάποιος. Τώρα, ναι, για να πάρει κάποιος υψηλό βαθμό πιστεύω πως χρειάζεται επιπλέον υλικό και εξάσκηση σε πολλά θέματα. Καλή σας επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1559 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 12:16:30 μμ »
Δεν έχω δουλέψει τα βιλία αυτά, τους έχω ρίξει μαι ματιά όμως. Νομίζω πως αυτή η σειρά κάνει αυτό που λέει ο τίτλος της. Ξεκινά να χτίζει τα skills από τα θεμέλια, γι' αυτό και είναι αρκετά απλά. Έχω κι εγώ την εντύπωση πως δε φτάνει στο απόλυτο Β2 επίπεδο. Πάντως, αν οι εκθέσεις των μαθητών μας είναι σαν αυτές του βιβλίου, έστω έτσι απλές, περνάνε. Είχα μαθητές που προσπαθούσαν να γράψουν πιο σύνθετα κι όμως οι εκθέσεις τους περιείχαν αρκετά γραμματικά και συντακτικά λάθη (ή και λεξιλογίου) άρα στην ουσία ήταν χειρότερες από μια έκθεση σαν του βιβλίου που θα έγραφε κάποιος. Τώρα, ναι, για να πάρει κάποιος υψηλό βαθμό πιστεύω πως χρειάζεται επιπλέον υλικό και εξάσκηση σε πολλά θέματα. Καλή σας επιτυχία!

Η εντύπωσή σου από το λίγο που τα ξεφύλλισες νομίζω πως είναι και σωστή! Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τώρα θα το σκεφτώ πολύ και θα δω τι θα κάνω μέσα σε 1,5 ώρα που έχω για Writing & Speaking την εβδ. ώστε να καλύψω όσα περισσότερα θέματα γίνεται και από το Writing της HAU αλλά και το Writing της Super Course (με φωτοτυπίες το τελευταίο).

Απ'ό,τι είδα κι εγώ της HAU είναι 'ιδανικό' για μεταβατικό στάδιο, πχ να το κάνει κανείς σε Β1+ / E Senior σε μέτριο μαθητή και μετά ένα πιο δύσκολο βιβλίο για B2.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1560 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 01:13:41 μμ »
Καλημερα!

Για d class τα results της Oxford πως σας φαινονται, δεν τα εχω δουλεψει ποτε?Δουλευε η μαθητρια σε φροντιστηριο το Spark 3, αλλα το Spark 4 δε μου αρεσει και θελω κατι πιο απαιτητικο γιατι ειναι διγλωσσο(μητερα Αγγλιδα) και γενικα μιλαει αγγλικα με τους γονεις στο σπιτι.Γραμματικη της Burlington και για listening/writing θα κοιταξω γριβα ισως.Καμια προταση?

Ευχαριστω!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1561 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 01:50:49 μμ »
Κι εμένα δε μου αρέσει το Spark 4 από τη σειρά. Το μόνο άλλο που έχω διδάξει σε αυτό το επίπεδο είναι το Laser B1 της Macmillan (νομίζω!). Υπάρχει και Laser B1+, σε περίπτωση που θα ήθελες να πηδήξεις το Β1.

ΥΓ. Αφού η μητέρα του είναι Αγγλίδα, γιατί κάνει ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών; Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή, αλλά είχα περίπου την ίδια απορία όταν έμαθα ότι στο φροντιστήριο είχαμε παιδιά που οι μητέρες τους ήταν καθηγήτριες Αγγλικών. Βέβαια, όταν το είχα συζητήσει με άλλους είχα πάρει την απάντηση ότι τα παιδιά δεν ακούνε τους γονείς δεν κάθονται να τους κάνουν μάθημα.

Τι να πω.. εμένα η μητέρα μου με δίδαξε αγγλικά (κι εμένα και τα 3 αδέρφια μου) και όλοι μάθαμε και πήραμε τα πιστοποιητικά και σπουδές στη Βρετανία, κτλ χωρίς να περάσουμε το κατώφλι φροντιστηρίου ή να κάνουμε ιδιαίτερο. Και η μητέρα μου ήταν Φυσικός, ούτε native English speaker, ούτε της Αγγλικής φιλολογίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2014, 01:54:29 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1562 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 02:51:27 μμ »
παρακαλώ να μεταφερθουν τα μπράβο στην μαμά  :)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1563 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 02:57:12 μμ »
παρακαλώ να μεταφερθουν τα μπράβο στην μαμά  :)

Will do, hehe  :P

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1564 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 03:24:36 μμ »
Την ιδια απορια ειχα και εγω και η μαμα μου ειπε οτι επειδη δεν εχει ιδεα απο διδασκαλια και παει σε δημοσιο δημοτικο και οχι ξενογλωσσο θελει να κανει συστηματικα μαθημα για να παρει και καποιο πτυχιο(διγλωσση και να μην μπορει να αποδειξει γλωσσομαθεια).Οποτε θα παω κατευθειαν σε B1+,θα δω και τη Macmillan.



Ευχαριστω!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1565 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 03:56:03 μμ »
Την ιδια απορια ειχα και εγω και η μαμα μου ειπε οτι επειδη δεν εχει ιδεα απο διδασκαλια και παει σε δημοσιο δημοτικο και οχι ξενογλωσσο θελει να κανει συστηματικα μαθημα για να παρει και καποιο πτυχιο(διγλωσση και να μην μπορει να αποδειξει γλωσσομαθεια).Οποτε θα παω κατευθειαν σε B1+,θα δω και τη Macmillan.


Δεν το γνώριζα αυτό! Γι' αυτό λένε στο internet "είμαι native speaker με Proficiency";

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1566 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 04:06:49 μμ »
ΥΓ. Αφού η μητέρα του είναι Αγγλίδα, γιατί κάνει ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών; Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή, αλλά είχα περίπου την ίδια απορία όταν έμαθα ότι στο φροντιστήριο είχαμε παιδιά που οι μητέρες τους ήταν καθηγήτριες Αγγλικών. Βέβαια, όταν το είχα συζητήσει με άλλους είχα πάρει την απάντηση ότι τα παιδιά δεν ακούνε τους γονείς δεν κάθονται να τους κάνουν μάθημα.
Να σου απαντήσω εγώ ως καθηγήτρια και μαμά παιδιού που θα κάνει μαθήματα αγγλικών σε φροντιστήριο όταν έρθει εκείνη η ώρα (παρότι ήδη είναι δίγλωσσο).

Οι λόγοι είναι 3:

1. Είμαι μαμά του παιδιού μου και όχι δασκάλα του. Θέλω να διατηρήσω το ρόλο της μαμάς και να μην έχω στο σπίτι και γενικότερα στις προσωπικές μας στιγμές ρόλο δασκάλας.

2. Με μένα μαθαίνει αγγλικά έτσι κι αλλιώς. Αν δεν μάθει με κανέναν άλλο θα μάθει μόνο τα αγγλικά τα δικά μου, θα αντιγράψει τα λάθη μου, θα ασχοληθεί με αυτά που αρέσουν σε μένα κλπ.

3. Πιστεύω στην υπεροχή της κοινωνικής μάθησης. Θέλω το παιδί μου να έχει την ευκαιρία να γνωρίσει διάφορες δασκάλες, να συναναστραφεί άλλα παιδάκια, να ασχοληθεί με ομαδικά πρότζεκτ, να τραγουδήσει ομαδικά, να πάει βόλτες και εκδρομές, να παίξει Snap, Taboo και Pictionary. Θέλω να έχει τις μνήμες που έχω κι εγώ από το φροντιστήριο που έμαθα αγγλικά και κυρίως να μπει σε τάξη και να μην κάνει μάθημα στην κουζίνα ή το σαλόνι του σπιτιού μας.

Για τον ίδιο λόγο απορρίπτω ασυζητητί το home schooling.

Και φυσικά υπάρχει και ο τέταρτος λόγος που είναι ότι αν δουλεύεις σε φροντιστήριο λείπεις από το σπίτι τα απογεύματα, συνεπώς δεν είναι εύκολο να κάνεις μάθημα στο παιδί σου.

Το ότι η μαμά είναι Αγγλίδα δεν σημαίνει ότι μπορεί να διδάξει αγγλικά. Κι εσύ είσαι Ελληνίδα, θεωρείς πως όταν κάνεις παιδί θα μπορείς να αναλάβεις το μάθημα της Γλώσσας κάνοντας καλύτερη ή έστω ίδια δουλειά με τη δασκάλα του σχολείου;

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1567 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 04:23:24 μμ »
δεν νομιζω οτι σχολιαζετε την ίδια περίπτωση, πολλές αγγλιδες και/ή αγγλικουδες δεν μιλάνε στα παιδιά τους αγγλικά καθόλου (άντε σχεδόν καθόλου) μέχρι τα 4/5 δηλ πανω που θα είχαν  ηδη φτασει προφορικά στη μεση (και βαλε) γιατί καλή η θεωρια για να περάσουμε το μαθημα αλλά όταν έρχεται η ωρα της πρακτικής λενε ασε καλυτερα μη βραχυκυκλώσει τίποτα εκεί μέσα και μετα άντε να βρεις ανταλλακτικό, και άντε οι αγγλιδες συγχωρούνται, οι αγγλικουδες; τεσπα ας μη γίνω κακό σήμερα
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.