*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 872976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1862 στις: Αύγουστος 08, 2014, 11:34:02 πμ »
Εκείνο που είναι pathetic / θλιβερό είναι ότι όσοι για χρόνια επικαλούνταν λόγους και αιτίες
για να ΜΗΝ υπηρετούν σε απομακρυσμένες περιοχές μέσω αποσπάσεων, ενδεχομένως
να αποτελέσουν και σεβαστό ποσοστό όσων "παρακαλέσουν" για θέση σε δυσπρόσιτο.

Οι αποσπάσεις είναι ένα υπηρεσιακό μέσο να εξυπηρετούνται οι πραγματικές / αντικειμενικές ανάγκες
των εκπαιδευτικών, πάντα συνδυαζόμενες με τις υπηρεσιακές ανάγκες. Το απογυμνώσαμε και αυτό (χρησιμοποιώ α' πληθ
λόγω του ανήκειν στον κλάδο, αλλά ΠΟΤΕ δεν έλαβα απόσπαση) και τόσα χρόνια συνάδελφοι που είχαν αντικειμενικούς λόγους
να αποσπασθούν ΔΕΝ μετακινούνταν, εξαναγκάζονταν λόγω συνθηκών σε άνευ αποδοχών, όταν άλλοι με λιγότερα
επείγοντα θέματα, αλλά με "γλώσσα και σάλιο" καταδέχονταν να αιτηθούν και να λάβουν την πολυπόθητη απόσπαση.
Και λέω καταδέχονταν γιατί μεταξύ των λόγων που αναγιγνώσκονται στα ΠΥΣΔΕ είναι και..."η κοπέλα βρήκε τον έρωτα της ζωής της", όταν σε ένα παράλληλο σύμπαν συνάδελφος ίδιας ειδικότητας είχε σύζυγο σε θνήσκουσα κατάσταση (καρκίνο),
και ΔΕΝ έλαβε απόσπαση.

Αξιοθρήνητη η κατάσταση!
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:26 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1863 στις: Αύγουστος 08, 2014, 11:37:53 πμ »
Εκείνο που είναι pathetic / θλιβερό είναι ότι όσοι για χρόνια επικαλούνταν λόγους και αιτίες
για να ΜΗΝ υπηρετούν σε απομακρυσμένες περιοχές μέσω αποσπάσεων, ενδεχομένως
να αποτελέσουν και σεβαστό ποσοστό όσων "παρακαλέσουν" για θέση σε δυσπρόσιτο.

Οι αποσπάσεις είναι ένα υπηρεσιακό μέσο να εξυπηρετούνται οι πραγματικές / αντικειμενικές ανάγκες
των εκπαιδευτικών, πάντα συνδυαζόμενες με τις υπηρεσιακές ανάγκες. Το απογυμνώσαμε και αυτό (χρησιμοποιώ α' πληθ
λόγω του ανήκειν στον κλάδο, αλλά ΠΟΤΕ δεν έλαβα απόσπαση) και τόσα χρόνια συνάδελφοι που είχαν αντικειμενικούς λόγους
να αποσπασθούν ΔΕΝ μετακινούνταν, εξαναγκάζονταν λόγω συνθηκών σε άνευ αποδοχών, όταν άλλοι με λιγότερα
επείγοντα θέματα, αλλά με "γλώσσα και σάλιο" καταδέχονταν να αιτηθούν και να λάβουν την πολυπόθητη απόσπαση.
Και λέω καταδέχονταν γιατί μεταξύ των λόγων που αναγιγνώσκονται στα ΠΥΣΔΕ είναι και..."η κοπέλα βρήκε τον έρωτα της ζωής της", όταν σε ένα παράλληλο σύμπαν συνάδελφος ίδιας ειδικότητας είχε σύζυγο σε θνήσκουσα κατάσταση (καρκίνο),
και ΔΕΝ έλαβε απόσπαση.

Αξιοθρήνητη η κατάσταση!
ΠΕΣ ΤΑ!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1864 στις: Αύγουστος 08, 2014, 11:40:04 πμ »
πωλείται/ενοικιάζεται θέση σε δυσπρόσιτο, τιμές λογικές,
ποιος το περίμενε οτι θα ανέβαινε η μετοχή σε μια νύχτα,
την αλλη φορά ρώτησε τον πόσα δίνει

Πόσα δίνει να μην με ξαναενοχλήσει, μήπως;  ::)
Και πήρανε και troll που δεν τους έχει ενοχλήσει ποτέ
για ίδια συμφέροντα, (απόδειξη η 12ετής εξορία μου σε νησιά και ραχούλες)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1865 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:16:26 μμ »
απλα θελω να μου πουν δεν εχεις κυρια ειρηνη τα προσοντα για να εργαστεις στη διευθυνση μας! θα το δεχτω εννοειται! αλλα ολοι ξερουμε βουλευτικα τσιρακια που παιρνουν αποσπαση και φευγουν απ τις 2, αδειες συνεχεια κτλ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:26 »

Αποσυνδεδεμένος Ametathetos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την Μετάθεση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1866 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:30:59 μμ »
Θα βγούνε σήμερα? Υπάρχει καμία πληροφορία??

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1867 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:40:17 μμ »
απλα θελω να μου πουν δεν εχεις κυρια ειρηνη τα προσοντα για να εργαστεις στη διευθυνση μας! θα το δεχτω εννοειται! αλλα ολοι ξερουμε βουλευτικα τσιρακια που παιρνουν αποσπαση και φευγουν απ τις 2, αδειες συνεχεια κτλ..

Συγγνώμη, αλλά αν ήταν αυτή η πάγια οπτική σου, δεν θα είχες καταδεχθεί να αποταθείς σε βουλευτικό γραφείο...

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1868 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:41:01 μμ »
Θα βγούνε σήμερα? Υπάρχει καμία πληροφορία??
Οι αποσπάσεις σε περ.Δνσεις και Δνσεις Εκπαίδευσης,είναι στο γραφείο του υπουργού για υπογραφή και θα ανακοινωθούν σήμερα ,όπως με ενημέρωσαν από το αρμόδιο τμήμα.Οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα εξετασθούν στις 21 κ 22 Αυγούστου κι απ ότι διαβεβαιώνουν,μετά και την εξασφάλιση πιστώσεων για αναπληρωτές, θα γίνουν με βάση τη μοριοδότηση και τα λειτουργικά κενά κι όχι με την περσινή απαράδεκτη διαδικασία.Ίδωμεν...
fb mpratis
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1869 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:47:18 μμ »
απλα θελω να μου πουν δεν εχεις κυρια ειρηνη τα προσοντα για να εργαστεις στη διευθυνση μας! θα το δεχτω εννοειται! αλλα ολοι ξερουμε βουλευτικα τσιρακια που παιρνουν αποσπαση και φευγουν απ τις 2, αδειες συνεχεια κτλ..

Όταν γνωρίζουμε πολύ καλά οτι δεν τίθεται θέμα προσόντων (αν ήταν έτσι, θα υπήρχε αξιολογικός πίνακας με μόρια κλπ κλπ) και δεχόμαστε να παίξουμε με τους όρους τους, είμαστε διατεθειμένοι και να χάσουμε. Ειδικά εαν το παιχνίδι αυτό δεν έχουμε τα "προσόντα", να το παίξουμε. Προσωπικά δεν έχω υπηρετήσει ποτέ σε διεύθυνση. Έχω μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ κλπ. Πίστεύει πραγματικά κανείς οτι θα έπαιρναν ποτε εμένα μόνο με τα προσόντα και χωρίς κανέναν να με "βοηθήσει"; :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1870 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:54:05 μμ »
Συγγνώμη, αλλά αν ήταν αυτή η πάγια οπτική σου, δεν θα είχες καταδεχθεί να αποταθείς σε βουλευτικό γραφείο...
Παιδιά οκ μην είστε τόσο απόλυτοι...δεν ξέρετε τις ανάγκες του καθενός...ξέρω πολλούς απελπισμένους συνάδελφους με παιδιά και πολλά προβλήματα στα νησιά και επειδή τους έχω ζήσει τους δικαιολογώ αν καταφύγουν σε ρουσφέτια...είναι μια ελπίδα κι αυτό γι αυτούς
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1871 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:13:38 μμ »
Παιδιά οκ μην είστε τόσο απόλυτοι...δεν ξέρετε τις ανάγκες του καθενός...ξέρω πολλούς απελπισμένους συνάδελφους με παιδιά και πολλά προβλήματα στα νησιά και επειδή τους έχω ζήσει τους δικαιολογώ αν καταφύγουν σε ρουσφέτια...είναι μια ελπίδα κι αυτό γι αυτούς

Mα αυτό το εμπόριο ελπίδας πρέπει να σταματήσει.
Αν δεν υπήρχε θα έπαιρναν αποσπάσεις οι έχοντες ανάγκη που θα μπορούσαν
όμως να προσφέρουν ουσιαστικά στις υπηρεσίες. Και για το εμπόριο
it takes two... Η αρχή γίνεται από τους "ελπίζοντες" και ολοκληρώνεται με τους "εμπόρους".
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1872 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:21:51 μμ »
Οι αποσπάσεις σε περ.Δνσεις και Δνσεις Εκπαίδευσης,είναι στο γραφείο του υπουργού για υπογραφή και θα ανακοινωθούν σήμερα ,όπως με ενημέρωσαν από το αρμόδιο τμήμα.Οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα εξετασθούν στις 21 κ 22 Αυγούστου κι απ ότι διαβεβαιώνουν,μετά και την εξασφάλιση πιστώσεων για αναπληρωτές, θα γίνουν με βάση τη μοριοδότηση και τα λειτουργικά κενά κι όχι με την περσινή απαράδεκτη διαδικασία.Ίδωμεν...
fb mpratis

Τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ δεν τις υπογράφουν οι αιρετοί του ΚΥΣΠΕ?
Ο μελιστάλακτος δεν ανήκει στο ΚΥΣΠΕ?
Αρα συμμετείχε στην περσινή απαράδεκτη διαδικασία αφού μέσω υπογραφής την ενέκρινε...
Φέτος όμως είναι ο Ανδρίκος και έχει το όνομα του αείμνηστου... άσε που σας ενώνουν οι κοινοί αγώνες "για μια Ελλάδα λεύτερη
σοσιαλιστική¨, εκτός αν δεν παίζει πλέον αυτό το τραγούδι....
Θέλεις να κρυφτείς και εσύ και η χαρά σου δεν σε αφήνει βρε μπαγάσικο...

Όταν γνωρίζουμε πολύ καλά οτι δεν τίθεται θέμα προσόντων (αν ήταν έτσι, θα υπήρχε αξιολογικός πίνακας με μόρια κλπ κλπ) και δεχόμαστε να παίξουμε με τους όρους τους, είμαστε διατεθειμένοι και να χάσουμε. Ειδικά εαν το παιχνίδι αυτό δεν έχουμε τα "προσόντα", να το παίξουμε. Προσωπικά δεν έχω υπηρετήσει ποτέ σε διεύθυνση. Έχω μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ κλπ. Πίστεύει πραγματικά κανείς οτι θα έπαιρναν ποτε εμένα μόνο με τα προσόντα και χωρίς κανέναν να με "βοηθήσει"; :) :) :)

Φυσικά θα σε έπαιρναν...αν όλοι έίναι του στυλ μέχρι να σηκώσω το ένα πόδι έχει βρωμίσει το άλλο κάποιος πρέπει να κάνει την σκ...δουλειά... άρα μπορείς να ελπίζεις για μια χρονιά και προς το τέλος να πάρεις το βραβείο της ανοικτής παλάμης... αν θίχτηκες έλα από το σπίτι μου να σου δίξω την δική μου συλλογή όλα αυτά τα χρόνια μέχρι που κατάλαβα ότι για να πας μπροστά πρέπει να τους στέλνεις στο δι...ο... και πίστεψε με από τότε έχω ανοίξει ταξιδιωτικό γραφείο με αποκλειστικότητα που κάνει χρυσές δουλειές...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 01:26:33 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1873 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:26:52 μμ »
Περίεργο πάντως... γιατί τώρα έχουν ξεκινήσει να βάζουν μέσον για να αποσπασθούν ή τοποθετηθούν κάποιοι σε δυσπρόσιτα.
Αφού μπορούσαν τόσα χρόνια.. γιατί δεν τα υπηρετούσαν;
Υπηρετώ 8 συνεχόμενα χρόνια σε δυσπρόσιτο.. και μόλις χθες μου τηλεφώνησε αιρετός του αρμόδιου ΠΥΣΔΕ να με ρωτήσει
εάν θα ήθελα απόσπαση!!!!  Προφανώς και κάποιος υμέτερος ενδιαφέρθηκε για τη θέση μου... αχαχαχαχαχα!

E, εντάξει, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, πλέον τα πάντα μπορούν να συμβούν. Λες να με πάρουν κι εμένα κανένα τηλέφωνο τώρα;  ;D ;D ;D

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1874 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:29:40 μμ »
Εγώ την βρήκα την απόσπαση...

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%8E%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%85%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B9

Μια ενδιάμεση στάση στην Καζαμπλάνκα και όλα φίνα!!!

ΥΓ. Μετά το κομμωτήριο υπάρχει μαγαζί για χορούς οριεντάλ... γιατί 5000 δεν είναι και πολλά λεφτά... εδώ στην Ελλάδα που το κόστος ζωής είναι φθηνότερο οι βουλευτές δεν τα βγάζουν πέρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 01:31:15 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1875 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:35:45 μμ »
Φυσικά θα σε έπαιρναν...αν όλοι έίναι του στυλ μέχρι να σηκώσω το ένα πόδι έχει βρωμίσει το άλλο κάποιος πρέπει να κάνει την σκ...δουλειά... άρα μπορείς να ελπίζεις για μια χρονιά και προς το τέλος να πάρεις το βραβείο της ανοικτής παλάμης... αν θίχτηκες έλα από το σπίτι μου να σου δίξω την δική μου συλλογή όλα αυτά τα χρόνια μέχρι που κατάλαβα ότι για να πας μπροστά πρέπει να τους στέλνεις στο δι...ο... και πίστεψε με από τότε έχω ανοίξει ταξιδιωτικό γραφείο με αποκλειστικότητα που κάνει χρυσές δουλειές...
[/quote]

Νιώθω πολύ θιγμένη! Κάνεις καλό καφέ;  ;D
Και πάλι, θεωρώ οτι είναι απίθανο. Για να αποδείξω δε αυτή μου τη θεωρία και να κερδίσω κι ένα στοιχηματάκι, φέτος έκανα αίτηση για περιφέρεια χωρίς την παραμικρή εξωτερική "βοήθεια". Αυτό με την ανοιχτή παλάμη, το έχω πάρει σε αρκετά απο τα σχολεία που έχω υπηρετήσει ως τώρα! :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.