*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545829 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1050 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 08:50:08 μμ »
Πάντως ο Μπράτης σε ερωτήσεις που δεχόταν σήμερα στο Facebook από αγχωμένους συναδέλφους έγραψε "Σας έχω πει πάντως να μην πιστεύετε και να μην διακινείτε όποια ανοησία γράφει ο καθένας". Τώρα, να ξέρει αυτός κάτι και να μην το λέει... Τι να πω..  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:45 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1051 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 09:09:08 μμ »
Μα το θέμα δεν είναι ότι δε βγάζουν τις μεταθέσεις... το θέμα είναι ότι δε μας αφήνουν καν να υποβάλουμε τις αιτήσεις μας. Οι αιτήσεις μας είναι ανεξάρτητες από όλα αυτά τα παραπάνω ζητήματα.

θα διαφωνήσω κάθετα, οριζόντια, διαγώνια και όπως αλλιώς γίνεται !! Οι αιτήσεις σας δεν μπορούν να υποβληθούν αν δεν έχουν ξεκαθαρίσει συγκεκριμένα πράγματα όπως
- ο τρόπος μοριοδοτησης
- αν δηλώνεις περιοχή, περιφέρεια, νομό ή σχολείο
- μέχρι ποια ημερομηνία δέχεσαι ( και άρα δίνεις μόρια ) για γάμο και παιδιά ( με την ισχύουσα νομοθεσια ας πούμε έδινες μόρια παιδιού που είχε γεννηθεί ως 31/1 ακόμα και αν είχε λήξει η υποβολή των αιτήσεων στο μεταξύ).
- ποια τα μετρήσιμα κριτήρια για τις μεταθέσεις σε ειδικά/καλλιτεχνικά/μουσικά κτλ
- ποιες προθεσμίες έχεις ως Διοίκηση
και ένα σωρό άλλα.... Σε εσάς μπορεί να φαίνεται απλό βέβαια - μία αίτηση είναι - αλλά υπάρχουν πολλά περιφερειακά της αίτησης που δεν είναι τόσο εύκολα!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1052 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 09:16:39 μμ »
Έτσι όπως το θέτεις , bitch, προφανώς. Με το σχόλιο που παρέθεσες απαντούσα σε αμέσως από πάνω σχόλιο συναδέλφου που μιλούσε για ενδεχόμενες συγχωνεύσεις ή τροποποιήσεις ως προς το ωράριο. Αν όμως είναι να υπάρξουν αλλαγές όπως αυτές που αναφέρεις, φυσικά και δεν μπορούμε να κάνουμε αιτήσεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να γίνουν οι ανάλογες νομοθετικές ρυθμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1053 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 09:45:51 μμ »
Μου φαίνεται φέτος δεν θα βγει εγκύκλιος με δικαιολογία διαβούλευση για εξορθολογισμό της νομοθεσίας....

Τους συμφέρει...εκλογές έρχονται...θα πουλήσουν εκδούλευση με τις αποσπάσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:45 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1054 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 09:54:15 μμ »
marinadim  :-* :-* :-*  ( δε σε μάλωσα καλή μου!! )

panos2014 με κάποιον τρόπο πρέπει να βγει η εγκύκλιος ακόμα και αν ειναι δελτίο τύπου που αναφέρει πως θα γίνουν όπως πέρισυ.
Για τον απλό λόγο ότι ακόμα και μεταθέσεις να μη γίνουν, επιβάλλεται να γίνουν οριστικές τοποθετήσεις. Αυτόν τον σκόπελο δεν ξέρω πώς θα τον ξεπεράσουν.

(εκτός και κάνουν οργανικές και λειτουργικές μαζί τον Σεπτέμβριο και τρέχουμε όλοι σαν τρελλοί).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1055 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:32:25 μμ »
Είναι και οι ρυθμίσεις υπεραριθμίας που πρέπει να γίνουν
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1056 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:02:54 πμ »
και μεταθέσεις να μη γίνουν, επιβάλλεται να γίνουν οριστικές τοποθετήσεις. Αυτόν τον σκόπελο δεν ξέρω πώς θα τον ξεπεράσουν.

(εκτός και κάνουν οργανικές και λειτουργικές μαζί τον Σεπτέμβριο και τρέχουμε όλοι σαν τρελλοί).


Είναι δυνατόν bitch, εννοώ σύννομο, να εκδοθεί Υ.Α ή εγκύκλιος ή δεν ξέρω γω τι άλλο που να ορίζει μόνο βελτιώσεις, οριστικές τοποθετήσεις και ρυθμίσεις οργανικής υπεραριθμίας εντός ΠΥΣΔΕ αφήνοντας εκτός τις μετεθέσεις; Και με τις ελλειμματικές περιοχές -όσες απέμειναν- τι θα γίνει;
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1057 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:12:32 πμ »
Πάντως μία μικρή τοποθέτηση θα ήθελα να την κάνω με αφορμή έναν προβληματισμό. Οι διορισμοί χρόνια τώρα πότε γίνονταν? Καλοκαίρι, θα μου πείτε... και ορκωμοσίες είχαμε αρχές Σεπτέμβρη... Φέτος οι διορισμοί και οι ορκωμοσίες πραγματοποιούνται (για πρώτη φορά στα χρονικά) Φλεβάρη-αρχές Μάρτη. Επομένως ρε παιδιά είναι ξεκάθαρο πως το Υπουργειο αλλάζει τελείως το χρονικό πλαίσιο πραγματοποίησης των υπηρεσιακών αλλαγών. Όχι τίποτα... απλώς έχουμε πλακωθεί στο πότε θα βγει η εγκύκλιος και παραβλέπουμε τελείως την όλη εξέλιξη των αλλαγών.  Δεν ξέρω ... μπορεί και να κάνω λάθος... αλλά τα πράγματα δεν τα βλέπω προς το παρόν να ακολουθούν την δύναμη της συνήθειας... τουλάχιστον αυτήν την οποίαν γνωρίζουμε ολοι δεκαετίες τώρα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1058 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:19:01 πμ »
Έτσι όπως το θέτεις , bitch, προφανώς. Με το σχόλιο που παρέθεσες απαντούσα σε αμέσως από πάνω σχόλιο συναδέλφου που μιλούσε για ενδεχόμενες συγχωνεύσεις ή τροποποιήσεις ως προς το ωράριο. Αν όμως είναι να υπάρξουν αλλαγές όπως αυτές που αναφέρεις, φυσικά και δεν μπορούμε να κάνουμε αιτήσεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να γίνουν οι ανάλογες νομοθετικές ρυθμίσεις.
... Αγαπητή συνάδελφε...δεν σου μιλάω για ενδεχόμενα... ούτε βάζω ιδέες. Η αρχική πρόταση στην αύξηση του ωραρίου ήταν το τριώρο... ασχέτως του ότι επικράτησε το διώρο για ευνόητους λόγους. Επιπλέον όσον αφορά τις συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων, έχει ήδη ειπωθεί και απ' το επίσημο συνδικαλιστικό μας όργανο πως το Υπουργείο σκοπεύει να προχωρήσει σε περαιτέρω μειώσεις και συγχωνεύσεις... Συγχώρα με αν έχω πληροφορηθεί λάθος. Εύχομαι, όπως όλοι μας, να πέσω έξω.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1059 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:22:16 πμ »
Πάντως ο Μπράτης σε ερωτήσεις που δεχόταν σήμερα στο Facebook από αγχωμένους συναδέλφους έγραψε "Σας έχω πει πάντως να μην πιστεύετε και να μην διακινείτε όποια ανοησία γράφει ο καθένας". Τώρα, να ξέρει αυτός κάτι και να μην το λέει... Τι να πω..  ???
... Φιλική συμβουλή... μην μπερδεύεις τον Μπράτη όταν μιλάει για την πρωτοβάθμια με τα όσα συντελούνται στην δευτεροβάθμια... Ένα θα σου πω. Η αύξηση του ωραρίου και οι διαθεσιμότητες δεν άγγιξαν την Πρωτοβάθμια... αφορούσαν αποκλειστικά την Δευτεροβάθμια... στην οποίαν οι όποιες εξελίξεις είναι πολύ πιο οδυνηρές.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1060 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:35:12 πμ »

Είναι δυνατόν bitch, εννοώ σύννομο, να εκδοθεί Υ.Α ή εγκύκλιος ή δεν ξέρω γω τι άλλο που να ορίζει μόνο βελτιώσεις, οριστικές τοποθετήσεις και ρυθμίσεις οργανικής υπεραριθμίας εντός ΠΥΣΔΕ αφήνοντας εκτός τις μετεθέσεις; Και με τις ελλειμματικές περιοχές -όσες απέμειναν- τι θα γίνει;

δεν υπάρχει θέμα σ αυτό. Μπορεί απλά να κάνει αποσπάσεις αργότερα.
Εδώ έχουν γίνει άλλα κι άλλα : κοιμάσαι εργαζόμενος και ξυπνάς απολυμένος.... σ αυτό θα κολλησουν;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1061 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:46:56 μμ »
alexandr75math, έχεις δίκιο ως προς τις συγχωνεύσεις, όντως είναι κάτι που έχει ειπωθεί πολλάκις. Αλλά επειδή η αύξηση ωραρίου φέτος δεν έχει ανακοινωθεί από επίσημα χείλη, εξέφρασα την άποψη ότι ίσως είναι καλύτερα να μην το αναμοχλεύουμε (όχι βέβαια ότι δε θα γίνει, αν οι ιθύνοντες το έχουν αποφασίσει). Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι και τα δύο αυτά θέματα είναι ανεξάρτητα με τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων. Προφανώς και έχουν άμεση σχέση με το πλήθος των μεταθέσεων που θα δοθούν, αλλά όχι με τη διαδικασία αιτήσεων αυτή καθαυτή.

Όσο για το Μπράτη, απλά παρέθεσα μια απάντησή του σε ερώτηση που δέχτηκε από συνάδελφο στο facebook. Το ξέρω ότι στη δευτεροβάθμια οι εξελίξεις είναι μέχρι τώρα πολύ πιο οδυνηρές, άλλωστε κι εγώ στη δευτεροβάθμια ανήκω. Αλλά όσον αφορά την εγκύκλιο των μεταθέσεων, αυτή είναι κοινή και δε διαφοροποιείται για πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια.

Bitch, δεν το εξέλαβε σαν μάλωμα   :)
Αν όντως μπορεί να δοθεί λύση για τις οριστικές τοποθετήσεις... πιστεύεις ότι είναι ορατός ο κίνδυνος να μη βγει καν εγκύκλιος;  ???

Αποσυνδεδεμένος BATPAXI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Τοκάτα σε Ρε ελάσσονα. Μοντεράτο, ζιγκ, μενουέτο.
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1062 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 04:15:05 μμ »
Η συζήτηση είναι πλέον επηρεασμένη από το  κίνημα του υπερρεαλισμού. Δεν βγαίνει νόημα. Το Υπουργείο πραφανώς κρατάει σαν επτασφράγιστο μυστικό το τι θα κάνει στη συνέχεια...............................

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1063 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 07:14:28 μμ »
Η συζήτηση έχει νόημα, ουσία ίσως να μην έχει από την άποψη ότι δεν ξέρουμε τίποτα και απλά πιθανολογούμε.

Επί της ουσίας τώρα (ελπίζω), ο Μπράτης έχει αναρτήσει στο facebook το εξής: "Την επόμενη βδομάδα θα έχει συνάντηση με τον Υπουργό για τις μεταθέσεις .Έτσι απάντησε ο υφυπουργός Παιδείας σε ερώτησή μου κατά τη συνάντηση που έγινε σήμερα με εκπροσώπουςΑΔΕΔΥ, ΔΟΕ,ΟΛΜΕ για το θέμα της πειθαρχικής δίωξης της αιρετού και προέδρου του Συλλόγου Μολάων. Δήλωσε,επίσης,πως οι μεταθέσεις θα γίνουν".

Ας ελπίζουμε να έχουμε νέα σύντομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.