*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 69203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:36:41 μμ »
Ακριβώς sartr,η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:56:24 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί εξ αρχής αναφέρεστε κάποιοι απαξιωτικά σε όσους διορίζονται λόγω εμπειρίας. Σίγουρα μπορεί να υπάρχει μια μειοψηφία που να κλήθηκαν ωρομίσθιοι σε κάποιους κλάδους με αδιαφανή κριτήρια. Η πλειοψηφία όμως των αναπληρωτών έχει ήδη πετύχει μια τουλάχιστον φορά στον ΑΣΕΠ. Απλώς, δεν συγκαταλέγονταν στους διοριστέους.

Από εκεί και πέρα, τα χρόνια υπηρεσίας, όπως και οι τρίωρες εξετάσεις του ΑΣΕΠ, λειτουργούν ενδεικτικά για την αξία ενός εκπαιδευτικού και όχι αποδεικτικά. Η αξία του αποδεικνύεται μόνο από την πορεία του στην εκπαίδευση μέσα στο χρόνο.

Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα μόνο κριτήριο επιλογής, για να αισθάνονται όλοι ισότιμοι. Από τη στιγμή όμως που το κράτος δεν θέλει για οικονομικούς λόγους να αυξήσει τους μόνιμους και να μειώσει τους αναπληρωτές-ωρομίσθιους, η κατάσταση που επικρατεί είναι μονόδρομος. Αν κάποιος δεν έχει το δέλεαρ του διορισμού, δεν θα πάει ως αναπληρωτής μακριά από το σπίτι του. Θα κάτσει να κάνει φροντιστήρια στη γειτονιά του.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:57:13 μμ »
Αν κάποιοι πιστεύουν πως στο δημόσιο γενικότερα και στα σχολεία ειδικότερα πρέπει να μπαίνουν αυτοί που έχουν πολλά παιδιά, οικονομικά προβλήματα, άρρωστους συγγενείς, απροσάρμοστα παιδιά, "μπάρμπα στην Κορώνη" ( ΟΑΕΔ, ΠΔΣ γαι τους εκπαιδευτικούς), μεγάλη ηλικία, και δεν ξέρω γω τι άλλο, είναι δικαίωμά τους.
Και μετά βρίζουμε για τα χάλια του δημοσίου!!!

Επιτρέψτε μου να έχω άλλη άποψη.
Έγω δεν θεωρώ πως το δημόσιο και κυρίως τα σχολεία είναι ευαγή ιδρύματα για τους πάσης φύσεως αναξιοπαθούντες.

Είμαι υπερ κάθε διαδικασίας αξιοκρατικής επιλογής προσωπικού, και ο ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς είναι η μοναδική.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:10:02 μμ »
Αν έχεις παρακολουθήσει τα μηνύματά μου μέσα στο φόρουμ,θα δεις ότι συμφωνούμε σε πολλά. ;)
Σχεδόν σε όλα.
Εγώ δεν είπα όσοι έχουν άρρωστο παππού να διοριστούν έτσι χύμα........!
Αλίμονο!
Έθεσα όμως έναν προβληματισμό,που αφορά στο ότι πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ υποστηρίζουν πως τα κατάφεραν αφιερώνοντας 2 χρόνια στο διάβασμα και μόνο.
Πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό?
Όσοι δε μπορούν,τους θεωρείς άχρηστους εκπαιδευτικούς?

Και σε ρωτάω εσένα προσωπικά,αν η γυναίκα σου,ούσα έγκυος ήταν αναπληρώτρια σε νησί κρυμένο από τον ήλιο,θα έλεγες τα ίδια?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 07:12:47 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:12:33 μμ »
Θα προτείνω όχι "διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ" , αλλά "πρόσληψη Μόνο μέσω ΑΣΕΠ"  και εξηγώ.
Ο διαγωνισμός (γνωστικό, διδακτική, παιδαγωγικά, τεστ δεξιοτήτων, ψυχομετρικό) να παρέχει σε κάθε εκπαιδευτικό ένα ποσοστό, ας πούμε 80% των μορίων του, πτυχία και μεταπτυχιακά ένα 5%, προϋπηρεσία ένα 5% και τέκνα το 10%.
Κάθε υποψήφιος θα έχει τα μόρια του και αναλόγως θα κάνει αιτήσεις για πρόσληψη σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης επιθυμεί.
Οι προσλήψεις σε κάθε κάθε Διεύθυνση θα γίνονται με βάση τη κατάταξη μορίων του εκπαιδευτικού από όσους έχουν κάνει αίτηση.
Κάθε τέτοια πρόσληψη να οδηγεί σε αναπλήρωση και όχι μόνιμο διορισμό. Μετά την παρέλευση διετίας ως αναπληρωτής ο εκπαιδευτικός μονιμοποιείται με βαθμό Β'.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:14:14 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί εξ αρχής αναφέρεστε κάποιοι απαξιωτικά σε όσους διορίζονται λόγω εμπειρίας. Σίγουρα μπορεί να υπάρχει μια μειοψηφία που να κλήθηκαν ωρομίσθιοι σε κάποιους κλάδους με αδιαφανή κριτήρια. Η πλειοψηφία όμως των αναπληρωτών έχει ήδη πετύχει μια τουλάχιστον φορά στον ΑΣΕΠ. Απλώς, δεν συγκαταλέγονταν στους διοριστέους.

Από εκεί και πέρα, τα χρόνια υπηρεσίας, όπως και οι τρίωρες εξετάσεις του ΑΣΕΠ, λειτουργούν ενδεικτικά για την αξία ενός εκπαιδευτικού και όχι αποδεικτικά. Η αξία του αποδεικνύεται μόνο από την πορεία του στην εκπαίδευση μέσα στο χρόνο.

Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα μόνο κριτήριο επιλογής, για να αισθάνονται όλοι ισότιμοι. Από τη στιγμή όμως που το κράτος δεν θέλει για οικονομικούς λόγους να αυξήσει τους μόνιμους και να μειώσει τους αναπληρωτές-ωρομίσθιους, η κατάσταση που επικρατεί είναι μονόδρομος. Αν κάποιος δεν έχει το δέλεαρ του διορισμού, δεν θα πάει ως αναπληρωτής μακριά από το σπίτι του. Θα κάτσει να κάνει φροντιστήρια στη γειτονιά του.
Γενικά συμφωνώ.Κανείς δεν στρέφεται εναντίον της προυπηρεσίας μέσω ΑΣΕΠ.
Απλά η αναπλήρωση-ωρομισθία δεν έχει θέση στη συζήτηση περί αξιολόγησης.
Είναι τρόπος διορισμού που έχει επιβληθεί επειδή οι αδιαφανείς διαδικασίες έχουν επεκταθεί και στις αποσπάσεις,μεταθέσεις κτλ.,ενώ το κράτος για οικονομικούς λόγους προτιμά να διορίζει λιγότερους μόνιμους.Βέβαια πρέπει να θυμόμαστε ότι οι θέσεις μέσω ΑΣΕΠ μειώνονται σημαντικά και αυτό επίσης καταλήγει εις βάρος των εργασιακών δικαιωμάτων.
Καλύτερα πάντως θα ήταν να επιλέξει ,όποιος προτιμά, τα ιδιαίτερα,παρά να του δίνεται η ευκαιρία να αποφεύγει την απομάκρυνση από το σπίτι του.Έτσι θα γλιτώναμε και από όσους έχουν το δημόσιο για επιπλέον εισόδημα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:26:45 μμ »
Αν εξαιρέσουμε την περίπτωση του βύσματος, το αν πρέπει να υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια στις προσλήψεις σηκώνει  συζήτηση. Κατά βάση, αναπληρώνουν ή συμπληρώνουν την κοινωνική πρόνοια, που θα έπρεπε να δείχνει το κράτος, με λιγότερο οικονομικό κόστος. Από την άλλη, η τακτική αυτή δεν είναι αξιοκρατική και μπορεί να προκαλεί δυσλειτουργίες στο σύστημα. Ενός κακού μύρια έπονται... :-\

Φοβάμαι όμως ότι η αξιοκρατία την οποία αναζητάτε στην εκπαίδευση είναι πιο σύνθετο θέμα. Εγώ προβληματίζομαι λ.χ με την περίπτωση των δασκάλων τα τελευταία χρόνια, είτε διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω αναπλήρωσης, παρ' ότι είναι σίγουρο ότι οι βάσεις εισαγωγής τους στις Παιδαγωγικές Σχολές είναι υψηλές. Όλα αυτά τα άτομα που συρρέουν στις παιδαγωγικές σχολές με κύριο κίνητρο τον εύκολο διορισμό είναι σίγουρο ότι ΟΛΟΙ ενδιαφέρονται για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση; Είναι βέβαιο ότι το σύστημα με την αξιοκρατική μέθοδο των εξετάσεων επιλέγει τελικά τους πιο άξιους, για να γίνουν δάσκαλοι;

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:30:54 μμ »
...
Έθεσα όμως έναν προβληματισμό,που αφορά στο ότι πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ υποστηρίζουν πως τα κατάφεραν αφιερώνοντας 2 χρόνια στο διάβασμα και μόνο.
Πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό?
Όσοι δε μπορούν,τους θεωρείς άχρηστους εκπαιδευτικούς?
...
Η διαφορά μεταξύ διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ και διορισμένων με προϋπηρεσία που ΔΕΝ οφείλεται σε ΑΣΕΠ δεν εντοπίζεται στο πόσο χρόνο έχουν αφιερώσει για το διάβασμα οι μεν ή οι δε. Μπορεί κάποιοι να διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ μόνο με 2 μήνες διάβασμα και κάποιοι της άλλης κατηγορίας να αφιερώνουν πολύ χρόνο.
Ούτε μπορούμε  να λέμε το γενικευτικό ότι οι μεν ειναι άξιοι και οι δε ανάξιοι.
Η κύρια διαφορά τους έγκειται στο ότι οι πρώτοι επιλέχθηκαν μέσω ενός γραπτού διαγωνισμού επειδή έγραψαν πιο καλά από τους υπόλοιπους, ενώ οι δεύτεροι κανείς δεν ξέρει πώς ακριβώς προσλήφθηκαν ώστε να αποκτήσουν την προϋπηρεσία τους.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #246 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:40:29 μμ »
Αγάπη βλέπω ότι επιμένεις στο ότι κάποιοι γιαι 2 χρόνια διάβαζαν αποκλειστικά για τον διαγωνισμό. Άν η μόνη επαφή με το αντικείμενο είναι να περάσω τα μαθήματα της σχολής, τότε ναί, μπορεί να μήν φτάνουν ούτε τα δύο χρόνια. Στις ειδικότητες που έδωσα, σε όποιους τομείς είχα δουλέψει πρίν κάν ασχοληθώ με τον ασέπ τα πήγα καλά, ενώ όπου απλά διάβασα αυτό αποτυπώθηκε στο αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια έπεσε διάνα. Για κάποιον που έχει πάθος για αυτό που σπούδασε, ένα απόγευμα την εβδομάδα για δύο χρόνια, ή εντατικά έναν-δύο μήνες πρίν την εξέταση πιστεύω ότι είναι αρκετοί για να διεκδικήσει μια θέση με αξιώσεις (εκεί που έδωσα εγώ τουλάχιστον).
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:41:33 μμ »
...
Έθεσα όμως έναν προβληματισμό,που αφορά στο ότι πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ υποστηρίζουν πως τα κατάφεραν αφιερώνοντας 2 χρόνια στο διάβασμα και μόνο.
Πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό?
Όσοι δε μπορούν,τους θεωρείς άχρηστους εκπαιδευτικούς?
...
Η διαφορά μεταξύ διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ και διορισμένων με προϋπηρεσία που ΔΕΝ οφείλεται σε ΑΣΕΠ δεν εντοπίζεται στο πόσο χρόνο έχουν αφιερώσει για το διάβασμα οι μεν ή οι δε. Μπορεί κάποιοι να διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ μόνο με 2 μήνες διάβασμα και κάποιοι της άλλης κατηγορίας να αφιερώνουν πολύ χρόνο.
Ούτε μπορούμε  να λέμε το γενικευτικό ότι οι μεν ειναι άξιοι και οι δε ανάξιοι.
Η κύρια διαφορά τους έγκειται στο ότι οι πρώτοι επιλέχθηκαν μέσω ενός γραπτού διαγωνισμού επειδή έγραψαν πιο καλά από τους υπόλοιπους, ενώ οι δεύτεροι κανείς δεν ξέρει πώς ακριβώς προσλήφθηκαν ώστε να αποκτήσουν την προϋπηρεσία τους.

++++++++++++++++++
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:47:35 μμ »
Η διαφορά μεταξύ διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ και διορισμένων με προϋπηρεσία που ΔΕΝ οφείλεται σε ΑΣΕΠ δεν εντοπίζεται στο πόσο χρόνο έχουν αφιερώσει για το διάβασμα οι μεν ή οι δε. Μπορεί κάποιοι να διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ μόνο με 2 μήνες διάβασμα και κάποιοι της άλλης κατηγορίας να αφιερώνουν πολύ χρόνο.
Ούτε μπορούμε  να λέμε το γενικευτικό ότι οι μεν ειναι άξιοι και οι δε ανάξιοι.
Η κύρια διαφορά τους έγκειται στο ότι οι πρώτοι επιλέχθηκαν μέσω ενός γραπτού διαγωνισμού επειδή έγραψαν πιο καλά από τους υπόλοιπους, ενώ οι δεύτεροι κανείς δεν ξέρει πώς ακριβώς προσλήφθηκαν ώστε να αποκτήσουν την προϋπηρεσία τους.

Γνωστή μου: 5 χρόνια ΠΔΣ, 3τεκνη, 3 χρονιές αναπλήρωση με το 20% και διορίζεται φέτος με 40%.
Και μου έλεγε συχνά-πυκνά "εγώ;;;  :o Να δώσω ΑΣΕΠ;;;  :o Μάνα με 3 παιδιά;;;  :o Προτιμώ να κάνω 4ο και να διοριστώ απευθείας"...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:56:13 μμ »
Και εμένα αυτό για 2 χρόνια διάβασμα μου φαίνεται εξωπραγματικό.
Ίσως να είναι η ειδικότητά μου, Μαθηματικός, αλλά πραγματικά δεν θεωρώ ότι τρελάθηκα στο διάβασμα.
Και τι να διαβάσω δηλαδή?
Για την ειδική γράφω αυτό που κάνω στη δουλεία μου, και δεν ξέρω κιόλα τι μπορεί να διαβάσει κάποιος.
Στο γνωστικό επίσης δουλειά μου είναι να λύνω βιβλία ασκήσεων σε καθημερινή βάση, για να είμαι προετοιμασμένος στο μάθημα. Το έκανα από την αρχή που ξεκίνησα να δουλεύω σε ιδιαίτερα και σε φροντιστήρια. Και όχι για τον ΑΣΕΠ. Και πάλι ασχολούμαι με τα Μαθηματικά ακόμα και τα καλοκαίρια.

Στα παιδαγωγικά ναι εκεί, προσπάθησα να διαβάσω. Περισσότερο εξασκούμενος σε φυλλάδια με πολλαπλής επιλόγης και όχι αποστηθίζοντας βιβλία με διδακτικές θεωρίες. Ίσως για τον λόγο αυτό έχω και τον χαμηλότερο βαθμό μου, σε σύγκριση με τους άλλους, στα παιδαγωγικά.
Και νομίζω πως πάνω κάτω έτσι διαβάσαν όλοι οι ΠΕ 03.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:04:41 μμ »
Αγάπη βλέπω ότι επιμένεις στο ότι κάποιοι γιαι 2 χρόνια διάβαζαν αποκλειστικά για τον διαγωνισμό. Άν η μόνη επαφή με το αντικείμενο είναι να περάσω τα μαθήματα της σχολής, τότε ναί, μπορεί να μήν φτάνουν ούτε τα δύο χρόνια. Στις ειδικότητες που έδωσα, σε όποιους τομείς είχα δουλέψει πρίν κάν ασχοληθώ με τον ασέπ τα πήγα καλά, ενώ όπου απλά διάβασα αυτό αποτυπώθηκε στο αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια έπεσε διάνα. Για κάποιον που έχει πάθος για αυτό που σπούδασε, ένα απόγευμα την εβδομάδα για δύο χρόνια, ή εντατικά έναν-δύο μήνες πρίν την εξέταση πιστεύω ότι είναι αρκετοί για να διεκδικήσει μια θέση με αξιώσεις (εκεί που έδωσα εγώ τουλάχιστον).
Καιρό είχα να διαβάσω τόσο εύστοχη παρέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:31:38 μμ »
καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι εύχομαι.
το  σύστημα διορισμών των εκπαιδευτικών είναι ένα κατασκεύασμα σαρθρό και απίστευτα άδικο.
διορισμοί με ασεπ με 24μηνα και 40 τοις εκατό.προσωπικά μου προκαλέι γέλιο η ιστορία αυτή.έχω ξαναγράψει και παλαιότερα για την κοροϊδία αυτή.
στα αποτελέσματα του ασεπ προσμετράται και η προυπηρεσία που κάποιος μπορεί να έχει αποκτήσει.δν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει διορισμός μόνο με βάση την προυπηρεσία είτε αυτή λέγεται 24μηνο είτε 40 τοις εκατό.τον ασεπ κανείς πολιτικός δεν τον συμπάθησε γι αυτό και φροντίζουν όλοι μα όλοι για την καταστρατήγηση του. είναι τόσο δύσκολο να υπάρχουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ γραπτές εξετάσεις ασεπ και προσαυξήσεις  με βάση μεταπτυχιακά και προυπηρεσία; τόσο δύσκολο είναι;
και για να είμαστε και δίκαιοι ας μου απαντήσει κάποιος: σε ποιον άλλο φορέα πλην του Υπ.Παιδείας διορίζεται κάποιος με 3 διαφορετικούς τρόπους; μόνο ασεπ,24μηνο,40%.έχετε δει πουθενά σε προσλήψεις του δημοσίου για μόνιμο προσωπικό να εφαρμόζεται κάποιο τέτοιο σύστημα διορισμών;
οι θέσεις μέσω ασεπ διαρκώς θα μειώνονται.και αυτό γιατί υπάρχουν παράλληλοι διορισμοί με κάθε λογής εφεύρεση.
όταν δν υπάρχει ένα σύστημα διορισμών κοινό για όλους τότε θίγονται όλοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161360
  • Σύνολο θεμάτων: 19230
  • Σε σύνδεση σήμερα: 464
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.