*

Ψηφοφορία

ποιο συστημα διορισμων ειναι σωστο ?

το τωρινο οπως ειναι
110 (23.3%)
το τωρινο με προσαυξηση για ολες τις επιτυχιες
119 (25.2%)
σταδιακη αυξηση ποσοστου ΑΣΕΠ
38 (8.1%)
100% μεσω ΑΣΕΠ
150 (31.8%)
100% μεσω ΑΣΕΠ χωρις προσαυξησεις
55 (11.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 465

Αποστολέας Θέμα: τροπος διορισμων  (Αναγνώστηκε 166255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #490 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 05:24:49 μμ »
Τελικά όντως τα καταψηφισμένα είναι όσα ζητούν αξιοκρατία.Ο αιώνιος Έλληνας...

θα συμφωνησω.γιατι απλα αν παρεις το μερος 1 ομαδας απ τις 2,η μια ομαδα που στηριζεις θα βαλει +.
αν ομως εισαι στη μεση,θα παρεις - κ απ τις 2 πλευρες!

daimonman,ειναι απ τις σπανιες φορες που θα συμφωνησω με το σχολιο σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:23 »

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 05:31:39 μμ »
Να το προσέξεις αυτό... Αφού αγαπιόμαστε βρε...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:11:39 πμ »
Γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι από αυτούς που ψηφίζουν 100% ασεπ δεν έχουν δώσει καν ασεπ?

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:19:35 πμ »
Γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι από αυτούς που ψηφίζουν 100% ασεπ δεν έχουν δώσει καν ασεπ?
Ψηφίζω εκατο τοις εκατό ΑΣΕΠ .Ειμαι δυο φορές επιτυχούσα.Εάν δεν υπήρχε ο ΑΣΕΠ θα έπρεπε να κλείσω το πτυχίο μου στο συρτάρι και να το κλειδώσω γιατι δεν είχα τον "τρόπο' των άλλων. Επίσης απ'ότι γνωρίζω ο knkn που υποστηρίζει σθεναρά τον ΑΣΕΠ είναι διοριστέος μέσω αυτού.Επομένως το συμπερασμά σου είναι αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:23 »

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:49:28 πμ »
απλά σου εύχομαι σε 10 χρόνια να μην είσαι 7 φορές επιτυχούσα... Κι εγώ αν ήμουν διοριστέος θα έλεγα ότι ήθελα άκοπα. Τι σε χαλάει στο σημερινό σύστημα ή σε ένα διορθωμένο σημερινό σύστημα? Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτός που σκέφτηκε το 100% ΑΣΕΠ ειδικά στην εκπαίδευση δεν έχει ιδέα από εκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:57:18 πμ »
Γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι από αυτούς που ψηφίζουν 100% ασεπ δεν έχουν δώσει καν ασεπ?
Ψηφίζω εκατο τοις εκατό ΑΣΕΠ .Ειμαι δυο φορές επιτυχούσα.Εάν δεν υπήρχε ο ΑΣΕΠ θα έπρεπε να κλείσω το πτυχίο μου στο συρτάρι και να το κλειδώσω γιατι δεν είχα τον "τρόπο' των άλλων. Επίσης απ'ότι γνωρίζω ο knkn που υποστηρίζει σθεναρά τον ΑΣΕΠ είναι διοριστέος μέσω αυτού.Επομένως το συμπερασμά σου είναι αυθαίρετο.
Σχολίασα απλά την υπόθεση σου.Το τι με χαλάει στο σημερινό σύστημα διορισμού θέλω πολλές σελίδες να στο εξηγήσω.Με εκφράζει απόλυτα το συστημσ που προτείνει ο knkn.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 05:19:02 μμ »
Με εκφράζει απόλυτα το σύστημα που προτείνει ο knkn.
από knkn - — Νοεμβρίου 27, 2009 @ 1:25 μμ

http://www.opengov.gr/ypepth/?p=11&cp=83#comments
ή  
http://www.opengov.gr/ypepth/?p=11&cp=82#comments

αλλάζει θέση το σύστημα knkn στις 2 παραπάνω σελίδες ...   :D

από knkn - — Νοεμβρίου 27, 2009 @ 1:25 μμ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 05:21:05 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 01:53:57 μμ »
Μήνυμά μου στη διαβούλευση:

Κα Υπουργέ,

Όσον αφορά το νέο σύστημα διορισμού:
------------------------------------------------
Καταρχήν είμαι ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΣΕΠ και το δηλώνω στην αρχή του μηνύματός μου ώστε να μπορέσουν να το καταψηφίσουν οι προφανώς συσπειρωμένοι συνάδελφοι χωρίς να μπουν στον κόπο να  διαβάσουν όλο το κείμενο!

Ο λόγος είναι πως είμαστε πλέον πολλοί… πάρα πολλοί… Κάπως πρέπει να ξεκαθαριστούν οι άξιοι (και αν είναι όλοι άξιοι οι πιο άξιοι)… Η ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΡΩΜΑ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΛΛΩΝ ΚΛΑΔΩΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ. Αυτό δεν είναι λύση.

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ από τους οποίους εκτός των άλλων ζητείται να ζήσουν με εξευτελιστική αμοιβή και να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα διδάξουν στον ιδιωτικό τομέα…
Απλώς αναγκάζονται να παρανομήσουν.

Επίσης είμαι υπέρ της άποψης ότι
1) Η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ. Αλλά χωρίς παράθυρα (ΝΑ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΣΕ ΑΣΕΠ Η ΕΛΕΙΨΗΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ) και χωρίς να «χαντακώνονται» όσοι δίνουν πρώτη φορά ΑΣΕΠ και δεν έχουν προλάβει να μαζέψουν προϋπηρεσία. (ΑΝ  ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΑΝ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ ΤΟ 60-40 ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ 40% ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΤΥΧΟΝΤΕΣ Η ΟΙ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ)
Όσον αφορά τους ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ας υπάρξει μια λογική προσαύξηση από την μεγαλύτερη επιτυχία τους (πχ δια δέκα για να έχει ελπίδες και κάποιος που δεν έχει ξαναδώσει)   

2)ΑΝ Η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΧΥΡΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ NA ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ


Επίσης επισημαίνω πως Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ… Πχ εγώ έχω σπουδάσει φυσική και αυτό θα έπρεπε να διδάσκω… σ αυτό θα έπρεπε να εξετάζομαι… Όμως στο διαγωνισμό μου ζητάνε να εξεταστώ επιπλέον σε Χημεία, Βιολογία και Γεωλογία, τα οποία δεν έχω διδαχτεί στο πανεπιστήμιο και δε θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά άξιο να τα διδάξω… Σίγουρα κάποιος που τα έχει σπουδάσει θα ξέρει κάτι παραπάνω. Προσωπικά ανήκω στους τυχερούς επειδή πέρασα στο πανεπιστήμιο με τις δέσμες… Έτσι έχω διδαχτεί τουλάχιστον τα στοιχειώδη στη Χημεία… τι γίνεται όμως με αυτούς που μπαίνουν (και έχουν ήδη αρχίσει να βγαίνουν) στο Φυσικό από την τεχνολογική κατεύθυνση χωρίς να έχουν ασχοληθεί με τη Χημεία? Όσο για τα υπόλοιπα μαθήματα δεν το συζητώ καθόλου… καμία σχέση. ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΑΜΕΣΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ04…

ΤΕΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΔΟΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ Η ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΣΕ ΑΣΕΠ) ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ. Όχι όμως με το αζημίωτο… Από τον επόμενο ΑΣΕΠ και μετά όσοι δεν έχουν επιτυχία (προηγούμενη ή καινούρια) ας μείνουν απ’ έξω.



Όσον αφορά την ΠΔΣ:
----------------------------
   Συγχαρητήρια για την πρώτη σας κίνηση να κλείσετε το παραθυράκι της ΠΔΣ. Η αλήθεια είναι πως οι προσλήψεις είναι πλέον διαφανείς και όχι αξιοκρατικές αλλά ελπίζω πως αυτό ήταν μια πρώτη κίνηση και όχι το τελικό σύστημα προσλήψεων στην ΠΔΣ. Ο λόγος είναι πως η πρόσληψη με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου έχει άρωμα επετηρίδας και η επετηρίδα έχει καταργηθεί (και έπρεπε να καταργηθεί) για ευνόητους λόγους. Ευτυχώς φέτος δεν αφήσατε περιθώρια νέων αιτήσεων και έτσι τα σχολεία δεν γέμισαν με επίδοξους δημόσιους υπαλλήλους που δεν διατηρούν καμία επαφή εδώ και χρόνια με την εκπαίδευση. Καλό θα ήταν όμως να προσέξετε γιατί αν εξακολουθήσει να ισχύει το φετινό σύστημα… του χρόνου θα κάνουν αιτήσεις όλοι οι παραπάνω….
   Προτείνω λοιπόν
(μετά από ψηφοφορία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15891.0 )
οι προσλήψεις στην ΠΔΣ να γίνονται από του χρόνου και έπειτα είτε 100% από τον ΑΣΕΠ είτε από πίνακες με κριτήρια του πίνακα των ωρομίσθιων αλλά με προϋπόθεση την επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Στην πρώτη περίπτωση δίνεται η ευκαιρία στους επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους να μπουν μέσα σε σχολική τάξη. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να κλείσουν και όλα τα υπόλοιπα παράθυρα απόκτησης προϋπηρεσίας ώστε να υπάρχει μια στοιχειώδης αξιοκρατία. 
   Τέλος με την ΠΔΣ, μια ακόμα καλή λύση θα ήταν (σε συνδυασμό με την κατάργηση της ωρομισθίας) να δίνεται στους περισσότερους πλέον αναπληρωτές ώστε να καλύπτουν το ωράριό τους.
   Όποιος τρόπος κι αν εφαρμοστεί είναι προς το συμφέρον του μαθητή… ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΤΙΖΟΝΤΑΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΔΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ (Η ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ (κι ας μην είναι επιτυχόντες) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.

Με τιμή,
Λελεδάκης Κωνσταντίνος
Ωρομίσθιος Φυσικός

Αποσυνδεδεμένος matlab88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #498 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 02:28:49 μμ »
η απαντηση μπυ στην διαβουλευση

θεωρώ ότι το ισχύον σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών είναι και δίκαιο και σωστό!!
Δίνει την δυνατότητα σε έναν να διοριστεί είτε μέσω του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ, που προϋποθέτει πολύ διάβασμα, είτε μέσω των πινάκων προϋπηρεσίας, που προϋποθέτει αγώνα, υπομονή και αρκετά χρόνια προσπάθειας συγκομιδής μορίων.
Ο σημερινός ΑΣΕΠ, επειδή έχω δώσει 3 φορές δεν είναι καθόλου αντικειμενικός και ούτε αποτελεί κριτήριο επιλογής των πιο «άξιων» καθηγητών!! Κάθε άλλο μάλιστα – το μάθημα της Ειδικής Διδακτικής είναι τελείως υποκειμενικό, ενώ στα υπόλοιπα δύο, οι απαντήσεις των multiple choice διαφέρουν από φροντιστήριο σε φροντιστήριο ενώ πολύ συχνά υπάρχουν λάθος και ασαφή θέματα!!!!
Παρόλα αυτά αν η Υπουργός εμμένει σε αυτόν τον διαγωνισμό, ο οποίος είναι καταστροφικός για αρκετές χιλιάδες καθηγητών, μπορεί να αυξήσει το ποσοστό διορισμού από 60-40 που είναι, σε 70-30 υπέρ του ΑΣΕΠ! Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορεί να καταργήσει τους πίνακες, στους οποίους πολλές χιλιάδες καθηγητών έχουν επενδύσει στην κυριολεξία τη ζωή τους και έχουν οργώσει όλη την Ελλάδα να μαζέψουν μόρια!!
Επίσης η Υπουργός πρέπει να έχει υπόψη της ότι αν ορίσει τον ΑΣΕΠ, ως μοναδικό κριτήριο επιλογής, θα καταφέρει να πλουτίσουν τα φροντιστήρια προετοιμασίας ΑΣΕΠ. Από την μια μιλάει για δωρεάν δημόσια ΠΑΙΔΕΙΑ και από την άλλη θα οδηγούνται όλοι σε φροντιστήρια ακόμη και σε ηλικίες των 30 και 40 ετών!!!! Είναι τραγικό και καταστροφικό για έναν νέο επιστήμονα να τελειώνει την σχολή του, και να ξέρει ότι πρέπει να δίνει και να ξαναδίνει ΑΣΕΠ κάθε χρόνο, έχοντας να ανταγωνιστεί χιλιάδες, με τελείους άνισους όρους. Γιατί το να δώσεις στον ΑΣΕΠ, προϋποθέτει ότι δεν μπορείς να εργαστείς, πρέπει να σε «ταΐζουν» οι δικοί σου, να σε στηρίζουν οικονομικά οι δικοί σου, και να πηγαίνεις φροντιστήρια όπως όταν ήσουνα έφηβος!!
Επίσης υπάρχει και μια κατηγορία σχολείων τα ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, στα οποία πιστεύω ότι δεν έχει καμία απολύτως θέση ο ΑΣΕΠ!! Στα σχολεία αυτά πρέπει να τηρηθεί το ισχύον σύστημα, το οποίο και θεωρώ πολύ δίκαιο. Το να διδάξει κάποιος σε παιδιά κωφά, τυφλά, με σύνδρομο Down, κ.τ.λ αυτό που απαιτείται είναι το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής, Οι Κύκλοι Νοηματικής, τα Ετήσια Σεμινάρια και καθόλου μα καθόλου ο ΑΣΕΠ!!!!!
Για όλους αυτούς τους λόγους που παραθέτω, πιστεύω ότι εάν η Υπουργός θέλει να αλλάξει κάτι, μπορεί να αυξήσει το ποσοστό σε 70% υπέρ του ΑΣΕΠ και 30% με τους πίνακες αναπληρωτών. Στο σημείο αυτό να προσθέσω ότι για την Π.Δ.Σ, πρέπει να αλλάξει ο τρόπος πρόσληψης και να επιλέγονται από τον πίνακα των ωρομισθίων(στον οποίο προσμετρούνται τα μόρια από ΑΣΕΠ και προϋπηρεσίας).
Τέλος η διάταξη του 24-μηνο+1 επιτυχία στον ΑΣΕΠ πρέπει να παραμείνει!! Για ορισμένες κατηγορίες όπως Σιβιτανίδειος Σχολή, Μουσικά Λύκεια, Ναυτικά Λύκεια, κ.τ.λ πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε ο τρόπος πρόσληψης και να γίνεται μέσα από τον πίνακα των αναπληρωτών και ωρομισθίων και όχι με συνέντευξη και μέσο όπως γίνεται σήμερα!

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #499 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 03:54:44 μμ »
επειδη δε συμφωνω με το να κανω πλουσια και τα εγγόνια του Μπονια συμφωνώ matlab88

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #500 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 06:19:08 μμ »
η απαντηση μου στην διαβουλευση

1) θεωρώ ότι το ισχύον σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών είναι και δίκαιο και σωστό!!

2) Ο σημερινός ΑΣΕΠ, επειδή έχω δώσει 3 φορές δεν είναι καθόλου αντικειμενικός και ούτε αποτελεί κριτήριο επιλογής των πιο «άξιων» καθηγητών!!

3) Επίσης η Υπουργός πρέπει να έχει υπόψη της ότι αν ορίσει τον ΑΣΕΠ, ως μοναδικό κριτήριο επιλογής, θα καταφέρει να πλουτίσουν τα φροντιστήρια προετοιμασίας ΑΣΕΠ.

4)  Για ορισμένες κατηγορίες όπως Σιβιτανίδειος Σχολή, Μουσικά Λύκεια, Ναυτικά Λύκεια, κ.τ.λ πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε ο τρόπος πρόσληψης και να γίνεται μέσα από τον πίνακα των αναπληρωτών και ωρομισθίων και όχι με συνέντευξη και μέσο όπως γίνεται σήμερα!

1) στο 4) δείχνεις ότι δεν είναι σωστό και προτείνεις αλλαγή

2) είναι ποιο άξιοι αυτοί που αναφέρεις στο 4) ?

3) Εγώ και περίπου 20 γνωστοί μου ( όλοι διορισμένοι μέσω ΑΣΕΠ ) δεν πήγαμε φροντιστήριο .  Εργαζόμασταν σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης  και διαβάζαμε ...

4) συμφωνούμε και σε κάτι ...  

Υ.Γ.  φαντάζομαι θα πήγε καλά στην ψηφοφορία της διαβούλευσης η άποψή σου ( αφού οι πολέμιοι του ΑΣΕΠ ψηφίζουν μαζικά στην διαβούλευση  )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2009, 11:56:05 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #501 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 12:31:05 μμ »
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
1)   Μόνιμους Μαζικούς Διορισμούς στο δημόσιο σχολείο
2)  -Όχι στην απαξίωση της προϋπηρεσίας ,όχι στην κατάργηση του πίνακα προϋπηρεσίας
3)  -Κατάργηση του διαγωνισμού ΑΣΕΠ
4)  ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΠΙΑ

1) Αναμενόμενο αίτημα
2) Αναμενόμενο αίτημα επίσης
3) Και εδώ γελάει το σύμπαν . Και ποιοι θα μπαίνουν στους πίνακες που λέτε να μην καταργηθούν ?  τα ανίψια του μπάρμπα από την Κορώνη ?
4) αυτό ξανά πες το !  Επιτέλους αξιοκρατία !

Υ.Γ. και ποιος είσαι εσύ που κρίνεις μια ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ρε knkn ?   Καλά λέτε.. Ζητάω ταπεινά συγγνώμη ..

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #502 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:41:26 μμ »
Επειδή είναι μια ένωση αδιόριστων δεν σημαίνει ότι τα αιτηματα της αντιπροσωπεύουν όλους τους αδιόριστους.Αλήθεια υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι την παρούσα στιγμή είναι δυνατόν να γίνουν μαζικοί διορισμοί;Μήπως δημιουργήθηκαν ολοήμερα γυμνάσια και λύκεια και δεν το ξέρω;Γιατί μόνο έτσι έγιναν μαζικοί διορισμοί στους δασκάλους.

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #503 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:53:44 μμ »
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
1)   Μόνιμους Μαζικούς Διορισμούς στο δημόσιο σχολείο
2)  -Όχι στην απαξίωση της προϋπηρεσίας ,όχι στην κατάργηση του πίνακα προϋπηρεσίας
3)  -Κατάργηση του διαγωνισμού ΑΣΕΠ
4)  ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΠΙΑ

1) Αναμενόμενο αίτημα
2) Αναμενόμενο αίτημα επίσης
3) Και εδώ γελάει το σύμπαν . Και ποιοι θα μπαίνουν στους πίνακες που λέτε να μην καταργηθούν ?  τα ανίψια του μπάρμπα από την Κορώνη ?
4) αυτό ξανά πες το !  Επιτέλους αξιοκρατία !

Υ.Γ. και ποιος είσαι εσύ που κρίνεις μια ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ρε knkn ?   Καλά λέτε.. Ζητάω ταπεινά συγγνώμη ..

Όταν πρωτοδημιουργήθηκε ρωτούσα γιατί δεν δηλώνουν ότι θέλουν να επαναφέρουν την επετηρίδα.
Σου-ξου μου-ξου οι απαντήσεις. 'Ηθελαν επίτηδες θολωμένα τα νερά για να μαζέψουν μέλη.

Νομίζω ότι τώρα αρκετοί έχουν καταλάβει τον ρόλο τους.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.