*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 929051 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5222 στις: Ιούνιος 25, 2014, 10:36:43 μμ »
το κρατος κοβει απο κει που μπορει και δινει εκει που δεν μπορει να κανει αλλιως.
ποτε οι εκπαιδευτικοι πηραν μεγαλες αυξησεις?????
ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΥΣΣΩΜΟΣ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΠΕΡΓΙΑ.
απο τοτε που ο κλαδος  εχει ποσοστα συμμετοχης στις απεργιες  το πολυ 20% οι σφαλιαρες πεφτουν αβερτα.
τωρα τι ακριβως συνεβη και ο κλαδος γεμισε καρπαζοεισπρακτορες που και στα 300 ευρω να μας πανε το μισθο αυτοι θα ειναι ευχαριστημενοι δεν ξερω ακριβως να σας απαντησω.
ισως να πιστευουν οτι για τοσα αξιζουν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2014, 10:38:53 μμ από p14767 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5223 στις: Ιούνιος 25, 2014, 10:52:07 μμ »
α) δεν μπήκε με ΑΣΕΠ ή έστω με αντικειμενική μοριοδότηση
β) ΨΗΦΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ
γ) δεν απεργεί
δ) ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΕΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΑΛΛΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ....
ε) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ


Θέλεις και άλλους λόγους???


Υπάρχει και ένας πιο καλοπροαίρετος λόγος (όχι ότι δεν ισχύουν κι αυτά που παραθέτεις σε κάποιον βαθμό).
Οι ένστολοι ασκούν επικίνδυνο έργο.

Μισθολογικές διακρίσεις πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν, εφόσον υπάρχει διαφορά στα προσόντα, στις συνθήκες ή στο ωράριο εργασίας. Δεν είναι λογικό όμως να είναι τεράστιες και κυρίως, να είναι τέτοιο το ύψος του κατώτατου μισθού που να καθιστά δυσχερή ή αδύνατη την επιβίωση.
Κι αυτό, γιατί υποτίθεται πως η εδαφική κυριαρχία και η επιβίωση των πολιτών είναι πρώτιστο καθήκον κάθε κράτους και υπερέχουν όλων των άλλων υποχρεώσεών του. Το θυμάται άραγε κανείς;  ::)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5224 στις: Ιούνιος 25, 2014, 11:11:09 μμ »
Ειδικά εμείς τα αγοράκια που έχουμε υπηρετήσει, ξέρουμε πόσο επικίνδυνο έργο επιτελούν οι ένστολοι.  ;D

Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5225 στις: Ιούνιος 25, 2014, 11:23:27 μμ »
Ειδικά εμείς τα αγοράκια που έχουμε υπηρετήσει, ξέρουμε πόσο επικίνδυνο έργο επιτελούν οι ένστολοι.  ;D

Μη το λες. Κινδυνεύουν σχεδόν όλοι από την κακή χοληστερόλη, γι' αυτό και συνταξιοδοτούνται νωρίς...  ;D

ΥΓ. Ξέρω, είναι ανθρωποφαγία αυτό και δεν συνάδει με τον πολιτισμό και το ήθος εκπαιδευτικού. Ευτυχώς που δεν  είμαι πια εκπαιδευτικός...  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5226 στις: Ιούνιος 26, 2014, 12:19:52 πμ »
Υπάρχουν φυσικά και αληθινά 'μάχιμοι'... ιπτάμενοι, υπηρετούντες σε πολεμικά πλοία, στην παραμεθόριο, σε νησιά, ειδικές δυνάμεις, αλλά αυτοί είναι μια μικρή μειοψηφία.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5227 στις: Ιούνιος 26, 2014, 02:19:19 πμ »
Έχει εξηγήσει κανείς στους δικαστές πως ο εκπαιδευτικός εκτελεί εθνική υποχρέωση με το να υπηρετεί στην άγονη γραμμή και τα σύνορα της χώρας;

Οφείλουν να το γνωρίζουν!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5228 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:06:51 πμ »
Ειδικά εμείς τα αγοράκια που έχουμε υπηρετήσει, ξέρουμε πόσο επικίνδυνο έργο επιτελούν οι ένστολοι.  ;D

Τι μου θυμιείζς τώρα... (sic)
...ειμαι στο τάγμα το μαύρο το μπλακ και μου έχει έρθει η μεταθεση και περιμένω υπογραφές, και σκάει μύτη ο συνειδητοποιημένος ο ΕΠΟΠ ο στρατιώτης φρέσκος φρέσκος με την στολή εξόδου και μου λέει σε άπταιστα λαρισαϊκά "Λοχία, εσύ δεν εχεις υπηρεσία σήμερα;;;"...  ε δε το λες και εργασία χαμηλής επικινδυνότητας, έχει πάει κόσμος στο νοσοκομείο απο τέτοια πράματα  :)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5229 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:23:15 πμ »
Ας μην ανοίξω το στόμα μου για τους πενταετούς. Και να 'ταν μόνο αυτοί. Υπαξιωματικοί, αξιωματικοί, πολιτικό προσωπικό, χαμός. Τι να πρωτοθυμηθώ. Τις μίζες, το 'τσαμπέ' στις καντίνες και τα ΚΨΜ -γράψε τα φίλε, η μόνιμη επωδός... μάλλον στο χιόνι εννοούσαν- το αραλίκι και το ξύσιμο ευαίσθητων ανατομικά περιοχών, ενώ εσύ, ο έφεδρος έσκαβες, αποψίλωνες, καθάριζες, μάζευες... πευκοβελόνες, συντηρούσες τα όπλα -όχι τα ατομικά, τα μεγάλα, π.χ. αντιαεροπορικά- και γέμιζες γράσο από πάνω ως κάτω.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5230 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:38:42 πμ »
Ειδικά εμείς τα αγοράκια που έχουμε υπηρετήσει, ξέρουμε πόσο επικίνδυνο έργο επιτελούν οι ένστολοι.  ;D

Πικρή αλήθεια. Η θητεία είναι η αιτία που ένας άντρας όταν ακούει στρατό χαμογελάει ειρωνικά.  Μπορεί να ακουστεί συντεχνιακό, αλλά οι εκπαιδευτικοί (ίσως μαζί με μια μεγάλη μερίδα ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού), είναι ίσως ο μόνος κλάδος του δημοσίου που σε τόσο συντριπτικά μεγάλο ποσοστό, κατέχει ο καθένας πραγματικά το αντικείμενο για το οποίο έχει προσληφθεί και εκτελεί τόσο τυπικά, όσο και ουσιαστικά το προβλεπόμενο έργο. Μπορεί εμείς να μην είμαστε ικανοποιημένοι και να γκρινιάζουμε ή να κριτικάρουμε, νοοτροπίες, συναδέλφους κλπ, αλλά είμαστε όαση σε σχέση με άλλες υπηρεσίες. Αυτή είναι η αλήθεια και γι' αυτό δεν πρέπει να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα τη λάσπη και τη συκοφαντία από άλλους.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5231 στις: Ιούνιος 26, 2014, 06:41:47 μμ »
Συνάδερφοι,και οι ένστολοι είναι μορφωμένοι,μην ξεχνατε ότι μπαινουν με Πανελλήνιες,υπαρχει οντως επικινδυνοτητα στη δουλεια τους και αστατα ωραρια.Ο μπαμπας μου ηταν οροφη βαθμολογικα στην ΕΛΑΣ,με Σχολες και δε συμμαζευεται, και ολο ελειπε από το σπιτι.Δεν τον θυμαμαι ποτε με σταθερο ωραριο η με 8ωρο.Οποτε τον καλουσαν εφευγε.
Εμεις και οι ένστολοι,ημασταν ανέκαθεν οι πιο κακοπληρωμένοι.Ψαξτε το.Η ΔΟΕ ειχε κανει μια ερευνα για τους μισθους στο δημοσιο προ κρισης-εχω κρατησει το περιοδικο της που την αναφερει-και το Παιδειας μαζι με το Δημοσιας Ταξης βρίσκονται μισθολογικα στον πατο του κουβα σε σχεση με τα αλλα υπουργεια.Ενταξει υπαρχουν και κακοι αστυνομικοι,εννοειται,αλλα να μην παρουμε σβαρνα ολο τον κοσμο.
Τωρα οσο για τους εχοντες βαθμο Β,Γ,συμφωνω απολυτα guestteacher,δεν ενδιαφερονται για τους νεοδιόριστους και χαμηλόβαθμους,ηθελα να το γραψω κι εγω αλλα λεω θα μου την πεσουν...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5232 στις: Ιούνιος 26, 2014, 08:21:03 μμ »
Συνάδερφοι,και οι ένστολοι είναι μορφωμένοι,μην ξεχνατε ότι μπαινουν με Πανελλήνιες,υπαρχει οντως επικινδυνοτητα στη δουλεια τους και αστατα ωραρια.Ο μπαμπας μου ηταν οροφη βαθμολογικα στην ΕΛΑΣ,με Σχολες και δε συμμαζευεται, και ολο ελειπε από το σπιτι.Δεν τον θυμαμαι ποτε με σταθερο ωραριο η με 8ωρο.Οποτε τον καλουσαν εφευγε.
Εμεις και οι ένστολοι,ημασταν ανέκαθεν οι πιο κακοπληρωμένοι.Ψαξτε το.Η ΔΟΕ ειχε κανει μια ερευνα για τους μισθους στο δημοσιο προ κρισης-εχω κρατησει το περιοδικο της που την αναφερει-και το Παιδειας μαζι με το Δημοσιας Ταξης βρίσκονται μισθολογικα στον πατο του κουβα σε σχεση με τα αλλα υπουργεια.Ενταξει υπαρχουν και κακοι αστυνομικοι,εννοειται,αλλα να μην παρουμε σβαρνα ολο τον κοσμο.
Τωρα οσο για τους εχοντες βαθμο Β,Γ,συμφωνω απολυτα guestteacher,δεν ενδιαφερονται για τους νεοδιόριστους και χαμηλόβαθμους,ηθελα να το γραψω κι εγω αλλα λεω θα μου την πεσουν...

Και οι γιατροί έχουν kokoschka τα ίδια τρελά ωράριο με τους ένστολους αλλά δεν έχουν ούτε ΣΟΑ, ούτε λέσχες ούτε κατασκηνώσεις ούτε παίρνουν τα ίδια χρήματα με τους στρατιωτικούς. Και δεν ξεκινάνε να πληρώνονται από 18-19 ετών και να βγαίνουν στην σύνταξη στα 45...άσε που από μια καταγγελία μπορεί να περάσουν και ΕΔΕ... α ναι αξιολογούνται κιόλας και βγαίνουν και σε διαθεσιμότητα και ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2014, 08:23:51 μμ από guestteacher »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5233 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:59:58 μμ »
O γιατρος-εχω ξαδερφο αριστουχο που εργαζεται σε νοσοκομειο στα Γιάννενα-παιρνει περισσοτερα από τον αστυνομικο με Σχολη.Οσο για τις κατασκηνώσεις,ασε να ξερω καλυτερα,μονο οι του ναυτικου στην Αγια Μαρινα εχουν προνομια για διακοπες τσαμπα με ολη την οικογενεια.Ο μπαμπας μου βγηκε στη συνταξη στα 53,μετα από 35 χρονια -αν θυμαμαι καλα υπηρεσια- με Σχολες Εθνικης Αμυνης,Αξιωματικων και Πολυτεχνειο.Γενικα τωρα ,ειναι δυνατον ενας 70ρης αστυνομικος να τρεχει στα γήπεδα,στο ναρκωτικών π.χ και να είναι μαχιμος σ αυτην την ηλικια;Οσο για την ΕΔΕ και διαθεσιμοτητα,στην αστυνομια μπορεις να την υποστείς ανετα.Ξερεις γιατι;Οχι γιατι εισαι λαμογιο αλλα γιατι εισαι ΤΙΜΙΟΣ και ενοχλεις πολύ τους μεγαλους,που είναι λαμογια.Ξερω τι σου λεω.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5234 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:03:59 μμ »
οχι, δεν μπορει να τρεχει στα γηπεδα, στο ναρκωτικων κτλ που λες ο 70χρονος αλλα σιγουρα μπορει να να κανει δουλεια γραφειου ή να κοβει κλησεις και να βγουν οι μαχιμοι στους δρομους ;) ;) ;)
We are so many...

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5235 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:08:48 μμ »
Γι αυτά υπαρχουν πολιτικοι υπαλληλοι, my friend

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160763
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.