*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Εγω θα αντικαθιστουσα τη λεξη " λυπομαστε" με τη λεξη "χαριζόμαστε". η λεξη "λυπη" εχει και ενα ηθικο βαρος μεγαλυτερο, ενω το "χαριζομαι" εμπεριεχει και το οικονομικο μερος της συνεργασιας μας με τους γονεις-μαθητες και την αξιοπρεπεια κρατει υψηλα.
αυτο πιστευω οτι ηθελε να πει η συναδελφος.και να προσθεσω στα παραπανω οτι δεν πληρωνομαστε και οταν μας ζητανε βοηθεια σε καποιο αλλο μαθημα, ετσι;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Σου έχει περάσει από το μυαλό η σκέψη πως ίσως να έπρεπε να ακολουθήσεις άλλο επαγγελματικό δρόμο;
Πραγματικά..Απορώ..
[/quote]

Πώς δεν αξιολόγησες;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Και μιας και μιλάμε για γονείς, να ζητήσω την άποψή σας για κάτι. Σήμερα μου ζήτησε μια μητέρα να αναλάβω την κόρη της που του χρόνου θα πάει Β Λυκείου τα μαθήματα της Θεωρητικής κατεύθυνσης. Δηλαδή Έκθεση, Λατινκά και αρχαία (γνωστό-άγνωστο). Το κοριτσάκι το ξέρω, του έκανα φέτος Ιστοριογράφους και έχω διαπιστώσει πως είναι αρκετά αδύναμη και αρκετά τεμπέλα. Της είπα πως θα χρειαστούμε περίπου 6-7 ώρες τη βδομάδα. Μου απάντησε πως δε μπορεί να διαθέσει χρήματα για πάνω από 3 ώρες τη βδομάδα. Με παρέπεμψε μάλιστα σε μία φίλη της κόρης της που κάνει ιδιαίτερα και χειάζεται 1 ώρα για έκθεση, μία ώρα για Λατινικά και μία για όλα τα Αρχαία.
Παιδιά εγώ δε μπορώ να τη βγάλω την κατεύθυνση με ένα τρίωρο και αναρωτιέμαι αν πραγματικά υπάρχει κάποιος που μπορεί..... Και ούτε προτίθεμαι να χαμηλώσω την τιμή μου, που είναι 15 ευρώ. Το θεωρώ εκμετάλλευση να κάνω κατεύθυνση για λιγότερα χρήματα.
Από την άλλη, δε θέλω να την κακοκαρδίσω, μιας και η συγκεκριμένη κυρία είναι πάντα συνεπής στις πληρωμές της και επιπλέον έχει πολύ μεγάλο κύκλο. Ήδη μου έχει φέρει 3 μαθητές για του χρόνου.
Πώς να την κάνω να το καταλάβει ότι είναι παράλογη? Έχω σκάσει από το πρωί.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2009, 02:38:33 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Και μιας και μιλάμε για γονείς, να ζητήσω την άποψή σας για κάτι. Σήμερα μου ζήτησε μια μητέρα να αναλάβω την κόρη της που του χρόνου θα πάει Β Λυκείου τα μαθήματα της Θεωρητικής κατεύθυνσης. Δηλαδή Έκθεση, Λατινκά και αρχαία (γνωστό-άγνωστο). Το κοριτσάκι το ξέρω, του έκανα φέτος Ιστοριογράφους και έχω διαπιστώσει πως είναι αρκετά αδύναμη και αρκετά τεμπέλα. Της είπα πως θα χρειαστούμε περίπου 6-7 ώρες τη βδομάδα. Μου απάντησε πως δε μπορεί να διαθέσει χρήματα για πάνω από 3 ώρες τη βδομάδα. Με παρέπεμψε μάλιστα σε μία φίλη της κόρης της που κάνει ιδιαίτερα και χειάζεται 1 ώρα για έκθεση, μία ώρα για Λατινικά και μία για όλα τα Αρχαία.
Παιδιά εγώ δε μπορώ να τη βγάλω την κατεύθυνση με ένα τρίωρο και αναρωτιέμαι αν πραγματικά υπάρχει κάποιος που μπορεί..... Και ούτε προτίθεμαι να χαμηλώσω την τιμή μου, που είναι 15 ευρώ. Το θεωρώ εκμετάλλευση να κάνω έκθεση Λυκείου για λιγότερα χρήματα.
Από την άλλη, δε θέλω να την κακοκαρδίσω, μιας και η συγκεκριμένη κυρία είναι πάντα συνεπής στις πληρωμές της και επιπλέον έχει πολύ μεγάλο κύκλο. Ήδη μου έχει φέρει 3 μαθητές για του χρόνου.
Πώς να την κάνω να το καταλάβει ότι είναι παράλογη? Έχω σκάσει από το πρωί.....

Όταν δει το Σεπτέμβρη ότι στο σχολείο η έκθεση είναι 2ωρο, τα αρχαία 4ωρο και τα λατινικά 2ωρο, θα αλλάξει γνώμη.
Άντε πια!
Θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!  >:(  :-X  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και μιας και μιλάμε για γονείς, να ζητήσω την άποψή σας για κάτι. Σήμερα μου ζήτησε μια μητέρα να αναλάβω την κόρη της που του χρόνου θα πάει Β Λυκείου τα μαθήματα της Θεωρητικής κατεύθυνσης. Δηλαδή Έκθεση, Λατινκά και αρχαία (γνωστό-άγνωστο). Το κοριτσάκι το ξέρω, του έκανα φέτος Ιστοριογράφους και έχω διαπιστώσει πως είναι αρκετά αδύναμη και αρκετά τεμπέλα. Της είπα πως θα χρειαστούμε περίπου 6-7 ώρες τη βδομάδα. Μου απάντησε πως δε μπορεί να διαθέσει χρήματα για πάνω από 3 ώρες τη βδομάδα. Με παρέπεμψε μάλιστα σε μία φίλη της κόρης της που κάνει ιδιαίτερα και χειάζεται 1 ώρα για έκθεση, μία ώρα για Λατινικά και μία για όλα τα Αρχαία.
Παιδιά εγώ δε μπορώ να τη βγάλω την κατεύθυνση με ένα τρίωρο και αναρωτιέμαι αν πραγματικά υπάρχει κάποιος που μπορεί..... Και ούτε προτίθεμαι να χαμηλώσω την τιμή μου, που είναι 15 ευρώ. Το θεωρώ εκμετάλλευση να κάνω κατεύθυνση για λιγότερα χρήματα.
Από την άλλη, δε θέλω να την κακοκαρδίσω, μιας και η συγκεκριμένη κυρία είναι πάντα συνεπής στις πληρωμές της και επιπλέον έχει πολύ μεγάλο κύκλο. Ήδη μου έχει φέρει 3 μαθητές για του χρόνου.
Πώς να την κάνω να το καταλάβει ότι είναι παράλογη? Έχω σκάσει από το πρωί.....
Δε νομίζω να μπορεί κάποιος με 3 ώρες την εβδομάδα να βγάλει ύλη...οι ώρες που της είπες είναι λογικές και πάνω απ΄όλα ικανοποιητικές για να βοηθήσεις το παιδί να προοδεύσει. Ποιός ξέρει τώρα γιατί το άλλο παιδί κάνει μόνο τρεις ώρες. Μήπως δεν κάνει και τα τρία αυτά μαθήματα; Εντάξει πες στην έκθεση με ζόρι να βγει αλλά τα αρχαία; Μην άγχεσαι πάντως, πιστεύω να ρωτήσει και άλλους και να καταλάβει...

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είχα έναν μαθητή πέρυσι που μου ακύρωνε συχνότατα και τελευταία στιγμή. Μερικές φορές μάλιστα με άφηνε και έφτανα πρώτα στο σπίτι του και μου ανακοίνωνε εκεί ότι δεν είχε όρεξη για μάθημα!!! Εξοργιστικό πραγματικά, μα ήταν η πρώτη μου χρονιά και δεν ήμουν σίγουρη για το πώς να το αντιμετωπίσω.

Το πόσο χάρηκα όταν την επόμενη χρονιά μού ανακοίνωσε ότι δεν θα συνεχίζαμε, δεν περιγράφεται!

Τούτη τη χρονιά που μας πέρασε είχα μια μεγαλύτερη κοπέλα, και μάλιστα καθηγήτρια ξένης γλώσσας. Οι ακυρώσεις που είχαμε ήταν τόσες πολλές, που κάναμε ελάχιστες διδακτικές ώρες. Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω, αν τελικά θελήσει να συνεχίσει την ερχόμενη σχολική χρονιά. Δε μπορώ και να την αφήσω στη μέση, όμως δεν θέλω να δεσμεύσω ξανά ώρες μου που θα μείνουν αδίδακτες και απλήρωτες...
:-\

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Θα της το ξεκαθαρίσεις από την αρχή ότι δεν είναι δυνατό να δεσμεύεις ώρες που ακυρώνονται και δεν πληρώνονται.
Αν δεις ότι συνεχίζει να το κάνει, δως της άφεση για 3-4 φορές προειδοποιώντας την κιόλας και, αν πάλι το συνεχίζει, δείξ' της την πόρτα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θα της το ξεκαθαρίσεις από την αρχή ότι δεν είναι δυνατό να δεσμεύεις ώρες που ακυρώνονται και δεν πληρώνονται.
Αν δεις ότι συνεχίζει να το κάνει, δως της άφεση για 3-4 φορές προειδοποιώντας την κιόλας και, αν πάλι το συνεχίζει, δείξ' της την πόρτα...

ετσι ακριβως να κανεις, οπως λεει η/το bikini.
και αν μπορεις να μη την αναλαβεις καθολου αυτο θα ηταν το ιδανικο.Προσωπικα, θα της ειχα ηδη κλεισει την πορτα στη μουρη. γιατι εδω πια μιλαμε για συναδελφο,ωριμη,κατασταλαγμενη που ξερει απο αυτη τη δουλεια και δεν συγχωρειται τετοια σταση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Μου ζητήθηκε χθες να κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι που θα πάει το Σεπτέμβρη Γ Γυμνασίου. Ο πιτσιρικάς είναι πολύ αδύναμος, φέτος μπορεί να έχει μείνει στα Αρχαία. Επιπλέον, φέτος του συνέβη κάτι τραγικό, έχασε τον πατέρα του, και γενικότερα έχει "παρατήσει" το σχολείο και το διάβασμα. Η κυρία που με συνέστησε στη μητέρα του του κάνει Γερμανικά και μου είπε πως είναι εξαιρετικά "δύσκολο" παιδί και πως έχει ξεπαστρέψει 2 φιλολόγους φέτος. Το ξέρω ότι όλα είναι πολύ αποθαρρυντικά, αλλά το έχω δει λίγο συναισθηματικά το θέμα, και σκέφτομαι να το προσπαθήσω. Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχει κανένας παρόμοια εμπειρεία για το πώς θα μπορούσα να προσεγγίσω ένα τόσο "ιδιαίτερο" παιδί?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Παρομοια εμπειρια δεν εχω, ομως σωστα το σκεπτεσαι. θεωρησε το ως προσωπικο στοιχημα!
 μια φιλη μου εχει τετοιες περιπτωσεις και μαρκο, μου λεει, ειναι τρομερα δυσκολο αλλα... αγαπω πολυ τα παιδια και θα κανω ο,τι το καλυτερο μπορω!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Μου ζητήθηκε χθες να κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι που θα πάει το Σεπτέμβρη Γ Γυμνασίου. Ο πιτσιρικάς είναι πολύ αδύναμος, φέτος μπορεί να έχει μείνει στα Αρχαία. Επιπλέον, φέτος του συνέβη κάτι τραγικό, έχασε τον πατέρα του, και γενικότερα έχει "παρατήσει" το σχολείο και το διάβασμα. Η κυρία που με συνέστησε στη μητέρα του του κάνει Γερμανικά και μου είπε πως είναι εξαιρετικά "δύσκολο" παιδί και πως έχει ξεπαστρέψει 2 φιλολόγους φέτος. Το ξέρω ότι όλα είναι πολύ αποθαρρυντικά, αλλά το έχω δει λίγο συναισθηματικά το θέμα, και σκέφτομαι να το προσπαθήσω. Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχει κανένας παρόμοια εμπειρεία για το πώς θα μπορούσα να προσεγγίσω ένα τόσο "ιδιαίτερο" παιδί?

Φαντάζομαι ότι θα είναι "ιδιαίτερο" και το μάθημά που θα κάνετε. Εμένα κάποτε μού είχε τύχει ένα ιδιαίτερο με ένα παιδί Λυκείου, πολύ καλό μαθητή, αλλά με αρκετά οικογενειακά προβλήματα. Και πάνω που φαινόταν να έχει βρει την ισορροπία του, ξαφνικά εμφανίστηκε στη μέση της χρονιάς ο πατέρας ο οποίος μετά από 16 χρόνια αποφάσισε να γνωρίσει και να αναγνωρίσει το παιδί του. Αποτέλεσμα ήταν να αποσυντονιστεί εντελώς το παιδί. Κάποια στιγμή είχαμε καταλήξει περισσότερο να συζητάμε και να το στηρίζω ψυχολογικά παρά να κάνουμε μάθημα. Παρ' ότι με κούραζε αυτή η ιστορία και με "φόρτωνε" συναισθηματικά, δεν το μετάνιωσα γιατί ήξερα ότι πραγματικά δεν υπήρχε άλλος για να μιλήσει μαζί του. Βέβαια, από ένα σημείο και μετά συνέστησα στην οικογένεια να καταφύγει σε παιδοψυχολόγο, γιατί αυτός είχε σίγουρα περισσότερες γνώσεις και πείρα, για να χειριστεί την κατάσταση.

Θέλει σίγουρα πολλή υπομονή. Να ξέρεις ότι το μυαλό του δεν θα συγκεντρώνεται πάντα στο μάθημα και εσύ δεν θα μπορείς να το πιέσεις, τουλάχιστον στην αρχή.

Επίσης, μπορείς να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για τέτοιες περιπτώσεις. Η εταιρεία ΜΕΡΙΜΝΑ ασχολείται με τις περιπτώσεις παιδιών και εφήβων που βιώνουν την αρρώστια ή κάποια απώλεια στην οικογένεια. Μπορείς να βρεις εκεί σχετικά βιβλία. http://www.merimna.org.gr/

Επίσης, τόσο η Μέριμνα όσο και το Χαμόγελο του παιδιού (http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=100&la=1) παρέχουν δωρεάν τηλεφωνική ψυχολογική υποστήριξη σε τέτοια παιδιά. Μπορεί κάποια στιγμή να παραπέμψεις εκεί τη μητέρα ή ακόμα και να τηλεφωνήσεις εσύ για συμβουλές.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Μου ζητήθηκε χθες να κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι που θα πάει το Σεπτέμβρη Γ Γυμνασίου. Ο πιτσιρικάς είναι πολύ αδύναμος, φέτος μπορεί να έχει μείνει στα Αρχαία. Επιπλέον, φέτος του συνέβη κάτι τραγικό, έχασε τον πατέρα του, και γενικότερα έχει "παρατήσει" το σχολείο και το διάβασμα. Η κυρία που με συνέστησε στη μητέρα του του κάνει Γερμανικά και μου είπε πως είναι εξαιρετικά "δύσκολο" παιδί και πως έχει ξεπαστρέψει 2 φιλολόγους φέτος. Το ξέρω ότι όλα είναι πολύ αποθαρρυντικά, αλλά το έχω δει λίγο συναισθηματικά το θέμα, και σκέφτομαι να το προσπαθήσω. Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχει κανένας παρόμοια εμπειρεία για το πώς θα μπορούσα να προσεγγίσω ένα τόσο "ιδιαίτερο" παιδί?

Θα τον ενισχύεις συνέχεια θετικά!
Ότι μπορεί να καταφέρει πολλά στη ζωή του αρκεί να πιστέψει στον εαυτό του, ότι πρέπει να τον απασχολεί η εκπαίδευσή του για να προοδεύσει κτλ κτλ.
Είναι δύσκολο, ναι, πολύ, αλλά όχι ακατόρθωτο.
Αυτό το παιδί θέλει τόσο υποστήριξη την οποία εσύ μπορείς να του προσφέρεις όσο και ενίσχυση της αυτοεκτίμησής του την οποία θα αποκτήσει μέσα από την σχολική του επιτυχία και πρόοδο.

Εγώ είχα μαθητή Α' Γυμνασίου σχεδόν αναλφάβητο (ήξερε, δηλαδή, ανάγνωση και γραφή μετά δυσκολίας) που αδιαφορούσε και για το σχολείο.
Με πολλή συζήτηση και προσπάθεια από κοινού κατάφερα να προοδεύσει (μη φανταστείτε ότι έγινε μαθητής του 15!  ::) ), αλλά και να τον κάνω να καταλάβει ότι δεν είναι χαζός και άχρηστος, όπως πολλοί συμμαθητές του τον χαρακτήρισαν...

Καλή σου επιτυχία!  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και τα links apri, ευχαριστώ πολύ! Σήμερα το απόγευμα θα πάω από το σπίτι του μικρού να γνωριστούμε, οπότε θα σχηματίσω μια καλύτερη σπόψη. Σκέφτομαι να του προτείνω να ξεκινήσουμε κάπου στα μέσα Αυγούστου για να αρχίσουμε να καλύπτουμε και κάποια κενά (που είμαι σίγουρη πως θα είναι πολλά), έτσι ώστε αν δούμε πως δε μπορούμε να "λειτουργήσουμε" μαζί να έχει περιθώριο η μητέρα του να βρει άλλη δασκάλα.
Το θέμα είναι πως ο πατέρας του παιδιού ήταν και ο ίδιος εκπαιδευτικός (Θεολόγος) και έκαναν μαζί τα φιλολογικά μαθήματα. Οπότε θεωρώ πως είναι αρκετά φυσιολογικό για τον μικρό να αντιδρά και να μη δέχεται εύκολα κάποιον άλλο δάσκαλο....
Θα δούμε....

 [edit:] bikini νομίζω πως έχεις πολύ μεγάλο δίκιο στο θέμα της αυτοπεποίθησης, θα προσπαθήσω να του το μεταδώσω... Thank you SO much! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2009, 11:46:37 πμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και τα links apri, ευχαριστώ πολύ! Σήμερα το απόγευμα θα πάω από το σπίτι του μικρού να γνωριστούμε, οπότε θα σχηματίσω μια καλύτερη σπόψη. Σκέφτομαι να του προτείνω να ξεκινήσουμε κάπου στα μέσα Αυγούστου για να αρχίσουμε να καλύπτουμε και κάποια κενά (που είμαι σίγουρη πως θα είναι πολλά), έτσι ώστε αν δούμε πως δε μπορούμε να "λειτουργήσουμε" μαζί να έχει περιθώριο η μητέρα του να βρει άλλη δασκάλα.
Το θέμα είναι πως ο πατέρας του παιδιού ήταν και ο ίδιος εκπαιδευτικός (Θεολόγος) και έκαναν μαζί τα φιλολογικά μαθήματα. Οπότε θεωρώ πως είναι αρκετά φυσιολογικό για τον μικρό να αντιδρά και να μη δέχεται εύκολα κάποιον άλλο δάσκαλο....
Θα δούμε....

 [edit:] bikini νομίζω πως έχεις πολύ μεγάλο δίκιο στο θέμα της αυτοπεποίθησης, θα προσπαθήσω να του το μεταδώσω... Thank you SO much! ;)
Εμένα μου έχει τύχει να χάσει τον πατέρα της μαθήτριά μου κατά τη διάρκεια της χρονιάς (περίπου δύο μήνες πριν από τις πανελλήνιες). Παρά τις προσπάθειες να ορθοποδήσει δεν τα κατάφερε. Δυστυχώς δεν πέρασε. Της βγήκε μια τρομερή αντίδραση, τον αγαπούσε υπερβολικά και ήταν το μικρό του και το χαϊδεμένο του. Αρνιόταν να κάνει από τότε μάθημα και κλείστηκε πολύ στον εαυτό της. Την επόμενη χρονιά είχα να αντιμετωπίσω ένα πλάσμα γεμάτο αρνητικότητα, αλλά καταλάβαινα ότι μέσα της το ήθελε όσο τίποτε άλλο. Όταν έδωσε (πέρασε φιλολογικό Πάτρας, ήταν το όνειρό της να γίνει φιλόλογος), μου είπε ότι το χρωστούσε σε αυτόν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161355
  • Σύνολο θεμάτων: 19230
  • Σε σύνδεση σήμερα: 464
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.