*

Ψηφοφορία

Είστε ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;

Πρωτοβάθμια
60 (52.2%)
Δευτεροβάθμια
35 (30.4%)
Και τα δύο
20 (17.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 113

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;  (Αναγνώστηκε 24138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LENA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 31, 2006, 03:04:34 μμ »
καλό μεσημέρι!
Θα ήθελα να με διαφωτίσει όποιος γνωρίζει! Μου τηλ.για να με καλέσουν ωρομίσθια στην περιοχή μου για σχολείο εντός πόλεως.Υπάρχουν 4 θέσεις τρεις σε πρωινό με 11 ώρες και μια σε εσπερινό με 10 ώρες. Στον πίνακα είμαι δευτερη σε σειρά άρα είμαι για το πρωινό, όμως με ρώτησαν αν έχω παιδιά γιατί αυτό λαμβάνεται υπόψην. Από όσο γνωρίζω μόνο για τους αναπληρωτές ισχύει κάτι τέτοιο σύμφωνα με την προκήρυξη.Ισχύει και για τους ωρομίσθιους;
Βέβαια την Παρασκευη κάλεσαν τρεις και υπέγραψαν ήδη για ένα άλλο σχολείο της πόλης. ¨Εχω λοιπόν την απορία αν όντως υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια γιατί δεν μας κάλεσαν όλους μαζί και να ρωτήσουν και αυτούς τους τρεις για την οικογενειακή τους κατάσταση; Από οτι καταλαβαίνετε μάλλον κατά περίπτωση ισχύουν τα κριτήρια.Φοβάμαι ότι μάλλον κάποιους θέλουν να ευνοήσουν με τις 11 ώρες. Από την άλλη πάλι επειδή με κάλεσαν τηλεφωνικά και εμένα και άλλους συναδέλφους από άλλο νόμό για σχολεία εκτός πόλης και μάλιστα με μεγάλη χιλιομετρική απόσταση μας είπαν κατευθείαν για ποιο σχολείο μας προορίζουν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο κοινωνκών κριτηρίων.
Επειδή θα πάω αυριο το πρωί να υπογράψω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει την εγκύκλιο για τους ωρομίσθιους να ενημερώσει παρακαλώ.Θα σας ενημερώσω για ότι προκύψει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:53 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 31, 2006, 05:44:44 μμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα έπρεπε να σας έχουν όλους μαζί και να διαλέξετε τότε τα σχολεία. Φυσικά ισχύουν και τα κοινωνικά κριτήρια και αν έχεις παραπάνω μπορείς να ζητήσεις ανακατανομή των σχολείων του συμβουλίου.

Ένα θα ήθελα να πω σχετικά με την ταλαιπωρία που λέγεται ωρομισθιος. Μην χάνετε την ευκαιρία ακόμα και αν είναι φαινομενικά δύσκολα να αναλάβετε θέση, γιατί ακόμα και μερικές μέρες παίζουν μεγάλο ρόλο στην εξέλιξή σας. Θυμάμαι πριν από 6 χρόνια σχεδόν δέχτηκα να πάω για 11 ώρες σε 3 σχολεία εκ΄των οποίων τα δύο πρωινά και το ένα μεσημβρινό. Τα πρωινά με έβαζαν τελευταίες ώρες και το μεσημβρινό πρώτη, οπότε καταλαβαίνετε το πως θα έπρεπε να τρέχω για να προλάβω συν τη γκρίνια των διευθυντών, συν το ότι ήθελα να είμαι άψογος στη δουλειά μου και να μην με περιμένουν οι μαθητές. Πέρασα ένα δύσκολο χρόνο, αν και μετά από λίγο συνηθισα. Το αποτέλεσμα ήταν με αυτούς τους 3 μήνες προυπηρεσία που συμπλήρωσα, να μπω στο 30μηνο. Αν δεν είχα πάει, δεν θα ήμουν.
Φυσικά τότε δεν υπήρχε καν στο μυαλό ο όρος 30μηνο μιας και ούτε το 16μηνο δεν είχε απορροφηθεί. Οπότε, να κάνετε μια προσπάθεια και μεγαλύτερη υπομονή και ..."τίποτα δεν πάει χαμένο,σε τούτη τη ζωή".  :)
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος LENA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 31, 2006, 10:10:53 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά όπως βλέπω ισχύουν διαφορετικά κριτήρια από τον ένα υπάλληλο στον άλλο ή ακόμα και ο ίδιος κατά περίπτωση εφαρμόζει άλλα.
Και μια ακόμα ερώτηση : Αν πάρεις ώρες σε πρωινό δεν παίρνεις ΠΔΣ ; Ρωτάω γιατί στο Ηράκλειο άκουσα ότι ο Διευθυντής της Βθμιας ανακοίνωσε ότι οι ωρομίσθιοι δεν θα πάρουν ΠΔΣ και από όσο ξέρω κάτι τέτοιο δεν ίσχυε πέρυσι. Ορίζει κάτι τέτοιο η εγκύκλιος; Εχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο αλλού;
(Υ.Γ. όχι ότι περιμένω να πάρω ΠΔΣ αλλά να ξέρουμε ποια είναι τα δικαιώματα μας)

Αποσυνδεδεμένος val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 10:54:38 πμ »
Γειά σας.
Είμαι νεα στο PDE και έχω αρκετές ερωτήσεις.Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου απαντήσει.
Έχω δίπλωμα πιάνου και αρμονίας απο ωδείο και προυπηρεσία δυο χρόνια σε ωδειό.Επίσης έχω PROFICIENCY και επάρκεια αγγλικής γλώσσας.
Με ποιο τρόπο μπορώ να μπω στους πίνακες των αναπληρωτών ή των ωρομισθίων;Tο οτι έχω δυο παιδιά μου δίνει μόρια ή δεν παίζει ρόλο;
Eυχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:53 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 11:24:12 πμ »
Val,καλημέρα και καλώς ήρθες! :)
Να σου πω ότι το proficiency και η επάρκεια δεν σου δίνουν κάποιες δυνατότητες ώς προς τη δημόσια εκπαίδευση.(εννοώ να δουλέψεις ως καθηγήτρια αγγλικών σε κάποιο σχολείο)
Τα δύο σου παιδάκια επίσης (να σου ζήσουν κιόλας!),δεν σου "δίνουν" μόρια,παρά μόνο εφόσον διοριστείς και κάνεις αίτηση για μετάθεση.
Όσον αφορά στο πτυχίο σου και στο πώς μπορείς να δουλέψεις ως ωρομίσθια ή αναπληρώτρια στον κλάδο σου (ΠΕ16),κοίτα εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=293.0 και εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=93.0
Πιστεύω ότι θα πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις.Ό,τι κινήσεις κάνεις,βέβαια,θα τις κάνεις από την ερχόμενη χρονιά γιατί για φέτος έχει λήξει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τους πίνακες των αναπληρωτών.Δεν ξέρω τι "παίζει" με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για εσάς,αλλά φαντάζομαι ότι θα έχει πληροφορίες η ιστοσελίδα που προτείνει ο συνάδελφός σου στο μήνυμά του.
Καλή επιτυχία εύχομαι! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 11:39:45 πμ »
Δες επίσης και τις σχετικές εγκυκλίους στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ.
http://www.ypepth.gr/el_ec_page3948.htm
http://www.ypepth.gr/docs/egkikl_anapl_orom_empeir_mousik_060817.zip
http://www.ypepth.gr/docs/anaplirotes_oromisthioi_mousikoi.doc
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2006, 11:41:53 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 11:54:32 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ Sophie.Ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη.Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα "ξαναμιλήσουμε".


Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 05:24:14 μμ »
Επειδή α) το θέμα ξεκίνησε ως ψηφοφορία για την χρονιά που πέρασε,
και β) έχουν γραφτεί πολλά άσχετα ως προς την ψηφοφορία,

είναι μάλλον καιρός να το κλείσουμε!

Θα ανοίξουμε άλλο με νέα ψηφοφορία για το σχολικό έτος 2006-07.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.