*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 393399 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nat7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2030 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 02:08:59 μμ »
Γνωρίζει κανείς (ίσως κάποιος αξιολογητής) αν η ΑΠΔ των ωρομισθίων της ΠΔΣ για το δώρο Χριστουγέννων 2010 θα πρέπει να κατατεθεί ηλεκτρονικά μέσω των σχολικών μονάδων ή μέσω της δευτεροβάθμιας;
Γιατί από τον Σεπτέμβριο του 2010, εκκαθαριστής είναι η δευτεροβάθμια η οποία καταθέτει και την ΑΠΔ για τους ωρομίσθιους του σχολικού έτους 2010-11. Όμως οι ωρομίσθιοι της ΠΔΣ είχαν ως εκκαθαριστή το σχολείο στο οποίο εργάζονταν το σχολικό έτος 2009-10. Άρα το δώρο Χριστουγέννων με ποιους κωδικούς το περνάω στο σύστημα του ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:51:54 »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2031 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 02:17:24 μμ »
αρχισε και η ΔΔΕ δυτικής θεσσαλονίκης πληρωμές για ΠΔΣ. Από το πρώτο σχολείο πληρώθηκα στις 26/1 φεβρουάριο μάρτιο και α, β τρίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2032 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 02:56:09 μμ »
Γνωρίζει κανείς (ίσως κάποιος αξιολογητής) αν η ΑΠΔ των ωρομισθίων της ΠΔΣ για το δώρο Χριστουγέννων 2010 θα πρέπει να κατατεθεί ηλεκτρονικά μέσω των σχολικών μονάδων ή μέσω της δευτεροβάθμιας;
Γιατί από τον Σεπτέμβριο του 2010, εκκαθαριστής είναι η δευτεροβάθμια η οποία καταθέτει και την ΑΠΔ για τους ωρομίσθιους του σχολικού έτους 2010-11. Όμως οι ωρομίσθιοι της ΠΔΣ είχαν ως εκκαθαριστή το σχολείο στο οποίο εργάζονταν το σχολικό έτος 2009-10. Άρα το δώρο Χριστουγέννων με ποιους κωδικούς το περνάω στο σύστημα του ΙΚΑ;

Πιστεύω ότι, επειδή αφορά το δώρο Χριστουγέννων Μαΐου - Ιουνίου, την ΑΠΔ πρέπει να την καταθέσουν οι σχολικές μονάδες. Άλλες χρονιές ο υπολογισμός γινόταν από το καλοκαίρι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2033 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 09:51:46 μμ »
Ανατολική Θεσσαλονίκη :
Μου τηλεφώνησαν και από τα δύο σχολεία για να περάσω να πληρωθώ (υποθέτω θα αφορά τους μήνες Ιανουάριο- Μάρτιο 2010 ).

Τελικά τα χρήματα αφορούσαν την εξόφληση της περσινής χρονιάς ..
Άντε και στα δικά σας όσοι παραμένετε απλήρωτοι..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:51:54 »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2034 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 02:47:10 μμ »
           Οι Κυκλαδες πληρωσαν ολο το υπολοιπο της Π.Δ.Σ.

           Ενδιαφερομαι για δουλεια στην Αθηνα- Πειραια.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2035 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 04:55:12 μμ »
Την περασμένη εβδομάδα ενημερώθηκα ότι πληρώθηκε η μη ληφθείσα άδεια για το σχολικό έτος 2008-2009. Δυτική Θεσσαλονίκη

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2036 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 11:26:00 μμ »
Ανακάλυψα πληρωμή στον τραπεζικό λογαρισμό μου χωρἰς κάποια ενημέρωση από τα σχολεία. Από το ποσό συμπεραίνω ότι πρέπει να αφορά το πρώτο τρίμηνο 2010 (Ιανουάριος- Μάρτιος).
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2037 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 08:29:29 πμ »
Την περασμένη εβδομάδα ενημερώθηκα ότι πληρώθηκε η μη ληφθείσα άδεια για το σχολικό έτος 2008-2009. Δυτική Θεσσαλονίκη
Επιβεβαιώνω καθώς είδα και την κατάθεση στο λογαριασμό μου. Επιτέλους εξοφλήθηκε το 2008-2009.

Αποσυνδεδεμένος georgeb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2038 στις: Μάρτιος 02, 2011, 09:37:36 μμ »
Καλησπέρα.
Απορία δύσκολη: Σήμερα άρχισα να μαζεύω τις βεβαιώσεις για την εφορία από τα σχολεία για την περσινή ΠΔΣ (έχω πληρωθεί μέχρι Μάρτιο. Οι ασφαλιστικές εισφορές είναι 7.18% (είμαι ΟΑΕΕ, 16% είναι κανονικά) και η παρακράτηση φόρου 3% (αφού αφαιρεθούν οι εισφορές). Σωστά? Τα έχω τσεκάρει (καθότι ολίγον αριθμολάγνος) στα ποσά που είχα πληρωθεί και ήταν ακριβώς έτσι. Τώρα κοιτάζω τις βεβαιώσεις και ο συνολικός φόρος που έχει παρακρατηθεί (λένε) είναι σαφώς μεγαλύτερος, ενώ βλέπω και μια μικρή απόκλιση στις εισφορές του ΙΚΑ. Φυσικά, δεν έχει σημασία, τα ποσά θα μπουν κανονικά στη φορολογική δήλωση. Αλλά υπάρχει κάτι που αγνοώ? Υπάρχει περίπτωση να έχουν λάθος οι βεβαιώσεις? Φυσικά, θα μου πείτε τι ασχολούμε με τα 20Ε διαφορά. Τέλοσπάντων, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2039 στις: Μάρτιος 02, 2011, 09:52:36 μμ »
οι βεβαιώσεις αποδοχών της ΠΔΣ βγαίνουν αυτόματα από το ίδιο το σύστημα της ΠΔΣ. Αν σου έχουν δηλωσει σωστά τα ασφαλιστικά πακέτα και σου έχουν κάνει σωστά τις κρατήσεις τότε το σύστημα αποκλείεται να έκανε λάθος. Απορία - πριν σας πληρώσουν δε σας έδωσαν καταστάσεις μισθοδοσίας να τις υπογράψετε; Ξέρω ότι συνήθως βάζουν υπογραφές μόνοι τους για συντομία αλλά τουλάχιστον, δε σας ενημέρωσαν ότι οι καταστάσεις υπάρχουν για να τις ελέγξετε;
Πάντως αν υπάρχει λάθος - έστω και 20€-  ψάξτο αλλά χλωμό ν΄αλλαξει κάτι γιατι έχουν κατατεθεί ΑΠΔ και γιατί το σύστημα καταγραφής της ΠΔΣ είναι πλέον κλειστό ( τουλάχιστον έτσι μας είπαν πριν τις γιορτές και τρέχαμε και δε φτάναμε να εκτυπώσουμε τα πάντα προκαταβολικά...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος georgeb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2040 στις: Μάρτιος 02, 2011, 10:03:50 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τις καταστάσεις τις έχω υπογράψει όλες αλλά τσέκαρα μόνο τις ώρες και όχι τις εισφορές και την παρακράτηση φόρου. Επίσης, υπάρχουν και τα τρίμηνα, επίδομα αδείας, δώρο χριστουγέννων και αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας που δεν έχω τα ποσά (τεράστια ποσά όλα τους!). Όπως λες, οι βεβαιώσεις βγαίνουν αυτόματα, οπότε δεν νομίζω να είναι λάθος και μάλιστα το ίδιο σε δύο σχολεία. Σε κάθε περίπτωση η βασική διαφορά είναι στην παρακράτηση φόρου (κάπου 50Ε τελικά) αλλά επιστρέφεται οπότε δεν υπάρχει θέμα χρημάτων. Αύριο που θα πάω στο τελευταίο σχολείο θα το τσεκάρω. Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2041 στις: Μάρτιος 02, 2011, 10:42:14 μμ »
οκ τότε - καλά ξεμπερδέματα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2042 στις: Μάρτιος 08, 2011, 04:24:34 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να πληρώθηκε το υπόλοιπο Απριλίου-Ιουνίου από δευτεροβάθμια Δωδεκανήσου...ευχαριστώ
εκ των προτέρων για την απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος georgeb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2043 στις: Απρίλιος 01, 2011, 01:53:40 μμ »
Καλημέρα. Να ενημερώσω απλώς ότι σήμερα μου ζήτησαν αριθμό λογαριασμού από τη δευτεροβάθμια για την εξόφληση της περσινής χρονιάς (2009-2010).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.