*

Αποστολέας Θέμα: προβλημα σε δημοτικο σχολειο  (Αναγνώστηκε 2331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 04:48:17 μμ »
καλησπερα σε ολους. φετος ενα απο τα παιδια μου πηγαινει σε νεο δημοτικο σχολειο και εχω βρεθει αντιμετωπη με μια απαραδεκτη και τελειως αντιπαιδαγωγικη συμπεριφορα του καθηγητη που διδασκει τη γυμναστικη. συγκεκριμενα απο την αρχη  της χρονιας μιλαει ασχημα στο παιδι αποκαλωντας το "αχρηστο" "εισαι τεμπελης", "δεν μπορεις να κανεις τιποτε", "εισαι μονο για μηδεν" και αλλα τετοια κομψα μπροστα στους υπολοιπους συμμαθητες του. το παιδι ποτε δεν ελλειψε απο το μαθημα και παντοτε προσπαθει οσο καλυτερα μπορει. να σημειωσω ακομη οτι ειναι ενας αριστος μαθητης με επαινους κ.λ.π. σημερα που πηραν τη βαθμολογια του ειχε βαλει Γ ( κι αναπηρο να ηταν ενα Β θα το επαιρνε). οταν τον ρωτησα για το βαθμο ( για τη συμπεριφορα του ειχαμε διαμαρτυρηθει  απο την αρχη κι εγω κι ο αντρας μου) μου ειπε πως το παιδι δεν θελει να μαθαινει νεα πραγματα (!) και μαλιστα μου μιλησε πολυ υποτιμητικα και προσβλητικα. οταν του ειπα οτι θα απευθυνθω στο συμβουλο μου απαντησε : σιγα τι θα μου κανεις. σαφως και δεν θα του κανω τιποτε περα απο γραφειοκρατικες αηδιες γιατι οτι ζημια ηταν να κανει την εκανε. σας παρακαλω να με συμβουλεψε τε για το πως πρεπει να κινηθω, εχει καποιο νοημα να κανω κατι ή θα φαω τα μουτρα μου; συγνωμη για τη μακρηγορια μου αλλα θα εκτιμουσα καθε συμβουλη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:34 »

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 05:33:25 μμ »
Επειδη είμαι γυμναστρια και δινω ασεπ τωρα μόλις το διαβασα αυτο νευριασα τοσο πολυ με τον υποτΙθεμενο συνάδελφο! ενα θα σου πω ΝΑ ΠΑΣ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ!!!ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΛΌΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥ ΨΩΝΙΟΥ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 05:39:23 μμ »
Η σειρά νομίζω ότι πρέπει να είναι διευθυντής (και δασκάλα παιδιού) σχολείου, σύμβουλος, προϊστάμενος. Αν δεις ότι πάνε το θάψουν να απειλήσεις με γραπτή αναφορά και τελικά να την κάνεις. Μίλα πρώτα με το παιδί μήπως έχει προηγηθεί κάποιο επεισόδιο που δεν σου έχει πει, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως (όχι ότι το οποιοδήποτε επισόδιο διακαιολογεί τέτοια συμπεριφορά). όσο για το πιτσιρικάκι, ελπίζω να μην έχει πληγωθεί πολύ η ψυχούλα του.  :( :( :( Δες το σαν ευκαιρία για να μάθει ότι πάντα θα βρίσκει αχρείους στο δρόμο του και ότι η γνώμη τους δεν πρέπει να μετράει για κείνο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 05:49:19 μμ »
Η συμπεριφορά του συναδέλφου είναι απαράδεκτη!!!

Μιλήστε πρώτα με την δασκάλα / τον δάσκαλο της τάξης. Αυτοί συνήθως γνωρίζουν καλά τους συναδέλφους.

Βρείτε αν αυτά συμβαίνουν μόνο στον γιο σας ή και σε άλλους μαθητές.

Σε περίπτωση που συμβαίνουν και σε άλλους μπορείτε να ενωθείτε και θα είναι πιο δυνατή η φωνή σας.

Επανέρχομαι στον συνάδελφο:

Πέσατε σε "μαργαριτάρι" εκπαιδευτικό.

Αυτός ο άνθρωπος μόνο για την εκπαίδευση δεν κάνει. Ακόμη και αν το παιδί σας δεν τα καταφέρνει, μετά από τέτοια αντιμετώπιση είναι σίγουρο ότι όχι μόνο δεν πρόκειται να βελτιωθεί, αλλά ούτε καν θα ξαναπροσπαθήσει, γιατί θα βρίσκεται πάντα μπροστά στον φόβο της αποτυχίας και των χαρακτηρισμών που θα έπονται.

Αυτά που είπε λοιπόν στον γιο σας βασικά ισχύουν για τον εαυτό του όσον αφορά την ιδιότητα του ως εκπαιδευτικό / παιδαγωγό.

Το "σιγά τι θα μου κάνεις" δείχνει το υπόλοιπο του χαρακτήρα του.

Τέτοιοι εκπαιδευτικοί αποτελούν ντροπή για τον κλάδο μας. 

Και κάτι που με ενδιαφέρει προσωπικά: Ο Γυμναστής είναι νέος;

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2008, 05:55:13 μμ από stasi »
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:34 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 05:51:04 μμ »
έχεις προσπαθήσει να μιλήσεις με άλλους γονείς για να διασταυρώσεις αφενός αυτά που σου λέει το παιδί σου και αφετέρου και κυρίως για να δεις αν το φαινόμενο είναι πιο μαζικό και τις διαθέσεις και των υπολοίπων γονέων;
έχεις επιχειρήσει να μιλήσεις με τον δάσκαλο της τάξης του παιδιού και τον διευθυντή του σχολείου;
καλό θα ήταν, να τους ενημερώσεις για τις πιθανές ενέργειές σου.
Ο σύμβουλος, αν δεν προβείς σε καταγγελία, δεν πρόκειται να κάνει τίποτε το ιδιαίτερο.
Πιστεύω, πάντως, ότι αν έχεις επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του παιδιού σου θα πρέπει να το υπερασπιστείς με τη στάση σου. Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί δάσκαλοι και καθηγητές που δεν σέβονται την προσωπικότητα του μαθητή και προβαίνουν σε λεκτικούς χαρακτηρισμούς με ευκολία αλλά το φαινόμενο αυτό πρέπει να το αντιμετωπίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε δημοτικο σχολειο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 06:47:40 μμ »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! μιλησα στο διευθυντη ο οποιος φανηκε πολυ στενοχωρημενος γιατι ο μικρος ειναι αριστος μαθητης. με διαβεβαιωσε οτι θα του κανει παρατηρηση. φυσικα αυριο θα μιλησω στο συμβουλο και θα προχωρησω σε εγγραφη αναφορα. ο εν λογω "κυριος" ειναι γυρω στα 50..... και για χρονια ηταν αποσπασμενος σε γραφειο....φανταζομαι οτι οποιοοσδηποτε τον ακουγε με τι θρασσος μιλουσε θα καταλαβαινε το ποιον του. τελος παντων... ευχομαι καλη επιτυχια σε οσους δινουν ΑΣΕΠ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.