*

Αποστολέας Θέμα: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60  (Αναγνώστηκε 5199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spartakid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 12:53:48 μμ »
Αθήνα, 18/12/2008
                                                                               αριθ. Πρωτ.: 676
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Την Τετάρτη 17/12/2008 συναντήθηκε το Προεδρείο της Πανελλήνιας Ένωσης Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών (ΠΕΑ) με τον Ειδικό Γραμματέα του Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ.Γ.Γούση. Στην προγραμματισμένη συνάντηση κατατέθηκε και παρουσιάστηκε κάθε αίτημα του νέου διεκδικητικού πλαισίου της ΠΕΑ στους εκπροσώπους του ΥΠΕΠΘ.
            Κύριοι άξονες διεκδίκησης ήταν η κάλυψη όλων των εκπαιδευτικών κενών με αναπληρωτές και η ανάγκη αύξησης των μονίμων διορισμών για την επόμενη διετία.
            Προς αυτήν την κατεύθυνση το Προεδρείο της ΠΕΑ προτείνει:

    * Θέσπιση «μέγιστου χρόνου παραμονής στην αναπλήρωση» τα δύο διδακτικά έτη καθαρής προϋπηρεσίας που προσφέρθηκε στα δημόσια σχολεία αρμοδιότητας ΥΠΕΠΘ, πέραν του οποίου, και κατ’ εξαίρεση των ποσοστών μονίμων διορισμών, οι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι που τον συμπληρώνουν να καταλαμβάνουν μόνιμες οργανικές θέσεις στη Δημόσια Εκπαίδευση.
    * Αύξηση του ποσοστού μονίμων διορισμών από τους πίνακες αναπληρωτών, που συντάσσονται με κριτήριο την καθαρή προϋπηρεσία στα δημόσια σχολεία αρμοδιότητας ΥΠΕΠΘ, από 40% σε 50%.
    * Άμεση απορρόφηση, και πέραν των ποσοστών μονίμων διορισμών, των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που υπάγονται στις κατηγορίες του 30μήνου και 24μήνου.
    * Αύξηση του αριθμού των εισακτέων (ΠΕ, ΤΕ & ΔΕ) για επιμόρφωση στα προγράμματα της ΑΣΠΑΙΤΕ με κριτήριο την καθαρή προϋπηρεσία στα δημόσια σχολεία αρμοδιότητας ΥΠΕΠΘ και θεσμοθέτηση των ανωτέρω προγραμμάτων. Ίδρυση νέων παραρτημάτων της ΑΣΠΑΙΤΕ και δημιουργία αντιστοίχων προγραμμάτων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ με εισαγωγή εκπαιδευτικών από τους πίνακες αναπληρωτών, με στόχο την πλήρη Πανελλήνια γεωγραφική κάλυψη.

Επιπρόσθετα παρουσιάστηκαν και τα υπόλοιπα αιτήματα της Ένωσης βασισμένα στο διεκδικητικό της πλαίσιο.
            Από πλευράς του ΥΠΕΠΘ, ο Ειδικός Γραμματέας δεν έδωσε ικανοποιητικές και σαφείς απαντήσεις στα αιτήματα μας, μεταφέροντας την διαδικασία σε επόμενη συνάντηση. Προς την θετική κατεύθυνση ήταν η ανακοίνωση της σταδιακή αύξησης της ωριαίας αντιμισθίας για το τρέχον αλλά και για τα δύο επόμενα έτη μέχρι του ποσού των 12€ καθώς και η διαβεβαίωση (για μία ακόμη φορά όμως…) σχετικά με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας αναπληρωτών και ωρομισθίων για την βαθμολογική μας εξέλιξη σε προσεχές νομοσχέδιο.
Η ΠΕΑ αναμένει σαφείς απαντήσεις από το ΥΠΕΠΘ άμεσα και καλεί όλους τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους να συσπειρωθούν μαζί της εντείνοντας τους αγώνες της για την ικανοποίηση όλων των αιτημάτων του διεκδικητικού πλαισίου.
           
ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.
        Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                          Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ   
 
 
 
ΤΣΕΓΓΕΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                      ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Για ποιόν λόγο κύριοι ζητάτε διορισμούς ΠΕΡΑΝ των ποσοστών? Για ποιόν λόγο θέλετε ανατροπή του ποσοστού 40-60? Μήπως θεωρείται πως ευνοεί   εκείνους που θα δώσουν εξετάσεις? Αν ναι, απλά δώστε κι εσείς εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:39 »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:12:52 μμ »
μα οι διορισμοί ΠΕΡΑΝ των ποσοστών γίνονται ήδη (βλέπε 30μηνο, 24+ΑΣΕΠ), απλά δεν θέλουν το 24+ΑΣΕΠ (επειδή προφανώς έχει "ΑΣΕΠ") και αντιπροτείνουν το 16 χωρίς ΑΣΕΠ. Γενικά είναι αλλεργικοί σε ότι περιέχει την λέξη "ΑΣΕΠ".

Κι εγώ θέλω να διοριστώ πέραν των ποσοστών και να κάθομαι στο σπίτι μου, όπου να μου στέλνουν το μισθό μου κάθε 1 και 16 του μήνα. Υπόσχομαι οτι δεν θα κάνω απεργίες και γενικότερα δεν θα ενοχλώ κανέναν. Δοξάστε με!!!

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:14:53 μμ »
Αυτές οι  προτάσεις της ΠΕΑ είναι χωρίς αντίκρυσμα. Νομίζω ότι γράφονται απλά για να γράφονται.

Η γραμμή του ΥπΕΠΘ είναι σύντομα όλοι οι μόνιμοι να έχουν περάσει τη βάση του ΑΣΕΠ. Προσωπικά και χωρίς να έχω καμία ενημέρωση θεωρώ ότι με την έλευση του τελευταίου 30μηνου και την επερχόμενη νέα νομοθετική απόφαση, τα ποσοστά μονίμων διορισμών θα είναι 100% από τη διαδικασία του ΑΣΕΠ.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:23:19 μμ »
Κι εγώ ευελπιστώ στον εξορθολογισμό του συστήματος προλήψεων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:39 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:29:57 μμ »
Άκουσα από άτομο που υπηρετεί ως αναπληρώτρια, έχει επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και λογικά ο διορισμός της είναι ζήτημα χρόνου, ότι φοβάται μήπως ο διορισμός της δεν πραγματοποιηθεί, γιατί ήδη υπάρχουν δικαστικές κινήσεις και θα καθιερωθεί με δικαστική απόφαση η απορρόφηση στο 100% από ΑΣΕΠ, όπως δηλαδή είχε σχεδιαστεί αρχικά όταν δημιουργήθηκε ο ΑΣΕΠ. Δεν έχω περισσότερη πληροφόρηση, θα μάθω περισσότερα και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:39:47 μμ »
Δεν υπάρχει λόγος να φοβάται για κάτι.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος egoiste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 02:44:11 μμ »
Αυτές οι  προτάσεις της ΠΕΑ είναι χωρίς αντίκρυσμα. Νομίζω ότι γράφονται απλά για να γράφονται.

Η γραμμή του ΥπΕΠΘ είναι σύντομα όλοι οι μόνιμοι να έχουν περάσει τη βάση του ΑΣΕΠ. Προσωπικά και χωρίς να έχω καμία ενημέρωση θεωρώ ότι με την έλευση του τελευταίου 30μηνου και την επερχόμενη νέα νομοθετική απόφαση, τα ποσοστά μονίμων διορισμών θα είναι 100% από τη διαδικασία του ΑΣΕΠ.

Έχει ακουστει κάτι τέτοιο ή είναι απλά εικασίες? Γιατί διαρκώς ακούμε για κατάργηση του 30μηνου αλλά 30μηνο κάθε χρόνο βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 02:44:32 μμ »
Πλέον όλοι σχεδόν όσοι δουλεύουμε αναπληρωτές έχουμε εμπειρία ΑΣΕΠ αλλιώς δε θα βλέπαμε σχολείο πριν τα 30. Το θέμα όμως είναι πως αν τα ποσοστά παρέμεναν 75-25 τότε πολλοί από μας θα ήμασταν διορισμένοι, καθώς ήμασταν πολύ ψηλά σε βαθμολογία και ελάχιστα απείχαμε από τον τελευταίο διοριστέο..... Έχει τεράστιες ευθύνες λοιπόν το Υπουργείο (για να μην πω τίποτε βαρύτερο). Από εκεί και πέρα η ΠΕΑ έχει δικά της συμφέροντα που πλέον ακούγονται συμπαθή σε μας που υπηρετούμε ήδη ως αναπληρωτες...... Πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή διότι δεν παλεύεται και τρίτος ΑΣΕΠ, πολύ περισσότερο 4ος ή 5ος.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 02:50:06 μμ »


Έχει ακουστει κάτι τέτοιο ή είναι απλά εικασίες? Γιατί διαρκώς ακούμε για κατάργηση του 30μηνου αλλά 30μηνο κάθε χρόνο βλέπουμε...


 Είναι η λογική εξέταση των πραγμάτων από τη δική μου σκοπιά.

Δεν βλέπουμε κάθε χρόνο 30μηνο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος egoiste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 03:04:39 μμ »
Δεν ξλερω ρε κοπελιά αν αυτό θα ισχύσει ποτέ..όχι τουλαχιστον βραχυπρόθεσμα..
Θεωρείς ότι ειναι λίγοι στον πίνακα Β με πολλά μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας (Πδσ, Σιβιτανίδειος, ΣΔΕ) και χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ?
Η μήπως πιστεύεις ότι αυτοί δεν θα διοριστούν κάποτε..?
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν ανήκω σε αυτη την κατηγορία..Είναι ο 3ος ΑΣΕΠ που δίνω

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 03:12:05 μμ »
egoist, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα. Θα απαντήσω όμως αν αναφερόσουν σε εμένα, παρότι δεν είμαι κοπελιά. :P.

Νομίζω ότι τώρα πια είναι λίγοι -συγκρινόμενοι με τα προηγούμενα χρόνια- όπου έχουν καθαρή μεγάλη προϋπηρεσία και δεν έχουν περάσει τη βάση του ΑΣΕΠ. Είναι σαφέστατα λίγοι, αν κοιτάξουμε το τελευταίο 30μηνο, όπου πλην των γυμναστών όλες οι άλλες ειδικότητες έχουν σχεδόν απορροφηθεί από τη πρώτη χρονιά αυτού του μέτρου.

Για να πούμε κάποιος ότι έχει μεγάλη προϋπηρεσία νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι θα πρέπει να έχει πάνω από 40μήνες. Αυτή τη στιγμή τα άτομα αυτά είναι ελάχιστα. Το μέτρο του 24+ΑΣΕΠ δίνει ακόμα ένα κίνητρο για να περάσει τη βάση κάποιος αφού αυτόματα διορίζεται.

Σιβιτανίδειος και ΠΔΣ είναι ψήγματα μπροστά στο σύνολο και δεν νομίζω ότι για 10-15 άτομα αλλάζει ένα σύστημα. Και αυτοί θα διοριστούν, εφόσον περάσουν τη βάση σε έναν ΑΣΕΠ. Νομίζω το κίνητρο είναι μεγάλο.

Όπως είπα, αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 03:15:20 μμ »
Παιδιά για μένα πιο δίκαιο θα ήταν ένα σύστημα όπου να μοριοδοτούνται οι επιτυχίες ΑΣΕΠ (πχ 1 επιτυχία 5 μόρια κοκ) τα μόρια πάνω απτη βάση , η παλαιότητα με μικρότερο συντελεστη πχ 5χρόνια πτυχίο 2 μόρια + προϋπηρεσία..

Είμαι άνδρας Φιλόλογος έχω δώσει ΑΣΕΠ το 2000, 2002, 2004, 2006 και τώρα πάω για 2008 (5 η φορά, ήμουν 2002 κ 2006 επιτυχων) η σύζυγός μου επιτυχούσα 2002,2004,2006 (και αυτή δίνει 5η φορά) και είμαστε 32 χρονών...εγώ δουλεύω 8 χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 03:21:58 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι και διευκρινίζω από τώρα ότι δεν είναι εκ του πονηρου επειδή είμαι από άλλο σύλλογο. Ποια είναι η θέση της ΠΕΑ για το σύνολο των διορισμών;  Βρισκόμαστε σε μια κατάσταση που το ΥΠΕΠΘ παίζει μεταξύ συναδέλφων που δίνει πολλές φορές ΑΣΕΠ και είναι επιτυχόντες και συναδέλφων που έχουν προϋπηρεσία. Αυτή δε την απέκτησαν είτε από ΑΣΕΠ είτε από ΠΔΣ κλπ. Για την πρώτη περίπτωση κατακρίνουμε το διαγωνισμό, κάποιοι τον αρνούμαστε πλήρως  (νομίζω και η ΠΕΑ) κλπ. Για τη δεύτερη περίπτωση, προύπηρεσία κανείς αποκτά είτε μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω ΠΔΣ κλπ, όπου και πάλι ξέρουμε τα τρωτά...Πώς, λοιπόν, κατά την ΠΕΑ, πρέπει να διορίζεται κανείς στο δημόσιο σχολείο, πώς να πηγαίνει αναπληρωτής κοκ;

Αποσυνδεδεμένος egoiste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόταση αναπληρωτών για ανατροπή του 40-60
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 03:22:50 μμ »
Σορρυ μεγάλε απλά ειδα το giota και υπέθεσα ότι...
Αnyway...Θα κάνω μια τελευταία ερώτηση και να μη σας κουράζω..
Αν κάποιος έχει 18 φερ' ειπείν μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας και όχι επιτυχία ΑΣΕΠ δεν καλείται ωρομίσθιος και μετα αναπληρωτής και έπειτα διορίζεται..? Πιστεύετε δλδ ότι κάτι τέτοιο θα αλλάξει?
Για κάνε μια βόλτα στα σχολεία να δείτε όλες τις 40άρες να παίρνουν την ΠΔΣ και να σου λένε
 "Ξέρεις λέω να μην κατέβω ΑΣΕΠ, δεν εχω διαβάσει τίποτα, τρέχω με τα παιδιά και τα φροντιστήρια κλπ κλπ...Τα μοριάκια ωστόσο τα τσιμπάνε και ελπίζουν μια μέρα ότι θα διοριστουν"
Και εσυ και γω και όλοι εδω καθόμαστε σαν μ.... και διαβάζουμε για να δώσουμε ΑΣΕΠ...
Σόρρυ για το ύφος απλά ειναι και αυτό μια άλλη πτυχή της πραγματικότητας αυτό που λέω νομίζω...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.