*

Ψηφοφορία

Κάνετε σεμινάρια ειδικής αγωγής 400 ωρών και μέχρι το Ιούνιο του 2009 θα τα έχετε ολοκληρώσει. Τι ειδικότητα είστε;

ΠΕΟ1
0 (0%)
ΠΕ02
12 (34.3%)
ΠΕ03
3 (8.6%)
ΠΕ04
1 (2.9%)
ΠΕ05
0 (0%)
ΠΕ06
0 (0%)
ΠΕ07
0 (0%)
ΠΕ08
0 (0%)
ΠΕ09
1 (2.9%)
ΠΕ10
0 (0%)
ΠΕ11
0 (0%)
ΠΕ12
0 (0%)
ΠΕ13
0 (0%)
ΠΕ14
2 (5.7%)
ΠΕ15
0 (0%)
ΠΕ16
1 (2.9%)
ΠΕ17
1 (2.9%)
ΠΕ18
1 (2.9%)
ΠΕ19
4 (11.4%)
ΠΕ20
1 (2.9%)
ΠΕ60
6 (17.1%)
ΠΕ70
2 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 34

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 96556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FREEEDOOM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 12:01:47 μμ »
ΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:40 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 01:04:11 μμ »
Καλημέρα παιδιά. Αλήθεια, τις ειδικότητες των ξένων γλωσσών τις αφορούν αυτού του είδους τα σεμινάρια? ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 11:23:37 μμ »
Καλημέρα παιδιά. Αλήθεια, τις ειδικότητες των ξένων γλωσσών τις αφορούν αυτού του είδους τα σεμινάρια? ευχαριστώ
Απ' οτι μου είπε μια φίλη της αγγλικής, όχι..
ΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ?
"Λένε" οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας(νηπιαγωγοί & δάσκαλοι) αλλά απ' όσο ξέρω τα άτομα με μεταπτυχιακά είναι αρκετά και στα σεμινάρια επίσης είμαστε πολλοί :-\ Θεωρώ πως κάποιος πρέπει να μπαίνει στη διαδικασία να πάει σε σεμινάριο μόνο για να καταρτιστεί ο ίδιος...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 11:35:22 μμ »
Για τους νηπιαγωγους θεωρειται οτι δεν υπαρχει προβλημα ακομη. Γνωστη μου νηπιαγωγος που εκανε ετησιο σεμιναριο την περασμενη χρονια, φετος την πηρανε σε τμημα ενταξης ως αναπληρωτρια με το δευτερο κυμα και μαλιστα θα την ειχαν παρει απο το πρωτο αλλα δηλωσε μονο περιοχες κοντα στον τοπο της

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:40 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 11:37:31 μμ »
Για τους νηπιαγωγους θεωρειται οτι δεν υπαρχει προβλημα ακομη. Γνωστη μου νηπιαγωγος που εκανε ετησιο σεμιναριο την περασμενη χρονια, φετος την πηρανε σε τμημα ενταξης ως αναπληρωτρια με το δευτερο κυμα και μαλιστα θα την ειχαν παρει απο το πρωτο αλλα δηλωσε μονο περιοχες κοντα στον τοπο της
Mακάρι! Αναρωτίεμαι όμως, με τόσα σεμινάρια που έγιναν και γίνονται δεν θα καλυφθούν οι θέσεις;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 12:33:26 πμ »
Δε ξερω για την επομενη χρονια αν βγουν πολλοι παντως φετος την πηρανε αμεσως.

Αποσυνδεδεμένος kourta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 10:31:58 πμ »
Ρώτησα στο Υπουργείο, στο τμήμα Ειδικής Αγωγής, και μου είπαν οτι οι θέσεις για φιλολογους στην ειδική αγωγή έχουν σχεδόν κορεστεί. Με το σεμινάριο, μου είπαν, να ελπίζω μόνο για ωρομισθία κάπου μακριά.

Αποσυνδεδεμένος mari_tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 06:00:00 μμ »
Είμαι νηπιαγωγός.έκανα το σεμινάριο στην ειδική αγωγή το 2005-2006 στο τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης.Όταν ακόμη δεν είχαν ανοίξει ακόμη τόσες πολλές θέσεις για την ειδική αγωγή.Τελείωσα Ιούνιο του 2006 και το Νοέμβρη με πήραν αναπληρώτρια. Φέτος συνάδελφοι που έκαναν το ίδιο σεμινάριο προσλήφθηκαν ως αναπληρωτές απο την πρώτη φάση.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 08:59:29 μμ »
Ακριβως αυτο ειπα και εγω. Γ νωστη μου νηπιαγωγος που τελειωσε τον Ιουνη του 2008  το σεμιναριο στο παιδαγωγικο , την πηραν το φθινοπωρο με τη δευτερη φαση γιατι δεν ειχε βαλει ναι σε ολα. Αν ειχε βαλει θα την ειχαν παρει με την πρωτη. Απ'ότι μου ειπε ζητανε και ουτε του χρονου λογικα θα υπαρχει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 09:09:55 μμ »
Toν άλλο μήνα αρχίζει σε φλώρινα-κοζάνη. Αυτά τα σεμινάρια ΄γίνονται κάθε χρόνο; Ενδιαφερόμουν αλλά έχασα τις ημερομηνίες.
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 09:43:01 μμ »
Toν άλλο μήνα αρχίζει σε φλώρινα-κοζάνη. Αυτά τα σεμινάρια ΄γίνονται κάθε χρόνο; Ενδιαφερόμουν αλλά έχασα τις ημερομηνίες.
Nαι, κάθε χρόνο γίνονται τέτοια σεμινάρια, σε πολλές πόλεις. Εχω την αίσθηση οτι παίρνουν όλους όσους κάνουν αίτηση(βέβαια το κόστος είναι μεγάλο)

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 10:08:06 μμ »
Ρώτησα στο Υπουργείο, στο τμήμα Ειδικής Αγωγής, και μου είπαν οτι οι θέσεις για φιλολογους στην ειδική αγωγή έχουν σχεδόν κορεστεί. Με το σεμινάριο, μου είπαν, να ελπίζω μόνο για ωρομισθία κάπου μακριά.
Εγώ θα ξεκινήσω από τον άλλο μήνα το σεμινάριο στη Φλώρινα. Είμαι ΠΕ02 και πίστευα πως υπάρχουν ακόμα κενά, καθώς συνεχώς χτίζονται καινουρια σχολεία. Τζάμπα τόσα χρήματα και τόσος χρόνος;;; ???

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 10:14:59 μμ »
Ρώτησα στο Υπουργείο, στο τμήμα Ειδικής Αγωγής, και μου είπαν οτι οι θέσεις για φιλολογους στην ειδική αγωγή έχουν σχεδόν κορεστεί. Με το σεμινάριο, μου είπαν, να ελπίζω μόνο για ωρομισθία κάπου μακριά.
Aυτό το έχω ακούσει και εγω...

Εγώ θα ξεκινήσω από τον άλλο μήνα το σεμινάριο στη Φλώρινα. Είμαι ΠΕ02 και πίστευα πως υπάρχουν ακόμα κενά, καθώς συνεχώς χτίζονται καινουρια σχολεία. Τζάμπα τόσα χρήματα και τόσος χρόνος;;; ???
Να το δεις σαν δική σου επιμόρφωση, όχι σαν τρόπο διορισμού. Θα μαθεις πολλά και χρησιμα πράγματα που θα εφαρμόσεις στην τάξη!

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 11:16:49 μμ »
Toν άλλο μήνα αρχίζει σε φλώρινα-κοζάνη. Αυτά τα σεμινάρια ΄γίνονται κάθε χρόνο; Ενδιαφερόμουν αλλά έχασα τις ημερομηνίες.
Nαι, κάθε χρόνο γίνονται τέτοια σεμινάρια, σε πολλές πόλεις. Εχω την αίσθηση οτι παίρνουν όλους όσους κάνουν αίτηση(βέβαια το κόστος είναι μεγάλο)
οχι δε τους παιρνουν ολους!
Γινεται ενας πανικος με τις αιτησεις παρολο που το ποσο ειναι μεγαλο.
Για παραδειγμα στο Πανεπ Μακεδονιας φετος πηγαν ατομα απο τη προηγουμενη βραδια της εναρκτικης μερας των αιτησεων και διανυκτερευσαν εξω απο το ΠΑΜΑΚ με sleeping-bag!!!!!!Για να προλαβουν τις λιγοστες θεσεις.Και πιστεψτε με δεν ηταν λιγα τα ατομα αυτα,ηταν γυρω στα 10-15 και ειχαν και αλλους γραμμενους σε λιστα(δικους τους)που θα ερχοντουσαν το πρωι.Δηλαδη το τμημα ειχε κλεισει απο τη πρωτη ωρα της πρωτης μερας των αιτησεων.Πιστεψε με το ξερω απο εγκυρη πηγη
Βεβαια σε Φλωρινα και Κοζανη δεν εγινε παλι ετσι με προτεραιοτητα,αλλα με κληρωση(πιο δικαιο το βρισκω)
Αλλα και παλι οι αιτησεις ηταν τοσες πολλες....
Ρώτησα στο Υπουργείο, στο τμήμα Ειδικής Αγωγής, και μου είπαν οτι οι θέσεις για φιλολογους στην ειδική αγωγή έχουν σχεδόν κορεστεί. Με το σεμινάριο, μου είπαν, να ελπίζω μόνο για ωρομισθία κάπου μακριά.
Μηπως μωρε τα λενε αυτα επιτηδες για να χαλαρωσει λιγο ο χαμος που γινεται και οι εκαστοτε αντιδρασεις για το τροπο εισαγωγης στα σεμιναρια?Αφου ετσι και αλλιως ξερουν πως ο,τι και να ειπωθει συμμετοχη για να καλυφθουν οι θεσεις θα υπαρχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 260

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.